Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης

  1. #1

    Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης

    Γεια χαρα σε ολους!

    Θελω βοηθεια, καθοτι μεγαλος fan των αυτοκινητων, δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο μηχανες.


    Διαθεσιμα χρηματα: γυρω στα 4000 μαζι με εξοπλισμο...(ισως ΜΕΧΡΙ 4000)...


    Διλημμα:
    1) BMW F650 GS: Μ'αρεσει τρελα αυτη η μηχανη και θα ειναι η χαρα μου να την καβαλαω καθε μερα....ΑΛΛΑ,δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψει για μεσα στην πολη κ για καθε μερα στην δουλεια! Αν και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ευκινητη μεσα στην πολη....

    2)Beverly 500: Γενικα δεν μου αρεσουν καθολου τα scooter, αλλα το συγκεκριμενο το βρισκω πολυ ομορφο κ θα ηταν το μονο που θα επαιρνα, λογω μεγαλων τροχων.....Βασικα,νομιζω οτι θα με βολεψει καλυτερα απο θεμα χωρων (για το κρανος κ το μπουφαν)....αλλα κ απο θεμα διαστασεων,για ελιγμους


    Μιλαμε παντα για μεταχειρισμενα μοντελα (BMW: 2001-2002 και Beverly: 2003-2004)

    Βοηθεια παλλικαρια.....για πιθανα προβληματα των μοντελων,για προσωπικες εμπειριες και οτι αλλο,καλοδεχουμενο ειναι....

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Μια χαρά θα σε βολέψει το BMW.
    Είναι σαφώς ανώτερο από το σκούτερ Bervely. Βέβαια το θέμα είναι πόσο καλά θα τα καταφέρεις στην αρχή, αφού λες ότι είναι πρώτη μηχανή, αλλά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
    Όσον αφορά προβλήματα του BMW, γενικά είναι αρκετά αξιόπιστα. Κάθε 5000 χιλμ θα του αλλάζεις λαδάκια & κάθε δέκα λαδάκια & φίλτρο αέρα & όλα καλά.
    Συχνό πρόβλημα στα περισσότερα είναι το κόψιμο ενός καλωδίου κάτω από τη κλειδαριά, το οποίο φτιάχνεται με μάτιση σε 5 λεπτά.
    Υπάρχουν & πιο extreme προβλήματα, τα οποία όμως δεν έχουν παρουσιαστεί σε μεγάλο αριθμό μοτοσυκλετών, αλλά σε πολύ μικρό.
    Βέβαια με τα 4000 που διαθέτεις, μαζί με εξοπλισμό, θα πρέπει να κάνεις μια πολύ καλή έρευνα αγοράς για καλοσυντηρημένα.
    Μη παρασυρθείς από κάποιες ελάχιστες αγγελίες που τα δίνουν 3000 και χαμηλότερα.
    Μια μέση τιμή γι'αυτή τη μηχανή είναι γύρω στα 3500, ανάλογα τη χρονολογία.
    Καλή επιλογή..



  3. #3
    Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση...

    Οσα BMW εχω βρει ειναι μοντελα 2001-2002...και τα βρισκω γυρω στα 3500+ 500-600 για εξοπλισμο=4000

    Το θεμα ειναι οτι εχω βρει ενα σε μαγαζι, το οποιο μου το δινει με 2 χρονια εγγυηση, οποτε με ενθαρρυνει λιγο,γιατι δεν κατεχω πολυ απο τεχνικα μερη για να εντοπισω προβληματα.....βεβαια,θα πω κ σε εναν μηχανικο να το ελεγξει...

    Το μονο που με κολλαει ειναι οτι ειναι ηδη 7 χρονων μηχανη,για αυτο ρωταω για την αξιοπιστια του....μην μου βγαλει προβληματα απο το πρωτο εξαμηνο...(βεβαια,μην ζηταω πολλα με τα λεφτα που διαθετω)....

    Για αυτο σκεφτομουν το Beverly, το οποιο ειναι μοντελο του 2004

    Ειναι η πρωτη μου μηχανη,αλλα ειμαι 23 χρονων κ νομιζω πως εχει "πηξει" λιγο το μυαλο μου,ωστε να εχω την ωριμοτητα να το μαθω σιγα-σιγα....εχοντας περασει κ διαφορες εμπειριες με το αυτοκινητο,με το οποιο εχω παθος...
    Για αυτο κοιταω την συγκεκριμενη μηχανη

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Λοιπόν, το μηχανάκι πριν πας να το αγοράσεις εννοείτε ότι θα το πας σε κάποιον μηχανικό να στο ελέγξει και καλύτερα σε κάποιο εξουσιοδοτημένο ή αρκετά καλό γνώστη.
    Επίσης έχε υπόψιν σου ότι πιθανόν να βρεις καλύτερες τιμές από ιδιώτες παρά από μαγαζιά.
    Η όποια εγγύηση σου δίνει αυτός φρόντισε να είναι γραπτή με την υπογραφή του επάνω.
    Τα μηχανάνια αυτά είναι σκυλιά, μην ανησυχείς. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε πολλά κάνουν το γύρω του κόσμου...
    Θα σου έλεγα & πάλι να απορρίψεις την επιλογή του σκούτερ.




    Edit : Επίσης πολλές πληροφορίες μπορείς να βρεις στην ενότητα της BMW

  5. #5
    Καλώς ήρθες φίλε!

    Από τις δύο μοτοσυκλέτες που αναφέρεις, η BMW είναι μονόδρομος... σε όλα.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  6. #6
    Ευχαριστω πολυ παιδια...

    Ειχα αναγκη να το ακουσω να μου το λενε....γιατι πραγματικα μου αρεσει παρα παρα πολυ σαν μηχανη

    Αλλα με κολλαγαν θεματα οπως η χρονολογια κ τα πιθανα προβληματα λογω αυτου....ελπιζω να με βολεψει για καθημερινη χρηση

    Αααα....κ ψαχνω σε μαγαζια κυριως...γιατι σπανια οι ιδιωτες σου κανουν διακανονισμο

    Αν εχετε υποψη μαγαζια που ξερετε απο προσωπικη εμπειρια,ενημερωστε με....ειπαμε,καινουργιος στο χωρο των μηχανων...κ βλεπω μονο τα πιο γνωστα κ πιο εμφανη...

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Το BMW έχω από το 2003, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αν & τώρα σκέφτομαι να το πουλήσω γιατί θέλω να ανέβω κυβικά.
    Μην ανησυχείς για την επιλογή σου.

  8. #8
    Επίσης να μην δεχτείς το κράνος ή το μπουφάν που θα σου δώσουν ΑΝ σου δώσουν σαν δώρο ή αν σου προτείνουν, όταν καταλάβουν ότι θες και εξοπλισμό μαζί...

    Διάλεξε τα εσύ ή πάρε καμία ιδέα απο εδώ μέσα....

    Μπουφαν cordura βρίσκεις με 200+ ευρώ αρκετά καλό επίσης σε κράνος με 150+ βρίσκεις κάτι αξιόπιστο. Για μικρότερες τιμές απλά θέλεις καλό ψάξιμο

  9. #9
    MikeG, η γνωμη σου μετραει πολυ αφου εισαι κ κατοχος της συγκεκριμενη μηχανης...φανταζομαι,εσυ θα την πουλησεις κ αρκετα πιο ακριβα απο οτι λεω εγω....

    Οσο για τον εξοπλισμο,θα προτιμησω να μου κανουν "δωρο" την βαλιτσα ή το συναγερμο....ή καμια εκπτωση...

    για κρανος ελεγα να διαθεσω γυρω στα 300 που πιστευω θα βρω αρκετα καλα κρανη...ενω για μπουφαν ελεγα γυρω στα 200-250
    θα το ψαξω βεβαια πολυ καλυτερα....εχω κ καποια φιλαρακια με γνωστους για εξοπλισμο...αλλα θα παρω κ τις γνωμες παιδιων απο εδω μεσα στα σχετικα topic

    Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια....θα βγω να ψαξω....κ θα επιστρεψω με νεοτερες αποριες...

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gatoupardos
    MikeG, η γνωμη σου μετραει πολυ αφου εισαι κ κατοχος της συγκεκριμενη μηχανης...φανταζομαι,εσυ θα την πουλησεις κ αρκετα πιο ακριβα απο οτι λεω εγω....

    Η τιμή που σκέφτομαι να τη δώσω είναι περίπου 4300.
    Είναι του 2003, με πίσω μπαγκαζιέρα που χωράει 2 κράνη, 2 πλαϊνές βαλίτσες 45 λίτρων η κάθε μια & αρκετά άλλα έξτρα.



  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Η τιμή που σκέφτομαι να τη δώσω είναι περίπου 4300.
    Είναι του 2003, με πίσω μπαγκαζιέρα που χωράει 2 κράνη, 2 πλαϊνές βαλίτσες 45 λίτρων η κάθε μια & αρκετά άλλα έξτρα.



    H τιμη ειναι τελεια για αυτα που προσφερεις,χωρις να εχω δει βεβαια την μηχανη....αλλα ειναι απαγορευτικη για μενα...

    Η πισω μπαγκαζιερα χωραει 2 κρανη??...οποτε,φανταζομαι,θα χωραει σχετικα ανετα ενα κρανος κ το μπουφαν....τελειαααα,οποτε,δεν υπαρχει λογος να κοιταω πλεον το beverly....δεν χρειαζομαι αλλο αποθηκευτικο χωρο φανταζομαι

    Οποτε,λυσαμε το διλημμα για ποιο μοντελο να παρω....ελπιζω να την βρω κ ετσι οπως την θελω την μηχανη.....

    Αν ακουσετε παντως κατι,ενημερωστε με....

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gatoupardos
    Οσο για τον εξοπλισμο,θα προτιμησω να μου κανουν "δωρο" την βαλιτσα ή το συναγερμο....ή καμια εκπτωση...
    Αυτα που ζητας σαν δωρο αν κοιταξεις σε καποιο μεταχειρισμενο απο χερι πολυ πιθανο να τα εχει ηδη αυτα πανω και ισως και καποια επιπλεον.

    Ριξε μια ματια στη www.xe.gr και στo www.car.gr που εχει αρκετες, βρες καποιες στη τιμη που σε βολευει και δες την. Εφοσον ικανοποιηθει το ματι σου πηγαινε την σε ενα μηχανικο να τη τσεκαρει και εισαι κομπλε!!!

    Στον εξοπλισμο που σκεφτεσαι να αγορασει μην αφησεις απ ' εξω μποτες (ή μποτακι χαμηλο) και γαντακια


  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Αυτα που ζητας σαν δωρο αν κοιταξεις σε καποιο μεταχειρισμενο απο χερι πολυ πιθανο να τα εχει ηδη αυτα πανω και ισως και καποια επιπλεον.

    Ριξε μια ματια στη www.xe.gr και στo www.car.gr που εχει αρκετες, βρες καποιες στη τιμη που σε βολευει και δες την. Εφοσον ικανοποιηθει το ματι σου πηγαινε την σε ενα μηχανικο να τη τσεκαρει και εισαι κομπλε!!!


    Παρα πολυ λογικα ειναι αυτα που λες Sapadak....το εχω σκεφτει κ εγω....κ το εχω ψαξει κιολας απο ιδιωτες λιγο (χωρις να εχω παρει κανεναν τηλεφωνο),αλλα οι περισσοτεροι θελουν τα λεφτα στο χερι....
    Ωστοσο,θα το ψαξω κ απο ιδιωτες,γιατι δινουν πολλα περισσοτερα στην ιδια τιμη....και ειναι κ πολλες περισσοτερες οι αγγελιες


    Οσο για τα γαντια,εννοουνται....για τα μποτακια,ισως αργοτερα...


    Παιδια, χιλια ευχαριστω παντως.....βοηθατε πολυ...ελπιζω να σας το ανταποδωσω αν εχετε καμια απορια για αυτοκινητα....

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gatoupardos
    Παρα πολυ λογικα ειναι αυτα που λες Sapadak....το εχω σκεφτει κ εγω....κ το εχω ψαξει κιολας απο ιδιωτες λιγο (χωρις να εχω παρει κανεναν τηλεφωνο),αλλα οι περισσοτεροι θελουν τα λεφτα στο χερι....
    Ωστοσο,θα το ψαξω κ απο ιδιωτες,γιατι δινουν πολλα περισσοτερα στην ιδια τιμη....και ειναι κ πολλες περισσοτερες οι αγγελιες


    Οσο για τα γαντια,εννοουνται....για τα μποτακια,ισως αργοτερα...
    Φανταζομαι οτι γνωριζεις οταν τα μαγαζια λενε ατοκες-ευκολιες κτλ εννοουν ΔΑΝΕΙΟ

    Ε τσιμπα ενα απο τραπεζα και παρτο απο χερι μετρητα


    Αρχικά δημιουργήθηκε από gatoupardos
    ελπιζω να σας το ανταποδωσω αν εχετε καμια απορια για αυτοκινητα....
    Τι ειναι αυτο???



































    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Φανταζομαι οτι γνωριζεις οταν τα μαγαζια λενε ατοκες-ευκολιες κτλ εννοουν ΔΑΝΕΙΟ

    Ε τσιμπα ενα απο τραπεζα και παρτο απο χερι μετρητα




    Τι ειναι αυτο???


    Χαχαχα....απλα,επειδη ασχολουμαι τρελα με αυτοκινητα (οπως ειχα πει πριν)....κ εσεις με βοηθατε σε θεματα μηχανης,οπου εχω λιγο καιρο που ασχολουμαι.......σκεφτομουν πως να σας το ανταποδωσω??........(χωρις να υπονοω οτι δεν ξερετε απο αυτοκινητα,μην παρεξηγηθουμε... )


    Σωστη η παρατηρηση με το δανειο.....θα το ψαξω καλυτερα κ απο ιδιωτες....κ θα επανερθω με αποριες....να μου πειτε την γνωμη σας...

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  2. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 17:51
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 00:42
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  5. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF