Σελίδα 5 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #61
    ειπα για τοσο λιγο να μην αλλαζω γλωσσα γτ βαριεμαι

  2. #62
    Υπαρχουν λιγο αντιφατικες απαντησεις οσον αφορα τα διπλωματα 125cc και <11KW. And I quote :

    hasteve
    αν αλλάξεις το δίπλωμα σου τότε θα πάρεις ένα νέου τύπου που θα λέει ότι έχεις δικαίωμα να οδηγήσεις μέχρι 25 kw αλλά πάνω δεξιά θα έχει έναν κωδικό (δεν θυμάμαι το νούμερο ακριβώς , ένα τριψήφιο που αρχίζει από 1** ) που θα σημαίνει ότι για σένα παραμένει το παλαιό πλαίσιο δηλαδή μέχρι 11 kw. αν θέλεις μεγαλύτερο τότε πρέπει να κάνεις μαθήματα και εξετάσεις! δυστυχώς έτσι είναι!

    veagle
    Τώρα ειδικά για σένα που γράφει το δίπλωμα σου 125 με τον παλιό νόμο, πρέπει πάλι να πας στην διεύθυνση συγκοινωνιών και να το αλλάξεις έτσι ώστε να μπορείς να οδηγήσεις για Α1 <=25, αλλά όπως ανέφερα παραπάνω, εάν είσαι άνω των 22 (πιάνω και την άλλη περίπτωση) τοτε μπορείς να βγάλεις απεριορίστου!


    Εγω καλεσα σε μια σχολη οδηγων και μου ειπαν οτι πρεπει να ξαναδωσω εξετασεις αλλα αν σκεφτομαι να αγορασω μικρου κυβισμου, μπορει να "κανονισει" να εξεταστω με παπι αντι για μοτοσυκλετα. Και η λυπητερη 250? επειδη ειναι καλος ανθρωπος χωρις τυχον "εξτρα".

    Αντε βρες ακρη.....
    Τα προεδρικα διαταγματα, νομους που προειπε καποιος οτι εχει μπορει να μας τα στειλει;

  3. #63
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2003
    Μηνύματα
    4
    Παιδιά επιβεβαιώνω τα δεδομένα του hasteve
    Είχα βγάλει δίπλωμα το '98 που έγραφε <125cc <11KW.
    Το έχασα πριν λιγες μέρες και σήμερα μόλις έβγαλα το καινούργιο το οποίο γράφει μεν <25KW <0.16KW/kg αλλά επιπλέον γράφει 2 κωδικούς παρατηρήσεων δεξιά:
    072 και 171 δείτε και εδώ http://www.drivingschool.gr/codes.htm
    το 072 σημαίνει ότι "Η άδεια οδήγησης περιορίζεται στην υποκατηγορία Α1"
    και το 171 "Πρώτο αντίγραφο της άδειας λόγω απώλειας ή κλοπής"
    οπότε δεν είμαι νομικά καλυμμένος...
    Βέβαια οι μπατσοι μπορεί να μην γνωρίζουν τους κωδικούς οπότε να μην γράφουν αλλα σε περίπτωση τράκας (χτυπα ξύλο) τι κάνουμε...την πατήσαμε νομίζω.

  4. #64
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2008
    Μηνύματα
    2
    Και που μπορώ να βρω την νομοθεσία αυτη???????

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Υπουργείο Μεταφορών και Επικονωνιών

    Εφημερίδα της Κυβερνήσεως

  6. #66
    Παιδια γεια εγω εχω 2 μέρες που πήρα το kawasaki ninja 250R (24kw/154kg/33hp/0.15kw/kg) αυτο σημαίνει οτι μπορώ να το οδηγήσω...συμφωνα με τον νόμο 2963/2001 άρθρο 42...και όμως ο αστυνομικός(και ούτε καν τροχονόμος) που με σταμάτησε χτες βραδι δεν ήθελε να καταλάβει ότι ο νόμος έχει αλλάξει...και μου έκανε μήνηση και έχω δικαστίριο...μπορεί κάπιος να μου πει αν εχω δίκιο η άδικο γιατι δεν είμαι και 100% σίγουρος για τους νόμους καθώς δεν είμαι και δκηγόρος παρακαλώ απαντήστε μου γιατι είμαι έτοιμος να παω στο αστυνομικό τμήμα....

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Να πας, με το δίπλωμα και

    ΥΓ Καλοτάξιδο το μηχανάκι! Πέρασε από ΕΔΩ και άρχισε να γράφεις εντυπώσεις.

  8. #68
    eyxaristw poli file 8a paw aurio apo to ypourgeio na exakrivwsw ton nomo kai na parw xarti apo thn kawasaki pou na leei oti h mhxanh einai 24kw kai 0.15kw/kg kai ola auta telws pantwn kai 8a paw sthn astinomia meta gia istories

  9. #69
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ultimate
    Παιδια γεια εγω εχω 2 μέρες που πήρα το kawasaki ninja 250R (24kw/154kg/33hp/0.15kw/kg) αυτο σημαίνει οτι μπορώ να το οδηγήσω...συμφωνα με τον νόμο 2963/2001 άρθρο 42...και όμως ο αστυνομικός(και ούτε καν τροχονόμος) που με σταμάτησε χτες βραδι δεν ήθελε να καταλάβει ότι ο νόμος έχει αλλάξει...και μου έκανε μήνηση και έχω δικαστίριο...μπορεί κάπιος να μου πει αν εχω δίκιο η άδικο γιατι δεν είμαι και 100% σίγουρος για τους νόμους καθώς δεν είμαι και δκηγόρος παρακαλώ απαντήστε μου γιατι είμαι έτοιμος να παω στο αστυνομικό τμήμα....
    Φϊλε είχα το ίδιο πρόβλημα.
    Αν θες πάνε στην ΄2η σελίδα αυτής της συζήτησης και διάβασε την περίπτωσή μου.

    Επίσης αν ρωτήσεις έναν δικηγόρο και έχεις και όρεξη μπορείς να κάνεις και εσύ μύνηση στον Μπάτσο.
    Απλά πρέπει να έχεις όρεξη για να μπεις στην διαδικασία αυτή.
    Το τι θα κερδίσεις εκτός απο ηθική ικανοποίηση, δεν ξέρω.
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  10. #70
    koita exw diavasei ola sas ta post...opote xerw kai eyxarisw esy dld a8ww8hkes me ta xartia auta??? kai kati allo edw sthn sparth eimai foithths egw eimai apo a8hna edw twra ama kanw mhnhsh ston mpasto epeidi einai kleisth koinwnia kai ligoi katikoi meta opios me stamata 8a me gamei anapoda gt to lastixo ths mhxanhs m 8a exei ena petradaki(katalavaineis ti ennow...)opote den symferei...kai ektws aftou ama den tou kanw tpt tote 8a to sevastei kai ama me stamathsoun kamia mera kai trexw ligo parapanw 8a m pei ante efyges xerw egw gt kai me thn mhxanh auth den pernas kai aparathrhtos...

  11. #71
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ultimate
    koita exw diavasei ola sas ta post...opote xerw kai eyxarisw esy dld a8ww8hkes me ta xartia auta??? kai kati allo edw sthn sparth eimai foithths egw eimai apo a8hna edw twra ama kanw mhnhsh ston mpasto epeidi einai kleisth koinwnia kai ligoi katikoi meta opios me stamata 8a me gamei anapoda gt to lastixo ths mhxanhs m 8a exei ena petradaki(katalavaineis ti ennow...)opote den symferei...kai ektws aftou ama den tou kanw tpt tote 8a to sevastei kai ama me stamathsoun kamia mera kai trexw ligo parapanw 8a m pei ante efyges xerw egw gt kai me thn mhxanh auth den pernas kai aparathrhtos...
    Αθωώθηκα.

    Να σε σεβαστεί που δεν τον έκανεσ τίποτα δεν παίζει.
    Όσο για το άλλο περί κλειστής κοινωνίας πέζει, αλλά εφόσον θα είσαι νόμιμος εσύ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

    Τώρα αν στη μηχανή σου έχει βάλεις και εξάτμιση και κάνεις και θόρυβο, αν έχεις βγάλει τους καθρέπτες , αν έχεισ την πινακίδα πίσω απο την ρόδα , αν δεν φοράς το κράνος και τέτοια, τότε μην του κάνεις μύνηση. (εικασίες κάνω, απο τα παραδείγματα που βλέπω εδώ καβάλα)

    Όπως έχω ξαναπεί βασική προυπόθεση είναι να είσαι νόμιμος.
    Αν είσάι νόμιμος δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.
    Εννοείται ότι όλο και για κάτι θα μπορούν να σε γράψουν. Αλλά αν είναι παράλογο τότε πας πάλι δικαστικά.
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  12. #72
    oxi dax egw den exw na fovi8w tpt eimai kainourio odigos to mhxanaki kainourio den 8elw na allaxw tpt twra toulaxiston oxi mexri na to strwsw kai auto gia exatmhsh me rwthse to arxidi ...m leei to mhxanaki kanei 8orivo?? tou lew ti na sou pw mama einai den exw allaxei tpt apo edw kai pera ama 8es na sto valw mprosta na akouseis...:PP ola ta xartia ta exw den fovame

  13. #73
    Παιδιά, έχω άλλη απορία. Σε 1-2 μήνες συμπληρώνω ένα χρόνο από τότε που έβγαλα το δίπλωμά μου, Α1. Τα χριστούγεννα που μας έρχονται και ενώ θα έχω συμπληρώσει 1.5 χρόνο περίπου με το Α1 και θα είμαι άνω των 21, θέλω να πάρω καμιά 600ρα ss, είτε cbr, είτε r6 κτλ...

    Τί μπορώ να κάνω ? Πρέπει να περιμένω κανένα 6μηνο για να είμαι 100% νόμιμος και να ανανεώσω τότε το δίπωμά μου ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να είμαι πιο πριν νόμιμος ? Θα πρέπει να δώσω εξετάσεις για μεγάλη μηχανή ? Αν αποφασίσω να δώσω για μεγάλη μηχανή θα πρέπει να ξανακάνω τα μαθήματα, να δώσω $$ για εξετάσεις κτλ ή υπάρχει κανένας πιο εύκολος τρόπος ?

  14. #74
    vsk apo otan vgazeis to A1 meta apo 2xronia mporeis na to kaneis aporioristo...twra vevaia pote den xereis 8a sou proteina na pas sto ypourgeio ths perioxhs sou na tous rwthseis autoproswpws kai na eisai 100% sigouros gia to pote 8a to vgaleis...

  15. #75
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hereticous
    Παιδιά, έχω άλλη απορία. Σε 1-2 μήνες συμπληρώνω ένα χρόνο από τότε που έβγαλα το δίπλωμά μου, Α1. Τα χριστούγεννα που μας έρχονται και ενώ θα έχω συμπληρώσει 1.5 χρόνο περίπου με το Α1 και θα είμαι άνω των 21, θέλω να πάρω καμιά 600ρα ss, είτε cbr, είτε r6 κτλ...

    Τί μπορώ να κάνω ? Πρέπει να περιμένω κανένα 6μηνο για να είμαι 100% νόμιμος και να ανανεώσω τότε το δίπωμά μου ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να είμαι πιο πριν νόμιμος ? Θα πρέπει να δώσω εξετάσεις για μεγάλη μηχανή ? Αν αποφασίσω να δώσω για μεγάλη μηχανή θα πρέπει να ξανακάνω τα μαθήματα, να δώσω $$ για εξετάσεις κτλ ή υπάρχει κανένας πιο εύκολος τρόπος ?
    Το δίπλωμα σου θα γίνει απεριορίστων κυβικών σε 2 χρόνια από τη μέρα που πήρες το Α1 με την διαδικασία ενός παραβόλου και κάτι άλλων δικαιολογητικών χαρτιών! Τώρα αν έχεις κλείσει τα 21 πριν τα 2 χρόνια και θες να πάρεις δίπλωμα απεριορίστων κυβικών ο μόνος τρόπος είναι να ξαναδώσεις εξετάσεις κανονικά(μαθήματα+λεφτά).

    Εγώ θα σε πρότεινα να κάνεις υπομονή ένα εξάμηνο ακόμα, δεν αξίζει τον κόπο να ξαναδίνεις εξετάσεις!!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

Σελίδα 5 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF