Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 125

Θέμα: Αγορά και κρίση... πως να μην έχει;

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Αγορά και κρίση... πως να μην έχει;

    το γεγονός οτι όλη η υδρόγειος περνάει μια άλφα κρίση στο οικονομικό είναι γνωστό. Μόνο στην Ελλάδα όμως δείχνει κάποιοι να νομίζουν οτι ακόμα μπορούν να "κλέψουν" τους υπόλοιπους πουλώντας ώς τοκογλύφοι και μετά να φωνάζουν οτι θα βάλουν λουκέτο κτλ...

    http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.c.../ebay-web.html

    Για να μην τα ξαναγράφω και εδώ.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Συμφωνώ απόλυτα. Έτσι είναι όπως τα λέει ο φιλαράκος...

    Τον περασμένο μήνα έπρεπε να αλλάξω κράνος οπωσδήποτε. Μετά μία έρευνα αγοράς που έκανα, απογοητεύτηκα από τις τιμές που είδα.

    Ένας συνάδελφος μου άνοιξε τα μάτια προτείνοντάς μου ένα site.
    Εκεί βρήκα και αγόρασα ένα καλό κράνος (με αντικαταβολή), που μου κόστισε 214,75 ευρώ με τα μεταφορικά.

    Οι αντίστοιχες τιμές που βρήκα το συγκεκριμένο στην Αθήνα ήταν 470 και 510

    Από εκεί και πέρα, ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του για το που πάει η αγορά, ποιοί πλουτίζουν εις βάρος μας και πάνε για λουκέτο
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  3. #3
    Συμφωνω οτι τα μαγαζια μας ειναι ακριβα και οτι θα μπορουσαν να εχουν καλυτερες τιμες.

    Αλλα εν μερη εχουν δικιο οι εμποροι.Για τον απλο λογο οτι τα ενοικια και τα δημοτικα τελη για ενα μαγαζακι ειναι απλα εξωπραγματικα.Χωρις να βαζουμε εργατικο κοστος,ΙΚΑ,λογαριασμους κτλ κτλ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841

    Re: Αγορά και κρίση... πως να μην έχει;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    το γεγονός οτι όλη η υδρόγειος περνάει μια άλφα κρίση στο οικονομικό είναι γνωστό. Μόνο στην Ελλάδα όμως δείχνει κάποιοι να νομίζουν οτι ακόμα μπορούν να "κλέψουν" τους υπόλοιπους πουλώντας ώς τοκογλύφοι και μετά να φωνάζουν οτι θα βάλουν λουκέτο κτλ...

    http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.c.../ebay-web.html

    Για να μην τα ξαναγράφω και εδώ.


    Gandalf
    Δεν είναι φαινόμενο μόνο Ελληνικό.Είναι φυσιολογικό η βιτρίνα να είναι πολύ ακριβότερη απο το ηλεκτρονικό μαγαζί.
    Κατά τα άλλα πολύ επιφανειακή και κοντόφθαλμη θεώρηση κατά την γνώμη μου.

  5. #5

    ρε φιλε gandalf.......

    μην με τρελαίνεται ρε ,,,,,,, μας φταίει ο ενας κ ο άλλος ....τιμες ακριβές κτλ.......

    και πανε ολοι κ αγοράζουνε καφε για να πιουν στο αμαξι με 1,5-2 ευρο...

    στο πουκαμισο κολλήσαμε? εμεις το φτάσαμε εκει που ειναι γιατι ημαστε κοροιδα......γιατι δεν μπορουμε να γηνουμε ανταγωνιστική,,,,,

    ολοι η ελλαδα φοραει gant κ burbery δεν ξερουν τπτ αλλο. γιαυτο κ πουλαει τοσο.

    και εχουμε κ λεμε..... τα προβληματα....

    -στην αγγλια κ σε αλλα κρατη εχει 2-3 χονδρέμπορους και οχι μονοπώλιο στην ελλαδα.
    -στο νετ δεν εχεις 2500 εννοικιο κ υπάλληλο που πηγες κ δοκίμασες το πουκάμισο πριν το παραγγελεις στο ebay.
    -η λίρα εχει πεσει γιατι αν πήγαινες πριν ενα χρονο 8α σου έλεγα εγω.....
    -και πες μου αν σου στειλει λαθος νουμερο ποσοι τα στελνουν η τα δέχονται πισω??? εδω στο μοτο ολοι λαθος νούμερα σε κρανη κ σε jacket απο το νετ πουλατε.....

    ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ Κ ΕΓΩ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΝΕΤ αλλα τα πράγματα δεν ειναι οπως τα βλέπουμε τωρα που ειναι το αγγούρι στον κώλο......
    ετσι μεγαλωσε ο ελληνας , αν το burberry παει 20 ευρο δεν θα το φοράνε κιόλας........

    καλα ειναι να αλλάξουμε νΟοτροπια και να μην λεμε τσιγγουνη αυτον που φτιαχνει τον καφε μόνος και δεν δηνει καθε μερα 1,5 ευρο,,,,,,,
    η κινηματογράφο με 7 ευρο......... και για των στρατο 3,,,,αντε ρε PHUCK ΔΕΝ ΠΑΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΛΕΣ
    ΤΣΙΓΓΟΥΝΗ

    γραφω κ με το χερι σπασμένο κουράστηκα
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  6. #6
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Εμ .. κύριοι... το eBay είναι μόνο παράδειγμα , μιας και μιλάμε για εμπόριο και οχι για είδη πρώτης ανάγκης/επιβίωσης.

    Αν υπήρχε και αντίστοιχη υπηρεσία τα ίδια θα βλέπαμε και εκεί. Πολλοί απο εμάς έχει τύχει να ταξιδέψουν έξω και ξέρουν πόσο κοστίζει η ζωή εκει και πόσο εδώ, συγκριτικά με τι μισθούς παίρνουμε.

    Και το σχόλιο περί ποιότητας δεν το αντιλαμβάνομαι... δεν δουλεύω όπως και ο αντίστοιχος ξένος στην θέση μου; Δεν κάνω την ίδια εργασία; Πληρώνομαι λιγότερο;.. γιατί;.. ο νόμος της αγοράς;.. ΟΚ το αντιλαμβάνομαι ... γιατί όμως για να έχω την ίδια ποιότητα σε ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΙΟΝ να πληρώνω παραπάνω απο όσο ο αντίστοιχος ξένος , ειδικά όταν εγώ με την σειρά μου πληρώνομαι λιγότερο;

    Δεν σας κάνει κλίκ, οτι κάποιοι βρήκαν κορόϊδα και τα κάνουν; ... οπότε ναι.. αποχή θα κάνω όπως λέει και ο φίλος απο κάτω... αλλά θα την κάνω μόνο απέναντι στους εδώ που μου πουλάνε.. θα το πάρω απλά απο αλλού.

    Όσον αφορά το κόστος για το κάθε μαγαζί , στην πλάτη την δική μου θα το μετακυλήσουν;... να είμαστε σοβαροί. Αν δεν μπορούν να έχουν μαγαζί , ας έχουν και αυτοί ηλεκτρονικό μαγαζί ή στην τελική να κάνουν οτι κάνουμε και οι υπόλοιποι... τι σημαίνει έχω μαγαζί;... σημαίνει σας κλέβω ασύστολα για να έχω κέρδος;

    Και πριν μου πεί κανείς οτι δεν έχουν κέρδος , επειδή πέρασα ειδικά απο τον τομέα της ένδυσης , ξέρω ακριβώς πόσο κοστολογείται ενα ρούχο απο το σχέδιο ακόμα μέχρι και την παραγωγή του. Πιστέψτε με .. ακόμα και στις εκπτώσεις έχουν κέρδος της τάξης του 70% περιπου...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


    Και πριν μου πεί κανείς οτι δεν έχουν κέρδος , επειδή πέρασα ειδικά απο τον τομέα της ένδυσης , ξέρω ακριβώς πόσο κοστολογείται ενα ρούχο απο το σχέδιο ακόμα μέχρι και την παραγωγή του. Πιστέψτε με .. ακόμα και στις εκπτώσεις έχουν κέρδος της τάξης του 70% περιπου...

    Gandalf
    70% ..... σε τι μαγαζι εσυ πωλουσες ? για να εχει καπιος συνολικο κερδος 70% στο τελος πρεπει να πουλαει με 300% κατι που δεν γηνεται σε γνωστα επωνυμα μαγαζια,,,,,,, πια.
    (παλιοτερα το κανανε)

    και σου ξανα λεω....

    -στοκ το μετρας η το πεταμε γιατι κ αυτο αγωρασμενο ειναι.
    -σταθερα εξοδα κτλ.....?

    αυτη την στιγμη το κερδος ενος μαγαζιου ανειναι καλο δεν ξεπερναει το 40% και αν παει χρονια οπως ειναι τωρα θα παει -140%.................και θα παλεύουν αλλα τρια χρονια να πατήσουν.....
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  8. #8
    ενδεικτικα παντως ανεφερω επωνυμης αλυσιδας νεανικων ρουχων και εξοπλισμου σερφ και σνοουμπορντ τιμες χονδρικης και τιμες λιανικης (τα ξερω γιατι αγοραζω με τιμες χονδρικης ) σαλοπετα τιμη χονδρικης 140 ευρω τιμη λιανικης 480 , ζακετα ,τιμη χονδρικης 12 ευρω τιμη λιανικης 160 ευρω , τζιν τιμη χονδρικης 20 ευρω τιμη λιανικης 180 ευρω ... και ο καταλογος συνεχιζεται καπως ετσι ...(τελευταιες μου αγορες γιναν προχτες ) , αυτη η αποκληση τιμων λοιπων δεν νομιζω οτι δεν καλυπτει ,ενοικια ,υπαλληλους και λοιπα λειτουργικα εξοδα ...
    PROzacRIDER

  9. #9
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    η αρχική τιμή ενός καλού ανδρικού παλτού όπως θα φύγει απο το τμήμα συσκευασίας για το μαγαζί (100% μαλλί) απο την βιοτεχνία στο κοστολόγιο του είναι περίπου 50-70ευρώ...μόλις προσθέσει κέρδος ο βιοτέχνης πάει στα 120-130 ευρώ... στην βιτρίνα κάτω απο 250 δεν πρόκειται να το βρείς που να χτυπιέσαι πάνω κάτω.

    Με συγκεκριμένη μάρκα και συγκεκριμένο ρούχο που το είδα πως ξεκίνησε και πως πουλήθηκε.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παντως προχτες πηγα σε ενα μαγαζι να παρω 2 φουτερακια...και δεν αντεξα...τους την ειπα.

    Λεω ποσο εχουν αυτα τα 2 ?
    80 ευρω μου λεει.
    Καμια καλυτερη τιμη λεω εγω
    Χμμμμμ 76 μου λεει και τα 2.

    Καλυτερα να μου ελεγε δεν παει παρακατω.....Ρε τους λεω....και μετα γκρινιαζετε για κριση και αηδιες.
    Εδω ησασταν ικανοι να μην βαλετε στο ταμειο σας πρωι πρωι ζεστα χρηματα για 4 ψωροευρω....

    Αϊ σιχτηρ...εχω την εντυπωση οτι πολλοι ακομα δουλευουν με 300% κερδος..

  11. #11
    Αν εννοεις το κερδος σαν τιμη που πουλανε-τιμη χονδρεμποριου τοτε ναι...

    Αν βαλεις τα εξοδα στον λογαριασμο δεν ξερω που παει το ποσοστο...Ειναι πανακριβα αλλα δεν ειναι μονο θεμα εμπορου.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Αϊ σιχτηρ...εχω την εντυπωση οτι πολλοι ακομα δουλευουν με 300% κερδος..
    Εγώ πήγα να αλλάξω κάτι αθλητικά παπούτσια και επειδή δεν έβρισκα κάτι να μ΄αρεσει, είπα να πάρω ένα quicksilver φουτερ. Ωραίο το φούτερ αλλά τιμή δεν έγραφε.....

    Πόσο έχει ρε παιδιά το φουτεράκι; 119? μου λεει :hypnotize
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Καλα ρε απ'τα ρουχα πιαστηκατε?:hypnotize

    Εγω παντως πουλαω 1 Η/Υ με κερδος 10% και η εφορια με φορολογει με 14%.

    Η κριση που λεμε ειναι τα τελευταια 3 χρονια ,οχι τωρα που οι κουφαλες βλεπουν οτι τα υπερογκα ποσα που μασανε μπορει σε λιγο καιρο να μην εχουν την δυνατοτητα να τα τρωνε, γι'αυτο γινεται ολο το πανυγηρι.

  14. #14
    Δέτε τα αλουμίνια.
    2 όλοι και όλοι οι εισαγωγείς στην Ελλάδα. Από αυτούς αγοράζουν οι μεταπράτες (οι διάφορες μάρκες) και σου πουλάνε η μιά τόσο η άλλη 2 Χ τόσο το ίδιο αλουμίνιο. Αν λέει πάνω μάρκα Χ κάνει φερ ειπέιν 10€ το κιλό. Αν το αγοράσεις πριν το βαφτήσουν οι μεταπράτες κάνει 1€ το κιλό. Μιλάμε για το ίδιο πάντα αλουμίνιο, την ίδια αλουμινόβεργα!
    Και υπάρχουν πάμπολοι που δουλέυουν τα μη βαφτησμένα αλουμίνια με πολύ μικρότερο κόστος. Φυσικά τα επώνυμα διατείνονται ότι είναι "καλύτερα". Σε τι; Αφού η πρώτη ύλη ειναι η ΙΔΙΑ!!!
    Ψάχτε το!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  15. #15
    Παιδιά , τους κακομάθαμε τους εμπόρους τόσα χρόνια που δανειζόμασταν για να αγοράσουμε τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ προϊόντα τους και τώρα «κλαίγονται»…
    Δεν πειράζει …αλλάζουν τα πράματα ….
    Οι αγορές μέσω ιντερνετ αυξάνονται δραματικά και στους εμπορικούς δρόμους δεν έχει μείνει μύγα για μύγα ζωντανή…
    Σε δρόμους που για να βρεις μαγαζί πριν 2 -3 χρόνια έπρεπε να πληρώσεις τον προϋπολογισμό ενός μικρού κράτους για «αέρα» σήμερα βλέπεις ΠΟΛΛΑ άδεια μαγαζιά…

    Τώρα θυμήθηκαν τις εκπτώσεις , τις πρόσφορες , ότι έχουν κι αυτοί οικογένεια και πρέπει να την ζήσουν κ.λ.π

    Ας έκαναν αποταμίευση όταν πουλάγανε με 300% + κέρδος για να έχουν να περάσουν τώρα ….

    Ας έστελναν στο διάολο τον ιδιοκτήτη όταν τους ζήταγε υπερβολικό νοίκι και όχι να το χρεώνουν στον πελάτη.

    Τέλος , ας ακολουθήσουν την εποχή και να φτιάξουν ιντερνετικα μαγαζιά με χαμηλό κόστος και χαμηλές τιμές και οι έλληνες καταναλωτές θα τους προτιμήσουν .

    Αλλά θέλουν να είναι βλαχομπισνεσμεν με μερσεντε και μαγαζί γωνία , να έχουν προσλάβει και την Σουλα με 500 € τον μήνα να δουλεύει όλη μέρα και να της πιάνουν και λίγο τον κ@λ@...


    Σίγουρα ΔΕΝ είναι ΟΛΟΙ έτσι ..υπάρχουν σωστοί και ευσυνείδητοι έμποροι….
    Είναι όμως λίγοι…

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm 990 adv (γιατί να μην έχει δείκτη βενζίνης??)
    από johnny with lov στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2011, 16:39
  2. Πως να ΜΗΝ κάνετε burn out...
    από chr1s_86 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2011, 19:21
  3. Καποιος που να μην εχει πεσει
    από κβ7 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2009, 19:03
  4. Σεξ μετά μανίας... (ελπίζω να μην έχει ξαναμπεί)
    από alximistis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2006, 13:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF