Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Σκουριά στο πλαίσιο

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της pancho
    Εγγραφή
    28/11/2008
    Μηνύματα
    14

    Σκουριά στο πλαίσιο

    Καταρχήν να καλησπερίσω το forum, γράφτηκα στο forum σας γιατί αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με την μηχανή μου και θα ήθελα τα Φώτα σας.

    Ας μπούμε λιπών στο θέμα μου, πριν από μερικούς μήνες πήρα την απόφαση να αγοράσω μηχανή, μετά από μια μικρή ερευνά αγοράς κατέληξα σε ενα Yamaha Mt-03, σημαντικό ρόλο στην απόφαση μου έπαιξαν οι καλές κριτικές που είχα ακούσει για την συγκεκριμένη εταιρία ότι δεν βγάζει προβλήματα και ότι έχουν καλή αντιπροσωπεία.

    Τέλος πάντων αυτό δεν δούλεψε στην περίπτωση μου, η χαρά για την καινούρια μου μηχανή κράτησε μόλις ένα μήνα κάπου κοντά στο σέρβις τον 1000 χιλ. ήταν όταν έφαγα την πρώτη μου βροχή, με το μπουφάν κανένα πρόβλημα, αδιάβροχο δεν πέρασε ούτε σταγόνα, δυστυχώς όμως όχι και η μηχανή, την επόμενη μέρα δεν μπορούσα να πιστέψω ότι το πλαίσιο είχε ξεράσει τόση σκουριά η οποία είχε στάξει παντού.

    Το πήγα στην αντιπροσωπεία και αφού το φωτογράφισαν μου είπαν ότι μάλλον ήταν κάποια ρινίσματα που είχαν μείνει και αν ξανάβγαζε να το πήγαινα πάλι, ξανάβγαλε σκουριά σε πλύσιμο, το πήγα ξανά και μου ειπόν ότι θα περάσουν κάποιο ειδικό υλικό και έτσι το προβλιμα θα λυθεί.

    Έτσι και έγινε τους πήγα την μηχανή στα 5000χιλ ώστε να περάσουν αυτό το υλικό αλλά 5 μέρες αφότου την παρέλαβα με την ιδέα ότι ξέρουν τι κάνουν στην αντιπροσωπεία… έβρεξε ξανά…. και πάλι σκουριά τρέχει

    Πήγα πάλι με αίτημα αυτήν την φορά αντικατάσταση, η απάντηση που πήρα ήταν ότι όλα τα πλαίσια σκουριάζουν εσωτερικά απλός βγάζουν την σκουριά χαμηλά και δεν φαίνετε, ότι το πρόβλημα είναι μόνο αισθητικό και ότι το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να ξανά εφαρμόσουν το υλικό αυτό…. Επειδή μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι κάνουν πειράματα να διορθώσουν ένα προβλιμα που ακριβώς δεν ξέρουν τι είναι, και επειδή ο αναβατής πειραματόζωο είμαι εγώ, έχω τις εξής ερωτήσεις σε κάποιων πιο του αντικειμένου
    1. Ισχύει ότι όλα τα πλαίσια τρέχουν σκουριά (και τόσο γρήγορα) ?
    2. Πραγματικά το ζήτημα είναι μόνο αισθητικό και αν ένα πλαίσιο είναι εσωτερικά σκουριασμένο δεν χάνει αντοχή? Π.χ. αν οδηγάω την μηχανή στα όρια της και έχω την ατυχία να πέσω σε μια λακκούβα, από αυτές που τόσο σπάνια βλέπεις στους ελληνικούς δρόμους, υπάρχει η περίπτωση να μου μείνει το τιμόνι στα χέρια και από δοκιμαστής προβληματικών μηχανών να γίνω δοκιμαστής αντοχής κρανών?

    Συγνώμη αν σας κούρασα, κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη, επίσης καλοδεχούμενη κάθε συμβουλή για το πώς θα πρέπει να αντιδράσω απέναντι τους αν και μάλλον καταλήγω στην απόφαση να μεταναστέψω Αίγυπτο που δεν βρέχει …

  2. #2
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Σε καμια απο τις τρεις καινουριες μηχανες που ειχα δεν ετρεχε σκουρια...
    Μαλλον οτι να'ναι σου λενε...


    Edit : Για ποια μηχανη μιλαμε ?
    Edit No.2 : Καλως ηρθες στο φορουμ !
    :smilea:

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.846
    Πράγματι δεν καταλαβαίνω απο που μπορεί να ξερνάει ένα πλαίσιο σκουριά.

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της pancho
    Εγγραφή
    28/11/2008
    Μηνύματα
    14
    ναι ρε γαμώτο και εγώ κατάλαβα ότι μ@λ@κιες μου λένε, το παπί που είχα πριν ούτε δείγμα σκουριάς, και 8 χρόνια οδήγηση σε νησί όχι Αθηνά , και η μηχανή μέσα σε ένα μήνα στην Αθηνά ...το θέμα είναι πώς να αντιδράσω?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Καλησπέρα!

    Και το δικό μου που έχει σκελετό σιδερένιο (όχι κράμα αλουμινίου δλδ) ποτέ δεν έβγαλε
    σκουριά από κάπου ούτε όταν το πλένω ούτε από τη βροχή!
    Από ότι κατάλαβα στη μηχανή σου αλχημείες κάνουν μπας και ''λύσουν'' το πρόβλημα και
    γλυτώσουν την αντικατάσταση!

    Τι μηχανή είναι;; (εδώ για ευνόητους λόγους αν απαντήσεις καλύτερα να το κάνεις με πμ)


    Edit: καλωσήλθες !

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της pancho
    Εγγραφή
    28/11/2008
    Μηνύματα
    14
    Από μια ένωση λίγο κάτω από το τανκ περίπου στο ύψος του γόνατου, έχει κάτι σαν τρυπά για να περνάει το νερό υποθέτω, θα ανεβάσω Φώτο από εβδομάδα.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pancho
    αν και μάλλον καταλήγω στην απόφαση να μεταναστέψω Αίγυπτο που δεν βρέχει …
    Ευκαιρία να το περάσεις κι από αμμοβολή

    Πέρα απ'την πλάκα, γιατί δεν αναφέρεις για ποιο μηχανάκι πρόκειται μπας και μπορέσει να σου λύσει πιο σύντομα την απορία κάποιος που ίσως να έχει το ίδιο με το δικό σου ή έστω κάποιος που να γνωρίζει κάτι για τα συγκεκριμένα μηχανάκια αν και εφόσον δεν πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό; (αν και έτσι το φαντάζομαι)

    Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι φίλε

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
    Τι μηχανή είναι;; (εδώ για ευνόητους λόγους αν απαντήσεις καλύτερα να το κάνεις με πμ)
    Σάκη δεν βλέπω το λόγο γιατί δεν θα πρέπει να αναφερθεί η μηχανή, φαντάσου πως θα ήταν όταν μιλούσαμε για τα κομμένα πλαίσια κάποιων GSX-R αν τα λέγαμε με γρίφους.


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george72
    Εγγραφή
    14/07/2008
    Μηνύματα
    254
    Δεν υπαρχει περιπτωση σε καινουργια μηχανη να σκουριαζει το πλαισιο η το υποπλαισιο
    η να τρεχουν σκουριες....

    και εγω εχω μηχανη 20αετιας με σιδερενιο πλαισιο, η οποια εχει ταλαιπωρηθει αρκετα απο βροχες
    υγρασιες και χιονια, αλλα ποτε δεν εχει εμφανισει σκουριες στο πλαισιο...

    αλοιμονο δηλαδη με την πρωτη βροχη καινουργιο μηχανακι να σκουριαζει

    μην τους αφησεις ετσι, κυνηγησε το με οποιο τροπο μπορεις, και αν δεις οτι δεν παιρνουν απο λογια
    ξεκινα με δικηγορους, επιστολες στα κεντρικα κτλ
    http://www.youtube.com/watch?v=aRO5UtYxFjM&feature=related


  10. #10
    Σκέφτομαι μήπως παίζει να έχει σκουριάσει κανένα ρουλεμάν τιμονιού, τίποτα τέτοιο τέλος πάντων..

    Κι εγώ πάντως σε όσα μηχανάκια είχα με ατσάλινο πλαίσιο δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κάτι παρόμοιο, τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω πάρει ακόμα μηχανάκι με αλουμινένιο

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    κοιτα ρε τι επαθε ο ανθρωπος!

    Φιλε, πες μας τι μηχανακι ειναι και προσωπικα σου λεω οτι δεν παιζει τιποτα απο οσα σου λενε!

    Μλκιες να γλιτωσουν το μπελα σου λενε!

    Τραβα και τριξ τους τα δοντια! Ξεκινα με δικηγορους, περιοδικα κτλ κτλ!

    ΦΟΒΕΡΑ ΘΕΛΟΥΝ!

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Θεωρω πως για να σου λενε οτι ειναι φυσιολογικο να βγαζει σκουριες το πλαισιο ΜΙΛΑΜΕ για σιδερενιο πλαισιο.

    Αν μιλαμε για αλουμινιου τραβα και τριξτου τα δοντια



    υγ
    Γιατι δεν αναφερεις ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ειναι???

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της pancho
    Εγγραφή
    28/11/2008
    Μηνύματα
    14
    μιλαμε για ατσαλενιο πλαισιο, θα ανεβασω φωτογρ. το απογευμα αν το site δουλευει γιατι χθες μου ευγαζε καπιον αγιο main page, βοηθια μας

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    ρε παιδια μηπως δεν ειναι σκουρια;;

    βρωμα,λαδιλα, γρασα, καινουριλια ανακατεμενα με βρομικη χωματοβροχη μπορει να βγαλουν καποιο υγρο που οντως να μοιαζει με σκουρια.

    (εμενα πχ μου εβγαζαν τετοιο πραγμα οι καθρευτες..)

    δοκιμασε κ κανα αλλο συνεργειο..

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της pancho
    Εγγραφή
    28/11/2008
    Μηνύματα
    14
    ναι λαδια δεν νομιζω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6e98unplvetpiavrzhfk.jpg 
Προβολές:	393 
Μέγεθος:	81,5 KB 
ID:	149262

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΚΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟ-help
    από George_bmw στο forum BMW
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 00:48
  2. Λεκεδες στο πλαισιο!
    από thrax στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2006, 09:22
  3. σκουρια και πλαισιο
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2006, 13:09
  4. Αγορες στο Πλαισιο.
    από 620 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 207
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2006, 13:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF