Σελίδα 16 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 61112131415161718192021 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #226
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoulGR Προβολή μηνύματος
    αν καποιος ειχε κλησει τα 21 πριν την αλλαγη του νομου δεν παιζει να βγαλει απεριοριστο ε?
    Αν δεν έχεις δίπλωμα τότε πρέπει να γίνεις 24 για να έχεις δικαιωμα να πάρεις ανεξάρτητο! Αν έχεις μοτο τότε ισχύουν τα παραπάνω posts!

  2. #227
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    ειπα μπας και....:P

    στα 22 τοτε :/
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  3. #228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoulGR Προβολή μηνύματος

    στα 22 τοτε :/
    στα 24...

  4. #229
    Έχω έναν γνωστό, που του είπαν από τη σχολή οδηγών που κάνει μαθήματα, πως τόσο στα πρακτικά όσο και στην τελική εξέταση πρέπει να είναι με φουλ εξοπλισμό! Ισχύει αυτό ρε παιδιά ή του λένε λαλακίες;
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  5. #230
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos19 Προβολή μηνύματος
    Έχω έναν γνωστό, που του είπαν από τη σχολή οδηγών που κάνει μαθήματα, πως τόσο στα πρακτικά όσο και στην τελική εξέταση πρέπει να είναι με φουλ εξοπλισμό! Ισχύει αυτό ρε παιδιά ή του λένε λαλακίες;
    Tι εννοούν με τον όρο "φουλ εξολισμό";
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #231
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    πλεον θελουν full face κρανος, μπουφαν με προστασιες, παντελονι με προστασιες γονατα και γοφους, και τουλαχιστον ημι-μποτο
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  7. #232
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corvo Προβολή μηνύματος
    πλεον θελουν full face κρανος, μπουφαν με προστασιες, παντελονι με προστασιες γονατα και γοφους, και τουλαχιστον ημι-μποτο
    Ποιος τα λεει αυτά; Που ορίζει ο ΚΟΚ οτι έτσι πρέπει να κυκλοφορουμε;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ποιος τα λεει αυτά; Που ορίζει ο ΚΟΚ οτι έτσι πρέπει να κυκλοφορουμε;
    Η υπουργική απόφαση 552/88/2013 που ορίζει τον τρόπο εκπαίδευσης και εξετάσεων.

    Αντιγράφω από το άρθρο 10

    "Ο υποψήφιος οδηγός οφείλει να διαθέτει εγκεκριμένο κράνος ασφαλείας κλειστού τύπου (full face) και για τις κατηγορίες Α1, Α2 και Α επενδύτη (μπουφάν) μοτοσικλέτας εγκεκριμένου τύπου, το οποίο να φέρει εσωτερικά προστατευτικά στους ώμους, αγκώνες, βραχίονες και χέρια, παντελόνι με προστατευτικά σε γοφούς και γόνατα σύμφωνα με το πρότυπο ΕΝ1621.1., γάντια τα οποία να εξασφαλίζουν προστασία από τις καιρικές συνθήκες (όπως κρύο, βροχή), προστασία από την τριβή και τέλος καλή αίσθηση των χειριστηρίων κατά την οδήγηση. Επίσης ο υποψήφιος οδηγός των κατηγοριών αυτών πρέπει να φορά κατά τη δοκιμασία προσόντων και συμπεριφοράς μπότες με αντιολισθητικό πέλμα, οι οποίες να προστατεύουν τουλάχιστον το πόδι έως το ύψος των αστραγάλων."
    Think faster than you ride

  9. #234
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Η υπουργική απόφαση 552/88/2013 που ορίζει τον τρόπο εκπαίδευσης και εξετάσεων.

    Αντιγράφω από το άρθρο 10

    "Ο υποψήφιος οδηγός οφείλει να διαθέτει εγκεκριμένο κράνος ασφαλείας κλειστού τύπου (full face) και για τις κατηγορίες Α1, Α2 και Α επενδύτη (μπουφάν) μοτοσικλέτας εγκεκριμένου τύπου, το οποίο να φέρει εσωτερικά προστατευτικά στους ώμους, αγκώνες, βραχίονες και χέρια, παντελόνι με προστατευτικά σε γοφούς και γόνατα σύμφωνα με το πρότυπο ΕΝ1621.1., γάντια τα οποία να εξασφαλίζουν προστασία από τις καιρικές συνθήκες (όπως κρύο, βροχή), προστασία από την τριβή και τέλος καλή αίσθηση των χειριστηρίων κατά την οδήγηση. Επίσης ο υποψήφιος οδηγός των κατηγοριών αυτών πρέπει να φορά κατά τη δοκιμασία προσόντων και συμπεριφοράς μπότες με αντιολισθητικό πέλμα, οι οποίες να προστατεύουν τουλάχιστον το πόδι έως το ύψος των αστραγάλων."
    Μάλιστα... ευχάριστη έκπληξη...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #235
    Εγω που κανω μαθηματα αυτη τη περιοδο δεν εχω δει κανεναν να κανει μαθημα με φουλ εξοπλισμο. Κρανος εννοειται και γαντια φορανε οσοι θελουν. Μονο στις εξετασεις τους εχω δει που ερχονται με φουλ εξοπλισμο. Και εχω εναν ενδοιασμο για μποτες (θα το παρατηρησω και θα σας πω).

  11. #236
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.674
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Η υπουργική απόφαση 552/88/2013 που ορίζει τον τρόπο εκπαίδευσης και εξετάσεων.

    Αντιγράφω από το άρθρο 10

    "Ο υποψήφιος οδηγός οφείλει να διαθέτει εγκεκριμένο κράνος ασφαλείας κλειστού τύπου (full face) και για τις κατηγορίες Α1, Α2 και Α επενδύτη (μπουφάν) μοτοσικλέτας εγκεκριμένου τύπου, το οποίο να φέρει εσωτερικά προστατευτικά στους ώμους, αγκώνες, βραχίονες και χέρια, παντελόνι με προστατευτικά σε γοφούς και γόνατα σύμφωνα με το πρότυπο ΕΝ1621.1., γάντια τα οποία να εξασφαλίζουν προστασία από τις καιρικές συνθήκες (όπως κρύο, βροχή), προστασία από την τριβή και τέλος καλή αίσθηση των χειριστηρίων κατά την οδήγηση. Επίσης ο υποψήφιος οδηγός των κατηγοριών αυτών πρέπει να φορά κατά τη δοκιμασία προσόντων και συμπεριφοράς μπότες με αντιολισθητικό πέλμα, οι οποίες να προστατεύουν τουλάχιστον το πόδι έως το ύψος των αστραγάλων."
    very nice...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sandra4 Προβολή μηνύματος
    Εγω που κανω μαθηματα αυτη τη περιοδο δεν εχω δει κανεναν να κανει μαθημα με φουλ εξοπλισμο. Κρανος εννοειται και γαντια φορανε οσοι θελουν. Μονο στις εξετασεις τους εχω δει που ερχονται με φουλ εξοπλισμο. Και εχω εναν ενδοιασμο για μποτες (θα το παρατηρησω και θα σας πω).
    Για αυτό προφανώς φταίει η σχολή οδηγών... κανονικά θα έπρεπε να είναι πλήρως εξοπλισμένοι και κατα τα μαθήματα

  12. #237
    κακα τα ψεματα παιδια αλλα δυστυχως ακομα απο τον ΚΟΚ δεν ειναι υποχρεωτικος ο προστατευτικος εξοπλισμος εκτος απο το κρανος! σκεφτητε ποσοι φιλοι και αδερφοι θα ηταν μαζι μας και δεν θα ειχαν φυγει αν ηταν τυπικοι στην χρηση του εξοπλισμου! ελπιζω τωρα που θα αλλαξει παλι σε καποια θεματα ο ΚΟΚ να βαλουν και αλλες υποχρεωσεις στον εξοπλισμο του αναβατη στα δικυκλα! καποια στιγμη πρεπει οπως και σε καποιες χωρες στην ευρωπη να γινει υποχρεωτικος παντου και να μπει στον ΚΟΚ! τουλαχιστον το μπουφαν!
    η φιλοσοφια αυτη να εξοπλιζεται ο υποψηφιος οδηγος για την εκπαιδευση και την εξεταση με μπουφαν παντελονι μποτες γαντια και το κρανος βεβαια ειναι προς την σωστη κατευθυνση! γιατι ομως μονο ο υποψηφιος;;;;
    ολοι μας πρεπει και οι παλαιοι και οι νεοι!!! το ζητημα ειναι να καταλαβουμε ολοι μας που καβαλαμε οτι αν πεσεις, φταις δεν φταις, εσυ θα χτυπησεις και γιαυτο εγω παντα φορω οσα μπορω περισσοτερα! για εμενα προκειται!
    τωρα αν καποιος βγαζει διπλωμα και δεχεται παρανομως να μην φερει τον προβλεπομενο εξοπλισμο οταν κανει μαθημα ειναι αξιος της μοιρας του! και αυτος και ο δασκαλος που τον αφηνει να καβαλαει το μηχανακι χυμα!! οταν μαθαινεις εισαι νεος και κινδυνευεις πολυ περισσοτερο να πεσεις και απο την δικη σου κακη στιγμη αλλα και την κακη στιγμη του αλλου νεου που γυρνατε μαζι γυρω γυρω στα μαθηματα!
    ο καθενας κοστολογει το κεφαλι του με τον δικο του τροπο!

  13. #238
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2013
    Μηνύματα
    1
    Νέος στο φόρουμ (από άποψη ποστ γιατί κατά τα άλλα διαβάζω συχνά-πυκνά) και έχω μια ερώτηση να κάνω!!
    είμαι κάτοχος του Α έως 25kw από το 2010!
    επειδή όμως σπουδάζω και συνεπώς μένω στην Ιταλία δεν είχα χρόνο να πάω να το κάνω απεριόριστο.. εδώ έχω φέρει μαζί μου τα τελευταία 2 χρόνια το σκούτερ της μεγάλης μου αδερφής το οποίο θέλω να της επιστρέψω για να πάρω κάτι πιο μεγάλο και άνετο για ταξίδια βόλτες άλλα και για τα 300 km που απέχω από το λιμάνι για να περάσω Ελλάδα!
    Πήρα σήμερα τηλέφωνο στο υπουργείο και μετά από πολλές πάσες ένας μόνο μου απάντησε πως δικαιούμαι Α χωρίς εξετάσεις αλλά δεν ακουγόταν και πολύ σίγουρος!!
    Οπότε η ερώτησή μου είναι αν ξέρει κανείς σας τι παίζει στην περίπτωσή μου.?
    Υ.Γ. Τον Σεπτέμβρη γίνομαι 22 ετών!

  14. #239
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andimitris Προβολή μηνύματος
    Νέος στο φόρουμ (από άποψη ποστ γιατί κατά τα άλλα διαβάζω συχνά-πυκνά) και έχω μια ερώτηση να κάνω!!
    είμαι κάτοχος του Α έως 25kw από το 2010!
    επειδή όμως σπουδάζω και συνεπώς μένω στην Ιταλία δεν είχα χρόνο να πάω να το κάνω απεριόριστο.. εδώ έχω φέρει μαζί μου τα τελευταία 2 χρόνια το σκούτερ της μεγάλης μου αδερφής το οποίο θέλω να της επιστρέψω για να πάρω κάτι πιο μεγάλο και άνετο για ταξίδια βόλτες άλλα και για τα 300 km που απέχω από το λιμάνι για να περάσω Ελλάδα!
    Πήρα σήμερα τηλέφωνο στο υπουργείο και μετά από πολλές πάσες ένας μόνο μου απάντησε πως δικαιούμαι Α χωρίς εξετάσεις αλλά δεν ακουγόταν και πολύ σίγουρος!!
    Οπότε η ερώτησή μου είναι αν ξέρει κανείς σας τι παίζει στην περίπτωσή μου.?
    Υ.Γ. Τον Σεπτέμβρη γίνομαι 22 ετών!
    Ακου τι θα κανεις!
    Πήγαινε στην υπηρεσία και ζήτα να κανεις αντικατάσταση του εντυπου άδειας που έχεις με το νέο έντυπο!
    Αν ζητήσεις να κανεις επέκταση τότε θα δώσεις εξετάσεις!
    Αν όμως έχεις κατοχυρώσει το δικαίωμα σταδιακής πρόσβασης τότε το σύστημα θα στο δώσει με την αλλαγή του έντυπου αυτόματα χωρίς εξετάσεις!
    Και απο ότι κατάλαβα μάλλον το έχεις κατοχυρώσει γιατι τον Γενάρη ήσουν πάνω απο 20 ετών και είχες το δίπλωμα 2 χρόνια!
    Οπότε πρώτα πάρε τηλ εκεί που πήρες στην περιφέρεια της περιοχής σου και πες τους τον αριθμό του διπλώματος να το δουν στο σύστημα τι δίπλωμα έχεις και αν σου πουν ότι έχεις Α τότε πάρε ενα παράβολο 30€ απο την ΕΤΕ και μια φωτογραφία διαβατηρίου και ενα φάκελο και πήγαινε να το φτιάξεις!
    Αυτά.

  15. #240
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2009
    Μηνύματα
    22
    Ερώτηση παιδια γιατί έχω μπερδευτεί. Πήρα το δίπλωμα το 2007, μεχρι 25 kw, σε ηλικία 23 χρονών και οδηγούσα μια χαρά το viragaki μου 250. Απο αμέλεια δε πήγα να κάνω επέκταση μετά απο δύο χρόνια. Μετά τις πρόσφατες αλλάγες δε μπορώ να το ασφαλίσω γιατί δε δικαιούμαι,λέει η ασφάλεια να οδηγώ τέτοιων κυβικών μηχανή. Πήγα στο υπουργείο μεταφορών και μ'ενα παράβολο θα μου κάνουν επέκταση. Θα είναι το μεγάλο δίπλωμα ή μέχρι 35 kw?

Σελίδα 16 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 61112131415161718192021 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF