Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: βαψιμο κράνους???

  1. #1
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123

    βαψιμο κράνους???

    εχω ενα κρανος nolan, θερμοπλαστικο ειναι. απλα επειδη εγω αισθητικα εχω μεινει στα 70'ς και στα 80'ς και αυτα τα νεα τα τρεντυ σχεδια τα σιχαινομαι το πηρα καταμαυρο με σκοπο να του κανω μια τεραστια -μετα συγχωρησεως- ασπρη ριγα στη μεση και για ομορφια και για να φαινομαι λιγο στο δρομο τη νυχτα...

    το θεμα ειναι τι ειδος μπογιας παιρνω, τι χρωμα και πως το βαφω.... ρωταω μηπως κανεις εχει προηγουμενες εμπειριες ωστε να αποφυγω ξεβαψιματα, ξεθωριασματα απο νερο κτλ...

    μου πανε για φωσφορουχα βαφη, αλλα καθως δεν εχω δει ποτε φωσφοριζον κρανος, μηπως ειναι κιτς?? ::

  2. #2
    δε ξέρω να σου απαντήσω αλλά μου αρέσει πολύ η ιδέα σε στυλ joey dunlop :smilea:
    αλλά όχι φωσφοριζέ ε;;

  3. #3
    και γιατί δεν φτιάχνεις ένα αυτοκόλλητο να βάλεις για να μη βάφεις?

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
    και γιατί δεν φτιάχνεις ένα αυτοκόλλητο να βάλεις για να μη βάφεις?
    λογικά το αυτοκόλλητο κατά μήκος του κράνους θα τσαλακώνει πολύ.

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Συγγνώμη αλλά έχω την εντύπωση ότι απαγορεύονται βαφές,αυτοκόλλητα και λοιπές καλλιτεχνικές ανησυχίες στα κράνη για λόγους ασφαλείας.Αν πάρεις και διαβάσεις τις οδηγίες του κράνους το αναφέρουν άλλωστε...τουλάχιστο τα Nolan και XLite που έχω εγώ...Τα χημικά μπορούν να καταστρέψουν τα υλικά από το κέλυφος με ενδεχόμενη αστοχία ή μειωμένη απόδοση σε ενδεχόμενη πτώση...Ιδιαίτερα αν πας να το κάνεις μόνος σου...Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν αερογραφίες σε κράνη και θέλω να ελπίζω είναι επαγγελματίες,γιατί έχω ακούσει διάφορα για τα χημικά και μπογιές που χρησιμοποιούνται...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Συγγνώμη αλλά έχω την εντύπωση ότι απαγορεύονται βαφές,αυτοκόλλητα και λοιπές καλλιτεχνικές ανησυχίες στα κράνη για λόγους ασφαλείας.Αν πάρεις και διαβάσεις τις οδηγίες του κράνους το αναφέρουν άλλωστε...τουλάχιστο τα Nolan και XLite που έχω εγώ...Τα χημικά μπορούν να καταστρέψουν τα υλικά από το κέλυφος με ενδεχόμενη αστοχία ή μειωμένη απόδοση σε ενδεχόμενη πτώση...Ιδιαίτερα αν πας να το κάνεις μόνος σου...Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν αερογραφίες σε κράνη και θέλω να ελπίζω είναι επαγγελματίες,γιατί έχω ακούσει διάφορα για τα χημικά και μπογιές που χρησιμοποιούνται...
    +1000

  7. #7
    για τα χρώματα το ήξερα γι αυτό είπα να κοιτάξει για αυτοκόλλητο
    για τα αυτοκόλλητα πρώτη φορά το ακούω, από όλους είχα ακούσει οτι κόλλα ότι θες

  8. #8
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    πωπω φιλε με σοκαρες τωρα....

    εγω το πηρα απο μαγαζι μεγαλο και καλα και του χα πει τι σκοπευω να κανω και μου πε ναι πανε σ οποιον θες και θα στο κανει!!!
    βασικα το χα σκεφτει και μονος μου αλλα πρωτον το θεωρησα υπερβολικο να επηρρεαζονται τα υλικα του κρανους απ ενα στρωμα βαφης και δευτερον με καθησυχασε και ο πωλητης και λεω ενταξει....

    στις οδηγιες λεει οτι απαγορευεται καθε ειδους βαφη η επιτρεπεται αμα γινει απο ειδικο??

    εχει κανεις να μου προτεινει κανεναν για θεσσαλονικη?? (σε πμ, φυσικα )

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Οι οδηγίες που έχω το αναφέρουν ΚΑΙ για τα αυτοκόλλητα.Οι ισχυρές κολλώδεις ουσίες είναι διαλύτες και χημικά παράγωγα οπότε...

  10. #10
    Στα νεότερα κράνη (ιδίως αν έχουν βερνίκι) μπορείς να βάλεις αυτοκόλλητα και να τα βάψεις. Η shoei πχ αναφέρει ότι τα χρώματα δεν πρέπει να έχουν νίτρο στη σύνθεση τους. (φαντάζομαι ότι ο περιορισμός ίσχύει και για άλλες μάρκες)
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
    πωπω φιλε με σοκαρες τωρα....

    εγω το πηρα απο μαγαζι μεγαλο και καλα και του χα πει τι σκοπευω να κανω και μου πε ναι πανε σ οποιον θες και θα στο κανει!!!
    βασικα το χα σκεφτει και μονος μου αλλα πρωτον το θεωρησα υπερβολικο να επηρρεαζονται τα υλικα του κρανους απ ενα στρωμα βαφης και δευτερον με καθησυχασε και ο πωλητης και λεω ενταξει....

    στις οδηγιες λεει οτι απαγορευεται καθε ειδους βαφη η επιτρεπεται αμα γινει απο ειδικο??

    εχει κανεις να μου προτεινει κανεναν για θεσσαλονικη?? (σε πμ, φυσικα )

    'Ασε,οι περισσότεροι πωλητές είναι παντελώς άσχετοι,αδιάφοροι,απληροφόρητοι και ασυνείδητοι...Ποτέ κάποιος πωλητής δε μου είπε πως τα κράνη έχουν ημερομηνία λήξης,ανάλογα με το υλικό κατασκευής.Προκειμένου να πουλήσουν...Άμα του έλεγες και ότι σκοπεύεις να του βάλεις πίσσα για να κολλήσεις φτερά και πούπουλα πάλι ντάξει θα σου λεγε...Οι οδηγίες αναφέρουν ΡΗΤΑ οποιαδήποτε παρέμβαση για βαφές.Απλά έχω ακούσει ότι όσοι κάνουν τέτοιες αερογραφίες χρησιμοποιούν ειδικά χρώματα φιλικά για το κέλυφος.Ασυνείδητοι επαγγελματίες υπάρχουν παντού...Εγώ προσωπικά δε θα το ρίσκαρα αν και μου έχει προτείνει γνωστός που ο κολλητός του βάφει κράνη να το κάνω.Δυστυχώς είμαι Αθήνα και δεν γνωρίζω κάποιον για Σαλόνικα...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Μπορεις να πας σε αυτους που κανουν επιγραφες! υπαρχει αυτοκολητο φωσφορουχο σε ασπρο η κοκκινο χρωμα, κανει φοβερη ανακλαση!!! σου το κοβει σε οτι διασταση θες και σου το κολαει ο ιδιος. Αν το βαψεις και καποια στιγμη σου πεση θα πεταξει νυχι, θα χρειασθει να το ξαναβαψεις ενω αν ειναι αυτοκολητο το αλλαζεις αμεσως
    η αλλη περιπτωση ειναι να παραγγειλης απο www.Louis.de εχει φωσφορουχα σε διαφορετικες διαστασεις ακομη και στρογγυλα!!

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Οι οδηγίες που έχω το αναφέρουν ΚΑΙ για τα αυτοκόλλητα.Οι ισχυρές κολλώδεις ουσίες είναι διαλύτες και χημικά παράγωγα οπότε...
    σωστός

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Ενταξει ολα αυτα,και συμφωνω! ομως στα shoei! η Arai! και τοσες αλλες μαρκες που εχουν τα αυτοκολητα στα πλαγια και απο πανω το βερνικι εκει δεν πειραζουν? λεω εγω!!!

  15. #15
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    βασικα το ψαξα λιγο στο νετ και σε αγγλογλωσσα φορουμ και απ οτι καταλαβα ΜΠΟΡΕΙΣ να βαψεις το κρανος και να του βαλεις αυτοκολλητα αλλα πρεπει να προσεξεις το υλικο (είτε η βαφη είτε το κολλητικο ) να μην αντιδρα χημικα με το υλικο του εκαστοτε κρανους.

    εγω εχω το nolan n62. οποτε θα ψαξω γι αυτο η θα στειλω κανα ε-μαιλ στην νολαν και θα σας ενημερωσω μολις παρω απαντηση!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF