Σελίδα 6 από 22 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
    Το δίπλωμα σου θα γίνει απεριορίστων κυβικών σε 2 χρόνια από τη μέρα που πήρες το Α1 με την διαδικασία ενός παραβόλου και κάτι άλλων δικαιολογητικών χαρτιών!
    δεν χρειάζεται παράβολο...απλά το παλιό δίπλωμα,μια φωτογραφία και ταυτότητα/διαβατήριο

  2. #77
    an exeis to a1 k meta apo ligo gineis 21 k dn 8es na perimeneis 2 xronia dineis mono odigisi me megali mixani?
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  3. #78
    Kάνεις και τα μαθήματα δυστυχώς (αν και 2 αντί για 5), αλλά συνολικά είναι 250Ε περίπου και με αβέβαιο αποτέλεσμα, καθώς μπορεί να κοπείς στις εξετάσεις, αφού είναι τυπικοί (οι εξεταστές) και η εξέταση δεν αντικατοπτρίζει τις πραγματικές σου οδηγικές ικανότητες.

    Παιδιά, μάλλον θα την πάρω 4 μήνες νωρίτερα και θα την κυκλοφορώ ως δεύτερη χαλαρά, γιατί δυστυχώς αρχές καλοκαιριού που συμπληρώνονται τα 2 χρόνια δε λέει να ξεκινήσω να τη μαθαίνω...
    Ας την έχω κυρίως γειτονιά και όπου αλλού μπορώ...

  4. #79
    egine kales voltes file
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  5. #80
    ok, eyxaristw poly file, epishs !

  6. #81
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    πηγή: http://www.in.gr/auto/news/article.a...EntityID=54767

    H έκδοση του νέου τύπου αδειών κυκλοφορίας είναι γεγονός και η παραλαβή τους θα ξεκινήσει από τις 19 Ιανουαρίου 2009.

    Τα νέα διπλώματα οδήγησης έχουν τη μορφή πιστωτικής κάρτας και θα είναι ενιαία σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Είναι από πλαστικό και εκτός από τη φωτογραφία του κατόχου ενδέχεται να φέρουν και μικροτσίπ με τα προσωπικά στοιχεία του κατόχου. Επίσης, η φωτογραφία είναι τυπωμένη με ειδική μελάνη που την κάνει ορατή μόνο στον υπεριώδη φθορισμό, ενώ θα υπάρχουν ειδικά ολογραφήματα, μικροεκτυπώσεις, καθώς και ειδικό ολογράφημα της γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου.

    Η έκδοση των νέων αδειών οδήγησης θα γίνεται από τη Διεύθυνση Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας και η παραλαβή τους από τις κατά τόπους νομαρχίες. Το κόστος των αδειών οδήγησης θα ανέρχεται σε 30 ευρώ, ενώ η αντικατάσταση των παλιών διπλωμάτων θα γίνει σταδιακά έως το 2032.

    Παράλληλα, από τις 2 Ιουνίου 2008 έχει ξεκινήσει και η έκδοση νέων αδειών κυκλοφορίας αυτοκινήτων και ήδη έχουν διατεθεί 60.000 καινούριες άδειες. Οι νέες, κοινοτικού τύπου, άδειες εκδίδονται δωρεάν για όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν για πρώτη φορά, για οχήματα που μεταβιβάστηκαν ή έχει γίνει αλλαγή των στοιχείων τους, για τους κατόχους που προχωρούν σε αντικατάσταση της παλιάς άδειας λόγω απώλειας ή φθοράς και για όσους πρόκειται να ταξιδέψουν σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης,

    Οι νέες άδειες κυκλοφορίας που θα διευκολύνουν αρκετά τους οδηγούς που κάνουν ταξίδια στην Ευρώπη, περιλαμβάνουν τα στοιχεία οχήματος και ιδιοκτήτη, έναν μοναδικό κωδικό αριθμό και κοινοτικούς κωδικούς.

    Να σημειώσω εδώ οτι πλέον για να ταξιδέψετε έξω, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΠΟ 1-1-09 θα πρέπει να διαθέτετε το νέο δίπλωμα οδήγησης, αφού το υφιστάμενο δεν αναγνωρίζεται πλέον απο την Ε.Ε. καθώς δεν φέρει με λατινικούς χαρακτήρες τα στοιχεία του κατόχου καθώς και το τι είναι ικανός να οδηγήσει.

    Ενημερωθείτε απο τους ασφαλιστές σας, καθώς νομίζω και αυτοί έχουν αντίστοιχη οδηγία για την μπλέ κάρτα που χρειάζεστε για ταξίδι εκτός Ελλάδος.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #82
    Παιδες διαβασα και τις εξι σελιδες απο το topic
    αλλα δεν καταλαβα κατι και αν μπορειτε διαφωτιστε με .

    Αν εχεις διπλωμα για μοτοποδηλατο ( 50αρι απο την τροχαια ) και διπλωμα αυτοκινητου τοτε μπορεις μονο με αιτηση και παραβολα να το κανεις Α μικρη κατηγορια ή πρεπει να ξαναδωσεις εξετασεις ;

    Αν πρεπει να ξαναδωσεις εξετασεις και εχεις διπλωμα αυτοκινητου και εισαι πανω απο ..... 24 τοτε πρεπει να κανεις ξανα μαθηματα ή μπορεις μονο με εξεταση οδηγησης να βγαλεις το διπλωμα και αν ναι τοτε τι κατηγορια μπορεις να βγάλεις Α μικρη ή Α μεγαλη ;

    Οοοοολα τα παραπανω τα ρωταω γιατι του πεθερου μου του καρφωθηκε τωρα που πηρε συνταξη ( ειναι κατω απο 65 ) να παρει μηχανη και ζαχαρωνει μια ......... VARANDERO και επιδη και εμενα μου αρεσει η VARANDERO αλλα ( ειμαι της γενιας των 600 ευρω ) ο μονος τροπος να την αποκτησω ειναι την παρει ο πεθερος μου και να την ...... κονομησω εγω σε κανα δυο μηνες που θα την βαρεθει .
    Το θεμα ειναι οτι εχει διπλωμα αυτοκινητου και μοτοποδηλατου και οχι μοτοσυκλετας
    αρα τι πρεπει να κανει ; ( θελει να ειναι και νομιμος τρομαρα μου )

    πλιιιιιιιζζζζζζ χεεεελλππ

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s12original
    πρεπει να ξαναδωσεις εξετασεις;
    Ναι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από s12original
    πρεπει να κανεις ξανα μαθηματα, τι κατηγορια μπορεις να βγάλεις Α μικρη ή Α μεγαλη;
    Ξανά μαθήματα και βγάζεις, είτε Α1, είτε Α. Μόνο τα γενικά σήματα αυτοκινήτου δεν ξαναδίνεις.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από s12original
    του πεθερου μου του καρφωθηκε τωρα που πηρε συνταξη
    Ωραία τον πεθερό θα τον ξεφορτωθείς. Γιατί την πεθερά τι σκέφτηκες;

    Μην τολμήσετε να παίξετε ένα τέτοιο παιχνίδι!

    Αγόρασε του ένα κινέζικο παπί να έχει να παίζει σε καμιά αλάνα με τα υπόλοιπα παιδάκια, και πολύ του είναι. Μην τον βγάλετε στον δρόμο!

  9. #84
    Στα νειατα του ειχε μηχανη μια moto guzi αν θυμαμαι καλα την οποια πουλησε οταν γενηθηκε η πρωτη κορη του . Τωρα που τις παντρεψε και τις δυο κορες ζηλεψε τον μηχανοβιο γαμπρο του ( δηλαδη εμενα ) και ειπε να παρει ξανα μηχανη μονο που τωρα θελει να βγαλει και διπλωμα . Δεν ειναι ασχετος απο μηχανες αλλα τωρα στα " γεραματα " του ειρθε να γινει νομιμος easy rider .

  10. #85
    ...
    10 πισωλαστιχα
    αλλαζω καθε χρονο
    γιατι στα τμηματα μπροστα
    ολο burnout χωνω

  11. #86
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2008
    Μηνύματα
    1
    Ρε φίλε κάτσε μια στιγμή γιατί μπερδεύτηκα. Εγώ του χρόνου κλείνω τα 16 και θα βγάλω δίπλωμα. Ποιας κατηγορίας θα είναι? Α μικρό, Μοτοποδηλάτου ή κάτι άλλο?

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Μοτοποδηλάτου από την Τροχαία.

    :μπιμπερό: :μπιμπερό: :μπιμπερό:


  13. #88
    παιδια το bros 400 καλυπτεται?
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  14. #89
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
    παιδια το bros 400 καλυπτεται?
    φιλε το εχω ψαξει οσο δεν παιρνει...
    βαρεθηκα
    η απαντηση μου και ναι και οχι.παντος φροντησε να μην τρακαρεις:rotflmao:

  15. #90

    Question μπορω με διπλωμα Α1 να οδηγησω το ΚΤΜ 625 smc?

    ξερω οτι στους πιο παλιους θα εχουν σπασει τα νευρα με αυτο το ερωτημα αλλα ειναι αναγκη... υπαρχει καποιος που να ξερει πραγματικα τι ισχυει?

Σελίδα 6 από 22 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF