Σελίδα 12 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #166
    φιλε kostakis125 στην τράπεζα ζητά ένα παράβολο 30€ για εκτύπωση άδειας οδήγησης και αυτό αρκεί!
    Τις αιτήσεις δηλώσεις θα τις βρεις στην θυριδα που θα καταθέσεις τα χαρτια.

  2. #167
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2012
    Μηνύματα
    3
    Σόρυ που ρωτάω πάλι, αλλά δε κατάλαβα κάτι.
    Έχω βγάλει το Α1 τον Ιούνιο το 2012 και είμαι 30 ετών.
    Τον Ιούνιο του 2014 θα μπορώ κανονικά να ανεβάσω το δίπλωμα στο απεριόριστο, ως ίσχυε όταν πήρα το δίπλωμα?

  3. #168
    Φίλε ki11ua πολύ φοβάμαι ότι αυτο καταργείται και θα έπρεπε τον Ιούνιο του 12 να εβγαζες δίπλωμα μεγάλο! Αν δεν σε πειράζει να έχεις μόνο εώς 25kw αστο έτσι! Αν όμως θέλεις να το μεγαλωσεις αφού καλυπτεις τα ηλικιακά κριτήρια σε συμφέρει να το κανεις τώρα νομίζω, γιατι τώρα χρειάζονται 4 μαθηματα και εξετάσεις ίδιες όπως έδωσες τον Ιούνιο και ημερομηνια λήξης στα 65σου, ενώ μετα τον Γενάρη θα χρειάζονται 7 μαθηματα και εξετάσεις με τον νέο τροπο που ακόμα δεν τον έχει καταλάβει κανεις και ημερομηνία λήξης 15ετια! Σκέψου το!

  4. #169
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70
    Μια διευκρινηση γιατι χαθηκα μεσα στουσ νομους... Ειμαι 20 . Το διπλωμα το εβγαλα στα 19.5 τν αυγουστο του 12. Εδωσα με cbf 125 με συμπλεκτη. Ποτε γινεται απεριοριστο η τελωσπαντων ποτε μπορω να παρω τη monsterαρα 620 ??!!! Ενα ducati ρε παιδια ζηταω ...! δεν μπορω με τη παπια
    ευχαριστω για το χρονο σας !!

  5. #170
    Φίλε mitsos_chania το Ducati θα το πάρεις στα 22 σου με μαθηματα και εξετάσεις τότε!

  6. #171
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Για να καταλάβω, οι αυτόματες επεκτάσεις μετά το πέρας της διετίας σταματάνε?

  7. #172
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hasteve Προβολή μηνύματος
    Φίλε mitsos_chania το Ducati θα το πάρεις στα 22 σου με μαθηματα και εξετάσεις τότε!
    και εξτρα λεφτα κλπ κλπ ????

  8. #173
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    εγω εβγαλα το 2008 το α1 και το 2010 το εκανα ανανεωση σε Α.
    τωρα ειμαι 22 και συμφωνα με τα λεγομενα σου αν το χασω δλδ θα παω απο απεριοριστο σε τι?
    αν ημουν 21 ή 20 και κατι ψηλα και το εχανα τι θα επαιζε?
    θα πηγαινα στα 35kw?

  9. #174
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Λογικα αν χασεις το διπλωμα σου απλα κανεις επανεκδοση.

  10. #175
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Απο οσο εχω ακουσει εγω παντως οσοι εχουν βγαλει το διπλωμα πριν τον Ιανουαριο (19 νομιζω) του 2013 απο τοτε δηλ. που θα ισχυουν και οι νεες κατηγοριες διπλωματων, δεν θα τους επιρεασει, για αυτους θα ισχυει το συστημα που ισχυε οταν εβγαλαν το διπλωμα τους. Το αναφερω με καθε επιφυλαξη αλλα ετσι εχω ακουσει και ειναι και το λογικο να γινει ετσι.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  11. #176
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/11/2012
    Μηνύματα
    1

    Δικαιολογητικά επέκτασης άδειας σε Α

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hasteve Προβολή μηνύματος
    φιλε kostakis125 πρεπει αμεσα να πας να αλλαξεις το διπλωμα σου οχι μονο εσυ αλλα ολοι οσοι ειναι στην ιδια θεση με σενα γιατι μετα τον γεναρη αν θες να το μεγαλωσεις θα πρεπει να κανεις μαθηματα και εξετασεις και το χειροτερο ειναι οτι θα αλλαξει η ημερομηνια ληξεως και θα γινει 15ετια μετα την ημερα που θα περασεις! παρε ενα παραβολο 30€ απο την εθνικη τραπεζα,
    βγαλε φωτογραφιες διαβατηριου (μια χρειαζεται)
    μια αιτηση-δηλωση σταδιακης προσβασης
    μια αιτηση εκτυπωσης
    εναν χαρτινο φακελο
    φωτοτυπια διπλωμα
    φωτοτυπια ταυτοτητα
    και να πας σε οποια υπηρεσια μεταφορων σε βολευει και καντο!
    αλλα εξοδα ή παραβολα δεν εχει!!!
    οποιος το διαβασει παρακαλω να ενημερωσει ολους οσους εχουν Α μικρο εως 25kw και μπορουν να το αλλαξουν μεσω σταδιακης προσβασης να το κανουν!
    με 30€ παραβολο και μια μικρη ταλαιπωρια αποκτας Α μεγαλο απεριοριστο που θα εχει ημερομηνια ληξεως ή οταν γινεις 65 ετων ή το 2033 οτι ερθει πρωτο!!!!!!

    Καλησπέρα hasteve, επειδή δεν βγάζω άκρη και επειδή βλέπω πως γνωρίζεις αρκετά πράγματα θέλω να σε ρωτήσω για τα ακριβή δικαιολογητικά που χρειάζομαι για την επέκταση της άδειας οδήγησης μου σε Α απεριόριστο ή μεγάλο όπως λες.
    Έχω από 3/11/2010 άδεια Α μικρή μέχρι <=25kw (είμαι και 27 ετών, λογικά δεν παίζει ρόλο).

    Βλέπω ότι έγραψες ότι χρειάζομαι 30 ευρώ μόνο παράβολα από την Εθνική κάτι το οποίο διαβάζοντας εδώ http://www.ermis.gov.gr/portal/page/...Story?sid=2150 ή http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=362&id=&tid=362 ή σε άλλους ιστότοπους σχολών οδήγησης καταλαβαίνω ότι δεν ισχύει ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Κάλεσα και σε ΚΕΠ και μου είπαν τα ίδια με τα παραπάνω που έστειλα από τις διάφορες πηγές.

    Θέλω να μου πεις ακριβώς τι ισχύει και αν όντως είσαι σίγουρος για να μην ταλαιπωρούμε αδίκως.

    -Καταρχάς από αυτά που αναγράφεις τι μπορώ να βρω στην υπηρεσία μεταφορών και τι πρέπει να έχω ήδη μαζί μου;
    -Βρήκα και τις αιτήσεις που πρέπει να συμπληρώσω, να τις εκτυπώσω ή θα τις βρω εκεί προς συμπλήρωση; Αν πρέπει να τις εκτυπώσω, μπορείς να δεις αν έχω εντοπίσει τις σωστές; [http://www.ermis.gov.gr/ermis-applic...=DocumentFile] και [http://www.ermis.gov.gr/ermis-applic...=DocumentFile]
    -Φωτογραφία διαβατηρίου χρειάζομαι;
    -Παράβολο από εφορία;
    -Φωτοτυπίες διπλώματος και ταυτότητας επικυρωμένες;
    -Κάτι άλλο;
    -Σε πόσο καιρό βγαίνει η νέα άδεια οδήγησης;


    Όποιος άλλος γνωρίζει ή έχει υποστεί την διαδικασία είναι ευπρόσδεκτος να απαντήσει. Συγνώμη που ρωτάω τόσο αναλυτικά, απλά θέλω να ξέρω τι γίνεται γιατί δεν έχω πολύ χρόνο λόγω δουλειάς και ζορίζομαι.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  12. #177
    Ρωτησα 3 τροχαιους πως καταλαβαινουν τα Kw σε μια μηχανη και μου λενε "στις καινουριες το αναγραφει η αδεια".
    Κοιταζω και εγω τις αδειες μου και στο P.2 "ΜΕΓΙΣΤΗ ΩΦΕΛΙΜΗ ΙΣΧΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ {ΚW}) το cb γραφει 5 kw, το zx10 γραφει 13.8 kw και το bmw 6 kw...Αυτο σημαινει οτι με το μικρο διπλωμα μπορω να οδηγησω ss1000, γυμνο 1300 και μπασταρδοστρητο 650???????????

  13. #178
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Ρωτησα 3 τροχαιους πως καταλαβαινουν τα Kw σε μια μηχανη και μου λενε "στις καινουριες το αναγραφει η αδεια".
    Κοιταζω και εγω τις αδειες μου και στο P.2 "ΜΕΓΙΣΤΗ ΩΦΕΛΙΜΗ ΙΣΧΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ {ΚW}) το cb γραφει 5 kw, το zx10 γραφει 13.8 kw και το bmw 6 kw...
    Προφανώς δεν είχαν τι σωστή ισχύ και έβαλαν τη φορολογίσιμη.
    Πχ στην αδεία του 675 στο (10) γράφει 9.0 και στο (P2), 9.1…… ό,τι να ‘ναι δηλαδή….

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Αυτο σημαινει οτι με το μικρο διπλωμα μπορω να οδηγησω ss1000, γυμνο 1300 και μπασταρδοστρητο 650???????????
    Εννοείτε πως όχι

  14. #179
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2012
    Μηνύματα
    2
    Μια βοήθεια ρε παιδιά! Έχω ιταλικό δίπλωμα οδήγησης Β κατηγορίας που είχα πάρει ως φοιτητής.Στην Ιταλία στην Ελλάδα και στην Ευρώπη οδηγώ μέχρι 125 cc μηχανή νόμιμα.Θέλω να το μετατρέψω σε ελληνικό αλλά θα συνεχίσει να ισχύει το δικαίωμα οδήγησης της μηχανής?Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

  15. #180
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ompraks Προβολή μηνύματος
    Μια βοήθεια ρε παιδιά! Έχω ιταλικό δίπλωμα οδήγησης Β κατηγορίας που είχα πάρει ως φοιτητής.Στην Ιταλία στην Ελλάδα και στην Ευρώπη οδηγώ μέχρι 125 cc μηχανή νόμιμα.Θέλω να το μετατρέψω σε ελληνικό αλλά θα συνεχίσει να ισχύει το δικαίωμα οδήγησης της μηχανής?Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο?
    Με δίπλωμα Β κατηγορίας δεν οδηγείς νόμιμα μοτοσικλέτα.

Σελίδα 12 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF