Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Μπαταρίες Ytx9-bs και Ytz10s-bs.

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2006
    Μηνύματα
    57

    Μπαταρίες Ytx9-bs και Ytz10s-bs.

    Έιχα ξαναγραψει πολυ παλια εδω, πριν 2 χρονια περιπου, και τοτε οπως και τωρα προβλημα με τη μπαταρια...
    Εχω ενα cbf 500, και ψαχνω την 4η μπαταρια που θα βαλω (γιατι αυτο φταιει οπως λεει ο μαστορας), μεσα σε λιγοτερο απο 3 χρονια.

    Καταρχην πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι οντως φταιει η μπαταρια και οχι κατι αλλο. Τα 3 συνεργια που εχω παει για το συγκεκριμενο προβλημα μου εχουν πει οτι δε βρισκουν κατι που να μη δουλευει σωστα. Αλλα απο τη στιγμη που σε 3 μερες μετα τη φορτιση η μπαταρια πεφτει (μεχρι 3 μιζιες και μετα παπαλα) ολοι συμπερενουν οτι αυτη θα φταιει οποτε παμε για αλλη μπαταρια... Βεβαια το μεσημερι που κανει πιο ζεστη ξεκινωντας για σπιτι παιρνει χωρις σπρωξιμο, αλλα και παλι φαινεται οτι 1-2 προσπαθιες εχω μονο, αλλα με λιγο γκαζακι παιρνει με τη μια ευτυχως. Αυτο το ρωτας γιατι και ενας φιλος μου με αλλο μηχανακι ειχε μεινει απο μπαταρια αλλλα τελικα εφταιγε η μιζα, ειχε καποιο προβλημα και ξελιγωνε τη μπαταρια, ευτυχως το βρηκε γιατι τζαμπα θα την αλλαζε...

    Τωρα επειδη στο συνεργειο μου ειπε οτι κανει καπου στα 130 ευρω η καινουρια, ειπα στον πατερα μου και εφερε μια απο ενα γωστο του με 40 ευρω. Αυτη που ειχε πανω ηταν μια ,δε θυμαμαι μαρκα, YTZ10S-BS και αυτη που μου εφερε μια YUASA YTX9-BS. Για οσους θυμαστε διαστασεις θα καταλαβατε οτι η 2η δε χωρουσε να μπει >.< . Ενω ο "φιλος" του, του ειχε πει οτι ρωτησε στο Σαρακακη και του ειπαν οτι αυτην εχει πανω μαμα.

    Τι διαφορες εχει η μια απο την αλλη? Ξερει κανεις να "μεταφραζει" τα νουμερα? Ειναι και οι 2 τα ιδια Volt απο οσο κοιταξα στο διαδυκτιο αλλα η 2η εχει 8.6 Αmper αντι 9 Αmper που εχει αυτη που προκειται να αλλαχτει. Αν χωρουσε δλδ, θα ειχε καθολου σημασια αυτο ή ειναι μικρη η διαφορα?
    Επισης εδω: http://www.varta-motorcycle-batterie...CategoryID=131 και εδω: http://www.varta-motorcycle-batterie...CategoryID=137
    εχει ενα Cold-start performance διαφορετικο η μια απο την αλλη, να φανταστω το μεγαλυτερο νουμερο ειναι και καλυτερο ή οχι? και το 48DIN που η αλλη δεν εχει καθολου τι ειναι?

    Οποιος ξερει βοηθαει...

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2006
    Μηνύματα
    57
    Επισης ξεχασα να ρωτησω. Για να μην τρεχω τη Δευτερα στο Σαρακακη, επειδη εχω και δουλεια, ξερει κανεις τί μπαταρια εχει καινουριο το Cbf 500? Εγω οπως ανεφερα εχω αλλαξει 3 μπαταριες και τοτε δεν ειχα κοιταξει ποια ειχε πανω... ^^

  3. #3
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    ΥΤΖ10S
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  4. #4
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    πάρε τηλ να κλείσεις ραντεβού για να σου κάνει σωστή μέτρηση και να δει τι φταίει, μπαταρία, ανορθωτής ή πηνία?
    ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΝΟΣ
    ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΟΤΟ
    ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ APRILIA-DUCATI-SUZUKI
    ΘΗΒΩΝ 205, 18454, ΝΙΚΑΙΑ
    ΤΗΛ. 210-4921774, ΦΑΞ. 210-4921774 manic1@otenet.gr

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2006
    Μηνύματα
    57
    Thnx για τη μπαταρία. (Τι μαρκα? YUASA?)
    Φιλε δε θελω να μου προτεινεις συνεργειο, εχω παει σε 3 οπως ειπα και μου ειπαν ολοι πανω κατω τα ιδια...

  6. #6
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
    Thnx για τη μπαταρία. (Τι μαρκα? YUASA?)
    Φιλε δε θελω να μου προτεινεις συνεργειο, εχω παει σε 3 οπως ειπα και μου ειπαν ολοι πανω κατω τα ιδια...
    Εχει δικηο ο φιλος που σου λεει για το Μανο.Δεν ειναι φυσιολογικο να θες μια μπαταρια το χρονο.Πιστευω οτι μια βολτα απ το μαγαζι του θα σε γλυτωσει απο πολλα.Ο Μανος δεν ειναι φραγκοφονιας φιλε.Ειναι καλος και τιμιος μαστορας και δεν χρεωνει για ψυλλου πηδημα.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
    Φιλε δε θελω να μου προτεινεις συνεργειο, εχω παει σε 3 οπως ειπα και μου ειπαν ολοι πανω κατω τα ιδια...
    ...τις ίδιες :a31: σου είπαν!

    Σκέψου το λογικά: έστω ότι η μία μπαταρία έτυχε ελλατωματική, συμβαίνουν αυτά. Όταν όμως συμβαίνει επανειλλημένα, δεν νομίζεις ότι το πρόβλημα δεν είναι στη μπαταρία;

    Πάρε ένα πολύμετρο και μέτρα:

    -ρεύμα διαρροής με το κεντρικό διακόπτη κλειστό
    -τάση στους πόλους της μπαταρίας στο ρελαντί και στις 4500-5000rpm με τα φώτα ανοιχτά.

    Αν το πρώτο είναι παραπάνω από ελάχιστα mA τότε ψάχνεις για κάποιο ύποπτο συναγερμό κτλ.
    Αν το δεύτερο είναι λιγότερο από 13-14,5V περίπου (βαριέμαι να κοιτάξω τώρα το service manual) τότε κοιτάς ανορθωτή και αν αυτός είναι εντάξει, την αντίσταση και continuity στα πηνία της γεννήτριας.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2006
    Μηνύματα
    57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από diktiomenos
    ...τις ίδιες :a31: σου είπαν!

    Σκέψου το λογικά: έστω ότι η μία μπαταρία έτυχε ελλατωματική, συμβαίνουν αυτά. Όταν όμως συμβαίνει επανειλλημένα, δεν νομίζεις ότι το πρόβλημα δεν είναι στη μπαταρία;

    Πάρε ένα πολύμετρο και μέτρα:

    -ρεύμα διαρροής με το κεντρικό διακόπτη κλειστό
    -τάση στους πόλους της μπαταρίας στο ρελαντί και στις 4500-5000rpm με τα φώτα ανοιχτά.

    Αν το πρώτο είναι παραπάνω από ελάχιστα mA τότε ψάχνεις για κάποιο ύποπτο συναγερμό κτλ.
    Αν το δεύτερο είναι λιγότερο από 13-14,5V περίπου (βαριέμαι να κοιτάξω τώρα το service manual) τότε κοιτάς ανορθωτή και αν αυτός είναι εντάξει, την αντίσταση και continuity στα πηνία της γεννήτριας.
    Πολυ λογικα και τα δυο που λες αλλα και στα 3 συνεργια τους ειπα (οχι οτι χρειαζοταν...) να κοιταξουν για καποια διαρροη και τον ανορθωτη αν δουλευει σωστα. Και οι 3 μου ειπαν ολα ΟΚ. Μαλιστα για το συναγερμο ειδικα που λες, στον ενα χρονο πανω ειχα παει στη ΜΕΤΑ και ειχα ζητησει να μου βαλουν αλλον μηπως φταιει αυτο. Ετσι και εγινε και φυσικα τα προβλήματα συνεχιστηκαν...
    Οσο περιεργο σας φαινεται εσας αλλο τοσο μου φαινεται και μενα...
    Θα περασω αν ειναι απο το μαστορα που λετε απο Δευτερα, αν και θεωρω μ******α να δινω 20ευρα για να μου λενε τα ιδια...

  9. #9
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
    Πολυ λογικα και τα δυο που λες αλλα και στα 3 συνεργια τους ειπα (οχι οτι χρειαζοταν...) να κοιταξουν για καποια διαρροη και τον ανορθωτη αν δουλευει σωστα. Και οι 3 μου ειπαν ολα ΟΚ. Μαλιστα για το συναγερμο ειδικα που λες, στον ενα χρονο πανω ειχα παει στη ΜΕΤΑ και ειχα ζητησει να μου βαλουν αλλον μηπως φταιει αυτο. Ετσι και εγινε και φυσικα τα προβλήματα συνεχιστηκαν...
    Οσο περιεργο σας φαινεται εσας αλλο τοσο μου φαινεται και μενα...
    Θα περασω αν ειναι απο το μαστορα που λετε απο Δευτερα, αν και θεωρω μ******α να δινω 20ευρα για να μου λενε τα ιδια...
    πάρε τηλ. πρώτα και πες του από το Νίκο και θα πάρω και εγώ

Παρόμοια θέματα

  1. Καλο και φθηνο μαγαζι για μπαταριες για παπακι(Glx)
    από gakias στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 23:11
  2. Μπαταρία για Hornet Yusa YTX7L-BS
    από Sabre στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 16:38
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2009, 13:53
  4. Μπαταρία Yuasa YTX9-BS
    από sakisvolos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2007, 16:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF