Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

  1. #16
    παρεμπίπτοντος και τα έξι που κοίταξα ήταν ιδιωτών,σε μαντρά δεν υπήρχε ούτε υπάρχει ποτέ περίπτωση να πάω,γιατί θα τη φας σίγουρα ή στην τιμή η στα χιλιόμετρα ή σε ελαττώματα.

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pkpl
    σε μαντρά δεν υπήρχε ούτε υπάρχει ποτέ περίπτωση να πάω,γιατί θα τη φας σίγουρα ή στην τιμή η στα χιλιόμετρα ή σε ελαττώματα.
    μη το λες υπάρχουν και σωστοί ,

    λίγοι βέβαια ,

    αλλά υπάρχουν και αυτοί !!!

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
    μη το λες υπάρχουν και σωστοί ,

    λίγοι βέβαια ,

    αλλά υπάρχουν και αυτοί !!!
    σίγουρα ,αλλά πιο γρήγορα βρίσκεις το σωστό ιδιώτη παρά το σωστό επαγγελματία

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
    μη το λες υπάρχουν και σωστοί ,

    λίγοι βέβαια ,

    αλλά υπάρχουν και αυτοί !!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pkpl
    σίγουρα ,αλλά πιο γρήγορα βρίσκεις το σωστό ιδιώτη παρά το σωστό επαγγελματία

    Αν και συμφωνώ γενικά με τα προαναφερθέντα, νομίζω ότι τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, κάτι που είναι και εσφαλμένο και άδικο. Και εξηγούμαι:
    Αφ’ής στιγμής εξαφανίστηκαν οι εισαγωγείς μεταχειρισμένων από Ιαπωνία, που τα φέρνανε με το τσουβάλι σε άγνωστη κατάσταση και ταλαιπωριμένα από το ταξίδι, οι πηγές των περισσοτέρων εμπόρων είναι ιδιώτες. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Το να σου πουλήσει ο έμπορος κακό μηχανάκι είναι είτε διότι το αγόρασε κακό (εν γνώσει του ή όχι) είτε διότι του ... χάλασε στο στοκ από τον καιρό (“το έφαγε η αποθήκη”). Δεν νομίζω ότι ο έμπορος, όσο κακός, ανήθικος και κλέφτης κι αν είναι θα κάνει ζημιά σε ένα καλό μηχανάκι για να το πάρεις εσύ κι εγώ χαλασμένο. Το μόνο που θα κάνει θα είναι να προσπαθήσει να το πουλήσει όσο καλύτερα/ακριβότερα μπορεί, κάτι που εγώ θεωρώ θεμιτό διότι αναγνωρίζω το δικαίωμά του να προσπαθεί να βγάζει κέρδος. ΑΡΑ δεν κοιτάμε τον έμπορο, αν είναι καλός ή κακός, τίμιος ή άτιμος, κοιτάμε το μηχανάκι. Αν το θεωρούμε καλό και μας κάνει, υπολογίζουμε και πόσα θα φάμε σε μαζέματα (αν χρειάζεται) και διαπραγματευόμαστε την τιμή.
    Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ σ’αυτό που ειπώθηκε και δεν πιστεύω εμπόρους που λένε ότι το μηχανάκι είναι πολύ καλό, μόλις από σέρβις κλπ. Πιθανότατα δεν ξέρουν καν σε τί κατάσταση είναι το μηχανάκι. Και τα “σέρβις” που τους κάνουνε είναι για το γάμο του Καραγκιόζη, οπότε καλύτερα να μη βάζουν χέρι και να το κάνει ο αγοραστής.
    Ωστόσο, εμένα μου έχει τύχει να πάρω μηχανή από έμπορο ο οποίος πήρε το δικό μου σε αρκετά καλή τιμή, μου υποσχέθηκε μπουφάν και γάντια τα οποία θυμήθηκα να πάρω δύο μήνες αργότερα και το θυμήθηκε κι αυτός και μου τα έδωσε. 2-3 μέρες αφού πήρα τη μηχανή του είπα ότι τα λάστιχα είναι για πέταμα και κανόνισε και πήρα ένα ζευγάρι καινούργια. Βέβαια, από το κύκλωμα του νερού έλειπε κάνα λίτρο, μετά από το “σέρβις” που του έκανε πριν το πάρω. Δεν του κακιώνω όμως διότι το μηχανάκι έτσι κι αλλιώς μόλις το πήρα πήγε γραμμή στο μηχανικό μου που ήλεγξε τα πάντα και ούτως ή άλλως δεν είχα απαιτήσεις τεχνικής υποστήριξης από τον έμπορο. Λάστιχα και μπουφάν πρέπει να κόστιζαν πάνω από 500άρικο, σε τιμές που θα τα αγόραζα εγώ σαν ιδιώτης. Σημειωτέον ότι μου προσέφερε και κράνος, αλλά είχε μόνο Nolan που δεν βρήκα στο νούμερό μου (είμαι κεφάλας!) και Boeri που απέρριψα διότι δεν τα ήξερα.
    Περισσότερα και σοβαρότερα προβλήματα έχω αντιμετωπήσει με μηχανάκια που έχω πάρει από ιδιώτες (άντε τώρα να πουλήσω το CB μου...!)
    Δεν πάω να βγάλω λάδι την συνομοταξία των εμπόρων, δεν έχω και λόγο να το κάνω, αλλά, δωθήσης της αρχής του “buyer beware” (“εγώ στραβώνω και πουλώ, εσύ βλέπε κι αγόραζε”, επί το ελληνικότερον), είναι άδικο να θεωρείς ότι είναι όλοι κλέφτες, τουλάχιστον στο μέτρο που ΔΕΝ μπορείς να τους ελέγξεις και να τους περιορίσεις. Στο κάτω κάτω μηχανάκια πουλάνε και στο παραδίπλα μαγαζί και το ξέρουν κι αυτοί κι εσύ.
    Α, και τα καλύτερα χρήματα που έχω δώσει είναι τα διάφορα “δώρα ” στο μηχανικό μου για να τον τραβολογάω να βλέπουμε μηχανάκια που κατά καιρούς ήθελα να πάρω. Εκεί δεν σηκώνει οικονομία...

    Μ.

  5. #20
    Όλα είναι κάπου στη μέση,σίγουρα κι ο επαγγελματίας θα το πάρει από κάποιον ιδιώτη ο οποίος δεν θα του πει τα πάντα.Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο ιδιώτης θα στο δώσει σε πολύ καλύτερη τιμή,γιατί όπου μπαίνει το κέρδος αλλάζουν τα δεδομένα,και σίγουρα θα πρέπει να βγάλει κάτι,ενώ ο ιδιώτης πάει στον έμπορο του λέει θα στο πάρω 2000 ? το σκέφτεται ο άλλος λίγο σου λέει και δεν το πουλάω μόνος 2500? να βγάλω και 500 παραπάνω.Βέβαια από όπου κι αν το πάρεις τα ίδια πράγματα πρέπει να κοιτάξεις εσύ ή ο μηχανικός σου,στο πρώτο kle που είδα είχε τόσες γρατζουνιές από πτώσεις που και να μην είχες ξαναδεί μοτοσυκλέτα θα το καταλάβαινες,και τι γυρνάει και μου λέει ο τύπος :"μην το κοιτάς δεν έχει πέσει ποτέ" ????.Πάντως σε έμπορο θα πήγαινα σε 2 περιπτώσεις ,για καινούργιο ή για ανταλλαγή που εκεί θα χάσεις λιγότερα και θα μπορείς να παίξεις καλύτερα την τιμή.
    Η ζωή μου όλη

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2013
    Μηνύματα
    3
    Για πρώτη φορά στην Ελλάδα μπορεί κάποιος να προχωρήσει σε διάγνωση και πιστοποίηση του πλαισίου και γεωμετρίας της μοτοσυκλέτας του εύκολα και γρήγορα και προπάντων με διαφάνεια.

    ΕΔΩ υπάρχει όλος ο τύπος που αναφέρετε στην υπηρεσία αυτή.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ ΓΙΑ New Kid In The Block!
    από Jameshawk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2006, 02:27
  2. ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ
    από dvavoul στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2005, 14:55
  3. Μειωση Υψουσ Σελασ Μοτοσυκλετασ
    από LEON_BOLOS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2004, 20:25
  4. Γιορτη Μοτοσυκλετασ Και Μοτοσυκλετισμου
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF