Σελίδα 8 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #106
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    οκ καλο αυτο αλλα υπαρχει μια λεπτομερεια οτι χρειαζομαι την ιπποδυναμη στον τροχο...αν στην εγκριση ειναι στο στροφαλο δεν μου κανει.πρεπει να ζητησω απο την χοντα συγκεκριμενα την ιπποδυναμη στον τροχο γιατι με αυτην ειμαι νομιμος.οι εγκριση τυπου αραγε τι μετρηση να εχει?

  2. #107
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    "βεβαια απο την στιγμη που ηρθε ελλαδα [εστω και παραεισαγωγη] υπαρχει εγκριση τυπου απο το υπουργειο οποτε και αυτη μπορει να σε καλυπτει"
    μπορω να την βρω στο υπουργειο??θα τα καταφερω?:rotflmao:

  3. #108
    re palikaria na sas pw poia ta xarakthristhka tou diplwmatos 50 cc??

    kai mexri posa dikaioumai na mn mas grapsoun k gia mlks!!!
    LOL prosoxh k kranos

  4. #109
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ROADlover
    re palikaria na sas pw poia ta xarakthristhka tou diplwmatos 50 cc??

    kai mexri posa dikaioumai na mn mas grapsoun k gia mlks!!!
    καταρχην δεν λεγεται διπλωμα 50cc
    λεγεται διπλωμα οδηγησης μοτοποδηλατου οποτε μπορεις να οδηγησεις οτιδηποτε εχει αδεια κυκλοφοριας μοτοποδηλατου ..... τοσο απλο

    κοιτα στον νομικο ορισμο μοτοποδηλατου στον ΚΟΚ/Αρθρο 2/Παραγραφο 1

    http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

  5. #110
    tnx polu re !!
    LOL prosoxh k kranos

  6. #111
    παρακαλω ... ρε

  7. #112
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Νέα διπλώματα οδήγησης


    Από τη Δευτέρα θα χορηγούνται τα νέου τύπου διπλώματα οδήγησης

    Τα νέα διπλώματα θα μοιάζουν με πιστωτική κάρτα και θα εκδίδονται πλέον από τη διεύθυνση διαβατηρίων της αστυνομίας.

    Επίσης, η αναγραφή του τύπου αίματος στα νέα διπλώματα είναι προαιρετική.

    Προς το παρόν δεν εξετάζεται η δυνατότητα προσθήκης πρόσθετων πληροφοριών μέσω ειδικού τσιπ.

    Οι κάτοχοι παλαιού τύπου διπλωμάτων δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάξουν τα παλιά διπλώματα, καθώς θα ισχύουν έως το 2032.


    http://www.skai.gr/master_story.php?id=107656

  8. #113
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Εκτος και αν θελουν να ταξιδεψουν στο εξωτερικο...
    νομιζω κατι περι ελληνικων-αγγληκων χαρακτηρων...

  9. #114
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
    Εκτος και αν θελουν να ταξιδεψουν στο εξωτερικο...
    νομιζω κατι περι ελληνικων-αγγληκων χαρακτηρων...
    Μια χαρα ταξιδευεις οξω με τις "παλιες" αδειες οδηγησης


  10. #115
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Διευκρινήσεις για τα νέα διπλώματα οδήγησης από τη Νομαρχία Αθηνών -Πειραιώς

    21/01/2009


    Διευκρινιστικές απαντήσεις σε ερωτήσεις σχετικά με τα νέα διπλώματα οδήγησης εξέδωσε η Νομαρχία Αθηνών Πειραιώς. Συγκεκριμένα:

    1. Γιατί άλλαξε η διαδικασία έκδοσης του διπλώματος οδήγησης;

    Άλλαξε γιατί η χώρα μας ήταν υποχρεωμένη να εναρμονιστεί με την κοινοτική οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Εάν δεν είχαμε εναρμονιστεί, τότε τα νέα διπλώματα οδήγησης που θα εκδίδονταν στην Ελλάδα δεν θα γίνονταν δεκτά από την Ευρωπαϊκή Ένωση και σε οποιαδήποτε χώρα-μέλος.

    Σύμφωνα, με την κοινοτική οδηγία (2006/126/ΕΚ), οι νέες άδειες οδήγησης από 19-1-2009, σε όλα τα κράτη – μέλη πρέπει υποχρεωτικά να εκδίδονται, σύμφωνα με τα πρότυπα που αναφέρουν οι διατάξεις της οδηγίας και να εκτυπώνονται σε μορφή πλαστικής κάρτας. Τα νέα διπλώματα είναι πιο εύχρηστα για τον πολίτη και πιο ασφαλή, αφού είναι αδύνατη πλέον η πλαστογράφησή τους.

    2. Αν έχω δίπλωμα οδήγησης, το οποίο λήγει το 2025 πότε πρέπει να εκδώσω νέο;

    Τα διπλώματα οδήγησης σε χάρτινο έντυπο (δηλαδή παλαιού τύπου) που ήδη έχουν εκδοθεί ισχύουν μέχρι το 2033, τηρουμένων των διατάξεων που ισχύουν για την ανανέωσή τους.

    Από το 2033 θα ισχύουν υποχρεωτικά τα νέα διπλώματα οδήγησης στο νέο πλαστικοποιημένο έντυπο. Η αντικατάσταση του ισχύοντος διπλώματος οδήγησης, το οποίο είναι εκτυπωμένο σε χάρτινο έντυπο με νέο, πλαστικού τύπου, πριν από το 2033 μπορεί να γίνει οποτεδήποτε. Ωστόσο, συνιστάται οι ενδιαφερόμενοι να καταθέσουν τα δικαιολογητικά τους στις Διευθύνσεις Μεταφορών από την 1/4/2009 για την αποφυγή υπερβολικού φόρτου εργασίας και ταλαιπωρίας για τους πολίτες.

    3. Εκδίδω τώρα δίπλωμα οδήγησης, πρέπει να ακολουθήσω τη νέα διαδικασία;

    Ναι. Για αιτήσεις που κατατίθενται από την 19-1-2009 και μετά, στις αρμόδιες Υπηρεσίες Μεταφορών των Νομαρχιών, για έκδοση νέου διπλώματος οδήγησης, επέκταση, ανανέωση κ.λ.π., τα νέα διπλώματα οδήγησης θα εκτυπώνονται σε μορφή πλαστικής κάρτας, σύμφωνα με τη νέα διαδικασία.

    4. Κατοικώ σε έναν από τους 48 Δήμους που υπάγονται στην αρμοδιότητα της Νομαρχίας Αθηνών. Σε ποιά Διεύθυνση Μεταφορών μπορώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά που απαιτούνται;

    Ειδικά, για τους 48 Δήμους που υπάγονται στη Νομαρχία Αθηνών, ο Νομάρχης, Γιάννης Σγουρός, έλαβε την απόφαση οι πολίτες να μπορούν να καταθέτουν τα δικαιολογητικά τους και ανεξάρτητα από τη διεύθυνση κατοικίας τους, σε οποιαδήποτε από τις τέσσερις Διευθύνσεις Μεταφορών της Νομαρχίας Αθηνών. Σκοπός είναι η άμεση και εύκολη εξυπηρέτηση των πολιτών, χωρίς καθυστερήσεις και ταλαιπωρία.

    Αναλυτικά οι Διευθύνσεις Μεταφορών της Νομαρχίας Αθηνών είναι:

    * Κεντρικός Τομέας: Λ. Μεσογείων 156, Χολαργός
    * Ανατολικός Τομέας: Λ. Μεσογείων 448, Αγία Παρασκευή
    * Δυτικός Τομέας: Τρώων 1 & Χαλκίδος, Περιστέρι
    * Νότιος Τομέας: Θεομήτορος 59, Άλιμος

    5. Τί δικαιολογητικά απαιτούνται;

    Ισχύουν τα ίδια δικαιολογητικά που απαιτούνταν από το Νόμο και πριν από την 19/1/2009 και προστίθενται υποχρεωτικά και τα παρακάτω: Α) Αίτηση εκτύπωσης άδειας οδήγησης, χορηγείται από τις Διευθύνσεις Μεταφορών ή μπορείτε να την αναζητήσετε στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Μεταφορών: www.yme.gr/Οδηγός του Πολίτη / Άδειες Οδήγησης

    * Στην αίτηση εκτύπωσης πρέπει να αναγράφονται όλα τα στοιχεία προσωπικής κατάστασης του ενδιαφερομένου με κεφαλαίους χαρακτήρες, με στυλό αποκλειστικά χρώματος μπλε (τύπου bic)
    * Το επώνυμο και το όνομα συμπληρώνονται, όπως αναφέρονται σε επίσημα έγγραφα ελληνικών αρχών (ταυτότητα ή διαβατήριο)
    * Δεν απαιτείται η αναγραφή λατινικών χαρακτήρων
    * Με λατινικούς χαρακτήρες αναγράφονται μόνο τα ξένα ονόματα, όπως αυτά αναφέρονται σε δημόσια έγγραφα (π.χ. αποδεικτικό ταυτότητας ομογενών, διαβατήρια κ.λ.π.)
    * Η υπογραφή του κατόχου, πρέπει να βρίσκεται αυστηρά μέσα στο υποδεικνυόμενο πλαίσιο για την υπογραφή

    Η παραπάνω υπογραφή θα εκτυπώνεται στο νέο δίπλωμα οδήγησης και για αυτό πρέπει να μπαίνει προσωπικά από τον ίδιο τον κάτοχο.

    Β) Παράβολο 30 Ευρώ της Εθνικής Τράπεζας

    Γ) Μια έγχρωμη φωτογραφία τύπου διαβατηρίου, η οποία θα επικολλάται στην αίτηση εκτύπωσης (με ειδική κόλα τύπου stick)

    Απαγορεύεται αυστηρά, η χρήση συρραπτικού μηχανήματος ή συνδετήρων, τόσο για την επικόλληση της φωτογραφίας, όσο και για την τυχόν σύρραψη των δικαιολογητικών που επισυνάπτονται στην αίτηση.Προσοχή, η φωτογραφία θα πρέπει να πιαστεί από τις άκρες και να μην υπάρχουν δακτυλικά αποτυπώματα (η επικόλληση γίνεται με τη βοήθεια λευκού χαρτιού). Στο πίσω μέρος της φωτογραφίας πριν κολληθεί στην αίτηση να αναγράφεται αχνά με μολύβι το όνομα και το επώνυμο του αιτούντος.Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στις Διευθύνσεις Μεταφορών των Νομαρχιών.

    6. Σε πόσες μέρες θα έχω το νέο δίπλωμα οδήγησης;

    Πριν την 19/1/2009, τα νέα διπλώματα οδήγησης εκδίδονταν από τις Διευθύνσεις Μεταφορών, της Νομαρχίας Αθηνών σε τρεις έως πέντε εργάσιμες ημέρες, από την ημέρα της πρακτικής εξέτασης.

    Τα νέα διπλώματα οδήγησης θα εκτυπώνονται, όπως προβλέπεται από την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ), εντός επτά ημερών από τη Διεύθυνση Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας, από την ημερομηνία αποστολής της αίτησης εκτύπωσης και θα επιστρέφονται στις Διευθύνσεις Μεταφορών, για να παραδοθούν στους πολίτες.

    7. Γιατί η διαδικασία έκδοσης άδειας οδήγησης επιβαρύνεται με 30 Ευρώ;

    Το παράβολο από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος των 30 Ευρώ, θα καταβάλλεται υπέρ του ειδικού λογαριασμού του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών (ν.δ. 638/1970 όπως ισχύει) και περιλαμβάνει τέλη υπέρ δημοσίου, την αξία του εντύπου του διπλώματος οδήγησης και των ταχυδρομικών εξόδων αποστολής των δικαιολογητικών προς τη Διεύθυνση Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας και αντίστροφα των διπλωμάτων οδήγησης προς τις Υπηρεσίες Μεταφορών.

    Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να καλείτε στη Γραμμή Επικοινωνίας της Νομαρχίας Αθηνών: 1539 από 8π.μ. έως 8 μ.μ.

  11. #116
    καλησπερα ρε παιδια ελπιζω να μπορεσετε να μου λυσετε καποιοες αποριες..

    Συμφωνα με τη κοινοτικη οδηγια την οποια υποτιθεται οτι εχουμε εναρμοπνιστει 2006/126/ΕΚ
    ολοι οι καοχοι καποιας κατηγοριας οδηγησης μπορουν αυτοματος να οδηγουν και Μοτοποδηλατα....
    ισχυει αυτο με ενδιαφερει να παρο ενα 50cc αν μπορω με την αδεια αυτοκινητου..

    Επισης να πω οτι η αδεια μου ειναι απο Κυπρο και καπου διαωασα εδο στην αρχικη σελιδα οτι οι αλλοδαποι δικαιουνται να οδηγουν..
    Εγω εχω μια αδεια οδηγησης για την μικρη Α κατηγορια ( 125 ) που η κυπρος, οπως και η αγγλια και αλλες χωρες δινουν σε οσους εχουν αδεια αυτοκινητου.. Απλα αυτη η αδεια ειναι μαθητευομενου ( υπο επιτηρηση) .. Αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να εχο συνεπιβατη και πρεπειο να εχο πινακιδες L
    ( Λlearner= ....Αυτην την αδεια θα την αναγνωριζουν εδω ?




    ευχαριστω

  12. #117
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    2
    Ξενύχτησα διαβαζοντας αυτο το θέμα και αναλογα στο Ιντερνετ ψαχνοντας να βρω απαντηση στο παρακατω ερωτημα.

    Εχω το παλιο Α1 (1999) με <125cc <11KW (και αμαξιού) και θελω να αγορασω το Crypton-X, γαρ οτι το παλιο πιστό μου KazeR εκανε ξαφνικά "φτερα" την περασμενη βδομαδα . Καταλαβαίνω ότι (θεωρητικά) το δίπλωμά μου με καλύπτει για αυτην την μηχανή, αλλα για να αποφύγω την περιπτωση ασχετου Ζετα που θα επιμενει στο "125cc", τι θα ητανε καλύτερο (δεν εχω χρονο/υπομονη για να παω για εξετασεις για να παρω το Α, και δεν προκειται να οδηγησω μεγαλύτερο απο παπι) :

    1) να "δηλώσω" απωλεια σε κάποιο ΚΕΠ και εκδωση καινούργιου διπλώματος, οποτε να λεει το 25KW πανω, και ας εχει τον κωδικό για την παλια Α1 ; (το Χ καλύπτεται και με 11KW ούτως ή άλλως)

    2) να παω να ζητησω αντικατασταση με το καινουργιο πλαστικό δίπλωμα, για τους ίδιους λόγους; Εχουν αρχισει να τα αντικαταστούνε; ΜΕ ενδιαφερει οδήγηση και στην Ευρωπη (με το αμαξι)

    3) να μην ανυσηχώ ιδιαίτερα και να κρατησω το δίπλωμα ως εχει;

    Ξερει κανεις ποσο χρονο παιρνουν τα 1-2;

    Ευχαριστω

  13. #118
    Καλημέρα
    Δε καλύπτεσε φιλε οτι και να κάνεις απο τα 3. Πρεπει να πας να δωσεις εξετάσεις για απεριόριστα..
    Το ίδιο είχα κάνει και εγώ σε αντιστοιχη περίπτωση..Ας πει και κάποιος αλλος την γνώμη του...
    Ωραια νομοθεσια ε?

  14. #119
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/06/2007
    Μηνύματα
    4
    Φίλε είμαι ίδια ακριβώς περίπτωση με εσένα γιατί ήθελα να αγοράσω scooter 7,8KW αλλά 150cc.
    Επέλεξα το No 2 αυτά που γράφεις αλλά τελικά ενώ πήρα το νέου τύπου δίπλωμα που έγραφε έως 25KW, έγραφε επίσης και το περιορισμό No 72 ο οποίος με επαναφέρει στην κατηγορία του παλιού διπλώματος και τελικά αγόρασα scooter 125cc. Το πρόβλημα είναι ότι αν γίνει κάποιο ατύχημα η ασφαλιστική μπορεί να μη σε καλύψει αν υπερβένεις τα κυβικά και καλύπτεις μόνο τα KW.
    Τα ΚΕΠ δεν βγάζουν τα νέου τύπου διπλώματα.

  15. #120
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντησεις.
    Αλλα κατι μου διαφεύγει. Αφου η νομοθεσία ποια μιλαει για 25KW και 0,16kw/kgr και δεν βαζει ποια πουθενα περιορισμό στα κυβικά (ασχετως τι εκανε παλιοτερα), και αφου (ακομη και με την παρατηρηση 72) το συγκεκριμενο παπι καλύπτει και στους δυο περιορισμούς (ακομη και με < 11KW ειναι ενταξει, μερικοι δινουν με αυτο για την μικρή Α!!), τοτε γιατι δεν καλύπτομαι;
    Εγω το ελεγα απλα για να "φυγει" απο το δίπλωμα αυτο το <125cc να μην εχει κανεις πατημα, ουτε Ζετας ουτε ασφαλιστική. Τον νομο τον διαβασα, απο που μπορει να προκύψει κολλημα με την διαφορα 125 με 135 cc;

Σελίδα 8 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF