Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 110

Θέμα: Συρία-Ιορδανία ...απόδραση από την παστεριωμένη καθημερινότητα

  1. #16
    Ωραία?
    Έλα όμως, που στον τελευταίο έλεγχο στην έξοδο από τα σύνορα, διαπιστώθηκε πρόβλημα με τον αριθμό κυκλοφορίας στην πράσινη κάρτα!
    Ο πιθηκάνθρωπος που εμφανίζονταν ως υπάλληλος της ασφαλιστικής εταιρίας, το ημιπληγικό βλίτο, το ανίκανο ν΄αντιγράψει τους αριθμούς μιας άδειας κυκλοφορίας, αυτό το δυσπερίγραπτο καρακατσουλιό της ανευθυνότητας, που συμπλήρωσε τα στοιχεία της μηχανής μου σ΄ένα έγγραφο που άμα δεν είναι σωστά γραμμένο μπλέκεις σε όλα τα τελωνεία του κόσμου…
    …μ΄έκανε να χάσω άλλες τρείς ώρες, αναντικατάστατες από το ταξίδι μου κι από τη ζωή μου!
    Έχω μιά μηχανή με αριθμό ΝΕΒ 83 στην πινακίδα, ΝΕΒ 0083 στην άδεια κυκλοφορίας και ΝΕΒ 083 στην πράσινη κάρτα, εξ αιτίας του χωματουργού υπαλλήλου της ασφαλιστικής που έθαψε το ένα μηδενικό.
    Ευτυχώς που μέχρι κι ο τελευταίος στην επικράτεια της Τουρκίας, τελωνειακός, αντελήφθη, υπό την γενική θυμηδία των συναδέλφων του, τις μνημειώδους σαχλαμάρας ιλαροτραγικές παραλήψεις των αρμοδίων σκυλομάγαζων περί των ταξιδιωτικών εγγράφων του Μπουρδιστάν!
    Να μην αναφέρω τα εγκληματικά λάθη στα καρνέ και στα διεθνή διπλώματα από άλλους αλήστου λήθης αρμόδιους οίκους ανοχής, γιατί …βαριέμαι να ξεντυθώ…

    Φωτό. Ο Πρόεδρος είναι παντού!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 034a.jpg 
Προβολές:	1900 
Μέγεθος:	31,9 KB 
ID:	149250

  2. #17
    Εκεί λοιπόν, γνώρισα τον Νικόλα με το ΗΡ2. Ήδη είχε αρχίσει να τρέχει και να μη φτάνει για τα μηδενικά που …δεν έγραφε η πινακίδα του.
    Το κομμάτι των 6-7 χλμ μεταξύ των συνόρων Τουρκίας-Συρίας έχει μια άγρια ομορφιά και στα μισά υπάρχει ένα παλιό κάστρο.
    Με το που μπαίνεις στα Συριακά σύνορα, πλακώνουν οι «διεκπεραιωτές»…
    …διάφορα λαμόγια που πουλάν εξυπηρέτηση με την ανοχή των τελωνιακών.
    Ο δικός μου ο μουρόχαβλος την πάτησε άγρια. Μάλλον είχε «ρίξει» στη μοιρασιά κάποιον τελώνη και αφού με οδήγησε να παρκάρω τη μηχανή σε προνομιακό σημείο για να μη καθυστερήσω, τον φώναξαν από τα γκισέ ελέγχου. Εκεί βγήκε ένας υπάλληλος τον άρχισε στα αραβικά μπινελίκια, του έβγαλε τα παπούτσια και τις κάλτσες στη μέση του τελωνείου, του άδειασε τις τσέπες, του πήρε κάτι χαρτονομίσματα και τα ΄βαλε στη τσέπη του και με ρώτησε από μακρυά στα αγγλικά, αν του έχω δώσει χρήματα. Μετά τον έβγαλε κλωτσηδόν και κωλοτουμπιδόν από τη μπάρα. That’s life!


    Φωτό. Μεταξύ των συνόρων Τουρκίας-Συρίας. Σε πιάνει δέος...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 010a.jpg 
Προβολές:	1892 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	149251

  3. #18
    Ωραία αρχίσαμε! Δυστυχώς οι αυτότεχνοι αντικαταστάτες του διεκπεραιωτές, ήταν τόσο άπειροι που ορισμένες φορές έφτανα στο σημείο να τους …εξηγώ τι να κάνουν για να προχωρήσουν τα χαρτιά μου! Opera buffa! Αυτά γίνονται μόνο με κελεμπιοφόρους!
    Πρέπει να γνωρίζετε, ότι οι κελεμπιοφόροι-διεκπεραιωτές, αυτό το παρασιτικό είδος που φύεται, αναπτύσεται σε ξηρά αμμοπηλώδη εδάφη και ενδημεί σε γκισέδες τελωνείων, δεν χρειάζεται πότισμα, παρά μόνον λάδωμα σε συνάλλαγμα!
    Επίσης πρέπει να γνωρίζετε, ότι σε μπουκώνουν πιθηκογαυγίζοντας με χονδροειδέστατα ψέματα και παραφουσκωμένα παραμύθια προκειμένου να αποσπάσουν επι πλέον συνάλλαγμα.
    Μη τους ψεκάσετε …
    …απλά μη τους δώσετε ούτε σεντ παραπάνω από τα συμφωνηθέντα.
    Κι αυτοί είναι, όπως και να το κάνουμε, κομμάτι του ταξιδιού!

    Φωτό. Όταν λέμε ότι ο Πρόεδρος είναι παντού...

    ...απλά είναι ΠΑΝΤΟΥ!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 045a.jpg 
Προβολές:	1893 
Μέγεθος:	59,0 KB 
ID:	149252

  4. #19
    Έχω μπεί πλέον στη Συρία και κατευθύνομαι προς το Χαλέπι. Η αλλαγή είναι εμφανής στις αναρτήσεις. Ενώ δεν σταύρωσα ούτε λακκούβα στους δρόμους της Τουρκίας, εδώ παλεύω με το τιμόνι για ν΄αποφύγω τις απερίγραπτες παγίδες ελεφάντων πάνω στην άσφαλτο.
    Από την άλλη, αρχίζουν να μου την πέφτουν από το πουθενά, κάτι ημιφορτηγά καθέτου εφορμήσεως με εξαϋλωμένους, από τους αμανέδες «στη διαπασών», οδηγούς που με ψάρωσαν κανονικά. Είχε αρχίσει πλέον να σκοτεινιάζει και η κατάσταση στην αραμπαδόστρατα που ένωνε τα σύνορα με το Χαλέπι, γινόταν επικίνδυνη. Χαμογελαστοί οδηγοί, με φάτσα Σαρμπέλ και μαλλί ροκαμπίλι αλά Τσίπρα, με υπερφορτωμένα σαράβαλα πλεύριζαν, άχρι εκτροπής, την «βασίλισσα» για να με χαιρετίσουν!
    Κελεμπιοφόροι οδηγοί, κλειστών χαμηλωμένων και πρησμένων βάν, με το σαλταρισμένο βλέμμα της νόσου των τρελών αγελάδων, αφού με πλησίαζαν στο χιλιοστό, γκάζωναν για κόντρα.
    Κάτι τέτοιες στιγμές σκέφτεσαι τι θα γινόταν άμα δεν απαγορεύονταν δια ροπάλου το αλκοόλ σ΄αυτούς τους ανθρώπους!

    Φωτό. Βαβούρα στη Μ. ανατολή! Ενθουσιώδεις τύποι, αυτοί οι Σύριοι!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 019a.jpg 
Προβολές:	1895 
Μέγεθος:	55,8 KB 
ID:	149253

  5. #20
    Φτάνω με τη μία στο κέντρο στο Χαλέπι. Χαμός! Αφήνω τη μηχανή να μου τη φυλάει ένα πλήθος 15 φιλικότατων περιέργων και πάω να δώ το ξενοδοχείο που μου πρότεινε εκεί κοντά, ένας έμπορος ημιυπαίθριου καταστήματος που πουλούσε ελιές και σαπούνια.
    Ο φιλικότατος ξενοδόχος με ένα φιλαράκι του έβαλαν σηκωτή τη «βασίλισσα» στο μικροσκοπικό χώρο της ρεσεψιόν. Βρισκόμουνα στο κέντρο της πόλης στην παλιά αγορά, κοντά στο ρολόι. Την ώρα που ξεφόρτωνα τις βαλίτσες, ήδη είχε μαζευτεί πλήθος περιέργων έξω από το ξενοδοχείο, για να μη χάσει την ατραξιόν…

    Φωτό. Η "βασίλισσα" απολαμβάνει την απερίγραπτη φιλοξενία των ανθρώπων του Χαλεπίου!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 027a.jpg 
Προβολές:	1885 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	149254

  6. #21
    Μόλις τακτοποιήθηκα βγήκα να βολτάρω στη πόλη. Πεινούσα. Με αποφασιστικότητα απέφυγα τις σαγηνευτικές προκλήσεις των ημιυπαίθριων κεμπαπτσήδικων και την έβγαλα με υπέροχη φρέσκια αράβικη πίττα κι ελιές. Σ΄αυτά τα μέρη, η γαστρεντερίτιδα κόβει ημικώλια! Για να μη νοστιμολογίσω με αναλυτικότερες περιγραφές…

    Με την επίσκεψη σ΄ένα ζαχαροπλαστείο με σιροπιαστά, ρεφάρισα!
    Τα κιουνεφέ που δοκίμασα στο Χαλέπι ήταν τα καλύτερα σ΄όλο το ταξίδι. Καλύτερα κι απ΄αυτά της Αντιόχειας της Τουρκίας που ήταν γεμάτη με μαγαζιά που έψηναν και σέρβιραν αποκλειστικά κιουνεφέ.

    Φωτό. Μπορεί να φαίνεται χάλια στη φωτογραφία, αλλά στη γεύση ήταν άπαιχτο!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 018a.jpg 
Προβολές:	1874 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	149255

  7. #22
    Η σύζυγος κάνοντας μία συμβολική χειρονομία, άφησε αυτά που βλέπετε στη φωτογραφία, δίπλα στο πληκρολόγιο...

    Μάλλον πρέπει να διακόψω...

    ...συνεχίζεται.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image006.jpg 
Προβολές:	1856 
Μέγεθος:	35,9 KB 
ID:	149256

  8. #23
    Ενημέρωση προς πάσης ορδής...

    ...κλέφτες, απατεώνες, χαφιέδες, παπατζήδες, αεριτζήδες, σκυλάδες, λαμόγια, παιδεραστές, πλαστογράφους, κοπρίτες, λαθρέμπορους, σωματέμπορους, νεκροθάφτες, αγύρτες, πορνογράφους, τσατσάδες, ισοβίτες, καραγωγείς, μπινέδες, κωλομπαράδες, κλεφτοτσαντάδες, μπουκαδόρους, κασαδόρους, κατσικοκλέφτες, μπουγαδοκλέφτες και offshore λαμόγια ...

    ...ο αριθμός κυκλοφορίας της μηχανής μου, στην παρακάτω φωτογραφία είναι:


    NEB 83


    Φωτό. Ιορδανία, πριν βγώ από τα σύνορα προς τη Συρία.[/QUOTE]


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 145a.jpg 
Προβολές:	1782 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	149320

  9. #24
    Πριν καλά-καλά ξεκινήσω τη βόλτα μου, έπεσα πάνω σε 2 φοιτητές της αγγλικής φιλολογίας που βλέποντάς με να ψάχνομαι μ' ένα χάρτη του “Lonely Planet” προθυμοποιήθηκαν να με βοηθήσουν. Μέχρι τα μεσάνυχτα γυρίσαμε όλη την πόλη. Επέμεναν να με κεράσουν falafel στο καλύτερο, ορθάδικο-λαδόκολλα, μαγαζί του Χαλεπίου. Σ΄αυτές τις περιπτώσεις, την πέφτεις στους αράβικους ρεβιθοκεφτέδες και ξεχνάς τις θιβετιανές δίαιτες και τα περί γαστέρας “comme il fault”, τιμώντας την ντόπια και ντόμπρα φιλοξενία.
    Οι νεαροί ήταν ανωτάτης μόρφωσης και επιπέδου, όχι όμως αιχμάλωτοι της παραμύθας του κομουνιστογενούς και ψευτοδιεθνιστικού politically correct με στοιχεία αστικής και δημοκρατικής ανοχής, όπως αυτή ενδημεί και φύεται στη Βλαχοντίσνεϋλαντ, περισσότερο κι από τα κωνοφόρα της οικογενείας pinus…
    Διότι, κύριος, αυτοί οι άνθρωποι δεν νοιάζονται να είναι correct σε κανένα νταβατζή και δεν επηρεάζονται από αφελείς, υπερταξικές, υπερεθνικές, ψευτο-ουμανιστικές και αντι-ιστορικές ουτοπίες…

    Φωτό. Σοκάκια στο Χαλέπι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 079a.jpg 
Προβολές:	1730 
Μέγεθος:	84,7 KB 
ID:	149347

  10. #25
    Ήταν μια μαγική βραδιά. Μου έλειπε όμως μια μπύρα…
    Το στόλο μου για μια μπύρα!!!
    Οι νεαροί μου έκαναν το χατίρι και με οδήγησαν σ' ένα μαγαζί που πουλούσε, διακριτικά, μόνο οινοπνευματώδη. Αφού αγόρασα 2 κουτιά μπύρες σε μαύρη σακούλα, όπως επιβάλλεται για να μη προκαλείς, την έκανα για το ξενοδοχείο. Πριν το «διαλύσουμε» με κάλεσαν για την επόμενη μέρα, στο σπίτι του ενός για δείπνο, προσκαλώντας και τον φίλο μου τον Κωστή που θα έφτανε στο Χαλέπι την επομένη.
    Μπήκα στο μικρό δωμάτιο του ξενοδοχείου. Είχε μόνο ένα παράθυρο στην φρικαλέ πρασιά, απ΄όπου απόλαυσα τις δύο μπύρες, σ΄ένα σουρεαλιστικό σκηνικό αραβικής οικοδομικής παρτούζας, που θα το ζήλευαν ο Φελίνι, ο Παζολίνι και οι αδελφοί Ταβιάνι…
    Μακριά από τα μείζονα προβλήματα περί της γνώμης της Πέγκης Ζήνα για την συναυλία της Μαντόνα, μακριά από τα χρυσόβουλα του Ρωμανού του Διογένη, μακριά από τους υπό υπερχείλιση βόθρους της Σοφοκλέους, τα φαιδρά ρητορικά κεφαλοκλειδώματα του πολιτικού ημικόσμου στα παράθυρα, την προκάτ ευδαιμονία των ξέκωλων της σόου μπιζ και την offshore αγιαστούρα …
    … αποχαυνωμένος από τη γλυκιά κούραση και την ένταση του ταξιδιού…
    …η φωνή του μουεζίνη από το παρακείμενο τζαμί με νανούρισε και με βύθισε σ΄ένα γλυκό ύπνο.

    Φωτό. Άλλα σοκάκια στο Χαλέπι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 057a.jpg 
Προβολές:	1720 
Μέγεθος:	68,3 KB 
ID:	149348

  11. #26
    Από νωρίς το πρωί περιπλανιόμουνα στο φημισμένο παζάρι του Χαλεπίου. Εκεί ξανασυνάντησα, όλως τυχαίως, τον Νικόλα, ο οποίος όταν του ανέφερα ότι πιθανόν να έφτανε σήμερα κάποιος Έλληνας από την Τουρκία, όλως τυχαίως γνώριζε ποιον περίμενα. Διότι, όλως τυχαίως, είχαν συναντηθεί στη ΕΛΠΑ για την έκδοση του καρνέ…
    Έτσι λοιπόν, αφού περιπλανηθήκαμε με τον Νικόλα, στα παζάρια και τα σοκάκια της ορθόδοξης συνοικίας του Χαλεπίου, όλως τυχαίως από το απόγευμα και μετά, συνεχίσαμε την περιπλάνησή και οι τρείς μαζί!

    Φωτό. Ο Νικόλας έξω από το ξενοδοχείο που μένει, φωτογραφίζει τον πιτσιρικά που παίζει με την ΗΡ2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 065a.jpg 
Προβολές:	1705 
Μέγεθος:	71,3 KB 
ID:	149349

  12. #27
    Όλως τυχαίως, ο Νικόλας έμενε 80 μέτρα μακριά από το ξενοδοχείο μου, στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο αλλά σε κάθετο δρόμο, γι΄αυτό και δεν είχα δει τη μηχανή του.
    Την οποία μηχανή του, άφηνε έξω, σε μια περιοχή σαν τα παλιά λαδάδικα της Θεσσαλονίκης, παρά την πρόταση του εμποράκου από το διπλανό μαγαζί των 4 τετραγωνικών μέτρων, να την «χώσει» μέσα μετά το κλείσιμο της αγοράς.
    Ο Νικόλας δεν βοσκούσε στην ίδια ταϊστρα μεταλλαγμένου ταξιδιωτικού γκαζόν, που προσφέρεται από την “Ηis Μaster's Voice” της εικονικής περιπέτειας.
    Εδώ ήταν τα εύκολα. Παρακάτω θα συνέχιζε πάντα μόνος για κανά μήνα σε Ιορδανία, Λίβανο και κάνοντας πραγματικό off-road θα έμπαινε στην έρημο της Αιγύπτου για να οργώσει με το ΗΡ2 την χερσόνησο του Σινά και να διανυκτερεύει στο σκηνάκι του…

    Φωτό. Ο Νικόλας είχε και αρκετό ...black humour, ώστε να επιμένει να τον φωτογραφίσω δίπλα στην adventure 4X4 νεκροφόρα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 062bb.jpg 
Προβολές:	1702 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	149350

  13. #28
    Το βράδυ δειπνήσαμε στο πιο γνωστό εστιατόριο του Χαλεπίου το Sissi restaurant, καταβροχθίζοντας κεμπάπ και πίνοντας μπύρες υπό το φως των κηρίων, σε orient ατμόσφαιρα και υπό τους ήχους πιάνου…
    …και λίγο μετά τα μεσάνυχτα, συνοδεία a capela αράβικων μελωδιών από γυναικεία μαραζιάρικη φωνή…

    Φωτό. Sissi restaurant


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 061a.jpg 
Προβολές:	1711 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	149351

  14. #29
    Την επόμενη νωρίς το πρωί, εγώ με τον Κωστή ξεκινήσαμε προς νότο και ο Νικόλας προς δυσμάς, προς το λιμάνι της Λαττάκια. Δώσαμε ένα φλου ραντεβού για 3-4 μέρες μετά, μπας και συναντιόμασταν στη Δαμασκό, όταν εγώ θα επέστρεφα από την Ιορδανία, με κατεύθυνση προς την Τουρκία.
    Τα κεμπάπ στο πολυτελές εστιατόριο που δειπνήσαμε την προηγούμενη, είχαν αρχίσει να χορεύουν «τσάρλεστον» στη κοιλιά μου με αποτέλεσμα στις 4 τα ξημερώματα, την ώρα που ξεκινούσε τις κορώνες του ο μουεζίνης…
    …να τον συνοδεύω με σβουριχτά και σφυρίζοντα ακομπανιαμέντα σε φα ματζόρε από το χώρο της τουαλέτας!
    Ευτυχώς, τα κατάλληλα χάπια από το πλούσιο φαρμακείο μου για παρόμοια περιστατικά, έδρασαν γρήγορα και αποτελεσματικά. Μετά από 2-3 ακόμα επισκέψεις στην τουαλέτα, ήμουν σε θέση να ταξιδέψω και στις 7.30΄ήμουν ήδη στο δρόμο.

    Φωτό. Διαγωνίως απέναντι από το θρυλικό ξενοδοχείο Baron, όπου έμεινε ο Λώρενς της Αραβίας, η Άγκαθα Κρίστι, ο Τσάρλς Λίντμπεργκ κλπ, ετοιμαζόμαστε με τον Κωστή για την αναχώρησή μας από το Χαλέπι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 085a.jpg 
Προβολές:	1706 
Μέγεθος:	87,5 KB 
ID:	149352

  15. #30
    Η κίνηση στο δρόμο από το Χαλέπι προς τη Δαμασκό, απλά απερίγραπτη…
    …ως εις ανθοκήπιο παιδικής χαράς!
    Free style. Κόντρα στο αντίθετο ρεύμα, με συνεχείς αναστροφές, ναζιάρικα κλεισίματα από μερακλήδες οδηγούς που κάναν παιχνίδι με μαινόμενους φορτηγατζήδες που προσπαθούσαν ανεπιτυχώς να τους προσπεράσουν κορνάροντας ανηλεώς, δημιουργώντας ένα κυκλοφοριακό Γκουαντανάμο!
    Ήταν Τετάρτη απόγευμα και ο Κωστής αποφάσισε να μείνει στη Δαμασκό για να περιμένει την σύζυγό του που θα έφτανε την Παρασκευή αεροπορικώς για να περιπλανηθούν για κανένα δεκαήμερο στη Συρία και να επιστρέψουν από τα παράλια της Μ. Ασίας. Εγώ είχα βάλει στόχο για διανυκτέρευση το Αμμάν στην Ιορδανία. Την επόμενη θα έφτανα νότια στην Πέτρα και μετά βουρ για Σαλονί διανυκτερεύοντας όπου θα βόλευε ανάλογα με τα κέφια και το ρυθμό του ταξιδιού.

    Φωτό. Φτάνοντας στα σύνορα της Ιορδανίας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syria-jordan 087a.jpg 
Προβολές:	1681 
Μέγεθος:	80,9 KB 
ID:	149353

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δύο μήνες απουσίας της Ντίνας(dna125) από την καθημερινότητά μου και...
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2005, 16:54
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:42
  3. ΑποΧωρηση Απο Την Εργασια Μου
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 21:05
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF