Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Ολίσθηση πίσω τροχού

  1. #1
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181

    Ολίσθηση πίσω τροχού

    Λοιπόν παίδες μπορεί κανείς να μου πει πως γίνεται αυτό;
    http://www.youtube.com/watch?v=hucl1iLbyhg

    είναι σκέτο γκάζι ή και συμπλέκτης; και γιατί δεν κάνει σούζα άμα είναι μόνο γκάζι;

    Να εξηγηθούμε, δεν με ενδιαφέρει να το κάνω γιατί ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι και τι μεγάλη παπαρία είναι.

    Απλώς από περιέργια. Πάντα βλέπω να το κάνουν κάτι κάγκουρες στο στύλ του κύριου Μπάμπη που ξέρουν μόνο να οδήγουν σε ευθεία με κάτι τεράστια chicken strips που φανερώνουν ότι η τελευταία φορά που πήρε η μηχανή στροφή ήταν όταν την σαβούριασαν στο ίσιωμα.

    Το βλέπω κάθε φορά που έρχομαι στο Ελλάντα και πάντα είναι το ίδιο στερεότυπο αναβάτη. Α και πάντα στην μηχανή ξεκράνωτος και με το t-shirt.

    Τέλος πάντων...να μην βγούμε εκτός θέματος. Πως γίνετε αυτό το (πολύ σημαντικό) τρικ;
    2004 R1 red-black

  2. #2
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Re: Ολίσθηση πίσω τροχού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
    Λοιπόν παίδες μπορεί κανείς να μου πει πως γίνεται αυτό;
    http://www.youtube.com/watch?v=hucl1iLbyhg

    είναι σκέτο γκάζι ή και συμπλέκτης; και γιατί δεν κάνει σούζα άμα είναι μόνο γκάζι;

    Να εξηγηθούμε, δεν με ενδιαφέρει να το κάνω γιατί ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι και τι μεγάλη παπαρία είναι.

    Απλώς από περιέργια. Πάντα βλέπω να το κάνουν κάτι κάγκουρες στο στύλ του κύριου Μπάμπη που ξέρουν μόνο να οδήγουν σε ευθεία με κάτι τεράστια chicken strips που φανερώνουν ότι η τελευταία φορά που πήρε η μηχανή στροφή ήταν όταν την σαβούριασαν στο ίσιωμα.

    Το βλέπω κάθε φορά που έρχομαι στο Ελλάντα και πάντα είναι το ίδιο στερεότυπο αναβάτη. Α και πάντα στην μηχανή ξεκράνωτος και με το t-shirt.

    Τέλος πάντων...να μην βγούμε εκτός θέματος. Πως γίνετε αυτό το (πολύ σημαντικό) τρικ;
    Σεπτεμβριο με πρωτοβροχια στην Πατησιων...δεν ακουμπας καθολου γκαζι και αφηνεις μαλακα τον συμπλεκτη...

  3. #3
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    ας περάσει ο επόμενοοοοος....
    2004 R1 red-black

  4. #4
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Τι λες τωρα ????
    Εχεις R1 και ρωτας τετοιο πραγμα ????
    Απλα ανοιγει γκαζι τερμα . . . για να σηκωθει σουζα πρεπει να βρει και προσφυση το λαστιχο , πραγμα που εαν δε συμβαινει εχουμε το φαινομενο τουτο...

  5. #5
    Γκάζι και συμπλέκτης ...

    ντάξει ο τυπάς είναι τιμόνι λέμε ... χέστηκε η φατμέ μες στο γκιούλ μπαξέ ...


    δεν ακούει το παρτάλι του πως βαράει το μοτεράκι το δύστυχο ... :a31:

  6. #6
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    γκάζι σκέτο ή γκάζι + συμπλεκτής; αποφασίστε μεταξύ σας και πείτε μου.

    Το ότι έχω R1 δεν σημαίνει ότι έχω πάρει χρυσό μετάλλειο στις επι του δρόμου καγκουροβλακίες. Όταν το βάλουνε στο τέστ διπλώματος θα το μάθουμε κι αυτό.
    2004 R1 red-black

  7. #7
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Το συγκεκριμενο ειναι γκαζι και συμπλεκτης.

  8. #8
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    πάντως όπως το σκέφτομαι δεν πρέπει να είναι σκέτο γκάζι. Γιατί από την ροπή και μόνο θα έβρισκε πρόσφυση στις χαμηλές στροφές του κινητήρα και θα έκανε σούζα (υπο την προϋπόυθεση ότι ο δρόμος δεν είναι ολισθηρός όπως και φαίνετε στο βίντεο). Όποτε πρέπει να γίνεται με την παραλλήλη χρήση του συμπλέκτη.

    Ας το εξηγήσει κανένας που το ξέρει ποιό καλά.
    2004 R1 red-black

  9. #9
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    οκ. μιας και το φέρε η κουβέντα πάντως...αυτό δεν το έχω δει ποτέ να το κάνουν στο δρόμο εδώ πέρα. Εντάξι σούζες και stopies κάνουνε αλλά απο συζητήσεις μεταξύ μηχανόβιων και φίλων, η πιό πολύ "πίεση" είναι στο να ξύσεις γόνατο και το μέγεθος των chicken strips στο πίσω λάστιχο.

    Δεν ξερώ γιατί τα πράγματα είναι διαφορετικά πάντως για μένα είναι ποιό σημαντικό να ξέρεις πως να πάρεις σωστά μια στροφή και πως να φρενάρεις (και να μην κλειδώσεις) παρά σούζες και τέτοιο είδους ολισθήσεις. Και γι' αυτό και δεν θα τις κάνω ποτέ
    2004 R1 red-black

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της Μak
    Εγγραφή
    28/09/2008
    Μηνύματα
    13
    Σε έναν δρόμο με περιορισμένο επίπεδο πρόσφυσης (όπως οι περισσότεροι ελληνικοί) ο πίσω τροχός μπορεί να ολισθήσει εύκολα ανοίγοντας τέρμα το γκάζι. Βέβαια αυτό (αν θα ολισθήσει ή όχι) εξαρτάται απο τη διαθέσιμη ροπή της εκάστοτε μοτοσυκλέτας στις χαμηλές στροφές. Οπότε αν η ροπή του κινητήρα δεν είναι ικανή να σπάσει την πρόσφυση, θα χρειαστεί βοήθεια απο το συμπλέκτη προκειμένου να έχουμε ολίσθηση. Σε δρόμους με καλή πρόσφυση είναι πιο δύσκολο να γίνει για προφανείς λόγους.. χρειαζόμαστε πολύ ροπή και επιπλέον πρέπει να ρίξουμε το βάρος μας όσο το δυνατόν πιο μπροστά για να αποφύγουμε τη σούζα(αυτό ισχύει και στους δρόμους με περιορισμένο επίπεδο πρόσφυσης αλλά σε μικρότερο βαθμό).

    Εδώ στην Ελλάδα τέτοιοι χειρισμοί επιτυγχάνονται χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία απο τις περισσότερες μεσαίου-μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες λόγω της ποιότητας των δρόμων μας. Βέβαια αυτό δεν λέει τίποτα για τις οδηγικές ικανότητες των αναβατών τους... το μόνο που καταφέρνεις είναι να τρως άδικα τα ελαστικά σου αλλά νομίζω πως κάθε παιχνίδι με την μοτοσυκλέτα είναι θεμιτό όπως είναι και οι σούζες, τα endo κ.α. Φυσικά η ουσία και εν τέλει η "απόλυτη" ευχαρίστηση (για μένα) βρίσκεται κυρίως στο "ιδανικό" στρίψιμο, φρενάρισμα κλπ που είναι είναι και το δυσκολότερο κομμάτι στην οδήγηση μοτοσυκλέτας.

  11. #11
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μak

    Εδώ στην Ελλάδα τέτοιοι χειρισμοί επιτυγχάνονται χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία απο τις περισσότερες μεσαίου-μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες λόγω της ποιότητας των δρόμων μας. Βέβαια αυτό δεν λέει τίποτα για τις οδηγικές ικανότητες των αναβατών τους... το μόνο που καταφέρνεις είναι να τρως άδικα τα ελαστικά σου

    αλλά νομίζω πως κάθε παιχνίδι με την μοτοσυκλέτα είναι θεμιτό όπως είναι και οι σούζες, τα endo κ.α. Φυσικά η ουσία και εν τέλει η "απόλυτη" ευχαρίστηση (για μένα) βρίσκεται κυρίως στο "ιδανικό" στρίψιμο, φρενάρισμα κλπ που είναι είναι και το δυσκολότερο κομμάτι στην οδήγηση μοτοσυκλέτας. [/B]

    αυτό νομίζω κι εγώ και δεν είναι αντίκτυπο της ικανότητας. Ίσως μερικές φορές γίνεται και κατά λάθος και από καθαρή τύχη δεν ακολουθεί ένα highside. Γι' αυτό μου έκανε και εντύπωση πως κάτι τέτοιοι τύποι κάνουν αυτά αλλά δεν έχουν εμπεδώσει τα πιό σημαντικά πράγματα όπως φρενάρισμα, στρίψιμο (φαίνετε άλλωστε από τα τετραγωνισμένα λάστιχα αχρησιμοποίητα στις άκρες και το κακό φρενάρισμα σε περίπτωση ανάγκης) και βασικά μέτρα προστασίας.

    Όχι βέβαια ότι όλοι μας δεν έχουμε κάνει και από ένα κλείδωμα μπροστινού τροχού (ή ότι απαραίτητα δεν θα ξανακάνουμε), αλλά αυτά μαθαίνονται και ξεπερνιώνται με την εμπειρία. Και γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό όλοι μας να κάνουμε κάτι (trackday, ταξίδι, βόλτες εκτός πόλης) γιά να βελτιώνουμε και την εμπειρία μας σε διαφορετικά είδη οδήγησης και όχι μόνο σε κασκαντεριλήκια στην πολή
    2004 R1 red-black

  12. #12
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    γκαζι κ συμπλεκτης λιγο πατημενος ειναι αυτο. αλλα με ρ1 γινεται κ με γκαζι σκετο . προσεχε μη σου φυγει πολυ ομως και το πας με αναποδια τιμονια μετα
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  13. #13
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    σημερα που εβρεχε πηγαινα με το cbr ετσι ολη την πειρεως ... με 4η ομως!!!!!!!!
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  14. #14

    Re: Ολίσθηση πίσω τροχού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
    Λοιπόν παίδες μπορεί κανείς να μου πει πως γίνεται αυτό;
    [....
    ρε φιλε να ρωτήξω κάτι? Πριν το R1 που οδηγείς στην Αγγλία -απ' ότι καταλαβα- δεν είχες άλλο μηχανάκι στην ελλάδα με σεβαστό γκάζι?

    Γιατί παντιλίκια, με την πρόσφυση της ελληνικής ασφάλτου, μπορείς να κάνεις πολύ εύκολα... μα πολύ ευκολα...

  15. #15
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Re: Re: Ολίσθηση πίσω τροχού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650

    Γιατί παντιλίκια, με την πρόσφυση της ελληνικής ασφάλτου, μπορείς να κάνεις πολύ εύκολα... μα πολύ ευκολα...
    Είτε το θέλεις, είτε όχι. Με συμπλέκτη και χωρίς. Και με πρώτη και με δευτέρα και με τρίτη. Τώρα που το σκέφτομαι... το δύσκολο είναι να μην κάνεις, όχι να κάνεις.


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΧ1 Πατέντα σινε-μπλόκ Πίσω Τροχού
    από kiriakost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2017, 12:18
  2. χοροπηδημα πισω τροχου
    από Athotyros στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2008, 16:17
  3. ΧΤ660Χ ΦΤΕΡΟ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥ Mud Guard)
    από hotcarver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 23:18
  4. Γλύστριμα πίσω τροχού..
    από motaba στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2006, 13:42
  5. Αξεσουάρ πίσω τροχού
    από webman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 18:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF