Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Yamaha WR450F ή Husqvarna ΤΕ610ΙΕ

  1. #1
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Yamaha WR450F ή Husqvarna ΤΕ610ΙΕ

    Τις τελευταίες μέρες το ψάχνω λίγο....... Και παρατηρώ τα εξής:

    Αρχικά είχα την απορία, έτοιμο εντούρο ή κανά ΜΧ και βλέπουμε? Τελικά ψήνομαι για έτοιμο εντούρο. Δλδ με φώτα, άδεια κτλ. Και συγκεκριμένα για WR450F. Για διάφορους λόγους, κυρίως γιατί είναι Γιαπωνέζικο. Επίσης το 2003-2006 μοντέλο είναι και δυνατότερο (σημαντικά) από τα 2008-2009. Το συγκεκριμένο μηχανάκι βγάζει 45 άλογα και είναι 125 κιλά (ζυγισμένο γεμάτο). Συντήρηση κάμποση αλλά όχι όση τα πολεμικά ΚΤΜ κτλ. Δλδ κάθε 500χλμ βαλβίδες και λάδια και λοιπά ψιλά... (τα ΚΤΜ είναι με ώρες, ίσως είναι και το ίδιο τελικά. Εξάλλου μάλλον μετά από κάθε βόλτα θα τα κάνεις και στα δύο)

    Μετά όμως βλέπω το Husqvarna ΤΕ610ΙΕ. Μηχανάκι 149 κιλά (επίσης ζυγισμένο γεμάτο) με κινητήρα περίπου στα 51 άλογα (πάντα τροχό) και ΠΟΛΥ πιο γεμάτο κινητήρα από χαμηλά. Μιλάμε για +10 άλογα από χαμηλά μέχρι τις 6-7000rpm που αρχίζει και γεμίζει το WR. Μετά στις 8500 περίπου το Husqy πέφτει σε κόφτη και το WR συνεχίζει και ανεβάζει για άλλες 3000rpm. Τα ίδια και καλύτερα ακόμα για την ροπή υπέρ του 610 πάντα. Συντήρηση κάθε 5000χλμ, βαλβίδες, λάδια κτλ. Μεγαλύτερο ρεζερβουάρ, μεγαλύτερη αυτονομία, μεγαλύτερη άνεση. ΑΝΕΤΑ το χρησιμοποιείς μέσα στην πόλη για να πηγαίνεις στην δουλειά σου, σε αντίθεση με το WR που απλά το βιάζεις αν του το κάνεις αυτό... Επίσης άνετα πας σε αυτό καβάλα μέχρι το βουνό αντί για τρέιλερ που θέλει το άλλο. Ακόμα και μακριά να είναι το βουνό... Με το τρέιλερ δεν είναι μόνο ότι θες τρέιλερ, είναι ολόκληρη ιστορία, πάνε πάρε αυτοκίνητο, φόρτωσε τρέιλερ, δέσε μηχανάκι... Με το 610 βάζεις στολή και φεύγεις.

    Εντάξει, όπλο το WR, δεν λέω, αλλά..........μήπως το 610 είναι κι αυτό μια χαρούλα για το βουνό? Δεν μιλάμε για βαρίδια τύπου ΧΤ και άλλα παρόμοια, είναι 150 κιλά και με καλύτερο κινητήρα για εντούρο ίσως (πολύ καλή απόδοση από πολύ χαμηλά, έστω κι αν έχει κόφτη νωρίς). Αναρτήσεις έχει ίδιες σε χαρακτηριστικά, δλδ διαδρομές και ρυθμίσεις μπρος πίσω. Οκ, το WR θα έχει ποιοτικότερες σίγουρα και θα ακούνε καλύτερα αλλά και πάλι, δεν είναι αρκετό το 610?

    Τι λέτε ρε παιδιά?

    Επίσης και κάτι άλλο, τι είναι οικονομικότερο? Να πάρεις ένα SM και να το κάνεις και εντούρο ή ένα εντούρο και να το κάνεις SM? Ρωτάω γιατί το 610 βγαίνει και στα δύο και αν δεν κάνω λάθος εκτός από φρένα και τροχούς δεν πρέπει να αλλάζει κάτι άλλο..... (εκτός κι αν κάνω λάθος)

    Ότι πάρω θα το πάρω μεταχειρισμένο, 2003 και μετά το WR και 2006 και μετά το 610.

    Οι απαιτήσεις μου δεν είναι να κάνω τον παγκόσμιο στο βουνό, απλά βόλτα με φίλους και την πλάκα μου.....

    Για το WR έχω ακούσει τα καλύτερα όσον αφορά αξιοπιστία, εφόσον βέβαια το χρησιμοποιείς όπως πρέπει και κάνεις την συντήρηση κανονικά. Για το 610 δεν έχω ακούσει και τίποτα, γνωρίζει κανείς περί του θέματος?

    Την Husqvarna την έχει αγοράσει η Aprilia? Εαν ναι, να υποθέσω ότι τα service του 610 θα γίνονται σε εξουσιοδοτημένα Aprilia? Αν ναι αυτό με βολεύει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καθώς ο μηχανικός μου για το Caponord είναι απλά άψογος.......

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ας τα πάρω από το τέλος προς την αρχή.
    Τη Husqvarna την έχε αγοράσει η BMW αλλά παραμένει σα Husqvarna. Τα service της δηλαδή αν δε κάνω λάθος & γενικά την αντιπροσώπευση την έχει η ITALMOTO.

    Πάμε τώρα στο 610. Πολύ βαρύ μηχανάκι, θα σε κουράζει υπερβολικά. Ξεφεύγει από τη κατηγορία του enduro θα έλεγα.
    WR450F δύσκολο μηχανάκι, πολλά άλογα, τα βγάζει απότομα...

    Γενικά δε σου πρότεινα κανένα από τα 2. Τα άλογα δε θα πρέπει να είναι το πρώτο πράγμα που σε ενδιαφέρει. Με 30 άλογα είσαι super. Μεγαλύτερη σημασία έχει το βάρος & πως βγαίνουν αυτά τα άλογα στο έδαφος. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε 250 4Τ. Για παράδειγμα το WR250F το οποίο θεωρείτε αρκετά αξιόπιστο. Μια άλλη πρόταση είναι το Husqvarna TE250 από 2004 & μετά & φυσικά το KTM EXC 250F.
    Ένα άλλο πολύ καλό, ιδιαίτερα για αρχάριο μηχανάκι είναι το KTM 400 EXC.
    Ψάξτο περισσότερο & νομίζω ότι πρέπει να απομακρινθείς από τα 2 μηχανάκια που αναφέρεις. Ειδικά από το 610 λόγω βάρους.

  3. #3
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    25 (πραγματικά) κιλά διαφορά από το 450 και 30 από το 250 κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά???

    Επειδή έχω ζήσει την διαφορά ροπής σε μηχανάκια δεν θα ήθελα να πάρω κάτι με την μισή ροπή ενώ με τα ίδια χρήματα παίρνω κάτι καλύτερο σε αυτό το τομέα..... Πες με τεμπέλη, πες με ότι θες αλλά θέλω το μηχανάκι να έχει ροπή, όσο περισσότερη τόσο καλύτερα..... Οπότε τα 250 μάλλον τα αποκλείω..... (δεν με νοιάζει η δύναμη, αλλά με την ροπή έχω ένα κόλλημα)

    Πέτυχα αυτό και κάπου μπερδεύτηκα με την Aprilia... http://www.apriliaforum.com/forums/f...splay.php?f=56

    Προσπαθώ να αποφύγω (αν είναι δυνατό) τα service μετά από κάθε βόλτα. Αν δεν κάνω λάθος όλα τα μηχανάκια που προτείνεις είναι σε αυτή την κατηγορία?

    Επίσης θα προτιμούσα να μπορώ να χρησιμοποιώ το μηχανάκι και στον δρόμο, δλδ σπίτι-δουλειά κτλ. Αν βέβαια είναι εντελώς ακατάλληλο για εντούρο οκ, το αφήνω σαν ιδέα και πάμε αλλού... Αλλά αν οι συμβιβασμοί δεν είναι τραγικοί και μπορώ να κάνω την πλάκα μου και με το 610?

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Είσαι σε λάθος κατεύθυνση. Μη συγκρίνεις τα μηχανάκια enduro με τα street για παράδειγμα.
    Ναι τα κιλά παίζουν τεράστια διαφορά, ακόμα & μια διαφορά 10 κιλών είναι πολύ σημαντική. Κανένα enduro μηχανάκι δεν είναι για καθημερινή μετακίνηση. Οι φθορές είναι τεράστιες & δε θα τα έλεγα & τα πλέον βολικά. Ίσως μόνο το 610 θα μπορούσε να ανταποκριθεί & για κάθε μέρα.
    Επίσης κανένα μηχανάκι δε θέλει μετά από απλή βόλτα service. Εγώ σε KTM 400 αλλάζω κάθε 1000 λάδια & κάθε 3000 τσεκάρω βαλβίδες. Αν η χρήση είναι αγωνιστική αλλάζουν τα δεδομένα.
    Οδήγησε πρώτα κάποια μηχανάκια enduro σε συνθήκες enduro & όχι σε φλαταδούρες & μετά κρίνε.
    Τα 125 παίρνουν τα πρωταθλήματα. Επιμένω ότι & τα 2 μηχανάκια είναι too much με το 610 απλά να μη κάνει γι'αυτή τη δουλειά.
    Κάνε μερικά test rides

  5. #5
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Είσαι σε λάθος κατεύθυνση. Μη συγκρίνεις τα μηχανάκια enduro με τα street για παράδειγμα.
    Ναι τα κιλά παίζουν τεράστια διαφορά, ακόμα & μια διαφορά 10 κιλών είναι πολύ σημαντική. Κανένα enduro μηχανάκι δεν είναι για καθημερινή μετακίνηση. Οι φθορές είναι τεράστιες & δε θα τα έλεγα & τα πλέον βολικά. Ίσως μόνο το 610 θα μπορούσε να ανταποκριθεί & για κάθε μέρα.
    Επίσης κανένα μηχανάκι δε θέλει μετά από απλή βόλτα service. Εγώ σε KTM 400 αλλάζω κάθε 1000 λάδια & κάθε 3000 τσεκάρω βαλβίδες. Αν η χρήση είναι αγωνιστική αλλάζουν τα δεδομένα.
    Οδήγησε πρώτα κάποια μηχανάκια enduro σε συνθήκες enduro & όχι σε φλαταδούρες & μετά κρίνε.
    Τα 125 παίρνουν τα πρωταθλήματα. Επιμένω ότι & τα 2 μηχανάκια είναι too much με το 610 απλά να μη κάνει γι'αυτή τη δουλειά.
    Κάνε μερικά test rides
    Που να το βρω το test ride σε τέτοια μηχανάκια σε κατάλληλες συνθήκες? Μόνο στο Λουτράκι στην εκδήλωση του Μοτό πέρσι πρέπει να είχε αλλά τότε δεν το είχα σκοπό για τέτοια φάση οπότε δεν επέλεξα εντούρο για test ride.....

    Το WRF στο manual γράφει σίγουρα για 500χλμ βαλβίδες. Τα ΚΤΜ επίσης ανα 30 ώρες (αν θυμάμαι καλά, 10 πάνω, 10 κάτω δεν έχει σημασία) στα manual τους (τα κατέβασα από την ΚΤΜ). Δεν είναι απαραίτητα αυτά? Ανεξάρτητα της χρήσης?

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Που να το βρω το test ride σε τέτοια μηχανάκια σε κατάλληλες συνθήκες? Μόνο στο Λουτράκι στην εκδήλωση του Μοτό πέρσι πρέπει να είχε αλλά τότε δεν το είχα σκοπό για τέτοια φάση οπότε δεν επέλεξα εντούρο για test ride.....

    Το WRF στο manual γράφει σίγουρα για 500χλμ βαλβίδες. Τα ΚΤΜ επίσης ανα 30 ώρες (αν θυμάμαι καλά, 10 πάνω, 10 κάτω δεν έχει σημασία) στα manual τους (τα κατέβασα από την ΚΤΜ). Δεν είναι απαραίτητα αυτά? Ανεξάρτητα της χρήσης?

    Θα έλεγα ότι περισσότερο έχει να κάνει με τις συνθήκες χρήσης.
    Όσο για test ride μπορείς να κανονίσεις να πας μια μέρα με τα παιδιά για βολτίτσα στα πιστάκια & εκεί να δοκιμάσεις μερικά.
    Στόχος είναι το μηχανάκι να σε βοηθάει & όχι να σε κουράζει.

  7. #7
    εγω δεν αποκλειω οτι με ενα 610 θα περασεισ καλα ... ισα ισα ... απλα δεν ειναι για παρα παρα πολλα ... κανει ομως αρκετα ...και τα κανει καλα και ευχαριστα...οπωσ και ενα dr:wacko:
    PROzacRIDER

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
    εγω δεν αποκλειω οτι με ενα 610 θα περασεισ καλα ... ισα ισα ... απλα δεν ειναι για παρα παρα πολλα ... κανει ομως αρκετα ...και τα κανει καλα και ευχαριστα...οπωσ και ενα dr:wacko:

    Αναφέρεσαι περισσότερο σε φλαταδούρες ε?

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Αναφέρεσαι περισσότερο σε φλαταδούρες ε?
    αναφερομαι στα παντα ...
    PROzacRIDER

  10. #10
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Stako ειχα παρομοιο συλλογισμο με τον δικο σου και επελεξα WR. Βασικά απέκλεισα την καθημερινη χρηση και επέλεξα μεταξυ χώματος και SM. Το 610 εχει διαφορετικές διαδρομές μου φαίνεται το ΤΕ με το SM και υπάρχει και μια σχετική αναμονή σε ανταλλακτικά ετσι...

    Στο χώμα ειμαι ακόμα σχετικά άσχετος αλλα δεν ειναι και δυσκολο να καταλαβεις πως το πάν ειναι το βάρος.
    Ban 'em all

  11. #11
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Θα έλεγα ότι περισσότερο έχει να κάνει με τις συνθήκες χρήσης.
    Όσο για test ride μπορείς να κανονίσεις να πας μια μέρα με τα παιδιά για βολτίτσα στα πιστάκια & εκεί να δοκιμάσεις μερικά.
    Στόχος είναι το μηχανάκι να σε βοηθάει & όχι να σε κουράζει.
    Να σου πω την αλήθεια δεν νιώθω άνετα να εμφανιστώ από το πουθενά και να πάρω ξένο μηχανάκι για test ride...... Επίσης μπορεί να είναι εντούρο και να μην παθαίνει τίποτα αν πέσεις αλλά πάλι δεν θα είναι ότι καλύτερο και σίγουρα μετά θα νιώθω παντελώς χάλια! Και στο χώμα όσο και να προσέξεις δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
    εγω δεν αποκλειω οτι με ενα 610 θα περασεισ καλα ... ισα ισα ... απλα δεν ειναι για παρα παρα πολλα ... κανει ομως αρκετα ...και τα κανει καλα και ευχαριστα...οπωσ και ενα dr:wacko:
    Έτσι πιστεύω κι εγώ ρε γμτ....... Δλδ οκ, πριν 10-15 χρόνια ας πούμε δεν περνούσαν καλά στα βουνά? Και σίγουρα τότε τα top μηχανάκια δεν ήταν καλύτερα από το 610.... Μην μιλήσουμε και για πιο παλιά..... Κι εγώ με ένα ταπεινό DT200 πήγαινα μικρός, με αναρτήσεις καλαμάκια, κινητήρα μέτριο και βάρος πέρα βρέχει και περνούσα σούπερ.....

    Θέλω να πω καλό το top αλλά ίσως να την βγάλω και με λίγο πιο κάτω?

    Παράδειγμα που έχω ζήσει: Κορυφή το GSXR στα Μέγαρα αλλά και οι φίλοι που έμπαιναν με Ζ750 μια χαρά περνούσαν! Όχι απλά μια χαρά δλδ, σούπερ!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    Stako ειχα παρομοιο συλλογισμο με τον δικο σου και επελεξα WR. Βασικά απέκλεισα την καθημερινη χρηση και επέλεξα μεταξυ χώματος και SM. Το 610 εχει διαφορετικές διαδρομές μου φαίνεται το ΤΕ με το SM και υπάρχει και μια σχετική αναμονή σε ανταλλακτικά ετσι...

    Στο χώμα ειμαι ακόμα σχετικά άσχετος αλλα δεν ειναι και δυσκολο να καταλαβεις πως το πάν ειναι το βάρος.
    Βρήκα τα πλήρη τεχνικά στοιχεία και πράγματι έχουν διαφορετικές αναρτήσεις, 50mm πιο κοντό το SM μπροστά και 30mm πιο κοντό πίσω. Επίσης αλλάζει και η γεωμετρία (προφανώς) και τροχοί/φρένα. Κατά τα άλλα καμία διαφορά, μέχρι και το γρανάζωμα ίδιο είναι.

    Θα κάτσω και θα το σκεφτώ λίγο, θα προτιμήσω την ευκολία της μετακίνησης κάθε μέρα με το 610 ή θα συνεχίσω με το Caponord και θα έχω το WR στην αυλή?

    Παρακάτω ένα απόσπασμα από το site της Husqvarna:

    "With the new TE 610IE, Husqvarna intends to widen its range to include those less competition-minded riders who use their bikes every day and need more comfort and practicality but want to combine this with the thrill of (almost) owning a race bike."

    Η παρένθεση δική μου... Απλά πρέπει να δω αν αυτό είναι που θέλω ή όχι.


  12. #12
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    και μη νομιζεις, ευκολια μετακινησης με το 610 σημαίνει σελα σανιδι τυπου στρινγκ και καθε 5Κ βαλβίδες (μάλλον ευλαβικα)....
    Ban 'em all

  13. #13
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    και μη νομιζεις, ευκολια μετακινησης με το 610 σημαίνει σελα σανιδι τυπου στρινγκ και καθε 5Κ βαλβίδες (μάλλον ευλαβικα)....
    15 λεπτά είναι η καθημερινή μου μετακίνηση, με το 610 αντί του Caponord ίσως να γίνει και 10 οπότε its ok.........

    5000 / 16 = 312
    312 / 264 = 1.18 χρόνια αν υποθέσουμε ότι είναι μόνο η διαδρομή για δουλειά.


  14. #14
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Το 610 στα μεσα δεκαετιας του 90 και μετα χτυπαγαν πρωταθληματα και τα cr-yz rm κλπ απλα το κοιταγαν....

    Μην τα ισοπεδωνουμε ολα συγκριτικα παντα με τα σημερινα μηχανακια......

    Γνωμη μου.....

    Το 610 θα σου ειναι αρκετα πιο ξεκουραστο για πολιτικη χρηση και θα κανεις τα παντα στο βουνο ( εφοσον πας απο διαδρομες που δεν θα αναγκαζεσε να το παιρνεις στο σβερκο....)




  15. #15
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    και θα κανεις τα παντα στο βουνο ( εφοσον πας απο διαδρομες που δεν θα αναγκαζεσε να το παιρνεις στο σβερκο....
    Αυτή είναι η απορία μου φίλε μου, σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Απλά να μπορώ να πάω αλλά να μην γίνω και παγκόσμιος.

    Και όσο σκέφτομαι την φάση φόρτωσε τρέιλερ/ξεφόρτωσε τρέιλερ καταλήγω ακόμα περισσότερο στο 610....... (αφήνω στην άκρη το θέμα αγοράς τρέιλερ που δεν έχω)

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF