Σελίδα 3 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #31
    στρίβειν εστί φιλοσοφείν Το avatar του/της mizz
    Εγγραφή
    18/06/2007
    Μηνύματα
    203
    έλα ντε και γω το ίδιο με τον bandit-ako αναρωτιέμαι

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ek74

    Diladi kapios pou odigaei 125cc 2 xronia me tin logiki to YME (Ypourgio Metaforon) exei perisoteri embeiria apo mena pou odigao mixani 16 xronia kai etsi tou dinei amesi prosbasi sto A :hypnotize .
    Η λογική του ΥΜΕ είναι ότι αυτός που πήρε Α1 μετά το 2002, υποχρεώθηκε να κάνει και 10 θεωρητικά + 10 πρακτικά μαθήματα + εξέταστρα κλπ, γύρω στην 400αρα δηλαδή, όσα θα έδινε και να πήγαινε απευθείας για Α (με μόνη διαφορά ότι μαθήματα και εξετάσεις θα γίνονταν σε μεγάλη μηχανή). Ενώ εσύ που έβγαλες το Α1 πριν 15 χρόνια, χωρίς υποχρεωτικά μαθήματα σου κόστισε πάμφθηνα προφανώς... Κάτσε να στα πάρω και από σένα λοιπόν φίλε, με καθυστέρηση έστω. Πονηρός ο βλάχος ε;

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2007
    Μηνύματα
    12
    Kala ta les. Bebaia ego edosa prin apo dekaexi xronia me 100cc papi. Alla 2 xronia argotera ebgala kai tou autikinitou, ara tin theoria pou eprepe na kano tin ekana. Ta xrimata tous ta exoun parei.

    Se alles xores ento metaxi tis europaikis zonis, dinoun amesi prosbasi sto A1 ef' oson exoun adeia odigisi autokinitou!

    Diladi as mou to elegan na pigenoume kai trexoume tsaba.

    Alloi edo paraponiounte gia tous batsou.... afou auta pou simbainoun edo stin xora mas den exoun logiki.... ti psaxneste???

    Apo arxes Iouliou diladi tha kikloforoun odigoi pou:
    1. Exoun dikaioma na odigoun mixanakia mexri 125cc kai <11KW. (palaio A1)
    2. Exoun dikaioma na odigoun mixanakia mexri 125cc kai mexri <35KW (Kainourgio A mikro)

    Ti kala ti oraia... edo tha rixoume poli gelio....

    MANOS

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ek74

    Apo arxes Iouliou diladi tha kikloforoun odigoi pou:
    1. Exoun dikaioma na odigoun mixanakia mexri 125cc kai <11KW. (palaio A1)
    2. Exoun dikaioma na odigoun mixanakia mexri 125cc kai mexri <35KW (Kainourgio A mikro)

    Υπάρχουν και αθτοί που βγάλαν Α1 μεταξύ 2002 και 2007 και δεν έκαναν επέκταση... που οδηγούν μέχρι 25kw

    Ε ρε γλέντια...

  5. #35
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Πλέον δν ισχύει αυτό των 125cc.

    Το μόνο που μετράει είναι ι ΙΣΧΥΣ για την κατηγορία Α1 που είναι <=25Kw

    Και το πρόβλημα με τους μπάτσους είναι ότι:

    1. Ακόμα δεν ξέρουν τον νόμο αυτόν
    2. Δεν μπορούν να ξέρουν πόση ισχύς έχει η μηχανή που ελέγχουνε οπότε λένε ότι μαλακία ξέρουν για τα 125cc απο τον παλιό τον νόμο.


    Και το γενικό πρόβλημα είναι μεταξύ του Υπουργείου Μεταφορών και του Υπουργείου Δημοσιας Ταξης, διότι δεν μπορούν να συννεοηθούν για να γράφουν πανω στην άδεια πόσα Kw έχει η κάθε μηχανή!

    Να σας θυμίσω για κάποιους που δεν έχουν διαβάσει το προηγούμενό μου ΠΟΣΤ :

    Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΧΥΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ (και το καλύτερο όπως έκανα εγώ, με το αριθμό του κινητήρα μου ήταν αυτή η βεβαίωση)
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle

    Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΧΥΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ (και το καλύτερο όπως έκανα εγώ, με το αριθμό του κινητήρα μου ήταν αυτή η βεβαίωση)
    Kαι νομίζεις οτι θα πείσεις το ζητά με τις παροπιδες????
    Make my bike lighter.....remove the brakes!
    Στο βασίλειο των κουλών βασιλεύει ο μονόχερας...

    BMW R25/3 1955 Restoration

  7. #37
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
    Kαι νομίζεις οτι θα πείσεις το ζητά με τις παροπιδες????

    Ακόμα και να μην τον πείσεις μπορείς να ακολουθήσεις την εξής τακτική για να του την πεις, κατά κάποιο τρόπο:

    Οδηγίες καλής συμπεριφοράς προς τους Μπάτσους:

    ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ να είστε σίγουροι ότι είστε νόμιμοι απο χαρτιά και κράνος!

    Του δίνετε τα χαρτιά σας αφού σας τα ζητήσει.
    Σε περίπτωση που πέσετε θύμα του νόμου για την κατηγορία Α1, αλλά είστε σίγουροι ξαναλέω ότι είστε νόμιμοι, διότι αλλιώς θα σας την πει αυτός, και σας πει ότι δεν έχετε το κατάλληλο δίπλωμα για να οδηγάτε την μηχανή που έχετε η οποία είναι 250 και σε κάποιες περιπτώσεις και 400 κυβικά, τότε αν έχετε την βεβαίωση απο την Αντιπροσωπεία, ας είναι και με Φαξ, αναγνωρίζεται κανονικά, τότε του την δίνετε και του εξηγείτε με πολύ ήρεμο τρόπο τον νόμο που έχει ψηφιστεί απο το 2001, ακόμα του δίχνετε ότι στην άδεια οδήγησης αναγράφεται στην κατηγοριά Α1 για μηχανή με ισχύς <=25KW. και επιμένετε με βάση την βεβαίωση απο την Εταιρία εισαγωγής ότι μπορείτε να την οδηγάτε.

    ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΙΑ (ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ)

    Σε περίπτωση που δεν παίρνουν απο λόγια και είναι έτοιμοι να σας γράψουν, τότε αφήστε τους να σας γράψουν και μην υπογράφετε!
    Στην συνέχεια την επόμενη μέρα, πάτε σε έναν δικηγόρο και εξηγήστε του την υπόθεση.
    Μπορείτε να κάνετε μύνηση στο Αστυνομικό όργανο διότι δεν ήξερε την δουλειά του (δεν θυμαμαι πως λέγεται η ωρολογία) και τρέξτε αυτόν και την υπηρεσία του στα δικαστήρια!

    Οπότε δικαιούστε αποζημίωση απο όλες τις πλευρές!
    Και ηθική βλάβη και όλα τα σχετικά! Βέβαια παίζει να είναι λίγα τα λεφτά αλλά όσα και αν είναι γιατί να μην τα φάτε!

    ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ:

    ΗΡΕΜΙΑ
    ΜΗΝ ΒΡΙΣΕΤΕ


    ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΝΟΜΙΜΟΙ!!!
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2007
    Μηνύματα
    12
    Agapite Veagle,

    Eisai sigouros... kai epanalambano eisai sigouros gia auto pou les gia to<25KW.

    Diladi emena pou stin adeia to 1992 lei mexri 125cc kai <11KW, eisai sigouros
    oti boro na ypostirixo me kapion tropo oti dikaioume na odigao mixanes mexri <25KW.?

    An nai pes mou ti prepei na kano... oste i adeia mou na to anagrafei.

    Txs
    MANOS

  9. #39
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ek74
    Agapite Veagle,

    Eisai sigouros... kai epanalambano eisai sigouros gia auto pou les gia to<25KW.

    Diladi emena pou stin adeia to 1992 lei mexri 125cc kai <11KW, eisai sigouros
    oti boro na ypostirixo me kapion tropo oti dikaioume na odigao mixanes mexri <25KW.?

    An nai pes mou ti prepei na kano... oste i adeia mou na to anagrafei.

    Txs
    Σίγουρα είσαι άνω των 21 (:rotflmao: ) για να μου λες για άδεια του '92

    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βγάλες μία καινούργια φωτογραφία προσώπου, για να είσα έτοιμος, και να πας στην διεύθυνση συγκοινωνιών της περιοχής σου, να τους δώσεις το παλιό τ δίπλωμα και νά γίνει απεριορίστου απευθείας.

    Έτσι έκανα εγώ! Βέβαια εγώ είμαι καινούργιος.

    Σε άλλη περίπτωση θα σου πούνε απο εκεί τι πρέπει να κάνεις!

    Κανονικά, ΑΝ έχεις δίπλωμα στην κατηγορία Α1 οποιασδήποτε χρονολογίας και δεν έχεις απεριορίστου, τότε μετά τα 21 ή σε περίπτωση που το δίπλωμα για Α1 κατηγορία το έχεις βγάλει στα 20 σου τότε πάει στα 22, μπορείς να πας στην διεύθυνση συγκοινωωνιών και να στο μετατρέψουν σε απεριορίστου, μόνο με μια φωτογραφία!

    Τώρα ειδικά για σένα που γράφει το δίπλωμα σου 125 με τον παλιό νόμο, πρέπει πάλι να πας στην διεύθυνση συγκοινωνιών και να το αλλάξεις έτσι ώστε να μπορείς να οδηγήσεις για Α1 <=25, αλλά όπως ανέφερα παραπάνω, εάν είσαι άνω των 22 (πιάνω και την άλλη περίπτωση) τοτε μπορείς να βγάλεις απεριορίστου!

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΠΟΛΥ!!!

    ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΘΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΨΑΞΑ ΟΛΑ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΟΤΙ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΕΙΧΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙ ΟΛΑ ΜΕ ΜΑΡΚΑΔΟΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΞΩ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΣΤΙΝΑ!!!

    ΑΣΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΠΑΤΣΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ (Δεν γενικεύω)
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2007
    Μηνύματα
    12
    Dear Veagle,

    Se euxaristo gia tin simbouli sou.

    To mono problima pou brisko sta legomena sou einai oti apo oti exo akousi,
    osi bgalane A1 prin to 1996 (opote kai psifistike kapio sxetiko diatagma) tin pout....sane.

    Kai auto giati autoi i kakomirides (ego mesa se autous) tha prepei na ksanadosoume

    Auto pou ematha ego prin ligo apo ta kep, einai oti me mono 9.02 Euro boreis na zitiseis na sou to allaksoun logo p.x. allagi stoixeion kai etsi auto tha kano aurio to proi.

    An mou dosoun to A1 mexri 25KW tote eimai ok. Tha bro ena kalo 250 pou na min ksepernaei tin sigkekrimeni ypodiname. Kan na paei na ga...thei to YME.


    Loipon den ksero poso xrono theloun sta KEP na oloklirosoun tin diadikasia alla tha se enimeroso.

    Txs
    MANOS

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2006
    Μηνύματα
    26
    σε λιγους μηνες κλεινω τα 18 , με το διπλωμα που μπορω να βγαλω σε αυτη την ηλικια ,
    ποιο ειναι το οριο σε ιππους κυβικα για μια μοτοσυκλετα ??
    κατι ειδα σε ενα μοτο για 47,6 ps οριο .
    ενα 650αρι καλυπτεται με πχ 40 αλογατα
    sorry παιδια αλλα ειμαι λιγακι ασχετος

  12. #42
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    Re: ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
    ...εσύ που έχεις δίπλωμα Α1 εδώ και 10 χρόνια,είχες πληρώσει για τα μαθήματά σου στη σχολή οδηγών τότε, είχες πληρώσει παράσταση και έχεις πληρώσει και τους φόρους για τα σήματα τόσα χρόνια... Συν του ότι ε, κάποια οδηγική εμπειρία έχεις πλέον, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΟΥ ΣΕ Α κατηγορία, αλλά θα πληρώσεις να κάνεις πάλι μαθήματα, γιατί δε τα έμαθες καλά τότε! Γιατί? Γιατί έτσι γουστάρουμε γιατί τώρα θυμηθήκαμε οτι είμαστε στην Ευρώπη κλπ κλπ...

    ...εσύ που το πήρες μετά τον Μάιο-Ιούνιο 2002 (που βγήκε η νομοθεσία), μπορείς με μια δηλωσούλα να κάνεις χαλλλαρά την επέκτασή σου σε Α, να πάρεις μια μαμάτη μηχανή και να αλωνίζεις νόμιμα τους δρόμους της Ευρωπαϊκής Ελλάδας... με 2-3 χρόνια εμπειρίας -που δε λέω, είναι και στον άνθρωπο-


    ...απλά ήθελα να δηλώσω το πόσο άδικο μου φαίνεται που θα πρέπει να πάω να ξαναδώσω εξετάσεις (=και άλλα λεφτά) και να πετύχω μερικούς βλάκες εξεταστές που θα μου πουν ότι αν δε λαδώσω, κόβομαι!!!!!



    Been there, done that...

    ...και μετά έμαθα απο φίλο μου που είχε βγάλει το Α1 δίπλωμά του το 1999 και πριν απο 2 μήνες ήθελε να το επεκτείνει σε Α (οπως κι' εμένα) οτι δικαιούμαστε να δώσουμε εξετάσεις με παπί και ΟΧΙ με μεγάλη μηχανή για να αντισταθμιστεί η αδικία που μας τρώει εμας που δώσαμε πριν το 2002.

    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ (συμπλέκτης+βαριά μηχανή μεσ' την πόλη) ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΒΩΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 85ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΟΥΜΕ.

    (οπως και 'γω)
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  13. #43
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    αν εχεις μοτο μεγαλυτερο απ αυτο που δικαουσαι τι ποινη εχει? ειναι δικασιμη ε? απο κει κ περα?



    δηλαδη ενα ktm exc 125 που ειναι περιπου 33 αλογα και περιπου 100 κιλα (ε δεν τα θυμαμαι καλα) παρολο που ναι νομιμο απο αλογα, ειναι παρανομο επειδη δεν εχει την αναλογια 0.16? πρεπει να τηρειται κ η προϋποθεση =<25kw και <=0.16kw?

    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  14. #44
    Ξερει κανεις τι γινετε σιγουρα με το διπλωμα Α1 πριν το 2002?
    Το δικο μου το εβγαλα το 2000 και γραφει πανω <=125cc.
    Για απεριοριστα που ρωτησα σε μια σχολη οδηγων μου ειπαν οτι για αναβαθμιση στοιχιζει περιπου 350 ευρο. Δινω κανονικα εξετασεις και μαθηματα.Ακριβο μου φανηκε οταν για το Α1 μαζι με 10 θεωρητικα που ειχα πληρωσει και 10 οδηγηση μου ειχε βγει φθηνοτερο.
    Γνωριζει καποιος κατι?Μηπως να ρωτησω στο γραφειο συγκοινωνιων της πολης?Μηπως μπορουμε να την βγαλουμε με τπτ παραβολα και να μην τρεχουμε για εξετασεις?
    Μεγαλη μαλακια σε αλλους να αναβαθμιζετε αυτοματα και αλλοι να χρειαζετε να δωσουν εξετασεις.

  15. #45
    μια ερώτηση και απο εμένα:


    μόλις πήρα το δίπλωμα α1

    το honda fmx650 εχω δικαίωμα να το οδογήσω?

    δεν βρηκα πουθενά αναλογία κιλών/ίππο...

Σελίδα 3 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF