Σελίδα 22 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 326 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #316
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George6633 Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα.Θέλω να πάρω κάτι με συμπλέκτη να το μάθω πιο άνετα μαζί με τα μαθήματα παράλληλα αλλά οκ θα περιμένω για το δίπλωμα. Ευχαριστώ
    Καλύτερα να κάνεις λίγη υπομονή ή απλά να κάνεις περισσότερα μαθήματα, αν νομίζεις ότι τα χρειάζεσαι, παρά να οδηγήσεις χωρίς - κατάλληλο - δίπλωμα. Σε μια στιγμή μπορεί να βρεθείς να τρέχεις για μια ζωή.
    Life begins at 45°.

  2. #317
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2019
    Μηνύματα
    4
    Ισχύει αυτό που λες,έχω βρει μια καλή ευκαιρία (στα μάτια μου τουλάχιστον) και είπα να κάνω την αρχή αλλά όχι και να βρούμε κανέναν μπελά δεν το θέλω.Καλύτερα υπομονή.

  3. #318
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Μια ενημέρωση για όποιον ενδιαφέρεται, αφού τελικά αναγκάστηκα να προχωρήσω σε έκδοση νέου διπλώματος, καθώς μου ψειρίσανε το παλιό μαζί με ταυτότητα,κάρτες,κλπ.
    συνολικά θέλουν:
    - πρωτότυπη άδεια οδήγησης (σε περίπτωση αντικατάστασης λόγω φθοράς)
    - 69€ για 3 παράβολα (30 απώλειας, 30 εκτύπωση νέου, 9,02 χαρτόσημο- ναι όπως το ακούτε, χαρτόσημο, το οποίο είναι σε μορφή ηλεκτρονικού παραβόλου, ελλάδα η χώρα του πράσινου ήλιου) τα οποία μπορεί ο καθένας να τα βρει,να τα τυπώσει και να τα πληρώσει μέσω ιντερνετ.
    - μία φωτό διαβατηρίου (χωρίς γυαλιά). έχουν συγκεκριμένα σπεξ αυτες οι φωτό και συνήθως τα φωτογραφεία τις βγάζουν σε 5αδα.
    - χαρτί απώλειας απο αστυνομία. Αυτό ίσως και να μην χρειάζεται γενικά. Εγω το έβγαλα καθως μου τα πήραν όλα και έπρεπε να περάσω απο την ασφάλεια για να δηλώσω την απώλεια, προτού μπορέσω να βγάλω νέα ταυτότητα.
    Εναλλακτικά εντυπο υπ. δήλωσης "Μ70" όπως το έχουν στην υπηρεσία μεταφορών.
    - Αυτό το έντυπο συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο εντός πλαισίου
    - και αυτή την δήλωση συμπληρωμένη
    - και ένα σκάρτο δίμηνο αναμονή. Συγκεκριμένα η κυρία μου είπε έλα μετά τις γιορτές να το πάρεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #319
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    και ακύρωση πιστωτικών!Τις βγάζουν αμέσως αυτές? Ελπίζω να ξεμπεδρέψεις σύντομα(σχετικο κι αυτό..) . Πακέτο ...

  5. #320
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Επίσης να ενημερώσεις το συντομότερο δυνατό τράπεζες, εφορία και όποιον άλλο οργανισμό ή υπηρεσία θεωρείς κρίσιμο, για την απώλεια της ταυτότητας και την έκδοση νέας.

    Για μελλοντική χρήση από άλλον άτυχο, διότι 4 μέρες μετά είναι πολύ αργά: Οι κάρτες πρέπει να ακυρώνονται το συντομότερο δυνατό. Τα κλεφτρόνια έχουν κυκλώματα διακίνησης και ξεπλύματος χρήματος, που σου εξαντλούν το όριο αγορών μέσα σε δύο ώρες από τη χρονική στιγμή της κλοπής, χωρίς να κινδυνεύουν να ταυτοποιηθούν με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #321
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Ακύρωση καρτών έγινε άμεσα. Την εφορία δεν την σκέφτηκα να πω την αλήθεια, θα το φροντίσω όμως,θενξ.
    Ταυτότητα πλέον βγάζεις σε δεκα λεπτά αν έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Αναλογιζόμενος τι είχα τραβήξει πριν 12 χρόνια για να βγάλω, αυτη που βαλανε και λατινικά γράμματα τότε, αυτή τη φορά ήταν αστεία εύκολο. Επιτέλους!
    Δίπλωμα, όπως τα γράφω παραπάνω. Υποθέτω ότι αν δεν είχε προηγηθεί η παρατεταμένη απεργία, μπορεί να το ετοιμαζαν και νωρίτερα.


    Εdit: με μεγάλη εκπληξη διαπίστωσα ότι με την έκδοση νέας ταυτότητας, ενημερώθηκε αυτόματα και η Εφορία μέσω των αντιστοιχων μητρώων! Μου εστειλαν και μήνυμα στο taxis! Ελβετία και λίγα λέω
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 13/11/2019 στις 09:05.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #322
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2019
    Μηνύματα
    16

    Δίπλωμα Α1

    Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω, αν έχω δίπλωμα Α1 και έχω δώσει με παπάκι, αλλά δεν αναγράφετε πάνω στο δίπλωμα ο κωδικός 78, αν μπορώ να οδηγήσω με συμπλέκτη. Ο κωδικός 78 από ότι έχω διαβάσει σε περιορίζει σε αυτόματο μόνο, υπάρχει περίπτωση να μην έχει περαστεί στο δίπλωμα; Και αν ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ για να μου πούνε σίγουρα τι ισχύει.

  8. #323
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    μου φαίνεται παράξενω να διαχωρίζονται σε σε "αυτόματα" ή "με συμπλέκτη".

    πρέπει να χωρίζονται σε kw.... αυτό κοίτα

  9. #324
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2019
    Μηνύματα
    16
    Αν κατάλαβα καλά λέτε για τα kw η τα cc που λένε σαν περιορισμό.
    Από ότι έχω διαβάσει για το Α1 πρέπει να ισχύουν και τα δύο για να είσαι καλυμμένος.
    Τώρα για το αυτόματο και με συμπλέκτη το είχα διαβάσει αλλά δεν έχω δει κάποιο θέμα τόσο πρόσφατα. Και δεν είχα δει πουθενά το παπάκι που συγκαταλέγεται.
    Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

  10. #325
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28

    Δίπλωμα Α2 και διετία --> Μετατροπή σε Α

    Καταλαβαίνω οτι το thread είναι γενικών ερωτήσεων γύρω από τα διπλώματα οπότε ρωτώ. Ο αδερφός μου έχει 2 χρόνια το Α2 δίπλωμα. Ξέρει κανείς τί περιλαμβάνει η αναβάθμιση σε Α; Δίνει θεωρία; Δίνει οδήγηση; Πρέπει να κάνει ώρες μαθημάτων; Ευχαριστώ

  11. #326
    Banned
    Εγγραφή
    01/06/2022
    Μηνύματα
    1
    Ευχαριστώ χρήσιμες πληροφορίες

Σελίδα 22 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF