Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Γυάλισμα λαιμών ΧΤ 600.

  1. #1

    Γυάλισμα λαιμών ΧΤ 600.

    Επειδή οι λαιμοί της εξάτμισης της καλής μου έχουν πιάσει μάκα από σκουριά και επικαθήσεις ξεραμένων λαδιών και άλλων ευγενών υλικών, ψάχνω τρόπο να τους γυαλίσω.
    Να ξεκινήσω πρώτα με βουρτσάκι δραπάνου για τα χοντρά? Το γυάλισμα πως να το κάνω?
    Ακούω προτάσεις.

  2. #2
    Με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο κομμένο σε λωρίδες ώστε να αγκαλιάζει τους λαιμούς γύρω γύρω και μετά ψέκασμα με ένα WD40 για να γυαλίσουν . Εννοείται πως τους σκουπίζεις μετά με ένα μαλακό πανί ωστόσο και πάλι θα ξαναγίνουν όπως ήταν αφού τρώνε όλα τα νερά και την βρώμα της ασφάλτου . Ασε που στο σημείο που βιδώνουν δεν μπορείς τίποτα να κάνεις .

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο κομμένο σε λωρίδες ώστε να αγκαλιάζει τους λαιμούς γύρω γύρω και μετά ψέκασμα με ένα WD40 για να γυαλίσουν . Εννοείται πως τους σκουπίζεις μετά με ένα μαλακό πανί ωστόσο και πάλι θα ξαναγίνουν όπως ήταν αφού τρώνε όλα τα νερά και την βρώμα της ασφάλτου . Ασε που στο σημείο που βιδώνουν δεν μπορείς τίποτα να κάνεις .

    Το είχα κάνει και ξαναέγιναν όπως λες. Τους έβαψα με σπρέ'ι' υψηλής, τα ίδια.
    Σκέφτομαι να τους νικελώσω αλλά δεν ξέρω πόσο είναι εφικτό αυτό με τη θερμοκρασία των καυσαερίων.

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    νοτακο ειχα δοκιμασει κι εγω να τους γυαλισω με γυαλοχαρτο και wd40

    ενταξει καποια δουλεια εγινε καθαρισαν καπως...

    αλλα γενικα ειναι αηδια οι λαιμοι, πολυ φτηνοι και σιδερενιοι και λογω ης οξειδωσης τους και της σκουριας χαλανε την εικονα της μηχανης ειδικα οταν ειναι φρεσκοπλυμενη...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    νοτακο ειχα δοκιμασει κι εγω να τους γυαλισω με γυαλοχαρτο και wd40

    ενταξει καποια δουλεια εγινε καθαρισαν καπως...

    αλλα γενικα ειναι αηδια οι λαιμοι, πολυ φτηνοι και σιδερενιοι και λογω ης οξειδωσης τους και της σκουριας χαλανε την εικονα της μηχανης ειδικα οταν ειναι φρεσκοπλυμενη...

    +1000 για την εικόνα της μοτό, ειδικά μετά από πλύσιμο, γυάλισμα.
    Η φάση είναι ότι δεν θέλω να βάλω aftermarket λαιμούς.
    Για νικέλωμα - χρωμίωμα πως το βλέπεις? θα κρατήσουν ή τζάμπα λύσιμο και έξοδα?

  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    +1000 για την εικόνα της μοτό, ειδικά μετά από πλύσιμο, γυάλισμα.
    Η φάση είναι ότι δεν θέλω να βάλω aftermarket λαιμούς.
    Για νικέλωμα - χρωμίωμα πως το βλέπεις? θα κρατήσουν ή τζάμπα λύσιμο και έξοδα?


    to νικελωμα ακουγεται ωραια ιδεα μιας και ουτε κιτς θα φαινεται γιατι ειναι στους λαιμους, και θα ειναι και οπτικα καλο το αποτελεσμα...

    δε ξερω ομως αν θα αντεξει το νικελ και ποσο καλη δουλεια θα κανει αυτος που θα το αναλαβει(μιας και το νικελ ξεφλουδιζει αμα δε γινει σωστη δουλεια)

    αλλα δεν εχω και καποιο μαγαζι στα υποψιν που να κανει επινικελωσεις και σωστη δουλεια, καθως επισης δε ξερω και ποσο θα κοστισει η διαδικασια...


    εγω παντως τους λαιμους της devil τους λιγουρευομαι καιρο τωρα

  7. #7
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Δραπανο,βουρτσακι χαλκου και μετα γυαλισματακι.Θα σε βγαλει κανα 6μηνο στο νερο
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

Παρόμοια θέματα

  1. Φιλος ψάχνει για ΧΤ 600
    από psaroulis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2005, 14:55
  2. ΨΑΛΙΔΙ ΓΙΑ ΧΤ 600
    από MISKIN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2005, 03:24
  3. Ρύθμιση βαλβίδων στο χτ-600
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2004, 16:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF