Σελίδα 4 από 22 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #46
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Αρχικά δημιουργήθηκε από darkrider
    μια ερώτηση και απο εμένα:


    μόλις πήρα το δίπλωμα α1

    το honda fmx650 εχω δικαίωμα να το οδογήσω?

    δεν βρηκα πουθενά αναλογία κιλών/ίππο...
    ΜΠορείς να οδηγήσεις μέχρι 34 άλογα!

    τα 25KW είναι

    25 * 1,36 = 34 άλογα

    Υ.Γ.: Διάβαζετε όλο το ΤΟΠΙΚ και θα καταλάβετε!
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  2. #47
    Αν και έχω διαβάσει προσεκτικά όλο το θέμα δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση για την περίπτωσή μου. Είμαι κάτοχος από 6-6-2001 της κατηγορίας Α1 (< 125 cc , 11 KW) και σκέφτομαι να αντικαταστήσω το δίπλωμά μου με αυτό που δίνουνε τώρα (κοινοτικού τύπου). Αν το κάνω θα μου δώσουν την κατηγορία Α μικρό ώστε να μπορώ να οδήγήσω μοτοσυκλέτα μέχρι 25 KW; Αν έχει αντικαταστήσει το δίπλωμά του κάποιος που είχε κατηγορία Α1 ή γνωρίζει σίγουρα τι παιζει ας βοηθήσει γιατί έχω χάσει την μπάλα!

  3. #48
    αν αλλάξεις το δίπλωμα σου τότε θα πάρεις ένα νέου τύπου που θα λέει ότι έχεις δικαίωμα να οδηγήσεις μέχρι 25 kw αλλά πάνω δεξιά θα έχει έναν κωδικό (δεν θυμάμαι το νούμερο ακριβώς , ένα τριψήφιο που αρχίζει από 1** ) που θα σημαίνει ότι για σένα παραμένει το παλαιό πλαίσιο δηλαδή μέχρι 11 kw. αν θέλεις μεγαλύτερο τότε πρέπει να κάνεις μαθήματα και εξετάσεις! δυστυχώς έτσι είναι!

  4. #49
    Φίλε hasteve αν ισχύει αυτό που λες (δεν έχω λόγους να το αμφισβητήσω) τότε εδώ σίγουρα κάτι δεν πάει καλά! Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω διόρθωσέ με) η εκπαίδευση αλλά και η εξέταση για την απόκτηση άδειας Α μικρού γίνεται ακόμα με παπάκι 125 cc! Δηλαδή το Υπουργείο με υποχρεώνει για να μου δώσει την άδεια να εκπαιδευτώ και να εξεταστώ σε ένα μηχανάκι που ουσιαστικά το οδηγάω δέκα χρόνια τώρα!!! Και μετά μου λέει ωραία μεγάλε τώρα μπορείς και είσαι άψογα εκπαιδευμένος να οδηγήσεις και το CBF 250 άσχετα αν εγώ δεν θα έχω ούτε ένα δευτερόλεπτο πάνε σε μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη!!!! Και σε δύο χρόνια με μια απλή Υ.Δ. θα μπορώ να οδηγήσω όποια μοτοσυκλέτα μου καυλώσει άσχετα αν εγώ εξακολουθούσα στο διάστημα αυτό να οδηγάω το SUPRA μου; Ελπίζω πραγματικά κάπου να κάνω λάθος και περιμένω με αγωνία να με διορθώσεις!

  5. #50
    Αν θυμάσαι τότε που έδωσες εξετάσεις, έδωσες με ένα παπί 100ρι το οποίο δεν είναι μέσα στην σημερινή μικρή κατηγορία μοτ/των οι οποίες πρέπει να έχουν τουλάχιστον 121cc ,ταχύτητες, και πάνω από 100 km/h στην έγκριση τύπου! Ο συμπλέκτης δεν είναι προϋπόθεση για το υπουργείο αλλά όλα τα παπιά που υπάρχουν στην αγορά δεν έχει κανένα >100 ΚΜ/Η ακόμα και τα καινούργια. Το μόνο παπί που έχει τα παραπάνω είναι το kymko spike και γιαυτό όλοι οι δάσκαλοι έχουν ανεξαιρέτως τέτοια παπιά. κατά τα άλλα δυστυχώς έχεις δίκιο!

  6. #51
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση...

    Καποιος που εχει περασει μολις τα 18 μπορει να βγαλει διπλωμα που να του επιτρεπει οδηγηση μεχρι 33-35 αλογα???




  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Ναι!

  8. #53
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Ναι!

    Yessssss!!!!!!!




  9. #54
    Δυστυχώς δεν κατάλαβα καλά το θέμα..Εγώ έχω δίπλωμα μηχανής που έχει ως διακριτικό το Α και λέει επιτρέπετε η οδήγηση για δίκυκλες ή και τρίκυκλες μηχανές . Πρέπει κάτι άλλο να κάνω ή είμαι Ο.Κ;

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Δυστυχώς δεν κατάλαβα καλά το θέμα..Εγώ έχω δίπλωμα μηχανής που έχει ως διακριτικό το Α και λέει επιτρέπετε η οδήγηση για δίκυκλες ή και τρίκυκλες μηχανές . Πρέπει κάτι άλλο να κάνω ή είμαι Ο.Κ;
    Προφανώς είσαι ΟΚ αφού το Α είναι απεριόριστο, ακόμα και αν είναι παλιό (βλέπω είσαι 40ρης άρα μάλλον έχεις δίπλωμα πριν το 2002 που άλλαξε το Α1).

  11. #56
    Ανακουφίστηκα

  12. #57
    eimai 20 xronwn exw diplwma gia autokinhto alla den exw diplwma gia mhxanh.oute kan A1 .tha bgalw mia kai kalh to kalokairi pou tha ginw 21. an me piasoun na odhgw thn mhxanh tou ksaderfou mou (pegaso) ti kurwseis tha exw?mporou na me pane autoforo?mporoun na mou paroun to diplwma autokinhtou an me piasoun?

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2007
    Μηνύματα
    11
    Μπορείς απλά να περιμένεις να γίνεις 21

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
    Στον νεο ΚΟΚ, το αρθρο που οριζει τα των Αδειων Οδηγησης ειναι το #94 στη σελιδα 140.
    Τονιζω:
    KEΦAΛAIO I΄
    AΔEIEΣ IKANOTHTAΣ OΔHΓHΣHΣ
    Άρθρo 94
    Kατηγoρίες αδειών oδήγησης αυτοκινήτων τρίτροχων οχημάτων και
    μοτοσικλετών – Κυρώσεις – Άδειες εκπαιδευτών υποψήφιων οδηγών

    1. Οι άδειες οδήγησης διακρίνονται στις παρακάτω κατηγορίες και δίνουν
    στους κατόχους τους το δικαίωμα της οδήγησης οχημάτων, όπως αναφέρο-
    νται αντίστοιχα:
    Κατηγορία Α: Μηχανοκίνητα δίτροχα με χωρίς πλευρικό καλάθι και μο-
    τοποδήλατα.

    Κατηγορία Β κλπ..


    2. Η παράγραφος 2 καταργείται [Σύμφωνα με το ν. 2963/2001 (ΦΕΚ
    268/Α΄): «Οι χορηγηθείσες μέχρι σήμερα άδειες οδήγησης των υποκατηγο-
    ριών Α1 και Β1 εξακολουθούν να ισχύουν. Ισχύουν επίσης στη χώρα μας
    και άδειες οδήγησης των υποκατηγοριών αυτών που εκδίδονται από Χώρα
    Μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή από τις χώρες Νορβηγία, Ισλανδία και
    Λιχτενστάιν»].

    Οπως μπορειτε να δειτε, η κατηγορια Α1 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ.
    Κατευθειαν στην Α παει, ισχυει απο 3/6/07.





    Ο
    opa opa....ayto simainei oti egw p eimai 19(exw idi autokinitou mono) borw na bgalw aperioristu h asxeto?

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Άσχετο.

    ΥΓ Γράφε ελλήνικος.

Σελίδα 4 από 22 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF