Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Eμ εδώ σας θέλω... ανάρτηση σκληρή ή μαλακή;

  1. #16
    ότι και αν κάνεις, πειραματίσου με μια αλλαγή κάθε φορά και παρατήρησε πως αλλάζει η συμπεριφορά. Μη πάρεις φόρα και αλλάξεις μονομιάς πχ 3 ρυθμίσεις μαζί γιατί θα γίνει μπάχαλο.

    σε γενικές γραμμές, και αποφεύγοντας να μπω σε λεπτομέρειες του τύπου τόσα κλικ εδω, τόσα κλικ εκεί (μιας και κάθε ανάρτηση έχει ΆΛΛΗ κλίμακα, πχ στο Α μηχανάκι τα συνολικά κλικ στην αποσβεση επαναφοράς είναι 14, ενώ στο Β μηχανάκι είναι 7 κλικ... τί και πόσο θα αλλάξει στο κάθε ένα αν ακολουθήσεις μια γενική συμβουλή "βάλε ή βγάλε 2 κλικ"? με πιάνεις?) θα πούμε ότι ο γενικός κανόνας είναι :
    μαλακό σετάρισμα : το μηχανάκι προειδοποιεί
    σκληρό σετάρισμα : δεν προειδοποιεί, σπάει η πρόσφυση πιο απότομα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Σε φρεναρισμα πανικου στους δρομους των πολεων, οσο και αν σου φαινεται παραξενο, ειναι πολυ προτιμοτερο να εχεις μαλακη ρυθμιση παρα κουτσουρο...καλυτερα να αποσβεσει το πιρουνι μερος της αδρανειας με χλαπα - χλουπα κινηση, παρα να μεταφερθει ολη στο ελαστικο με συνεπεια να "σπασει" η προσφυση...φυσικα μιλαμε για classic greek παγοδρομια...
    αυτό ισχύει στο βαθμό που η μαλακή ανάρτηση δεν τερματίζει έυκολα. Η πρόσφυση "σπάει" όταν η ανάρτηση δεν έχει άλλη διαδρομή οπότε πλέον ότι δυνάμεις ασκούνται περνάνε στο λάστιχο.

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Επίσης καλύτερη πρόσφυση θα έχεις και μπρος και πίσω με τιο μαλακόερο σετ-άπ.......

    ...
    ...

    ...στους συνήθως γυαλισμένους δρόμους αυτό είναι καλύτερο από άποψη πρόσφυσης.

    ...
    ...
    Γενικά οι σφιχτές αναρτήσεις δείχνουν την αξία τους σε καλά οδοστρώματα και σε μεγαλύτερες ταχύτητες...

    +1

  3. #18
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


    αυτό ισχύει στο βαθμό που η μαλακή ανάρτηση δεν τερματίζει έυκολα. Η πρόσφυση "σπάει" όταν η ανάρτηση δεν έχει άλλη διαδρομή οπότε πλέον ότι δυνάμεις ασκούνται περνάνε στο λάστιχο.
    Δικιο εχεις αλλα αμα φτασεις σε φρεναρισμα πανικου να σου τερματισει το πιρουνι εχεις πεσει απο χθες, δεν πα να εχεις και το ohlins του Rossi που λεει ο λογος...

    Ενα μαλακο μπροστινο αφηνει πολυ μεγαλυτερα περιθωρια στο ελαστικο παντως.


  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    Πάντως THEOD μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το "ξεφούσκωμα" ελαστικών... θα το δοκιμάσω να δώ.

    Υπ' όψιν...ΔΕΝ μιλάω για "ξεφούσκωτα" ελαστικά... Μιλάω για 2-3 psi κάτω από την πίεση που θα έβαζες κανονικά....
    Μην δοκιμάσεις με καμμιά 10αριά psi μέσα και μετά κλαίγεσαι γιατί σαβουρώθηκες... :rotflmao:

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    El_hymador... δεν διαφωνώ..

    Όμως η ερώτηση μου είναι οπως είπα και πιο πάνω τι αντίκτυπο θα έχω σε φρενάρισμα "πανικού" (ουκ ολιγα στο αστικό περιβάλλον)


    Gandalf
    κανε ενα πολυ απλο καγκορικο πειραμα ... πηγαινε σε ενα σχετικα καλης προσφυσης παρκιν και δοκιμασε να κανει εντο(αντικατοπτριζει πολυ εμμεσα τα φρενα πανικου ) με πολυ μαλακεσ αναρτησεις ... και μετα το ιδιο με αρκετα σκληροτερες ...πεσ μας πως θα σου φανει πιο ευκολο ... και ποτε νιωθεις το φρενο να δουλευει καλυτερα

















    αν δεν εισαι σε θεση για κατι τετοιο ...

    στα λεω μπακαλιστικα ...αλλα ειναι tested σε ολες τις συνθηκες ...

    μαλακεσ ανρτησεις ...τωρα τα περι τερματισματος αναρτησης ...αστα ...αυτα ειναι σε συνθηκες που δεν θα συναντησεις
    PROzacRIDER

  6. #21
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    sto Z poy einai sklhrh h anarthsh poy toy forao (apo 636) pantos einai super gia pantoy ektos apo ta kolostena mesa sth polh...malakh+750
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    +1 για μαλακες αναρτησεις.

    αλλα αν ανεβαζεις συχνα δικαβαλο, πιθανον να τερματιζει πολυ ευκολα σε λακουβες,πεζοδρομια,αποτομο ανοιγμα γκαζιου κλπ...

    οποτε πειραματισου.

  8. #23
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Αγαπητέ Gandalf

    Θα σου πω και εγώ που έχω ένα strada της aprilia και είμαι πολύ κοντά στο δικό σου xtx.

    Στο πίσω αμορτισέρ είχα τις μαμά ρυθμίσεις που είναι μέτριες από σκληρότητα και απόσβεση, το μπροστινό δεν ρυθμίζετε αλλά είχε 10ρακι λάδι.

    Με αυτές τις ρυθμίσεις η μηχανή ήταν μαλακή σε ωραίο βαθμό.
    Απόσβηνε τις λακκούβες καλά , χωρίς να τερματίζουν και είχα πρόσφυση σε στροφές ακόμα και όταν έβρισκα λακκούβες .

    Όταν άλλαξα λάδια στα μπροστινά έβαλα 15αρι.
    άμεσος παρατήρησα ότι υπό κλήση και πάνω από λακκούβες το μπροστινό έχανε πιο εύκολα την σταθερότητα του, και ότι σε δυνατό φρενάρισμα σε δρόμο με λακκούβες δεν ήταν η καλύτερη του.

    Αντίστοιχα όταν αύξησα την προφόρτιση και την απόσβεση στο πίσω δεν κέρδισα τίποτα… γλίστραγε πλέων πιο εύκολα και το πίσω. το μόνο που κέρδισα ήταν με δεύτερο άτομο καλύτερη αίσθηση του μπροστινού λόγο τις μικρότερης βύθισης πίσω και άρα της μικρότερης μεταφοράς βάρους πίσω.


    Τώρα όσο αφορά τις πιέσεις στην πόλη εξ αρχής είχα βολευτεί με χαμηλές.(29 πίσω 27,5 εμπρός )γίνετε λίγο πιο αργή η μηχανή αλλά κέρδιζα σε πρόσφυση.
    Όταν τις αύξησα κέρδισα σε ταχύτερη αλλαγή πορείας αλλά πλέων δεν είχα επαρκή πρόσφυση.

    Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  9. #24

    Έχων XT600E ...

    Με μαλακές αναρτήσεις φυσικά χωρίς δυνατότητα ρύθμισης μπορώ να πω ότι είναι καλύτερα μαλακές για την πόλη και την γλιστερή άσφαλτο. Εξάλλου αυτές οι μοτό είναι φτιαγμένες να συμπεριφέρονται ωραία με μαλακές αναρτήσεις, δεν χρειάζονται σκληρές εκτός αν κάνεις άλματα. Δίνουν πιο προοδευτική συμπεριφορά και περισσότερη πρόσφυση στη λεία άσφαλτο.

    Αυτό που κατέληξα πειράζοντας τις ρυθμίσεις στο CBR929RR είναι ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε όση απόσβεση χρειαζόμαστε και όχι περισσότερη. Τη σημαίνει αυτό: σφίγγουμε την απόσβεση τόσο ώστε να έχουμε καλό έλεγχο και όχι παραπάνω, πολλοί λένε να είναι και προς την χαλαρή πλευρά. Στην πράξη κερδίζουμε πρόσφυση ιδίως στους λείους δρόμους.

    Είναι και θέμα οδηγού αλλά για μένα το όριο είναι να μην συντονίζεται το πίσω σε συνεχόμενες ανωμαλίες. Αν έχω αρκετή απόσβεση επαναφοράς ώστε να μην γίνεται είναι ΟΚ. Μετά ρυθμίζεις το μπροστά για να είναι ισορροπημένο. Η απόσβεση συμπίεσης είναι θέμα αίσθησης αλλά και πάλι η σφιχτή ρύθμιση αποδίδει καλύτερα όταν το λάστιχο φορτίζεται σε καλή άσφαλτο.

    Άμα θες να κάνεις τη μοτό τελείως σταθερή σε όλες τις συνθήκες (απότομο φρένο, ανοιγοκλείσιμο γκαζιού) μάλλον θα χάσεις από πρόσφυση γιατί θα είναι πολύ σκληλή - λάθος που είχα κάνει εγώ για μεγάλο διάστημα. Καλύτερα να οδηγάς πιο ομαλά.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Κουφαλες κουτακηδες...εδω σας εχω
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2010, 13:04
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2009, 16:20
  3. Εδώ σας θέλω……
    από sotpag στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 20:09
  4. Εδω σε θελω idi
    από darkwing στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2005, 01:08
  5. Εδω σας θέλω
    από matmat στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 08:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF