Σελίδα 13 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #181
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2012
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Με δίπλωμα Β κατηγορίας δεν οδηγείς νόμιμα μοτοσικλέτα.
    Στην Ιταλία οδηγούσα νόμιμα 125 cc και όποτε νοίκιασα και στην Ελλάδα δεν είχα κανένα πρόβλημα με το ιταλικό δίπλωμα.Τώρα επειδή σκέφτομαι να πάρω μέχρι 125 cc θα πρέπει να δώσω εξετάσεις?

  2. #182

  3. #183
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2013
    Μηνύματα
    1
    Kalhspera paidia exw diabasei gia olla auta pou lete gia ths ananewseis duplwmatos kai ta exw xasei LOL
    8elw na rwthsw kati siggekrimeno
    eimai molis 19 xronwn kai exw diplwma mxanhs to opio panw leei A to phra to sths 21.05.2012 kai ligh sths 31.01.2059
    otan edina edwsa panw se ena Suzuki FX-125 kai exw dwsei mhxanh me sumplekth etsi wste na ekana to diplwma meta apo 2 xronia kai mia mera aperiorostw .... twra omws me ton kainourio nomo 8a mporesw na kanw ananewsei gia aperioristo h 8a me anagkasoun na 3ana dwso ? auto einai pou den mporw na katalabw -.-

  4. #184
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BOGITHEKINGER Προβολή μηνύματος
    Kalhspera paidia exw diabasei gia olla auta pou lete gia ths ananewseis duplwmatos kai ta exw xasei LOL
    8elw na rwthsw kati siggekrimeno
    eimai molis 19 xronwn kai exw diplwma mxanhs to opio panw leei A to phra to sths 21.05.2012 kai ligh sths 31.01.2059
    otan edina edwsa panw se ena Suzuki FX-125 kai exw dwsei mhxanh me sumplekth etsi wste na ekana to diplwma meta apo 2 xronia kai mia mera aperiorostw .... twra omws me ton kainourio nomo 8a mporesw na kanw ananewsei gia aperioristo h 8a me anagkasoun na 3ana dwso ? auto einai pou den mporw na katalabw -.-
    παρακαλώ να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες, τα μηνύματα με λατινικούς θα φεύγουν

  5. #185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BOGITHEKINGER Προβολή μηνύματος
    Kalhspera paidia exw diabasei gia olla auta pou lete gia ths ananewseis duplwmatos kai ta exw xasei LOL
    8elw na rwthsw kati siggekrimeno
    eimai molis 19 xronwn kai exw diplwma mxanhs to opio panw leei A to phra to sths 21.05.2012 kai ligh sths 31.01.2059
    otan edina edwsa panw se ena Suzuki FX-125 kai exw dwsei mhxanh me sumplekth etsi wste na ekana to diplwma meta apo 2 xronia kai mia mera aperiorostw .... twra omws me ton kainourio nomo 8a mporesw na kanw ananewsei gia aperioristo h 8a me anagkasoun na 3ana dwso ? auto einai pou den mporw na katalabw -.-
    Καταρχας δεν λεει Α, αλλα Α1, και δευτερον απο τις 19/1/2013 τελος η σταδιακη προσβαση. Για να ανεβεις κατηγορια θα ακολουθησεις οτι περιγραφεται στις καινουριες διαταξεις.

  6. #186
    Επισης συμφωνα με την εγκυκλιο που προοριζεται και αφορα τις σχολες οδηγων, Ο τροπος των εξετασεων αλλαζει κατα πολυ. Απ'οτι ειδα, θα περιλαμβανει και φρεναρισμα πανικου (!) και ο υποψηφιος οδηγος θα πρεπει να φοραει πλεον Full face κρανος εγκεκριμενου τυπου, Μπουφαν με προστατευτικα εγκεκριμενου τυπου, παντελονι με επιγονατιδες και προστασιες στους γοφους, καθως και μποτες με αντιολισθητικη σολα και προστασια τουλαχιστον μεχρι τους αστραγαλους (mid)
    Να σημειωθει οτι τα παραπανω υποχρεουται να τα προμηθευτει ο υποψηφιος, και χωρις αυτα δεν θα γινεται δεκτος στις εξετασεις..Απο τα παραπανω ισχυει μονο η υποχρεωση του κρανους για την κατηγορια ΑΜ

    Δικη μου εκτιμηση ειναι, πως πολυ συντομα θα ενσωματωθουν και στον ΚΟΚ τα παραπανω, και φυσικα με βρισκει Απολυτα συμφωνο μια τετοια κινηση Μηπως και αλλαξει λιγο η κατασταση εκει εξω.

    Θα κλαψουν μανουλες οταν θα χρειαζεσαι 1500 για ενα cb400 και 1200 για εξοπλισμο

  7. #187
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2013
    Μηνύματα
    11
    Λιγο προχειρα που διαβασα το προεδρικο διαταγμα δεν ειδα καπου να αναφερει για αυτοματη αλλαγη του διπλωματος κατηγοριας α1 σε α2 .εγω ειμαι κατοχος α1 και αμα θελω να κανω επεκταση σε απεριοριστων(α κατηγορια) θα πρεπει να βγαλω πρωτα το α2,να περασουν δυο χρονια και μετα το α?εγω που πηρα το διπλωμα με τον παλιο νομο δεν θα επρεπε να κανω και την επεκταση με τον παλιο νομο?

  8. #188
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Επισης συμφωνα με την εγκυκλιο που προοριζεται και αφορα τις σχολες οδηγων, Ο τροπος των εξετασεων αλλαζει κατα πολυ. Απ'οτι ειδα, θα περιλαμβανει και φρεναρισμα πανικου (!) και ο υποψηφιος οδηγος θα πρεπει να φοραει πλεον Full face κρανος εγκεκριμενου τυπου, Μπουφαν με προστατευτικα εγκεκριμενου τυπου, παντελονι με επιγονατιδες και προστασιες στους γοφους, καθως και μποτες με αντιολισθητικη σολα και προστασια τουλαχιστον μεχρι τους αστραγαλους (mid)
    Να σημειωθει οτι τα παραπανω υποχρεουται να τα προμηθευτει ο υποψηφιος, και χωρις αυτα δεν θα γινεται δεκτος στις εξετασεις..Απο τα παραπανω ισχυει μονο η υποχρεωση του κρανους για την κατηγορια ΑΜ

    Δικη μου εκτιμηση ειναι, πως πολυ συντομα θα ενσωματωθουν και στον ΚΟΚ τα παραπανω, και φυσικα με βρισκει Απολυτα συμφωνο μια τετοια κινηση Μηπως και αλλαξει λιγο η κατασταση εκει εξω.

    Θα κλαψουν μανουλες οταν θα χρειαζεσαι 1500 για ενα cb400 και 1200 για εξοπλισμο

    Δηλαδή τέρμα το δίχαλο και η βερμούδα το καλοκαίρι για να πάμε παραλία?!!

  9. #189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannispa Προβολή μηνύματος
    Λιγο προχειρα που διαβασα το προεδρικο διαταγμα δεν ειδα καπου να αναφερει για αυτοματη αλλαγη του διπλωματος κατηγοριας α1 σε α2 .εγω ειμαι κατοχος α1 και αμα θελω να κανω επεκταση σε απεριοριστων(α κατηγορια) θα πρεπει να βγαλω πρωτα το α2,να περασουν δυο χρονια και μετα το α?εγω που πηρα το διπλωμα με τον παλιο νομο δεν θα επρεπε να κανω και την επεκταση με τον παλιο νομο?
    Συμφωνα με τα τωρα ισχυοντα, η τελευταια ημερομηνια καταθεσης εγγραφων για σταδιακη προσβαση σε Α ειναι η 19/1/2013. Μετα απο αυτη, θα ισχυουν οι καινουριες διαταξεις.

  10. #190
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Επισης συμφωνα με την εγκυκλιο που προοριζεται και αφορα τις σχολες οδηγων, Ο τροπος των εξετασεων αλλαζει κατα πολυ. Απ'οτι ειδα, θα περιλαμβανει και φρεναρισμα πανικου (!) και ο υποψηφιος οδηγος θα πρεπει να φοραει πλεον Full face κρανος εγκεκριμενου τυπου, Μπουφαν με προστατευτικα εγκεκριμενου τυπου, παντελονι με επιγονατιδες και προστασιες στους γοφους, καθως και μποτες με αντιολισθητικη σολα και προστασια τουλαχιστον μεχρι τους αστραγαλους (mid)
    Να σημειωθει οτι τα παραπανω υποχρεουται να τα προμηθευτει ο υποψηφιος, και χωρις αυτα δεν θα γινεται δεκτος στις εξετασεις..Απο τα παραπανω ισχυει μονο η υποχρεωση του κρανους για την κατηγορια ΑΜ

    Δικη μου εκτιμηση ειναι, πως πολυ συντομα θα ενσωματωθουν και στον ΚΟΚ τα παραπανω, και φυσικα με βρισκει Απολυτα συμφωνο μια τετοια κινηση Μηπως και αλλαξει λιγο η κατασταση εκει εξω.

    Θα κλαψουν μανουλες οταν θα χρειαζεσαι 1500 για ενα cb400 και 1200 για εξοπλισμο
    Τοσα πολλα δεν ειναι υποχρεωτικα σε τοσες ανεπτυγμενες χωρες θα γινουν στο Ελλαντα ρε συ; Οχι πως θα με χαλασει κατι τετοιο μιας και ετσι κυκλοφορω αλλα υπερβολικο για να γινει υποχρεωτικο. Ας βγαλουν τον υψηλο φορο απο τα κρανη και βλεπουμε για τα υπολοιπα...
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  11. #191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Τοσα πολλα δεν ειναι υποχρεωτικα σε τοσες ανεπτυγμενες χωρες θα γινουν στο Ελλαντα ρε συ;
    Το 2011, δημοσιεύτηκε από την γενική διεύθυνση κινητικότητας και μεταφορών της ευρωπαϊκής ένωσης, το πρότυπο Αρχική Εκπαίδευση Μοτοσυκλετιστών.

    Σύμφωνα με αυτό, η διδακτέα ύλη και ο τρόπος εξέτασης για δίπλωμα μοτοσυκλέτας θα είναι κοινά σε όλη την Ευρώπη. Αν το διαβάσετε θα δείτε ότι απέχει πολύ μακριά από αυτά που διδάσκονται στη χώρα μας. Αν εφαρμοστεί σωστά και δεν "προσαρμοστεί" στα Ελληνικά δεδομένα θα είναι αρκετά βήματα μπροστά.

    Μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν σε μορφή pdf και στα ελληνικά από εδώ.
    Think faster than you ride

  12. #192
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70
    ρε παιδια γιατι μπερδευτηκα ολιγον ... πχ εγω εβγαλα διπλωμα τον αυγουστο του 12 και ειμαι 20 χρονων τωρα. Μπορω να παρω το honda bros 400αρι ?? κιλα : 160 και ιπποι : 38 γιατι μπερδευτικα λιγο με το kw και το hp αν ειναι το ιδιο η οχι .. ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΑΑΑΑΣ ( αα και αν αξιζει κ σαν επιλογη το brosακι )

  13. #193
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Καταρχας δεν λεει Α, αλλα Α1, και δευτερον απο τις 19/1/2013 τελος η σταδιακη προσβαση. Για να ανεβεις κατηγορια θα ακολουθησεις οτι περιγραφεται στις καινουριες διαταξεις.
    εισαι σιγουρος για αυτο?
    εγω νομιζα οτι οποιος πηρε πριν την 19 θα ειναι με τον παλιο νομο.
    παραδειγμα. αν ενας φιλος πηρε το α1 στα 18 του 18/1/13 τοτε 18/1/15 στα 20 του να μπορει με 30ευρα να παει στο Α.

    ενα αλλο παραδειγμα ερωτηση ειναι.
    αν καποιος πηρε το α1 στα 18 του (18/1/12) και 18/1/13 πηρε το απεριοριστο κανονικα με ανανεωση με 30ε παραβολο και 20/1/13 το χασει και δηλωσει απωλεια τι κανει?
    ειναι 20 και μια μερα και ειχε απεριοριστο τι του δινουν?

  14. #194
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsos_chania Προβολή μηνύματος
    ρε παιδια γιατι μπερδευτηκα ολιγον ... πχ εγω εβγαλα διπλωμα τον αυγουστο του 12 και ειμαι 20 χρονων τωρα. Μπορω να παρω το honda bros 400αρι ?? κιλα : 160 και ιπποι : 38 γιατι μπερδευτικα λιγο με το kw και το hp αν ειναι το ιδιο η οχι .. ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΑΑΑΑΣ ( αα και αν αξιζει κ σαν επιλογη το brosακι )
    38 ίπποι = 27,95 kW
    1 ίππος = 0,746 kW

    αρα για το bros είναι 5,72 κιλά / kW ή 0,175 kW / κιλό, δε ξέρω πως το ζητάνε

    Διαβάζοντας εδώ, συμπεραίνω ότι μπορείς να το πάρεις, εφόσον και 20 είσαι, και κάτω από 35kW και ο λόγος ισχύος είναι μικρότερος του 0,2 kW/κιλό
    Τελευταία τροποποίηση από AristidisZ; 21/01/2013 στις 19:40.

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #195
    τα τελευταία νέα παιδιά λένε ότι θα αργήσουν αρκετά να γίνουν εξετάσεις μοτο,λόγω έλειψης χώρων
    οι εκπαιδευτές αρνούνται σε αυτές τις "πίστες" να κάνουν εξετάσεις και μαθήματα.το πράμα έχει αρχίσει και ξεφεύγει,από τη μιά λένε ντυθήτε αστακοί και από την άλλη δώστε σε σκοτώστρες πίστες εξετάσεις.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

Σελίδα 13 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF