Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: εισαγωγη μεταχειρισμενων απο γερμανια!!!

  1. #1

    εισαγωγη μεταχειρισμενων απο γερμανια!!!

    παιδια μηπως ξερετε σελιδα που να βρισκω την εργοστασιακη αξια αυτοκινητων και μηχανων την ημερομηνια που εγινε η παραγωγη τους?πχ 6/2006!

    θελω να υπολισω τα τελοι ταξινομησης για να φερω μεταχειρησμενα απο γερμανια!!!αλλα δεν βρισκω σελιδα που να εχει τα ολα τα μοντελα και την εργοστασιακη τους αξια!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Τα τελη ταξινομισης καθοριζονται απο το τιμολογιο αγορας του οχηματος, αν και αυτοι εχουν καποιο στανταρτ συντελεστη.Εγω σαν ιδιωτης κατεβασα πριν 3 χρονια αυτοκινητο, και πριν 4 μηνες μηχανη!!Στο αυτοκινητο πληρωσα 40% ΔΗΛ.15000+6000
    Εκτος αν εισαι εμπορος δεν πληρωνεις εκει το φ.π.α ομως εχεις καποιες αλλες διαδικασιες εδω που εγω δεν ξερω!!

  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    αυτο που γραφει στο mobile.de "VAT reclaimable" τι στο διατανο ειναι ωρε?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #4
    το ξερω πρεπει να ξερεις τις τιμες cif αλλα τις ξερουν μονο στην υπηρεσια αξιων.
    και εγω στο mobile.de εχω μπει και εχω χαζεψει!!!
    τζαπα αυτοκινητα λεμε
    εμαθα και πως βγαζουμε τα τελοι ταξινιμησης αλλα τις τιμες παραγωγης της χρονια του αυτοκινητου τις βγαζω στο περιπου!

    μερικοι λενε οτι η τιμη cif δηλαδη χονδρικη ειναι η τιμη που πουλαει η αντοπροσωπεια μειον 19%!
    αλλα μερικοι λενε δεν ειναι ετσι

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
    το ξερω πρεπει να ξερεις τις τιμες cif αλλα τις ξερουν μονο στην υπηρεσια αξιων.
    και εγω στο mobile.de εχω μπει και εχω χαζεψει!!!
    τζαπα αυτοκινητα λεμε
    εμαθα και πως βγαζουμε τα τελοι ταξινιμησης αλλα τις τιμες παραγωγης της χρονια του αυτοκινητου τις βγαζω στο περιπου!

    μερικοι λενε οτι η τιμη cif δηλαδη χονδρικη ειναι η τιμη που πουλαει η αντοπροσωπεια μειον 19%!
    αλλα μερικοι λενε δεν ειναι ετσι
    cif = Cost, Insurance and Freight
    είναι η τιμή των συμβολαίων πώλησης που αφορούν διασυνοριακές πωλήσεις μέσω θαλάσσης και πάντα συνοδεύονται απο το λιμάνι προορισμού (δλδ αλλάζει η τιμή CIF ανάλογα τον προορισμό).

    συμβατικά μιλώντας, ισχύει το 2ο που έγραψες (δεν είναι η τιμή χονδρικής)

  6. #6
    οκ ευχαριστω

    μηπως ξερετε καμια καλη σελιδα για ματαχειρησμενα απο ιταλια οπως ειναι η πχ η modile.de

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
    το ξερω πρεπει να ξερεις τις τιμες cif αλλα τις ξερουν μονο στην υπηρεσια αξιων.
    και εγω στο mobile.de εχω μπει και εχω χαζεψει!!!
    τζαπα αυτοκινητα λεμε
    εμαθα και πως βγαζουμε τα τελοι ταξινιμησης αλλα τις τιμες παραγωγης της χρονια του αυτοκινητου τις βγαζω στο περιπου!

    μερικοι λενε οτι η τιμη cif δηλαδη χονδρικη ειναι η τιμη που πουλαει η αντοπροσωπεια μειον 19%!
    αλλα μερικοι λενε δεν ειναι ετσι

    η τιμη ειναι ειτε CIF με εξοδα αποστολης οπως ειπαν παραπανω
    ειτε FOB (Free On Board) τιμη χωρις εξοδα αποστολης -ναυλα-

    εαν εισαι εμπορος πληρωνεις φπα
    απλα μετακυλιεται στον αγοραστη οταν αγορασει το προιον οποτε σου πληρωνει αυτος το φπα
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  8. #8
    παιδια ξερετε αν περασει 7ετια απο την ημερομηνια που αγοραζεις αυτοκινητο τοτε η εργοστασιακη αξια πεφτει κατα 50%?
    στον υπολογισμο τελους ταξινομησης.ετσι διαβασα καπου!

  9. #9
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
    παιδια ξερετε αν περασει 7ετια απο την ημερομηνια που αγοραζεις αυτοκινητο τοτε η εργοστασιακη αξια πεφτει κατα 50%?
    στον υπολογισμο τελους ταξινομησης.ετσι διαβασα καπου!
    παιζουν ρολο ομως και οι προδιαγραφες [EURO3,EURO4 ΚΛΠ] αν δεν ειναι αντιρρυπαντικης τεχνολογιας πληρωνεις ΚΑΛΑ...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
    παιδια ξερετε αν περασει 7ετια απο την ημερομηνια που αγοραζεις αυτοκινητο τοτε η εργοστασιακη αξια πεφτει κατα 50%?
    στον υπολογισμο τελους ταξινομησης.ετσι διαβασα καπου!
    Αν σκεφτης οτι εγω για τεσσαρων ετων πληρωσα 40% ετσι πρεπει να ειναι, οσο πιο παλιο πληρωνεις περισσοτερα!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2006
    Μηνύματα
    200
    παιδια το ιδιο ισχιει και για τα μηχανακια απο γερμανια? αν θεωρηθει σπαμ πειτα μου να το σβησω.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5
    παιδια το ιδιο ισχιει και για τα μηχανακια απο γερμανια? αν θεωρηθει σπαμ πειτα μου να το σβησω.
    Για μηχανη με τιμολογιο 10000ευρω μοντελο 07 και 1400c.c πληρωσα 1250 ευρω τελωνειο!!
    κανε υπολογισμο ποσα τα % πληρωσα!

  13. #13
    sorry mia erwtisoula...

    me tis mixanes pou den boroun (kathara) or den theloun (gia agwnistiki xrisi) ti akrivos paizei?

    prepei na perasoun apo telwneio?

    thank you.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    sorry mia erwtisoula...

    me tis mixanes pou den boroun (kathara) or den theloun (gia agwnistiki xrisi) ti akrivos paizei?

    prepei na perasoun apo telwneio?

    thank you.
    φυσικα κ εκτελενωζονται κανονικα

    απλα δε παίρνεις πινακιδα κ γλυτωνεις τα τελη ταξινόμησης ~200?
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  15. #15
    ξερω να υπολογιζω τη δινεις για τελος ταξινομησης!!!

    και γαι euro 3 η 4
    φιλε εσυ εδωσε 40% γιατι θα εφερες αμαξι euro 4 και 2000cc γιαυτο!!!αναλογα τα κυβικα πανε και τα ποσοστα!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF