Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Πότε άλλαξε το μοντέλο τελευταία;

  1. #1

    Πότε άλλαξε το μοντέλο τελευταία;

    Παίδες γειά σας!
    Λέω να πάω από το αγαπημένο μου cb500 στη VεFα (800). Αλλα επειδή δεν με φτάνουν τα ...μπικικίνια ψάχνω για μεταχειρισμένο. Ποτε άλλαξε το μοντέλο ουσιαστικα; το 2006; Το τελευταίο το έχω οδηγήσει και ...δεν παίζεται. Το προηγούμενο τι διαφορές έχει;
    thanx
    Κώστας
    ΥΓ
    1. Δεν με ενδιαφέρουν διαφορές τυπου "το φλασ έγινε λίγο πιο καμπύλο" ή "άλλαξε ο χρωματισμός"
    Αλλα αν άλλαξε ολόκληρη η μάσκα ή οτιδήποτε μηχανικό είναι σημαντικό (για μένα)
    2. Αν πουλάει καποιος καμία εννοείται ότι με ενδιαφέρει
    3. Ειναι ξεκούραστη στην οδήγηση (για γρήγορη βόλτα)
    Εγώ πχ δεν θεωρώ την CBR600 ξεκούραστο μηχανάκι
    4.Για δευτερο άτομο, είναι άνετη;

  2. #2
    Γεια χαρά!!
    Αν δεν κάνω λάθος, από το 2002 δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά. Οι διαφορές είναι στα χρώματα (είτε ολόκληρης της μηχανής, είτε σε ζάντες, όργανα, φλας). Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κανένας παλιότερος...
    Στην οδήγηση μια χαρά ξεκούραστη είναι!! Καμία σχέση με supersport, αλλά αν δεν είχες δικιά σου ή δεν έχεις ξανοδηγήσει σκυφτή μηχανή, ίσως στην αρχή σου φανεί λίγο δύσκολο. Θέμα συνήθειας είναι πάντως, στην αρχή εμένα με δυσκόλεψε λίγο αλλά τώρα δεν καταλαβαίνω τίποτα (πιο πριν είχα fazer 600)!!
    Όσο για το δεύτερο άτομο, αν είναι κοπελιά και δεν είναι και πρώτο μπόι, ίσως ζορίζεται κάπως. Κι αυτό επειδή η ιδανική στάση είναι με χέρια στο ντεπόζιτο (αν κρατιέται από τις χειρολαβές γέρνει προς τα πίσω, δημιουργεί μεγάλη απόσταση μεταξύ σας και χαλάει το κέντρο βάρους). Συνέπεια, τα κοντά χέρια να μην φτάνουν καλά το ντεπόζιτο και να πονάνε μετά από κάποια ώρα. Όπως και να' χει πάντως ο συνεπιβάτης που κρατάει ντεπόζιτο, στα φρεναρίσματα γυμνάζει μπράτσα..! Είναι το μόνο παράπονο που έχω ακούσει πάντως. Η κάλυψη απ' τον αέρα είναι επαρκής και για τους 2 (και έχω μαμά ζελατίνα και είμαι 1.80) και η σέλα είναι αρκετά αναπαυτική για πολλά χιλιόμετρα.
    Το κακό είναι ότι είναι δύσκολο να βρεις μεταχειρισμένη, γιατί για κάποιο λόγο η μηχανή αυτή δεν είναι εμπορεύσιμη (που δεν μπορώ να καταλάβω..). Θα βρεις μοντέλα 2002-2003 αλλά 2004 και μετά πολύ δύσκολα. Όπως και να' χει, να προτιμήσεις μοντέλο με ABS.

    Ελπίζω να βοήθησα! Άντε και σύντομα να την έχεις να τη χαρείς!!
    Βαγγέλης.
    VFR CLUB HELLAS --> vfrh.forumotion.net

    Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα

    ή

    Once you go Mac you nener go back

  3. #3

    "ψήνομαι" όλο και περισσότερο

    Φίλε βοήθησες αρκετά. ευχαριστώ!
    Η αλήθεια είναι ότι τη ζαχαρώνω καιρό αυτή τη μηχανή, ενώ εδώ και ένα χρόνο που την πήρε κάποιος στη δουλειά (σε μπορντό -απίστευτα όμορφη) και την έβλεπα κάθε μέρα, τη θέλω ακόμα περισσότερο! Αν πάρω καμιά 15 χιλιάρικα που μου χρωστάνε (!!) από την προηγούμενη δουλειά την πήρα επιτόπου!. Αλλιώς θα ψάξω να βρώ μεταχειρισμένη, έστω και από Γερμανία.
    Πάντως το VTEC υπάρχει από το 2002 ή από το 2006.Σα συντήρηση είναι πανάκριβη; Τι καίει σε νορμάλ συνθήκες (7-8 lt/100km); Έχει τίποτα έξτρα ή κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω κατά την αγορά;
    Ποιοί είναι οι άμεσοι ανταγωνιστές;

    Μήπως θα ήταν καλύτερα το fazer με τα 100 άλογα και το fairing ?

    thanx again
    Kostas\

  4. #4
    motoGP V 4 COINCIDENCE? Το avatar του/της xapos_kil
    Εγγραφή
    08/09/2006
    Μηνύματα
    149
    το vtec υπαρχει απο το 2002 μεχρι κ σημερα απλα οι διαφορες ειναι στις στροφες που μπαινει κ βγαινει.. η καταναλωση παιζει απο 5.5 χαλαρο ταξιδι μεχρι 10 που υπολογισα απο μενα αλλα μιλαμε για τελικες οχι απλα γρηγορα.
    Klain main...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2008
    Μηνύματα
    9
    Vvag..... εφόσον προέρχεσαι απο fazer 600, θα ηθελα παρα πολυ να ακουσω την γνωμη σου για την vfr800 σε σχεση με την fazer 600. Ποια ειναι τα υπερ της και ποια τα κατα της vfr800, σε σχεση με την fazer 600, τουλαχιστον οπώς τα βειωνεις εσυ προσωπικα στην καθημερηνοτητα σου αλλα και στα ταξιδια σου.

  6. #6
    ABS οπωσδήποτε!!!!!

  7. #7
    Άργησα λίγο, είχα καιρό να μπώ...
    Λοιπόν:

    Fazer 600 05 '(98hp) VS VFR 800 ABS '08

    Σε δύναμη:
    Είναι περίπου τα ίδια συνολικά. Εκεί που διαφέρουν είναι η ροπή στις χαμηλές και στις μεσαίες που στη Βέφα φυσικά είναι αρκετά μεγαλύτερη. Όσον αφορά την τελική, τουλάχιστον στα 7000χλμ που έχω κάνει εγώ με το VFR (έναντι 35000 στο fazer) είναι περίπου ίδια, αν και θεωρητικά του VFR είναι αρκετά μεγαλύτερη. Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι το μοτέρ δεν έχει ανοίξει καλά ακόμα και ίσως στο μέλλον δω παραπάνω. Ενδεικτικά πάντως, στο fazer είχα δει 244 και στο VFR 235, χωρίς να ξέρω αν μπορούν να φτάσουν παραπάνω (προφανώς μπορούν αλλά δεν το πήγα, κι ούτως ή αλλως ζοριζόταν να ανέβει κι άλλο). Πάντως αν συγκρίνεις ίππους με κιλά, 98hp/~210kg στο fazer και 109hp/~250κιλά στο VFR (στις μετρήσεις του μοτό έχουν μόλις 2 ίππους διαφορά!!) συμπεραίνω ότι δεν έχουν και τρελή διαφορά, πέρα απ' τη ροπή. Αλλά το VFR δεν το πήρα για τα γκάζια του...
    Αλλά για τα κιλά του να πω την αλήθεια μου θα προτιμούσα λίγη δύναμη ακόμα... 2κάβαλος και φορτωμένος σε ταξίδι έπρεπε να κατεβάζω από 6η σε 5η για ασφαλές προσπέρασμα κι αυτό με χάλαγε... Βέβαια επαναλαμβάνω ότι αυτό ίσως αλλάξει απ' ότι έχω ακούσει, μετά τα 10-15000χλμ.

    Σε ασφάλεια:
    Μέρα με τη νύχτα. Και καλύτερα φρένα έχει το VFR, και συστήματα ασφαλείας ABS και CBS (συνδιασμένο φρενάρισμα - όταν πατάς το μπροστά φρένο πατιέται και ένα ποσοστό του πίσω και αντοίστιχα). Το fazer επιπλέον δεν έχει κάτι εντυπωσιακό σε φρένα. Ευτυχώς δεν "τα χρειάστηκα" (μεταφορικά και κυριολεκτικά) σχεδόν ποτέ.
    Επιπλέον το VFR είναι ΣΤΑΘΕΡO. Όχι πως το fazer δεν είναι, αλλά τα extra κιλά, όγκος και αεροδυναμική σχεδίαση στο VFR το κάνουν όσο να' ναι, πιο βράχο στο δρόμο, ειδικά στις υψηλές ταχύτητες.

    Σε άνεση:
    Επίσης μέρα με τη νύχτα! Η ζελατινάρα και τα fairing του VFR σου επιτρέπουν να μην παλεύεις με τους ανέμους παρά μόνο αν αυτοί παραείναι δυνατοί (που πλέον ταλαιπωρούν τον αναβάτη σε οποιαδήποτε μηχανή νομίζω). Την ταχύτητα δεν την καταλαβαίνεις καθόλου (ίσως αυτό να είναι και κακό..!). Σέλα πολύ καλή... Σχεδόν στα ίδια επίπεδα με του fazer αλλά σίγουρα καλύτερη. Στάση σώματος... να κι ένα κακό... στο fazer είναι μακράν πιο ξεκούραστη γιατί απλούστατα είσαι πιο όρθιος... αλλά συνήθεια είναι... Σίγουρα όμως στο VFR είναι πιο σπορ, κι αυτό ευνοεί άλλες καταστάσεις...!

    Σε συντήρηση:
    Δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία μιας και μέχρι στιγμής έχω αλλάξει μόνο λάδια 2 φορές (γύρω στα 50 ευρώ έκαστος). Στο fazer το ίδιο πράγμα πήγαινε 5-10 ευρώ πιο κάτω και το μεγάλο που είχα κάνει (αν θυμάμαι καλά) πήγε 200-250. Αλλά απ' όσο ξέρω στο VFR η συντήρηση τσούζει... Αναγκαίο κακό, γιατί είναι Κ@ΒΛ@...!!!!
    Από βενζίνη, με την οδήγηση που κάνω (που δεν είναι ούτε γ@μιώντας, αλλά ούτε οικονομική), καίνε περίπου τα ίδια και μάλλον λίγο περισσότερο η Βέφα. Αν πάντως δεν το βάζεις καθόλου στο V-Tech τότε σίγουρα κάνεις αρκετά περισσότερα χιλιόμετρα. Πάντως με μια νορμάλ οδήγηση βγάζουν και τα 2 πάνω κάτω 250χλμ πριν μπουν στη ρεζέρβα.
    Επιπλέον το VFR είναι HONDA. Που σημαίνει (θεωρητικά) μεγαλύτερη αξιοπιστία, αλλά ακριβότερα ανταλλακτικά (Σαρακάκης γαρ..).

    Όσον αφορά Εθνική - Επαρχιακό - Πόλη:
    Το VFR είναι σαφώς πιο άνετο στην Εθνική και πιο διασκεδαστικό στον επαρχιακό (αν και το fazer στον επαρχιακό δεν τα πάει κι άσχημα!). Στην πόλη υπερέχει το Fazer καθώς και πιο μικρό είναι σε όγκο, και λιγότερο καίει αλλά και δεν ανεβάζει τόσο τρελά θερμοκρασία όσο το VFR (ίσως το μόνο μου παράπονο από τη μηχανή μου). Εγώ την παλεύω με παπί!! Και το VFR βόλτες και ταξίδια... εκεί που του αξίζει άλλωστε!!!

    Σε ήχο..!
    Κλασσικός τετρακύλινδρος του fazer και ίσως όχι από τους πολύ καλούς... Του VFR... απλά δεν υπάρχει άλλος...!!!!


    Το fazer είναι ένα μηχανάκι που πραγματικά δε με απογοήτευσε ποτέ (2 χρόνια και 35000χλμ). Κάνει τα πάντα και τα κάνει μια χαρά. Το VFR είναι αυτό που λέει: μία sport-touring ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ (και ΟΧΙ μηχανάκι!). Το fazer το αγάπησα και το άφησα εύκολα, αλλά με μελαγχολία (φαντάζομαι ο καθένας δένεται με μια μηχανή που οδηγεί καιρό). Το VFR είναι ΕΡΩΤΑΣ και ήταν καιρό πριν το αγοράσω... Τα συμπεράσματα δικά σας!!!

    Υ.Γ.: Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός και να τα είπα με ακρίβεια. Είναι όπως τα είδα και τα βλέπω εγώ, στις δικές μου μηχανές. Αν ξεχνάω κάτι, συμπληρώστε με!

    Καλό βράδυ!
    VFR CLUB HELLAS --> vfrh.forumotion.net

    Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα

    ή

    Once you go Mac you nener go back

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vvag
    Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός και να τα είπα με ακρίβεια. Είναι όπως τα είδα και τα βλέπω εγώ, στις δικές μου μηχανές. Αν ξεχνάω κάτι, συμπληρώστε με!

    Καλό βράδυ!
    [/B]
    Ησουν πολύ κατατοπιστικός και ρεαλιστικός από την μεριά του vfr, γιατί από την άλλη μεριά δεν έχω άποψη. αν και ψάχνω πολύ ώρα δεν έχω να συμπληρώσω κάτι.

  9. #9
    Να συμπληρώσω στον κατατοπιστικότατο Vvag ότι η θέση οδήγησης βελτιώνεται δραματικά με αλλαγή clip ons αν και εφόσον χρησιμοποιούμε τη βέφα μας σε καθημερινή χρήση. Αν την έχουμε μόνο για βόλτες ούτε σκέψη, αλλά αν κάνουμε χιλιόμετρα καθημερινά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο και τα 300-400 ευρώ.

  10. #10
    Εγώ πάλι μάλλον λόγω ύψους έχω βολευτεί πολύ τη θέση οδήγησης και οι καρποί μου επιβαρύνονται μόνο σε πολύ γρήγορες κλειστές διαδρομές.
    Κατα τα τ'αλλα η πιο όρθια θέση οδήγησης (του TDM που είχα) με κούραζε αφάνταστα...Δε θα άλλαζα τίποτα πραγματικά στο VFR, πέρα απ'αυτά που του έχω ήδη αλλάξει (ανάρτηση πίσω, ελατήρια μπροστά και φυσικά μια πιο ψηλή ζελατίνα. Αυτά θα ήταν για μένα τα απολύτως απαραίτητα, αν είχε φυσικά 20-30 άλογα πιο πολλά κανείς δε θα έλεγε όχι...)
    ...there's too much panic in this town...

Παρόμοια θέματα

  1. Ybr125 Τί τρέχει με αυτό το μοντέλο??
    από Alcarinque στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2007, 23:47
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2006, 18:56
  3. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2006, 22:01
  4. Πότε σταμάτησε το Astrea ?
    από DrLo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF