Σελίδα 9 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #121
    Εχω ξεκινησει την διαδικασια για να βγαλω διπλωμα για απεριοριστα κυβικα και οπως ειναι φθσικο με πιανει η αλλαγη σε νεο τυπο διπλωματος. Το θεμα ειναι οτι θα με βολευε να κρατησω το παλιο για να υπαρχει μονιμα στο αυτοκινητο. Αν δηλωσω απωλεια του παλιου διπλωματος θα εχω προβλημα; Και κατι αλλο που δεν ρωτησα τον δασκαλο αν κοπω στη θεωρια πληρωνω επιπλεον παραβολα;
    Ευχαριστω!!

  2. #122
    λοιπόν το ζήτημα λύθηκε με τις νέες άδειες κυκλοφορίας του νέου ευρωπαϊκού τύπου κάτι έντονα πράσινες με μεγάλο μέγεθος που γράφουν GR μπροστά. Σε αυτές λοιπόν υπάρχει ένας κωδικός Q που γράφει το πολυσυζητημένο kw/kgr συγκεκριμένα για την κάθε μοτοσικλέτα και έτσι ο καθένας θα ξέρει αν έχει δικαίωμα να οδηγήσει την κάθε μοτοσικλέτα!!!!
    Αυτό προκύπτει από την έγκριση τύπου του μοντέλου και υπάρχει εδώ για όλα τα οχήματα: http://webtao.yme.gov.gr:16004/

  3. #123
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Μόλις πληροφορήθηκα οτι για την επέκταση Α1 σε Α πρίν τα 2 χρόνια, χρειάζεται 10 υποχρεωτικά μαθήματα και όχι 4 που ίσχυε, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

    Σε όσες σχολές πήρα μου είπανε οτι είναι ακόμα 4, σε αυτή που έκανα τα χαρτιά μου λένε 10....
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  4. #124
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeIII
    Εχω ξεκινησει την διαδικασια για να βγαλω διπλωμα για απεριοριστα κυβικα και οπως ειναι φθσικο με πιανει η αλλαγη σε νεο τυπο διπλωματος. Το θεμα ειναι οτι θα με βολευε να κρατησω το παλιο για να υπαρχει μονιμα στο αυτοκινητο. Αν δηλωσω απωλεια του παλιου διπλωματος θα εχω προβλημα; Και κατι αλλο που δεν ρωτησα τον δασκαλο αν κοπω στη θεωρια πληρωνω επιπλεον παραβολα;
    Ευχαριστω!!
    φιλε Γιωργη
    1ον-Οι ερωτησεις ειναι 20 αν θυμαμαι καλα και ειναι αρκετα ευκολες.
    2ον-Σε περιπτωση που αποτυχεις στην θεωρητικη εξεταση (δηλαδη κανεις παραπανω απο 2 λαθη) τοτε δεν ξαναπληρωνεις κανενα παραβολο.

    Υ.Γ> Ειχα κοπει την πρωτη φορα αλλα στα σηματα του αυτοκινητου που τα ειχα δωσει μαζι με τη μηχανολογια της μηχανης (την οποια περασα) και ξαναπηγα (χωρις να επιβαρυνθω χρηματικα) και εδωσα απλα ξανα τα σηματα.
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Ακούστε και κάποιες άλλες λεπτομέρειες που μου είπε ενας ιδιοκτήτης σχολής οδηγων.
    Αν παρεις διπλωμα Α1 (μικρο) εχοντας οδηγησει παπι, τότε μετα απο 2 χρόνια μπορεις να το μετατρέψεις σε απεριοριστα μεν, αλλα για μηχανή χωρις συμπλέκτη!

    Για να οδηγησεις μεγάλη με συμπλέκτη πρέπει ή να πάρεις κατευθείαν δίπλωμα Α (μεγάλο) οδηγωντας μεγάλη μηχανη με συμπλέκτη, ή να πάρεις το Α1 (μικρό ) οδηγώντας μικρή μηχανή με συμπλέκτη και να το μετατρέψεις σε απεριοριστα μετα απο 2 χρόνια..

    Γι'αυτο το λόγο οι περισσότερες σχολές έχουν 4 μηχανες!
    Παπί, scooter μεγάλο, μικρο με συμπλέκτη (πολυ συνηθισμενο ειναι το cbf125), και μεγάλο με συμπλέκτη.

    Ευτυχως που πήρα κατευθείαν διπλωμα για μεγάλο και με συμπλέκτη και ξεμπέρδεψα

  6. #126
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2010
    Μηνύματα
    2
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
    Μόλις πληροφορήθηκα οτι για την επέκταση Α1 σε Α πρίν τα 2 χρόνια, χρειάζεται 10 υποχρεωτικά μαθήματα και όχι 4 που ίσχυε, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

    Σε όσες σχολές πήρα μου είπανε οτι είναι ακόμα 4, σε αυτή που έκανα τα χαρτιά μου λένε 10....

    για πες ρε φιλε τι γνωριζεις??εγω ηξερα οτι μονο μετα απο δυο χρονια μπορω να το αναβαθμισω
    Ride the sky

  7. #127
    Παιδες επειδη σκοπευω και εγω να αναβαθμιτώ επειτα απο 1,5 χρόνο με 50 cc ψάχνω για σχολη οδηγών....

    Φοβάμαι όμως μήπως ειναι κλέφτες και δε ξερω τι λαμογιές παιζουν
    μου ζήτησαν

    • παραβολο εθνικης 30
    • αφμ
    • ταυτοτητα
    • διπλωμα κουτιου
    • 15 ευρω για καταθεση
    • 27 ευρω για παραλαβη


    Απο οτι εψαξα το 30 ευρω ισχυει..
    27 ευρω ειδα πως ειναι για την επεκταση κάπως εαν εχις ηδη διπλωμα.
    τα 15 ευρω δεν ξέρω!! Και γενικά έχω δει διαφορετικά πραγματα να ζητάνε απο σχολη σε σχολη.

    Τα υπολοιπα μου ειπε 300 ευρώ πάντως..
    Μηπως ειναι πολυ λιγα;

  8. #128
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Parhs
    Παιδες επειδη σκοπευω και εγω να αναβαθμιτώ επειτα απο 1,5 χρόνο με 50 cc ψάχνω για σχολη οδηγών....

    Φοβάμαι όμως μήπως ειναι κλέφτες και δε ξερω τι λαμογιές παιζουν
    μου ζήτησαν

    • παραβολο εθνικης 30
    • αφμ
    • ταυτοτητα
    • διπλωμα κουτιου
    • 15 ευρω για καταθεση
    • 27 ευρω για παραλαβη


    Απο οτι εψαξα το 30 ευρω ισχυει..
    27 ευρω ειδα πως ειναι για την επεκταση κάπως εαν εχις ηδη διπλωμα.
    τα 15 ευρω δεν ξέρω!! Και γενικά έχω δει διαφορετικά πραγματα να ζητάνε απο σχολη σε σχολη.

    Τα υπολοιπα μου ειπε 300 ευρώ πάντως..
    Μηπως ειναι πολυ λιγα;
    Τα 15 ευρώ λογικά είναι για αυτόν που θα πάει να σου πάρει το δίπλωμα από το υπουργείο.
    Αν δεν θες να τα πληρώσεις πρέπει να πας ο ίδιος.
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  9. #129
    Μηπως ομως τα παιρνουν απο τροχαία πλέον και οχι απο υπουργείο;
    Ακουσα οτι θελει 20 ημέρες να ερθει το διπλωμα:S απο τη στιγμη που θα το πάρεις.

  10. #130

    Αδικαιολόγητη Καθυστέρηση άδειας οδήγησης

    Παιδιά, έχω ήδη άδεια αυτοκινήτου και έδωσα για μηχανή στις 04-05-2010.
    Είχα ήδη πληρώσει 800 ευρώ τον δάσκαλο σε μαθήματα (χωρίς απόδειξη) και "αναγκάστηκα" να λαδώσω 200 ευρώ τον εξεταστή (Χολαργός) για να περάσω (ποιος ξέρει πώς να τα μοιράστηκαν...).
    Ένα μήνα μετά (περίπου 12 Ιούνη 2010) πήγα ο ίδιος στη Διεύθυνση Διαβατηρίων της ΕΛ.ΑΣ. (Χίου 8, Καισαριανή) και τους ρώτησα πότε θα στείλουν τη νέα άδεια εκτυπωμένη πίσω, που την είχαν παραλάβει 04-06-2010 από τη Νομαρχία.
    Μου είπαν "προς τέλη Ιούνη", αν και, όπως τους έδειξα την σχετική Υπουργική Απόφαση, ΌΦΕΙΛΑΝ να τη στείλουν εντός 7 ημερών. Μου απάντησαν ότι έγινε ανακατανομή προσωπικού και αργούν περισσότερο. (κλασική απάντηση για να διευκολύνεται η μίζα και ο λαδιάρης υπάλληλος που θέλει το κατιτίς του, δηλ. γρηγορόσημο)
    Τώρα (τέλη Ιούνη 2010) στη Νομαρχία (Χολαργός) μου λένε ότι θα την πάρω τέλη Ιούλη, αρχές Αυγούστου!!!
    Έχετε ανάλογη εμπειρία εσείς να καταθέσετε;
    Είμαι δικηγόρος και σκέπτομαι να τους κάνω αναφορά (και ίσως μήνυση), διότι ο νόμος λέει πως οι υποθέσεις-αιτήσεις των πολιτών πρέπει να διεκπεραιώνονται εντός 50 ημερών ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ. Όποιος θέλει, ας πει τη δική του άποψη.

  11. #131

    Re: Αδικαιολόγητη Καθυστέρηση άδειας οδήγησης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Geo Scoot Law
    Παιδιά, έχω ήδη άδεια αυτοκινήτου και έδωσα για μηχανή στις 04-05-2010.
    Είχα ήδη πληρώσει 800 ευρώ τον δάσκαλο σε μαθήματα (χωρίς απόδειξη) και "αναγκάστηκα" να λαδώσω 200 ευρώ τον εξεταστή (Χολαργός) για να περάσω (ποιος ξέρει πώς να τα μοιράστηκαν...).
    Ένα μήνα μετά (περίπου 12 Ιούνη 2010) πήγα ο ίδιος στη Διεύθυνση Διαβατηρίων της ΕΛ.ΑΣ. (Χίου 8, Καισαριανή) και τους ρώτησα πότε θα στείλουν τη νέα άδεια εκτυπωμένη πίσω, που την είχαν παραλάβει 04-06-2010 από τη Νομαρχία.
    Μου είπαν "προς τέλη Ιούνη", αν και, όπως τους έδειξα την σχετική Υπουργική Απόφαση, ΌΦΕΙΛΑΝ να τη στείλουν εντός 7 ημερών. Μου απάντησαν ότι έγινε ανακατανομή προσωπικού και αργούν περισσότερο. (κλασική απάντηση για να διευκολύνεται η μίζα και ο λαδιάρης υπάλληλος που θέλει το κατιτίς του, δηλ. γρηγορόσημο)
    Τώρα (τέλη Ιούνη 2010) στη Νομαρχία (Χολαργός) μου λένε ότι θα την πάρω τέλη Ιούλη, αρχές Αυγούστου!!!
    Έχετε ανάλογη εμπειρία εσείς να καταθέσετε;
    Είμαι δικηγόρος και σκέπτομαι να τους κάνω αναφορά (και ίσως μήνυση), διότι ο νόμος λέει πως οι υποθέσεις-αιτήσεις των πολιτών πρέπει να διεκπεραιώνονται εντός 50 ημερών ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ. Όποιος θέλει, ας πει τη δική του άποψη.
    εδωσες 1000ευρω για διπλωμα μοτοσυκλετας Α ενω ειχες διπλωμα αυτοκιμητου?
    πολλα.δε το λεω για σενα,αλλα πολλα μου φαινονται.εκανες πιο πολλα μαθηματα?
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  12. #132
    αγαπητέ route 66,

    για α+β (και μεγάλη μηχανή)
    Έδωσα τόσα πολλά γιατί έκανα τριπλάσια μαθήματα (10 ώρες μίνιμουμ + 20 ώρες επιπλέον) με δάσκαλο σχετικά μακρινό συγγενή μου που δεν ήθελε να πληρωθεί, αλλά εγώ προτιμούσα να μην του έχω άλλη υποχρέωση.
    Τελικά η άδεια οδήγησης πήγε από τη Διεύθυνση Διαβατηρίων της Αστυνομίας στη Νομαρχία (Χολαργός) περίπου 1 Ιουλίου, δηλ. με σημαντική καθυστέρηση (σε σχέση με τις 7 μέρες που λέει η σχετική Υπουργική Απόφαση) τριών και πλέον εβδομάδων.
    Το παραπάνω (αρχικό) ποστ μου το έγραψα γιατί ως δικηγόρος ξέρω το νομικό πλαίσιο και ήθελα να το μάθουν όλοι όσοι τυχόν διαβάζουν το φόρουμ. Ο ρόλος του νομικού εν γένει είναι ενημερώνει έγκυρα τους συμπολίτες του για τα δικαίωματά τους, όταν αυτά παραβιάζονται.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα μου πείτε σαν αντίρρηση: Εδώ δεν μπορούν να προστατεύσουν τον εαυτό τους (βόμβα στον υπασπιστή προοριζόμενη για τον υπουργό), θα σκεφτούν εμάς; Η απάντησή μου είναι απλούστατη: άλλο το ένα άλλο το άλλο. Πολλοί νόμοι σήμερα στην Ελλάδα ορίζουν συγκεκριμένες προθεσμίες για να διεκπεραιώνει η Διοίκηση τις αιτήσεις-υποθέσεις των πολιτών, ώστε να περιορίζεται η αυθαιρεσία της (και το γρηγορόσημο).

  13. #133
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Καλησπερα παιδες, θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεματακι.
    Φιλος με διπλωμα Α1,θελει να κανει αναβαθμιση σε απεριοριστων,και πηγε στα κεπ για να ρωτησει τι και πως.
    Εκει δεν ειχαν ιδεα!!! Παροτι και απο το υπουργειο και απο το νετ εχουμε δει οτι γινετε και μεσω κεπ,αυτοι δεν ξεραν τπτ.
    Ειναι δυνατον??? Μπορει καποιος να με βοηθησει, μπας και παω να τους ανοιξω τα ματια δλδ???ΕΛΕΟΣ!!
    Ευχαριστω πολυ.
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  14. #134
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    ^ Ας πάει σε άλλο ΚΕΠ...
    Give me fuel, Give me fire

  15. #135
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2011
    Μηνύματα
    1
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    Ακούστε και κάποιες άλλες λεπτομέρειες που μου είπε ενας ιδιοκτήτης σχολής οδηγων.
    Αν παρεις διπλωμα Α1 (μικρο) εχοντας οδηγησει παπι, τότε μετα απο 2 χρόνια μπορεις να το μετατρέψεις σε απεριοριστα μεν, αλλα για μηχανή χωρις συμπλέκτη!

    Για να οδηγησεις μεγάλη με συμπλέκτη πρέπει ή να πάρεις κατευθείαν δίπλωμα Α (μεγάλο) οδηγωντας μεγάλη μηχανη με συμπλέκτη, ή να πάρεις το Α1 (μικρό ) οδηγώντας μικρή μηχανή με συμπλέκτη και να το μετατρέψεις σε απεριοριστα μετα απο 2 χρόνια..

    Γι'αυτο το λόγο οι περισσότερες σχολές έχουν 4 μηχανες!
    Παπί, scooter μεγάλο, μικρο με συμπλέκτη (πολυ συνηθισμενο ειναι το cbf125), και μεγάλο με συμπλέκτη.

    Ευτυχως που πήρα κατευθείαν διπλωμα για μεγάλο και με συμπλέκτη και ξεμπέρδεψα
    Καλημέρα σε ολους.. Το μπλεξιμο ουσιαστικα ειναι για οσους (οπως κι εγω απο το 1999) εχουμε Α1 με περιορισμο <125cc <11kw. Ειχα ρωτησει στο υπουργειο Δεκ 2010 κ μου ειχαν πει πως ΔΕ γινεται ανανεωση σε μεγαλυτερο χωρις εξετασεις (ρωτησα τηλεφωνικως κι εχω μια αμφιβολια για το αν καταλαβαν τι ακριβως θελω) , αλλα περιμενε λιγο γιατι παιζει να βγει σχετικη ρυθμιση..(δε ξαναρωτησα).
    Απο αυτα που διαβαζω στα forum εχω δει τις παρακατω αντικρουομενες απαντησεις:
    α) ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ν αναβαθμιστει χωρις εξετασεις (αφου το 1999 που το εβγαλα με την τοτε νομοθεσια το Α1 αλλαζε σε Α απεριοριστο ΜΟΝΟ με εξετασεις υστερα απο 2 χρονια ή αφου εκλεινες τα 21).

    β) Αφου ο νομος αλλαξε και δε υπαρχει πλεον Α1 μπορω το αναβαθμισω σε Α μικρο <25kw <0,16kw/kg (παντα χωρις εξετασεις μιλαμε).

    γ) Αναβαθμιση σε Α απεριοριστο εφοσον εχω το Α1 δυο χρονια ή εχω κλεισει τα 21... (αυτη η εκδοχη μ αρεσει)

    δ) Το β ή γ (Α μικρο εστω ή Α απεριοριστο) αλλα με περιορισμο στις "παρατηρησεις" "78" που σημαινει πως η μηχανη πρεπει να ειναι χωρις "πωδοστοτηριο συμπλεκτη" αν δεν κανω λαθος, με αλλα λογια ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΚΕΚΤΗ.. (με το σκεπτικο πως το Α1 το εβγαλες το '99 με παπι χωρις συμπλεκτη)

    Τι απ ολα τα παραπανω ισχει, νομιζω πως με σιγουρια μονο καποιος στο Υπουργειο που εχει διαθεση να σ εξυπηρετησει μπορει να στο πει ή καποιος σε σχολη οδηγων που να ναι φιλος κ το ψαξει..
    Σιγουρα σε ΚΕΠ δε βρισκεις ακρη κ tricks του στυλ "θα πως πως το χασα κ το καινουριο θα γραφει Α μικρο αντι Α1" δεν πιανουν αφου στις παρατηρησεις θα σε περιοριζει παλι το παλιο σου διπλωμα. Μιλαμε παντα για να εισαι ΝΟΜΙΜΟΣ οχι για να κοροϊδευεις τους μπατσους.
    Τελος πιστευω πως ακομα κι αν δικαιουσαι την ανανεωση πρεπει να πληρωσεις τα παραβολα κ να παρεις στα χερια σου το καινουριο διπλωμα, δε νομιζω πως αρκει ο ισχυρισμος "ο νομος εχει αλλαξει, αρα το Α1 ισουται με Α μικρο, συνεπως οδηγω νομιμα το 200αρι σκουτερ.." σιγουρα οχι στο μπατσο, ισως μονο στο δικαστηριο..

    Ακουω τις γνωμες σας!!


    ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ:
    Αν το Α1 <125cc & <11kw εχει εκδοθει πριν απο το ΦΕΚ του 2001 Ν. 2963/2001 ΦΕΚ 263/Α που καταργει την Α1 και την αντικαθιστα με το Α (μικρο) <25kw & <0,16kw/kg μπορει να αναβαθμιστει μονο με εξετασεις (οτι ισχυε δηλαδη οταν εκδοθηκε η αδεια οδηγησης).
    Αν εβγαλες Α1 μεσα στο διαστημα που ισχυε μεν το ΦΕΚ, αλλα δεν ειχε αλλαξει ο τροπος εξετασης (Νοε 2001 - Μαι 2002 νομιζω) μπορεις να το αλλαξεις σε Α μικρο χωρις εξετασεις, μιας και θα επρεπε να εχει βγει εξαρχης να μην εχει βγει το Α1 αφου το ΦΕΚ το καταργουσε..
    Εννοειται πως αν εβγαλες μετα του Μαη του 2002 Α μικρο, μπορεις και υποχρεουσαι να το αναβαθμισεις σε απεριοριστο αν θες να οδηγεις μεγαλο γκαζι!
    Αυτα καταλαβα εγω, συνεπως το δικο μου μονο μ εξετασεις αναβαθμιζεται (πρακτικη εξεταση μονο, οχι θεωρια).

Σελίδα 9 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF