Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Δεν δουλεύει

  1. #1

    Δεν δουλεύει

    Γεια σε ολους

    Εδώ και ένα μήνα έχω ενα VFR800 2002mod. Χθες το πρωί που το εβαλα μπροστα ρετάριζε και απο ότι είδα δεν ειχε θερμοκρασία η μία απο τις μποστινες εξαγωγες. μετά που το ξαναδοκίμασα δεν έπαιρνε καθολου (δεν σκαει ο κινητήρας, η μίζα γυρίζει κανονικα). τι μπωρεί να είναι ?
    Ενα πρασινο καλώδιο στο αριστερο fairig που ειδα το εδω στο forum οτι βγαζει προβλημα το έχω κοιτάξει το είχε ήδη επισκευασμένο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης .
    Τι άλλο μπωρώ να κοιτάξω?

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2007
    Μηνύματα
    23
    Μάλλον ηλεκτρολογικό ακούγεται το πρόβλημα.....
    Το πιο απλό είναι να καθαρίσεις όλες τις φισες με κανα καλό καθαριστικό........μετά από αυτό μάλλον συνεργείο ........

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Ο φιλος μου ειχε το VFR 2002, δυο φορες του ειχαν βραχυκυκλωσει τα μπουζι. Μηπως συμβαινει το ιδιο? τσεκαρετο!!

  4. #4
    Exω βγαλει όλα τα πλαστικά και εχω κανει έλεγχο σε όλες τις συνδεσεις, Τα μπουζί θα τα δω αύριο που θα εχω μπουζόκλειδο (τα εργαλεια δεν υπαρχουν).
    Το service manual που εχω λέει για ενα test αυτοδιάγνωσης βραχυκυκλωνοντας μια φισα. στο test εδειξε στο FI κωδικό βλάβης "19" . Αυτό παραπέμπει στoν αισθητηρα "ignition pulse generator".
    Την καλωδίοση ΄μεχρι την κεντρικη μοναδα ECM την εχω τεστάρει, τον αισθητήρα δεν μπώρεσα.
    Αυτό που δεν είμαι σίγουρος, είναι πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το test?

  5. #5
    http://www.manualz.info/Manuals_pdf/...e%20Manual.pdf


    Αν το χρειαζεται καποιος manual vfr800 2002mod

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2006
    Μηνύματα
    29
    για να λες οτι δεν ζεσταινε η μια εξατμιση και ρεταριζε μαλλον δεν ειχε σπινθηρα ο συγκεκριμενος κυλινδρος οποτε μαλλον σωστα σου βγαζει οτι εχει προβλημα το ignition pulse generator που λογικα ειναι ο πολλαπλασιαστης?

  7. #7
    Χρόνια πολλά σε όλους

    Τελίκα αλλαξα μπουζί και δούλεψε , (ήταν σε άθλια κατάσταση) . Επίσης αλλαξα φίλτρο αέρος, λαδιού και λάδια.
    Αυτό που παρατηρώ όμως είναι οτι οι στροφές του κινητήρα έχουν ένα πολύ μικρό παίξιμο στο ρελαντί δεν σταθεροποιούνται, πιθανός υπήρε απο πριν και δεν το είχα προσεξει .
    Επίσης θεωρώ υπερβολική τη φθορά των μπουζι στα 30.000 χιλ. (διάκενο 1,5 + ενω το κανονικο τους είναι λιγότερο απο 1)
    Το τεστ συνεχίζει να βρίσκει σφάλμα στο "ignition pulse generator". το οποίο είναι ενας αισθητήρας που βλέπει σε ένα γρανάζι στο δεξιό καπάκι του κινητήρα.
    Κατά τα άλλα ακούγεται να δουλεύει καλα και στο δρόμο φαινεται να έχει την κανονική ισχυ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ermisVFR
    Εγγραφή
    25/08/2006
    Μηνύματα
    728
    Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis1970
    Χρόνια πολλά σε όλους

    Τελίκα αλλαξα μπουζί και δούλεψε , (ήταν σε άθλια κατάσταση) . ...............

    Επίσης θεωρώ υπερβολική τη φθορά των μπουζι στα 30.000 χιλ. (διάκενο 1,5 + ενω το κανονικο τους είναι λιγότερο απο 1)
    .................

    Είναι υπερβολικό να αλλάζουμε μπουζί στα 48.000 Κm. Σίγουρα θέλει έλεγχο στα 24.000 Κm.
    Οι βενζίνες στην Ελλάδα δεν είναι ότι καλύτερο και είναι απολύτως υπεύθυνες για την φθορά των μπουζί.
    Εγώ τα έχω αλλάξει δύο φορές στις 24.000. Στις 48.000 σε φίλο τα είδα αρκετά παραμορφωμένα αλλά όχι κατεστραμμένα.
    Wo Es war, soll Ich werden

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
    Είναι υπερβολικό να αλλάζουμε μπουζί στα 48.000 Κm. Σίγουρα θέλει έλεγχο στα 24.000 Κm.
    Οι βενζίνες στην Ελλάδα δεν είναι ότι καλύτερο και είναι απολύτως υπεύθυνες για την φθορά των μπουζί.
    Εγώ τα έχω αλλάξει δύο φορές στις 24.000. Στις 48.000 σε φίλο τα είδα αρκετά παραμορφωμένα αλλά όχι κατεστραμμένα.
    Τα μπουζί στα οποία αναφέρεται ο Τάσος. Ενα με 24000 km και ένα με 48000 km


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitled3.jpg 
Προβολές:	537 
Μέγεθος:	43,0 KB 
ID:	151092

  10. #10
    Πάλι τα ιδια ....



    Ολα πηγαίνανε κανονικά, Οταν πήγα να βάλω μπρός η μίζα γύριζε αλλα ο κινητηρας νεκρός.

    Μετά από 50km 3 μπουζι βραχικυκλωμένα .

    Τι μπορεί να συμβαίνει?

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis1970
    Πάλι τα ιδια ....



    Ολα πηγαίνανε κανονικά, Οταν πήγα να βάλω μπρός η μίζα γύριζε αλλα ο κινητηρας νεκρός.

    Μετά από 50km 3 μπουζι βραχικυκλωμένα .

    Τι μπορεί να συμβαίνει?
    Tα ιδια παθαίνω και γω με το δικο μου τα ιδια μα ακριβως συμπτώματα...ο μαστορας σηκώνει τα χερια και γω καθαρίζω μπουζι,βαρεθηκα να πληρώνω του μαγκιτες τους μαστορες που σε λιγο θα σου πουν οτι καποτε ηταν πιλοτοι της F1...μακαρι να βρεις λύση στο μυστήριο και να διαφωτιστω και γω.

  12. #12
    Η μόνη λύση που έχω μέχρι στιγμης είναι να έχω μαζί μπουζι και μπουζόκλειδο....

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2009
    Μηνύματα
    7
    Θα σου πω να κοιταξεις την ασφαλεια 30Α που εχει σε μια ασφαλειοθηκη με κοκκινο καλωδιο με καπακι διπλα στην μπαταρια.Εμενα με ειχε αφησει στον δρομο γιατι δεν παταγε καλα και σπινθηριζε με αποτελεσμα να καιει την ασφαλεια.Ειναι της τρομπας βενζινης αν δεν κανω λαθος και απο τα φορτια χαλαρωνει η ασφαλειοθηκη με αποτελεσμα να κανει διακοπες η και να μην παιρνει καθολου μπροστα.Αν θυμαμαι καλα γιατι το εχω πουλησει εδω και ενα χρονο.Ειχα το ιδιο !!

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2007
    Μηνύματα
    23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis1970
    Η μόνη λύση που έχω μέχρι στιγμης είναι να έχω μαζί μπουζι και μπουζόκλειδο....
    Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω......

    Μήπως η μηχανή δεν είχε τα σωστά μπουζί και συνεχίζεις και τις βάζεις λάθος μπουζί…..

  15. #15
    Συγουρα το μηχανακι σου ειναι καλλα ρυθμισμενο?

    Γιατι απο οσο ξερω τα μπουζι μπορει να βραχικυκλωσουν και αν υπαρχει επιπλεον καυσιμο στο

    θαλαμο καυσης , για δεστω κι αυτο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2022, 08:40
  2. Γιατί δεν μου δουλεύει....????
    από Djzissis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2008, 23:25
  3. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 21:52
  4. Εξατμήσεις Νο2: Το αμορτισέρ δεν θερμαίνεται υπερβολικά?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 22:59
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF