Σελίδα 15 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #211
    Ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο. Σήμερα ήμουν στη Νομαρχία και επί τη ευκαιρία ρώτησα για το ζήτημα της επέκτασης από μικρότερη κατηγορία σε απεριόριστο που απ' οτι βλέπω καίει πολλούς. Λοιπόν, όσοι δικαιούνταν αυτόματα επέκταση πριν τις 19/2/2013 και απλά δεν την έκαναν μπορούν να το κάνουν όπως και πριν τις τελευταίες αλλαγές (δηλ. αν βγήκε το δίπλωμα 12/2010 και γινόταν αυτόματα απεριόριστο 12/2012 και απλά δεν πήγε να φτιάξει τα χαρτιά του τότε ισχύουν τα ίδια με παλιά). Όσοι κλείνουν τα δύο χρόνια μετά τις 19/2/2013 μπορούν απλά να ανέβουν μια κατηγορία πχ από Α1 μπορεί να γίνει Α2, όχι όμως απεριόριστο (αυτό γιατί έχουν μπει νέες κατηγορίες). Οπότε, αν κάποιος θέλει να το κάνει απεριόριστο πάει για παράβολα και μαθήματα. Το θετικό στην υπόθεση είναι οτι τα μαθήματα είναι 1-2 απ' οτι μου είπαν και όχι τα 14 πρακτικά που είναι κανονικά.
    Επίσης, όποιος έχει χάσει το δίπλωμά του (αυτοκινήτου ή μηχανής) ή θέλει να το αλλάξει από τρίπτυχο σε νέο (το γνωστό καρτελάκι) να ξέρει πως ενώ αυτό που είχε ίσχυε μέχρι τα 65 έτη, τώρα το νέο δίπλωμα που θα βγάλει θα λήγει στα 15 έτη. Και όπως μου είπαν χαρακτηριστικά "αυτό έχει γίνει για τα λεφτά". Αυτό για διπλώματα που βγήκαν πριν τις 19/2/2013.
    Εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο!

  2. #212
    Λοιπόν έχουμε και λέμε:
    Αν κάποιος είχε παλαιά Α μικρή και δεν πρόλαβε να αλλάξει το δίπλωμα του έως 19/01/13 για να πάρει Α απεριόριστο πρέπει να κλείσει τα 22 (αν έχει δίπλωμα από 2ετιας) για να έχει δικαίωμα να δώσει εξετάσεις και να είναι 24 ετών αν δεν έχει καθόλου δίπλωμα μηχανής.

    Αν κάποιος που έχει το παλαιό έντυπο που λέει ότι το Α μικρό είναι έως 25kw τότε αν αλλάξει το έντυπο αποκτά νέα άδεια κατηγορίας Α2 που είναι έως 35kw και κερδίζει 10kw παραπάνω. Προσοχή όμως πρέπει να είναι πάνω από 20 ετών!

    Αν τώρα κάποιος έχει δώσει εξετάσεις με το παλαιό νόμο και δεν καλύπτει τα ηλικιακά κριτήρια της άδειας οδήγησης της νέας νομοθεσίας, παίρνει (κακώς κατά την γνώμη μου) το δίπλωμα που αντιστοιχεί στην ηλικία του και όταν καλύψει τα ηλικιακά κριτήρια τότε χωρίς εξετάσεις παίρνει την κατηγορία που δικαιούται και του αντιστοιχεί! Αυτό γίνεται λόγω αδυναμίας του λογισμικού της έκδοσης αδειών οδήγησης γιατί δεν έχει προβλεφθεί μεταβατική περίοδος προσαρμογής από την παλαιά νομοθεσία στην νέα!
    Δηλαδή παράδειγμα:
    Παλικάρι 18 ετών και 2 μηνών έδωσε εξετάσεις με τον παλαιό νόμο την 04/01/2013 με δίκυκλο Α μικρό CBF 125cc με συμπλέκτη και βάση της νομοθεσίας δικαιούται να οδηγεί έως 25kw αλλά το δίπλωμα που πήρε τελικά στα χέρια του (που είναι το νέο έντυπο) είναι η νέα Α1 κατηγορία που του δίνει δικαίωμα να οδηγεί έως 125cc και αυτό γιατί δεν μπορεί το σύστημα να δεχτεί κάτοχο Α2 κάτω από 20 ετών όπως και δεν μπορεί να δεχτεί κάτοχο Α κάτω από 22 ετών με την προϋπόθεση ότι έχει 2 χρόνια το δίπλωμα!
    Αυτός λοιπόν θα κάνει τα εξής:
    Όταν συμπληρώσει τα 20 χρόνια και μια μέρα θα πάει στην υπηρεσία που βγάζει τα διπλώματα και θα μετατρέψει χωρίς εξετάσεις το δίπλωμα σε Α2 όπως δικαιούται!
    Κατόπιν πρέπει να περιμένει να γίνει 22 και μια μέρα για να πάρει το Α με εξετάσεις αυτή την φορά όμως!.
    Αυτό είναι αντίθετο με την νομοθεσία κατά την γνώμη μου και όποιος το έχει υποστεί μπορεί να προσφύγει και να δικαιωθεί πιστεύω! Βέβαια όταν θα γίνει το δικαστήριο θα είναι σίγουρα πάνω από 20 και θα έχει εκλείψει ο λόγος της προσφυγής! Άσε που μπορεί να είναι και παππούς!!! Το ίδιο θα συμβεί και σε κάποιον που έχει δώσει για Α με το παλαιό και το δίπλωμα του λέει Α2. Αντίστοιχα θα πάρει το Α χωρίς εξετάσεις όταν συμπληρώσει τα 2 χρόνια από την μέρα που έδωσε (σίγουρα θα είναι πάνω από 22 ετών) ή όταν γίνει 24 ότι έρθει πρώτο!
    Μπάχαλο ε;

  3. #213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sandra4 Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο. Σήμερα ήμουν στη Νομαρχία και επί τη ευκαιρία ρώτησα για το ζήτημα της επέκτασης από μικρότερη κατηγορία σε απεριόριστο που απ' οτι βλέπω καίει πολλούς. Λοιπόν, όσοι δικαιούνταν αυτόματα επέκταση πριν τις 19/2/2013 και απλά δεν την έκαναν μπορούν να το κάνουν όπως και πριν τις τελευταίες αλλαγές (δηλ. αν βγήκε το δίπλωμα 12/2010 και γινόταν αυτόματα απεριόριστο 12/2012 και απλά δεν πήγε να φτιάξει τα χαρτιά του τότε ισχύουν τα ίδια με παλιά). Όσοι κλείνουν τα δύο χρόνια μετά τις 19/2/2013 μπορούν απλά να ανέβουν μια κατηγορία πχ από Α1 μπορεί να γίνει Α2, όχι όμως απεριόριστο (αυτό γιατί έχουν μπει νέες κατηγορίες). Οπότε, αν κάποιος θέλει να το κάνει απεριόριστο πάει για παράβολα και μαθήματα. Το θετικό στην υπόθεση είναι οτι τα μαθήματα είναι 1-2 απ' οτι μου είπαν και όχι τα 14 πρακτικά που είναι κανονικά.
    Επίσης, όποιος έχει χάσει το δίπλωμά του (αυτοκινήτου ή μηχανής) ή θέλει να το αλλάξει από τρίπτυχο σε νέο (το γνωστό καρτελάκι) να ξέρει πως ενώ αυτό που είχε ίσχυε μέχρι τα 65 έτη, τώρα το νέο δίπλωμα που θα βγάλει θα λήγει στα 15 έτη. Και όπως μου είπαν χαρακτηριστικά "αυτό έχει γίνει για τα λεφτά". Αυτό για διπλώματα που βγήκαν πριν τις 19/2/2013.
    Εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο!
    Εγώ το άλλαξα και το καινούργιο(καρτελάκι) λήγει στα 65 μου.

  4. #214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billy7 Προβολή μηνύματος
    Εγώ το άλλαξα και το καινούργιο(καρτελάκι) λήγει στα 65 μου.

    για κοιτα αν ειναι μπροστα και πισω η ιδια ημερομηνια!

  5. #215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hasteve Προβολή μηνύματος
    για κοιτα αν ειναι μπροστα και πισω η ιδια ημερομηνια!
    Μπροστά λέει πότε λήγει. Πίσω λέει πότε κλείνει ο καθένας τα 65. Κοίταξέ το μήπως μπερδεύτηκες Billy7.
    Πάντως εγώ που το είχα χάσει (το είχα βγάλει πολυυυυυυ πριν τις τελευταίες αλλαγές) και έκανα επανέκδοση αρχές Μάρτη, μου τα άλλαξαν και μου είπαν οτι έτσι γίνεται σε όλους.

  6. #216
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sandra4 Προβολή μηνύματος
    Μπροστά λέει πότε λήγει. Πίσω λέει πότε κλείνει ο καθένας τα 65. Κοίταξέ το μήπως μπερδεύτηκες Billy7.
    Πάντως εγώ που το είχα χάσει (το είχα βγάλει πολυυυυυυ πριν τις τελευταίες αλλαγές) και έκανα επανέκδοση αρχές Μάρτη, μου τα άλλαξαν και μου είπαν οτι έτσι γίνεται σε όλους.
    Σωστά τα λες έτσι ειναι!
    Δεν θα έπρεπε όμως να γίνεται έτσι για όλους γιατι υπάρχουν περιπτώσεις προσαρμογής νομοθεσίας που ειναι λάθος! Αλλα βασιζόμενοι ότι είμαστε σε μεταβατική περίοδο μετα απο 2-3 χρόνια που ειναι τα πρωτα και τα δύσκολα ως γνωστόν θα έχουν όλοι προσαρμοστεί!

  7. #217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hasteve Προβολή μηνύματος
    Σωστά τα λες έτσι ειναι!
    Δεν θα έπρεπε όμως να γίνεται έτσι για όλους γιατι υπάρχουν περιπτώσεις προσαρμογής νομοθεσίας που ειναι λάθος! Αλλα βασιζόμενοι ότι είμαστε σε μεταβατική περίοδο μετα απο 2-3 χρόνια που ειναι τα πρωτα και τα δύσκολα ως γνωστόν θα έχουν όλοι προσαρμοστεί!
    Το τι θα έπρεπε να γίνεται το τι όχι είναι μια τεράστια συζήτηση χωρίς τέλος. Κι εγώ δεν έπρεπε να βγάλω το δίπλωμα του αυτοκινήτου και να πληρώσω τσάμπα λεφτά αφού θα έβγαζα καινούργιο με αυτοκίνητο και μηχανή μαζί αλλά τα έδωσα. Το παράλογο θα υπάρχει πάντα. Γι' αυτό θα πρέπει να χωνέψουμε οτι ζούμε στην Ελλάδα και κάποια πράγματα δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε. Δίνουμε τα λεφτά μας για να τα τρώνε οι "κύριοι" που ξύνουν τη μύτη τους στη βουλή και οι οικογένειές τους. Γιατί μήπως σε 15 χρόνια αν πάει κάποιος να ανανεώσει το δίπλωμά του, θα υπάρξει γιατρός που θα του πει δεν μπορείς? Όχι γιατί υπάρχουν τα οικονομικά συμφέροντα στη μέση. Τα πάντα γι΄αυτό γίνονται.

  8. #218
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sandra4 Προβολή μηνύματος
    Το τι θα έπρεπε να γίνεται το τι όχι είναι μια τεράστια συζήτηση χωρίς τέλος. Κι εγώ δεν έπρεπε να βγάλω το δίπλωμα του αυτοκινήτου και να πληρώσω τσάμπα λεφτά αφού θα έβγαζα καινούργιο με αυτοκίνητο και μηχανή μαζί αλλά τα έδωσα. Το παράλογο θα υπάρχει πάντα. Γι' αυτό θα πρέπει να χωνέψουμε οτι ζούμε στην Ελλάδα και κάποια πράγματα δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε. Δίνουμε τα λεφτά μας για να τα τρώνε οι "κύριοι" που ξύνουν τη μύτη τους στη βουλή και οι οικογένειές τους. Γιατί μήπως σε 15 χρόνια αν πάει κάποιος να ανανεώσει το δίπλωμά του, θα υπάρξει γιατρός που θα του πει δεν μπορείς? Όχι γιατί υπάρχουν τα οικονομικά συμφέροντα στη μέση. Τα πάντα γι΄αυτό γίνονται.
    Συμφωνώ με όλα εκτός απο την παραδοχή ότι δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε τα κάποια πράγματα που λες! Δεν φταίνε οι θεσμοί αλλα οι άνθρωποι! Οταν ένας φίλος μοτοσικλετιστης χάνει τον έλεγχο της μηχανής απο μια λακκούβα που ξεφυτρωσε ξαφνικά και τραυματίζεται δεν φταίει η λακκούβα αυτή κάθε αυτή αλλα οι άνθρωποι που άφησαν την λακκούβα να υπάρχει.!! Το ίδιο συνέβη παλαιότερα και με τις δολοφονικές παράνομες διαφημιστικές πινακίδες για τα δίκυκλα!!! Και θα συμπλήρωσει κάποιος εύκολα έναν μακρύ κατάλογο περιπτώσεων που το κράτος αμελει και φέρει ολική ή μερική ευθύνη για κάποιο ατύχημα με τραυματισμό δικυκλιστή! Αυτο δεν ειναι το θέμα όμως της παρούσας συζήτησης! Και για να πω κάτι για το θέμα που αφορά την συζήτηση αυτή που θα σας δώσει μια ιδέα για το μπάχαλο που επικρατεί, η αλλαγή του νομου είχε τελική ημερομηνία εφαρμογής ΕΩΣ 19/01/2013 και όχι ΑΠΟ!! Η νομοθεσία αυτή ειναι προσαρμογή σε κοινοτική οδηγία του 2006!!!!!
    Γιατι πρέπει δηλαδή να περιμένουμε να περάσει η ημερομηνία αυτή για να ψάχνουμε όλοι μαζί τι ισχύει και τι όχι! Ούτε κάνει στο παρά πέντε αλλα στο και πέντε! Και για να μην το παρακουραζουμε θα πω μόνο ότι κρίμα που είμαστε όλοι τόσο αναξιοπιστοι και όταν λέω όλοι εννοώ όλοι και εγω πρώτος!
    Μήπως πρέπει να αντιδράσουμε ;;; Μπα χλωμο το βλέπω!!!

  9. #219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hasteve Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με όλα εκτός απο την παραδοχή ότι δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε τα κάποια πράγματα που λες! Δεν φταίνε οι θεσμοί αλλα οι άνθρωποι! Οταν ένας φίλος μοτοσικλετιστης χάνει τον έλεγχο της μηχανής απο μια λακκούβα που ξεφυτρωσε ξαφνικά και τραυματίζεται δεν φταίει η λακκούβα αυτή κάθε αυτή αλλα οι άνθρωποι που άφησαν την λακκούβα να υπάρχει.!! Το ίδιο συνέβη παλαιότερα και με τις δολοφονικές παράνομες διαφημιστικές πινακίδες για τα δίκυκλα!!! Και θα συμπλήρωσει κάποιος εύκολα έναν μακρύ κατάλογο περιπτώσεων που το κράτος αμελει και φέρει ολική ή μερική ευθύνη για κάποιο ατύχημα με τραυματισμό δικυκλιστή! Αυτο δεν ειναι το θέμα όμως της παρούσας συζήτησης! Και για να πω κάτι για το θέμα που αφορά την συζήτηση αυτή που θα σας δώσει μια ιδέα για το μπάχαλο που επικρατεί, η αλλαγή του νομου είχε τελική ημερομηνία εφαρμογής ΕΩΣ 19/01/2013 και όχι ΑΠΟ!! Η νομοθεσία αυτή ειναι προσαρμογή σε κοινοτική οδηγία του 2006!!!!!
    Γιατι πρέπει δηλαδή να περιμένουμε να περάσει η ημερομηνία αυτή για να ψάχνουμε όλοι μαζί τι ισχύει και τι όχι! Ούτε κάνει στο παρά πέντε αλλα στο και πέντε! Και για να μην το παρακουραζουμε θα πω μόνο ότι κρίμα που είμαστε όλοι τόσο αναξιοπιστοι και όταν λέω όλοι εννοώ όλοι και εγω πρώτος!
    Μήπως πρέπει να αντιδράσουμε ;;; Μπα χλωμο το βλέπω!!!
    Συμφωνώ κι εγώ σ' αυτά που λες. Αν και αυτό για το 2006 δεν το γνώριζα και αν ισχύει επιβεβαιώνεται και πάλι αυτό που λένε οτι είμαστε της τελευταίας στιγμής. Απλά όταν λέω οτι δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα εννοω σαν μονάδες. Όχι σαν σύνολο. Σαν σύνολο αν διεκδικούσαμε κάποια πράγμα μπορεί και να καταφέρναμε αυτό που κυνηγάμε. Αλλά το κακό είναι οτι μένουμε στη γκρίνια και δεν κάνουμε κάτι όλοι μαζί. Πχ εγώ σαν μονάδα δεν μπορούσα να αντιδράσω στη νομαρχία όταν μου ζητούσε να πληρώσω 70€ τσάμπα επειδή δεν τους άρεσε το χαρτί της αστυνομίας (όταν σε ένα μήνα θα επέστρεφα το καρτελάκι που θα έπαιρνα για να το καταστρέψουν και να βγει το νέο, όπως είπαν). Άντε να βρω το δίκιο μου....Σημασία δεν μου έδιναν.

  10. #220
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2013
    Μηνύματα
    11
    εγω που εχω το α1 1 χρονο και 9 μηνες(τον ιουνιο θα γινω 21 χρονων) θα παω τωρα οπως μου ειπε και ο δασκαλος να το κανω α2 χωρις εξετασεις.το Α μεγαλο ποτε θα το παρω ομως?στα 22?η στα 23 που θα εχω 2 χρονια το α2?

  11. #221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannispa Προβολή μηνύματος
    εγω που εχω το α1 1 χρονο και 9 μηνες(τον ιουνιο θα γινω 21 χρονων) θα παω τωρα οπως μου ειπε και ο δασκαλος να το κανω α2 χωρις εξετασεις.το Α μεγαλο ποτε θα το παρω ομως?στα 22?η στα 23 που θα εχω 2 χρονια το α2?
    Γιάννη δεν αξίζει να το κανεις Α2 γιατι θα κερδίσεις μόνο 10kw παραπάνω απο αυτο που έχεις τώρα, γιατι αυτο που έχεις δεν ειναι Α1 αλλα Α σταδιακής μικρό που σου δίνει το δικαίωμα να οδηγας εώς 25kw. Οπότε όταν είσαι 22 και μια μέρα και αφού θα έχεις ήδη το Α σταδιακής μικρό πάνω απο 2 έτη ( και τα 2 πρέπει ) πρέπει να πας τότε να δώσεις εξετάσεις για να πάρεις Α. Αν όμως σε καλύπτει το Α2 κανετο απο τώρα και κρατά το!

  12. #222
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2013
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hasteve Προβολή μηνύματος
    Γιάννη δεν αξίζει να το κανεις Α2 γιατι θα κερδίσεις μόνο 10kw παραπάνω απο αυτο που έχεις τώρα, γιατι αυτο που έχεις δεν ειναι Α1 αλλα Α σταδιακής μικρό που σου δίνει το δικαίωμα να οδηγας εώς 25kw. Οπότε όταν είσαι 22 και μια μέρα και αφού θα έχεις ήδη το Α σταδιακής μικρό πάνω απο 2 έτη ( και τα 2 πρέπει ) πρέπει να πας τότε να δώσεις εξετάσεις για να πάρεις Α. Αν όμως σε καλύπτει το Α2 κανετο απο τώρα και κρατά το!
    ειναι σιγουρο ομως οτι αυτο το διπλωμα που εβγαλα το 2011 θα τους καλυπτει αφου θα το εχω πανω απο δυο χρονια οταν γινω 22 για να παρω το α απεριοριστο η θα μου πουν επρεπε να πας σταδιακα στο α2?

  13. #223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannispa Προβολή μηνύματος
    ειναι σιγουρο ομως οτι αυτο το διπλωμα που εβγαλα το 2011 θα τους καλυπτει αφου θα το εχω πανω απο δυο χρονια οταν γινω 22 για να παρω το α απεριοριστο η θα μου πουν επρεπε να πας σταδιακα στο α2?
    Γιάννη το διπλωμα που εχεις ειναι ηδη Α2 γιατι ετσι οριζει η αντιστοιχεια με τον νεο νομο.
    επειδη εσυ ομως εχεις παρει το διπλωμα με τον παλαιο νομο τοτε αν δεν αλλαξεις το εντυπο του διπλωματος που εχεις θα οδηγας εως 25kw οτι δικυκλο θελεις. Αν αυριο το πρωι πας και αλλαξεις το εντυπο που εχεις τοτε θα παρεις το νεο Α2 που ειναι εως 35kw. Για να παρεις το μεγαλο διπλωμα πρεπει να εισαι 24 ετων ή να εισαι κατοχος Α2 (που εισαι ηδη) για 2 ετη τουλαχιστον και 22 ετων κλεισμενα! πρεπει να εκπληρωνεις και τις 2 προυποθεσεις!
    αυτο που προτεινω εγω ειναι: περιμενε να βγαλεις το Α με μαθηματα και εξετασεις γιατι οτι εξοδα κανεις ειναι τσαμπα!

  14. #224
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    αν καποιος ειχε κλησει τα 21 πριν την αλλαγη του νομου δεν παιζει να βγαλει απεριοριστο ε?
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  15. #225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoulGR Προβολή μηνύματος
    αν καποιος ειχε κλησει τα 21 πριν την αλλαγη του νομου δεν παιζει να βγαλει απεριοριστο ε?

Σελίδα 15 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF