Σελίδα 17 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 71213141516171819202122 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #241
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από diogenis Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση παιδια γιατί έχω μπερδευτεί. Πήρα το δίπλωμα το 2007, μεχρι 25 kw, σε ηλικία 23 χρονών και οδηγούσα μια χαρά το viragaki μου 250. Απο αμέλεια δε πήγα να κάνω επέκταση μετά απο δύο χρόνια. Μετά τις πρόσφατες αλλάγες δε μπορώ να το ασφαλίσω γιατί δε δικαιούμαι,λέει η ασφάλεια να οδηγώ τέτοιων κυβικών μηχανή. Πήγα στο υπουργείο μεταφορών και μ'ενα παράβολο θα μου κάνουν επέκταση. Θα είναι το μεγάλο δίπλωμα ή μέχρι 35 kw?
    1. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το δίπλωμα που έχεις γιατι μπορείς να οδηγείς κανονικα το virago γιατι δεν έχουν σημασία τα κυβικά αλλα τα kw. Η ασφάλεια θα έπρεπε να το ξέρει αυτο!
    2. Θα πάρεις λογικα το μεγάλο. Ισχύουν τα ίδια που έγραψα στο προηγούμενο post.

  2. #242
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2012
    Μηνύματα
    11
    σωστος ο hasteve

  3. #243
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Αυτό που λέει για "ανανέωση" της άδειας κάθε 15 χρόνια για τους μοτοσυκλετιστές, πιάνει και εμάς τους παλαιότερους?

  4. #244
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antonisss Προβολή μηνύματος
    Αυτό που λέει για "ανανέωση" της άδειας κάθε 15 χρόνια για τους μοτοσυκλετιστές, πιάνει και εμάς τους παλαιότερους?
    Ειναι υποχρεωτικό όλα τα διπλώματα που κυκλοφορούν να αντικατασταθούν εώς το 2033! Οπότε ακομα και αν το δίπλωμα σου λήγει μετα το 2033, ισχύει μέχρι τότε! Αν όμως χρειαστεί να κανεις κάποια επέκταση ή κάποια φθορά ή απώλεια τότε το νέο έντυπο θα έχει διάρκεια 15 χρόνια max ή λιγότερο

  5. #245
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2012
    Μηνύματα
    3

    τι γινεται με τα περσίνα (2012) A1 που ανεβαίναν αυτόματα σε απεριόριστο?

    παιδιά δεν ηθελα να καώ νέο post, μιας και πιθανώς κάπου εδω μέσα το έχετε καλύψει ήδη το θέμα, αλλά επειδή έχω μπερδευτεί με το τί έγινε μπαίνω στο ψητό.
    Έβγαλα τον Ιούνιο 2012 το A1 24KW. Τώρα τί ισχύει? Τι κυβικά μπορώ τώρα? Θα αναβαθμιστεί αυτόματα και αν ναι σε τι κατηγορία?
    Ευχαριστώ πολύ.

  6. #246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ki11ua Προβολή μηνύματος
    παιδιά δεν ηθελα να καώ νέο post, μιας και πιθανώς κάπου εδω μέσα το έχετε καλύψει ήδη το θέμα, αλλά επειδή έχω μπερδευτεί με το τί έγινε μπαίνω στο ψητό.
    Έβγαλα τον Ιούνιο 2012 το A1 24KW. Τώρα τί ισχύει? Τι κυβικά μπορώ τώρα? Θα αναβαθμιστεί αυτόματα και αν ναι σε τι κατηγορία?
    Ευχαριστώ πολύ.
    το διπλωμα που εχεις τωρα, εχει καταργηθει με την νεα νομοθεσια. οσο εχεις στα χερια σου αυτο το εντυπο θα ισχυει κανονικα εως το 2033. με αυτο μπορεις να οδηγεις κανονικοτατα οτι μηχανη θελεις εως 25kw.Δεν εχουν σημασια τα κυβικα! η αντιστοιχια του διπλωματος σου με την νεα κατηγοριοποιηση των διπλωματων ειναι η νεα κατηγορια Α2 που σου δινει δικαιωμα εως 35kw. Αν πας και αλλαξεις το διπλωμα σου με το νεο θα σου δωσουν το Α2 μονο αν εισαι πανω απο 20 ετων. αν θελεις ανεξαρτητο τοτε θα πρεπει να περιμενεις τον Ιουνιο του 2014 (αν εισαι τοτε πανω απο 22 ετων) για να δωσεις εξετασεις με τα νεα κολπα. αυτα!

  7. #247
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2012
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hasteve Προβολή μηνύματος
    το διπλωμα που εχεις τωρα, εχει καταργηθει με την νεα νομοθεσια. οσο εχεις στα χερια σου αυτο το εντυπο θα ισχυει κανονικα εως το 2033. με αυτο μπορεις να οδηγεις κανονικοτατα οτι μηχανη θελεις εως 25kw.Δεν εχουν σημασια τα κυβικα! η αντιστοιχια του διπλωματος σου με την νεα κατηγοριοποιηση των διπλωματων ειναι η νεα κατηγορια Α2 που σου δινει δικαιωμα εως 35kw. Αν πας και αλλαξεις το διπλωμα σου με το νεο θα σου δωσουν το Α2 μονο αν εισαι πανω απο 20 ετων. αν θελεις ανεξαρτητο τοτε θα πρεπει να περιμενεις τον Ιουνιο του 2014 (αν εισαι τοτε πανω απο 22 ετων) για να δωσεις εξετασεις με τα νεα κολπα. αυτα!
    Είμαι 30.Σ'ευχαρίστω πολύ και φαντάζομαι ότι είναι επιβεβαιωμένο αυτό, επειδή έχω διαβάσει και ακούσει εντελώς αντικρουόμενα πράγματα (και από υπεύθυνους στο συγκοινωνιών ή δασκάλους οδήγησης).
    Με λίγα λόγια αν καταλαβαίνω, ιδανικά με συμφέρει να αλλάξω το δίπλωμα μόνο όταν θέλω να έχω πάνω από 25kw (και θα λήξει 13 χρόνια μετά την ανανέωση) ή από το 2020 και μετά (13 χρόνια πριν το 2033), και πηγαίνω στη νέα Α2 έως 35kw, χωρίς να δώσω εξετασεις.
    Αλλιώς μένω στα 25kw (συνήθως 250-400 cc max) και λήγει αυτόματα το 2033.

    Σωστά? Ευχαριστώ και πάλι

  8. #248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ki11ua Προβολή μηνύματος
    Είμαι 30.Σ'ευχαρίστω πολύ και φαντάζομαι ότι είναι επιβεβαιωμένο αυτό, επειδή έχω διαβάσει και ακούσει εντελώς αντικρουόμενα πράγματα (και από υπεύθυνους στο συγκοινωνιών ή δασκάλους οδήγησης).
    Με λίγα λόγια αν καταλαβαίνω, ιδανικά με συμφέρει να αλλάξω το δίπλωμα μόνο όταν θέλω να έχω πάνω από 25kw (και θα λήξει 13 χρόνια μετά την ανανέωση) ή από το 2020 και μετά (13 χρόνια πριν το 2033), και πηγαίνω στη νέα Α2 έως 35kw, χωρίς να δώσω εξετασεις.
    Αλλιώς μένω στα 25kw (συνήθως 250-400 cc max) και λήγει αυτόματα το 2033.


    Σωστά? Ευχαριστώ και πάλι
    αν οδηγεις μηχανη εως 25kw μην κανεις τιποτα γιατι εισαι καλυμενος! αν θες να οδηγησεις εως 35 kw (yamaha xt ας πουμε) αλλαξε το εντυπο και μπορεις κανονικα! αν αλλαξεις το εντυπο ομως αυτο που θα παρεις θα εχει ισχυ 15 χρονια. αυτο που εχεις ισχυει εως το 2033.

  9. #249
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2013
    Μηνύματα
    1

    ΟΛΕΣ ΟΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΠΟ 19/1/2013

    Χαίρετε διάβασα πολλά από τα μυνήματα σας τα οποία μερικά έχουν πολλές ασάφειες.Σας παραθέτω το link με όλες τις πληροφορίες όσο αναφορά την έκδοση διπλωμάτων για όσους έχουν πάρει διπλώματα τόσο πριν της 19/1/13 όσο και για αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν τώρα.

    http://www.bougatsas.gr/ypiresies/sx...nea-metra.html

    ¨Οσο αναφορά τον εξοπλισμό όντως πρέπει να τον έχετε εσείς ωστόσο ήδη οι σχολές οδηγών έχουν προμηθευτεί στολές ή τον νοικιάζουν εκτός από μποτάκια τα οποία πρέπει να έχετε εσείς(ένα απλό μποτάκι που απλά να καλύπτει τον αστράγαλο αλλά όχι σπορτεξ)
    Οι πληροφορίες από το link ισχύουν και οτιδήποτε άλλο σας πούνε το πιο πιθανό είναι από άγνοια ακόμα και από τους ίδιους τους υπαλλήλους των υπουργείων μεταφορών.

  10. #250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bougas Προβολή μηνύματος
    Χαίρετε διάβασα πολλά από τα μυνήματα σας τα οποία μερικά έχουν πολλές ασάφειες.Σας παραθέτω το link με όλες τις πληροφορίες όσο αναφορά την έκδοση διπλωμάτων για όσους έχουν πάρει διπλώματα τόσο πριν της 19/1/13 όσο και για αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν τώρα.

    http://www.bougatsas.gr/ypiresies/sx...nea-metra.html

    ¨Οσο αναφορά τον εξοπλισμό όντως πρέπει να τον έχετε εσείς ωστόσο ήδη οι σχολές οδηγών έχουν προμηθευτεί στολές ή τον νοικιάζουν εκτός από μποτάκια τα οποία πρέπει να έχετε εσείς(ένα απλό μποτάκι που απλά να καλύπτει τον αστράγαλο αλλά όχι σπορτεξ)
    Οι πληροφορίες από το link ισχύουν και οτιδήποτε άλλο σας πούνε το πιο πιθανό είναι από άγνοια ακόμα και από τους ίδιους τους υπαλλήλους των υπουργείων μεταφορών.
    Αγαπητέ φίλε το link που αναφερεσαι θέλει διόρθωση!
    Αν ξέρεις αυτόν που το έγραψε χρειάζεται να ξεχωρίσει το Α1 απο το Α σταδιακής που ειναι άλλο πράγμα!
    Σε γενικές γραμμές όμως συμφωνούμε!

  11. #251
    Μέλος Το avatar του/της whatever
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    63
    Eπειδή έχω μπερδευτεί,
    σχετικά με το όριο ηλικίας..

    Δίπλωμα για 125cc βγάζεις στα 17 ή στα 18;

  12. #252
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/12/2012
    Μηνύματα
    29
    Διπλωμα για 125 στα 18 και εδω στον Βολο ζητανε να φορας ΣΤΟΛΗ?Δεν λεω ειναι ποιο ασφαλες να εισαι με εξοπλησμο αλλα ρε παιδια ΣΤΟΛΗ?ΕΛΕΟΣ

  13. #253
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hasteve Προβολή μηνύματος
    το διπλωμα που εχεις τωρα, εχει καταργηθει με την νεα νομοθεσια. οσο εχεις στα χερια σου αυτο το εντυπο θα ισχυει κανονικα εως το 2033. με αυτο μπορεις να οδηγεις κανονικοτατα οτι μηχανη θελεις εως 25kw.Δεν εχουν σημασια τα κυβικα! η αντιστοιχια του διπλωματος σου με την νεα κατηγοριοποιηση των διπλωματων ειναι η νεα κατηγορια Α2 που σου δινει δικαιωμα εως 35kw. Αν πας και αλλαξεις το διπλωμα σου με το νεο θα σου δωσουν το Α2 μονο αν εισαι πανω απο 20 ετων. αν θελεις ανεξαρτητο τοτε θα πρεπει να περιμενεις τον Ιουνιο του 2014 (αν εισαι τοτε πανω απο 22 ετων) για να δωσεις εξετασεις με τα νεα κολπα. αυτα!
    Αν καταλαβα καλα λοιπον εχουμε και λεμε,
    εφοσον εισαι 20+ και εχεις το παλιο διπλομα (εως 25κβ) μπορεις να πας και (χωρις εξετασεις) να βγαλεις το νεο εως 35κβ;
    και μετα να περιμενεις ως τα 22 για απεριοριστο ή εναλλακτικα να κρατησεις το παλιο (25κβ) και κατευθειαν στα 22 να πας για το απεριοριστο.
    Σωστα?

    Και για να πας σε οποιαδηποτε αλλη κατηγορια, δινεις εξετασεις;
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  14. #254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Αν καταλαβα καλα λοιπον εχουμε και λεμε,
    εφοσον εισαι 20+ και εχεις το παλιο διπλομα (εως 25κβ) μπορεις να πας και (χωρις εξετασεις) να βγαλεις το νεο εως 35κβ;
    και μετα να περιμενεις ως τα 22 για απεριοριστο ή εναλλακτικα να κρατησεις το παλιο (25κβ) και κατευθειαν στα 22 να πας για το απεριοριστο.
    Σωστα?

    Και για να πας σε οποιαδηποτε αλλη κατηγορια, δινεις εξετασεις;
    Ναι σωστά! Αρκεί όταν είσαι πάνω απο 22 να έχεις και το δίπλωμα τουλάχιστον 2 χρόνια!

  15. #255
    Πο ρε παιδιά...Τώρα το πήρα πρέφα ότι άλλαξαν οι κανονισμοί και φρίκαρα.Επειδή χάθηκα στο τι ισχύει και στο τι όχι,αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει παρακαλώ.
    Έχω βγάλει δίπλωμα <25 KW στις 4.6.2009.Μπορώ,πλέον, με το παράβολο να το αναβαθμίσω σε απεριόριστο ή θα θέλει εξετάσεις κτλπ??Σε περίπου δυο μήνες γίνομαι 25,αν έχει κάποια σημασία η ηλικία..

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF