Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Αλλαγή τρόπου ζωής με GSXR1300R... Ζητούνται γνώμες και συμβουλές

  1. #1
    Need For Speeeeeed...... Το avatar του/της nikpaps
    Εγγραφή
    15/03/2005
    Μηνύματα
    14

    Question Αλλαγή τρόπου ζωής με GSXR1300R... Ζητούνται γνώμες και συμβουλές

    Κύριοι, ζητώ την ταπεινή γνώμη σας καθώς και τις συμβουλές σας, όσον αφορά την συμπεριφορά (εντός και εκτός πόλεως) και την μεταχείριση της ολοκαίνουργιας θεάς που πρόκειται να αγοράσω που ακούει στο όνομα Haya.. Απευθύνομαι σε ανθρώπους που είχαν την δυνατότητα να την γνωρίσουν από κοντά και να μοιραστούν τις εμπειριες τους τόσο για την απόδοση του κινητήρα όσο και για τις διαθέσεις στριψίματος και ευελιξίας..
    Ελπίζω να ενδιαφέρει το θέμα επίλογής Supersport ή Sypersport touring ??

    - nikpaps -

  2. #2
    ΠυκννοίΚαπνννοίΜεΠνννίξαν Το avatar του/της dela
    Εγγραφή
    24/05/2002
    Μηνύματα
    47

    Φιλαράκι....

    Είναι μοτοσικλέτα που δεν συμβαδίζει με τους προβληματισμούς που έχεις.
    Ελπίζω να γνωρίζεις τη ακριβώς παίρνεις και απλά να θες μια γνώμη παραπάνω.

    Ένα μόνο θέλω να σου πω ,εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα πάρε και ένα
    παπί η κάτι αντίστοιχο με το παπί για μέσα στην πόλη μιας και είναι κρίμα
    αυτό το πράγμα να γράφει άσκοπα χιλιόμετρα μέσα στην πόλη....φθορές
    θα σου δίνει στα περιφερειακά και τίποτα άλλο.
    Τώρα εάν είσαι από τους τύπους που έχουν την άποψη
    «σιγά μην έδωσα τόσα χρήματα για να το βγάζω κάθε ΣΚ» μαγκιά σου!!!!!

    Να είναι πάντα καλοτάξιδο με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα και βεβαίως
    πάντα ντυμένος έτσι όπως αρμόζει σε έναν μοτοσικλετιστή!!!


    ----------------------------------------------
    A true friend is the one who holds your hand and touches your heart.

  3. #3
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Συμφωνω με τον dela - επειδη κυκλοφορω κατ' εξαιρεση με το R1 εντος πολεως το καλοκαιρι ειναι βάσανο.
    Το busa ειναι ακομη χειροτερο και δεν το συνιστω εκτος και εαν αποφυγεις τον δακτυλιο του "διαβολου" και προτιμας περιφεριακες.

    Το μηχανακι σε ορεινες διαδρομες και "κλειστα" κομματια δυσκολευεται λογω αδρανειας/γεωμετριας/βαρους αλλα στα ανοικτα και ευθειες ειναι βασιλιάς.......

    Βαλε τα ποσοστα κατω (πολη, στροφιλικια, ταξιδια) και αποφασισε εφοσον βεβαια δεν εχεις ερωτευτει το μηχανακι που σημαινει οτι "Στου κουφου την πορτα...."



  4. #4
    Το νου σας Ρεμάλια!!! Το avatar του/της RapidShade
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    635
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
    - επειδη κυκλοφορω κατ' εξαιρεση με το R1 εντος πολεως το καλοκαιρι ειναι βάσανο.
    That makes 2 of us...
    Υ.Γ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

    The more I learn,
    the less I understand...

    RapidShade

    --------------------------------
    Where is my R1?... ;(

  5. #5
    ΒΑΡΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ (ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΕΧΩ).
    ΒΑΣΑΝΟ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΕΛΙΚΤΟ,ΜΕΤΑΚΙΝΗΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.
    ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΡΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ "ΛΙΩΝΕΙΣ" ΤΕΤΟΙΟ ΕΡΓΛΕΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.
    ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Ο DELA
    ΠΑΡΕ ΠΑΠΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΟΥ.
    ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΦΙΛΕ!
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  6. #6
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    φοβάμαι οτι το μόνο δύσκολο σημείο σε μια τέτοια μηχανή είναι το οτι δύσκολα θα συγχωρήσει οταν κατα λάθος ξεχαστείς σε μια στροφή ή σε ενα ανοιγμα...

    τώρα για πόλη δεν αξίζει αλλά ο καθένας κάνει αυτό που θέλει..

    καλώς ήρθες στο φόρουμ..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  7. #7
    Need For Speeeeeed...... Το avatar του/της nikpaps
    Εγγραφή
    15/03/2005
    Μηνύματα
    14

    Question

    Κατ΄αρχην, σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε στην ερωτησή μου και με καλοσωρίσατε στο forum..
    Θα ήθελα να διευκρινήσω όμως κάποια πράγματα που προσδιορίζουν την χρήση της θέας που ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά και που με πολύ δυσκολία και στερήσεις θα την αποκτήσω. Η δουλειά μου είναι αρκετά μακριά και χρησιμοποιώ πάντα ανοικτές οδούς (Αττική-Εθνική) οπότε δεν θα ιδρώνουν τα αλογάκια της ιδιαίτερα, χειμώνα και καλοκαίρι.
    Πρέπει να τονίσω οτι δεν κυκλοφορώ σχεδόν ποτέ μέσα στο κέντρο και συνεπώς σε καμμία περίπτωση δεν χρειάζομαι παπί.

    Ειναι πιστεύω καιρός να αλλάξω θέση οδήγησης, γεωμετρία, στύλ - και λίγα αλογάκια παραπάνω δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα- από το TDMάκι του 92, που με έχει βγάλει πραγματικά ασπροπρόσωπο στο πήγαινε-έλα στη δουλειά, χειμώνα-καλοκαίρι, ταξίδια, βουνά, νησιά, στα απροβλημάτιστα 120.000 χλμ που του εχω βάλει. Ηρθε ο καιρός να ξανοιχτώ και σε ταξιδάκια εκτός Ελλάδος..
    Πάντως, το σίγουρο είναι οτι δεν υπάρχει περίπτωση να παραμείνει στάσιμο, έστω και μια μέρα, καθώς τα λάστιχα θα γράψουν σίγουρα πολλά χιλιόμετρα.
    Για τον λόγο αυτό θέλω τις απόψεις σας όχι τοσο για τους λόγους απόκτησης της, που πίστευ οτι σας κάλυψα με τα λεγόμενά μου αλλά περισσότερο για την συμπεριφορά, απόδοση, στρίψιμο, συμβουλές και ιδιαιτερότητες, βελτιώσεις που πρέπει να πραγματοποιηθούν κλπ κλπ.. Ευχαριστώ και πάλι κύριοι..

    - nikpaps -

  8. #8
    ΠΑΡΤΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΦΩΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕΓΙΕΣ!
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  9. #9
    ΠυκννοίΚαπνννοίΜεΠνννίξαν Το avatar του/της dela
    Εγγραφή
    24/05/2002
    Μηνύματα
    47

    Λίγα λόγια και σταράτα

    Η μοτοσικλέτα αυτή όπως πολύ καλά γνωρίζεις δεν είναι μια τυχαία μοτοσικλέτα
    αλλα ένα όπλο που στα χέρια ενός ονειροπόλου μπορεί να γίνει επικίνδυνη.

    Συμπεριφορά...τη να σου πω τώρα, απλά θα σου τονίσω ότι σπινιάρει και σουζάρει παντού και πάντα.

    Απόδοση....για να σπινιάρει κα να σουζάρει παντού και πάντα αντιλαμβάνεσαι τη γίνετε, ο κινητήρας είναι ΧΑΟΤΙΚΟΣ.

    Στρίψιμο...πλέον όλα λίγο πολύ στρίβουν, σαφώς και στρίβει με αγαπημένα κομμάτια τα ανοιχτά αλλα εδώ το μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο αναβάτης.
    Εάν θες να μάθεις να στρίβεις πάνω σε αυτήν την μοτοσικλέτα ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ.

    Συμβουλές και ιδιαιτερότητες...όλες οι μοτοσικλέτες θέλουν σεβασμό πόσο
    μάλλον ένα Haya μιας και η δύναμη του δεν σηκώνει πολλά πολλά!!!!
    Το άλμα που κανείς (TDM σε Haya) είναι τεράστιο αλλα με σεβασμό και καθαρό
    μυαλό όλα γίνονται. Έγραψες «και λίγα αλογάκια παραπάνω δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα» ξανά τονίζω ότι είναι άπειρα άλογα
    παραπάνω που θα σε ενοχλήσουν και με το παραπάνω θες δεν θες !!!Τέλος η μοτοσικλέτα από πάρτη της είναι ιδιαίτερη
    άρα μην ψάχνεις για ιδιαιτερότητες.

    Βελτιώσεις..για να βελτιώσεις κάτι σε αυτήν την μοτοσικλέτα θα πρέπει να έχεις
    το ταχύτερο γύρο στην πιστά των Σερρών. Μια εξάτμιση για να αναπνέει καλύτερα και να το ακούς και να γουστάρεις νομίζω είναι αρκετό.

    Εύχομαι να είσαι πάντα καλοτάξιδος, ΠΑΝΤΑ με τον κατάλληλο εξοπλισμό και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην υποτιμήσεις το ΘΕΡΙΟ!!!!
    ----------------------------------------------
    A true friend is the one who holds your hand and touches your heart.

  10. #10
    Need For Speeeeeed...... Το avatar του/της nikpaps
    Εγγραφή
    15/03/2005
    Μηνύματα
    14

    Re: Λίγα λόγια και σταράτα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dela
    Η μοτοσικλέτα αυτή όπως πολύ καλά γνωρίζεις δεν είναι μια τυχαία μοτοσικλέτα
    αλλα ένα όπλο που στα χέρια ενός ονειροπόλου μπορεί να γίνει επικίνδυνη................

    Ευχαριστώ φίλε μου.. Εκτιμώ και σέβομαι αυτά που πολύ σοφά είπες και ελπίζω να οργανώσουμε αρκετά ταξιδάκια μιας που πρέπει να την στρώσω σε δρόμους ανοικτούς (μάλλον να με στρώσει εκείνη..)
    Χαιρετισμούς
    - nikpaps -

  11. #11
    Need For Speeeeeed...... Το avatar του/της nikpaps
    Εγγραφή
    15/03/2005
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
    ΠΑΡΤΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΦΩΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕΓΙΕΣ!
    Να είσαι σιγουρος φίλε μου και ευχαριστώ.
    Χαιρετισμούς.
    - nikpaps -

  12. #12
    ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΤΟΣΑΚΟ Το avatar του/της BILL VUZAS
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    400
    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ.ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΙ,ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ.ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ.ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΗΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΟΡ.ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΙ ΤΗΣ ΧΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΕΥΕΛΙΚΤΗ,ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΗ,ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΛΥΨΙ ΑΕΡΑ.ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΧΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΟΥΖΕΣ ΕΥΚΟΛΑ,ΣΠΡΙΝΙΑΡΕΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ.ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΟΠΩΣ ΕΝΑ SS.ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΑΝ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΕΞΟΔΟ. ΧΑΜΗΛΟΡΟΠΟ,ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΞΑΤΜΗΣΙ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ 10 ΙΠΠΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΟΥΛΙ.(?)ΘΑ ΤΗΝ ΕΛΕΓΑ ΝΤΑΡΤΑΝΑ(ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ).

  13. #13
    Need For Speeeeeed...... Το avatar του/της nikpaps
    Εγγραφή
    15/03/2005
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ....
    Φίλε, σε ευχαριστώ που έκφρασες την σημαντική γνώμη σου. Την haya γιατί την έδωσες; Ισως πρέπει να αναφερθεί για να δω και τα αρνητικά της..
    - nikpaps -

  14. #14
    ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΤΟΣΑΚΟ Το avatar του/της BILL VUZAS
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    400
    ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΓΙΑ 33000 ΧΙΛ.ΜΕΡΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΤΟΜΟ.ΜΠΗΚΑ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ.ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ ΣΚΟΥΛ.ΕΔΩ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΟΡ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΠΟΡ.ΤΟ ΧΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΙΣ.ΓΙΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ GSX R1000 K5.ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΠΑΝΩ 4 ΣΕ 1 ΑΚΡΑΠΟΒΙΤΣ.ΣΥΝ 9 ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ.ΣΥΝ 1 ΚΙΛΟ ΡΟΠΗ.

  15. #15
    Need For Speeeeeed...... Το avatar του/της nikpaps
    Εγγραφή
    15/03/2005
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
    ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΓΙΑ 33000 ΧΙΛ.ΜΕΡΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΤΟΜΟ.ΜΠΗΚΑ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ.ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ ΣΚΟΥΛ.ΕΔΩ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΟΡ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΠΟΡ.ΤΟ ΧΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΙΣ.ΓΙΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ GSX R1000 K5.ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΠΑΝΩ 4 ΣΕ 1 ΑΚΡΑΠΟΒΙΤΣ.ΣΥΝ 9 ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ.ΣΥΝ 1 ΚΙΛΟ ΡΟΠΗ.
    Εδώ είναι που κάποιος μπορεί να έρθει σε δίλλημα, διότι δεν αγοράζεις μια απλή μηχανή αλλά την παντρεύεσαι.. τουλάχιστον όσον αφορά το σκεπτικό μου. Ποια μηχανή -κατηγορίας supersport- κατά την άποψη σου θα προσφέρει όσα και ή Haya σε καθημερινή βάση καθώς και σε ταξίδι, αλλά να έχει καλύτερες αλλαγές κατεύθυνσης η και κάποιες μοίρες κλίσεις παραπάνω σε σπόρ οδήγηση αν θελήσεις.
    Συγκρίνουμε λοιπόν μια Honda CBR1000R ή μια GSXR1000 ή κάποιο της κατηγορίας αύτης -όλα αξιόλογα μοντέλα- με την Haya ?
    Σκέψου οτι μιλάμε για επιλογή που θα κρατήσει για πολλά χιλιόμετρα... Αναμένω απαντήσεις..
    - nikpaps -

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες και φοτο για αισθητικη αλλαγη!
    από mparkaroutsos στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2007, 02:39
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 15:36
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 08:45
  4. Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 18:56
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 12:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF