Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #1

    Question ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

    Η άδεια οδήγησης δικύκλου έχει υποστεί αλλαγές που όπως δυστυχώς φαίνεται γνωρίζουν λίγοι αναβάτες και ακόμα λιγότεροι τροχονόμοι και Ζητάδες με αποτέλεσμα να πέφτουν άδικες κλήσεις για δικαστήρια και άλλα ωραία πρόστιμα!
    Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή!
    Η μοτοσικλέτα αντιμετωπιζόταν από τον νόμο ως μια ενιαία κατηγορία οχήματος στην οποία ανήκαν δίκυκλα και τρίκυκλα από 50cc και πάνω χωρίς περιορισμό και για να τα οδηγήσει κάποιος έπρεπε να είναι κάτοχος άδειας οδήγησης Α’ κατηγορίας.
    Η άδεια αυτή απαιτούσε μόνο πρακτικές εξετάσεις(σήματα έδινε μόνο όποιος δεν είχε άλλο δίπλωμα) με την ηρωική vespa με το ανεβασμένο ρελαντί για να ξεκινάει χωρίς γκάζι και όπως θυμούνται οι παλαιοί έπρεπε να κάνεις οχτάρια βγάζοντας χέρι αντί για φλας και τα ρέστα!
    Λίγο πριν το 1998 αυτό άλλαξε και τότε δημιουργήθηκαν δυο υποκατηγορίες δικύκλων, η Α1 έως 125cc ή 11 kw =14,74 hp και η κανονική Α (χωρίς περιορισμούς) Για να πάρει κάποιος άδεια Α κατηγορίας έπρεπε πλέον να εξεταστεί σε θεωρία και οδήγηση με μεγάλη μότο πάνω από 35 kw = 46,9hp και να είναι πάνω από 21 ετών η δυο χρόνια κάτοχος Α1 διπλώματος στο οποίο ακολουθούταν η ίδια διαδικασία με τη διαφορά ότι η εξέταση πρακτικά γινόταν με 100ρι παπί! Άρα όσοι ήταν “under 21” οδηγούσαν μόνο έως 125άρια ή15 άλογα. Αν τώρα κάποιος με Α1 ήθελε να ανέβει σε κυβικά (125 και πάνω ) έπρεπε να δώσει εξετάσεις πάλι με το μεγάλο μότο μόνο οδήγηση, για να πάρει το Α! Το 2000 έγιναν και υποχρεωτικά μαθήματα θεωρία και οδήγηση!
    Το 2002 τον Μάιο άρχισε να ισχύει λοιπόν το εξής καθεστώς που είναι σε ισχύ μέχρι και σήμερα! Η παλιά κατηγορία Α1 καταργήθηκε και έχουμε βάση κοινοτικής οδηγίας νέο διαχωρισμό σε Α μικρή και Α μεγάλη. Όποιος έχει άδεια οδήγησης Α μικρής μότο έχει δικαίωμα να οδηγάει ότι γουστάρει αρκεί να είναι λιγότερο ή ίσο με 25 kw = 33,5 hp ή 0,16kw/kgr (προσοχή σε αυτό το 0,16 γιατί είναι όλα τα λεφτά, το γράφει και το έντυπο της άδειας οδήγησης) Η μεγάλη κατηγορία έμεινε όπως ήταν χωρίς περιορισμό. Αυτό μεταφράζεται ως εξής: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ από την επίσημη έγκριση τύπου του εισαγωγέα!! Έτσι συμβαίνει το εξής κουφό! Υπάρχουν μηχανάκια 400cc που μπορείς να καβαλήσεις με το μικρό δίπλωμα και 80άρια που δεν μπορείς!!!!!
    Πχ. Το Yamaha scooter YP 400 Majesty έχει ακριβώς 25 kw από 395cc και βάρος 198 kgr.( 25 kw/198 kgr = 0,13 kw/kgr) που σημαίνει ότι αυτό το 400αρι είναι μέσα στα όρια της μικρής κατηγορίας όπως και άλλα μότο ακόμα και 600αρια! Τώρα το Honda CR 85RB έχει 20 kw από 84cc και βάρος 68 kgr (20 kw/68 kgr = 0,29 kw/kgr) που σημαίνει ότι αυτό το μηχανάκι αν και έχει λιγότερα από 25 kw ισχύ, είναι πολύ ελαφρύ και ξεπερνάει το όριο ισχύος ανά βάρος που έχει η κατηγορία(0.16 kw/kgr) και ΔΕΝ είναι μέσα στην μικρή κατηγορία αλλά στην μεγάλη!!! Όπως είναι προφανές αυτό που κάνει ένα εργαλείο γρήγορο, ανάμεσα στα άλλα ,είναι και η αναλογία ίππων ανά κιλό που εδώ είναι kw/kgr με όριο 0,16 kw/kgr (1kw = 1,34hp). Εάν καταφέρατε να διαβάσετε έως εδώ χωρίς να τα παρατήσετε, και να μπερδευτείτε, και σκεφτόσαστε τι στο διάολο σημαίνουν αυτά, σκεφτείτε τι θα γίνει σε ένα μπλόκο με κάποιον μπάτσο που αγνοεί τα παραπάνω και να επιμένει ότι το μικρό δίπλωμα οδήγησης δικύκλου είναι μέχρι 125 κυβικά και να δίνει κλήση για δικαστήριο σε κάποιον φουκαρά που προσπαθούσε ο άμοιρος να του πει ότι δεν ισχύει αυτός ο περιορισμός πλέον και ότι οδηγάει το 250άρι νόμιμα! ! Παρόλο που κλείνουμε 4 χρόνια από την θέσπιση του νόμου κάποιοι ανημέρωτοι κολλημένοι από την αστυνομία ταλαιπωρούν τον κόσμο ακριβώς γιατί δεν φροντίζουν αυτοί και η υπηρεσία τους να οργανωθούν επιτέλους! Φτιάξτε μια λίστα με όλα τα μηχανάκια σε ποια κατηγορία ανήκουν ή βάλτε στον ασύρματο κάποιον stand by που να ξέρει να δίνει διευκρινήσεις! Επίσης όσοι είναι κοντά στον περιορισμό ας φροντίζουν να μάθουν αν πρέπει να καβαλάνε ή όχι αυτό που καβαλάνε ή που ζαχαρώνουν να αγοράσουν! Αν οδηγάς παράνομα δεν σε πληρώνει εύκολα η ασφάλεια σε μια στραβή ως γνωστόν! Επίσης κάτι που είναι πακέτο με τα παραπάνω είναι ότι για να οδηγήσεις μεγάλο γκάζι πρέπει να έχεις μεγάλο δίπλωμα και για να πάρεις πρέπει να είσαι πάνω από 21 ή να έχεις 2 χρόνια το μικρό το οποίο αλλάζει σε μεγάλο με την χαρτούρα στο υπουργείο τζάμπα χωρίς εξετάσεις και με την μια !! Προσοχή αν κάποιος δικαιούται την αλλαγή αυτή και δεν έχει πάει να κάνει την πράξη στο υπουργείο δεν νομιμοποιείται να οδηγάει ότι γουστάρει! Όσοι έχουν πάρει δίπλωμα παλαιού τύπου Α1 πριν τον Μάιο-Ιούνιο του 2002 αν θέλουν μεγάλο Α δυστυχώς πρέπει να ξαναδώσουν εξετάσεις! Όλα αυτά γιατί γράψανε τζάμπα το ξαδερφάκι μου και δεν ήξερε τι να πει για να την γλιτώσει! Ελπίζω να μην την πατήσει άλλος! Ουφφφφφ!!!


    edit by harris_x (12/09/2012): Τελευταία νέα εδώ!
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 12/09/2012 στις 11:58.

  2. #2
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    σωστή παρατήρηση,
    έτσι είναι και στο εξωτερικό , και πλέον έγινε σωστά και στην χώρα μας.

    Ωραίος που το διευκρήνησες!

  3. #3
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    Εγω Ευτυχως ψαχτηκα μονος μου και την βρηκα την ακρη κ και αναβαθμησα το διπλωμα σε Α. αλλα μια ερωτηση θελω να κανω. Οταν εχεις την μικρη κατηγορια πρεπει το μηχανακι που καβαλας να πληρει και τους δυο περιορισμους η μονο τον εναν απο τους δυο???? Thanks για τα φωτα σου.

  4. #4
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231
    Δηλαδη οταν καποιος εχει την μοτοποδηλατου....?

    Μπορει να οδηγαει μεχρι 25kw...?

  5. #5
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Re: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve

    Η άδεια αυτή απαιτούσε μόνο πρακτικές εξετάσεις(σήματα έδινε μόνο όποιος δεν είχε άλλο δίπλωμα) με την ηρωική vespa με το ανεβασμένο ρελαντί για να ξεκινάει χωρίς γκάζι και όπως θυμούνται οι παλαιοί έπρεπε να κάνεις οχτάρια βγάζοντας χέρι αντί για φλας και τα ρέστα!
    Α ρε τι μου θύμησες ...1995 , 8αρια με το βεσπικο και χέρια δεξιά αριστερά ..ΟΛΕ
    Modenas Kriss 125

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
    Εγω Ευτυχως ψαχτηκα μονος μου και την βρηκα την ακρη κ και αναβαθμησα το διπλωμα σε Α. αλλα μια ερωτηση θελω να κανω. Οταν εχεις την μικρη κατηγορια πρεπει το μηχανακι που καβαλας να πληρει και τους δυο περιορισμους η μονο τον εναν απο τους δυο???? Thanks για τα φωτα σου.
    οταν εχεις Α μικρο δεν μπορεις να οδηγας κατι πανω απο 25 kw αλλα ακομα και αν ειναι κατω απο 25 kw δεν μπορεις να το οδηγας αν η σχεση kw/kgr ειναι πανω απο 0,16. go it?

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
    Δηλαδη οταν καποιος εχει την μοτοποδηλατου....?

    Μπορει να οδηγαει μεχρι 25kw...?
    Γιωργο οσο κουφο και αν ακουγεται το μοτοποδηλατο δεν ανοικει νομικα στα μηχανοκινητα οχηματα και αποτελει μια αυτοτελη και μοναδικη κατηγορια που αρμοδια ειναι η τροχαια για αδειες κυκλοφοριας και αδειες οδηγησης μοτοποδηλατων! με αδεια οδηγησης μοτοποδηλατου οδηγας αυστηρα μεχρι 49cc ουτε κυβικο παραπανω!

    πρεπει να γνωριζετε οτι η ελληνικη νομοθεσια επιβαλει στους ελληνες πολιτες να εχουν αδεια οδηγησης για μοτοποδηλατο και οχι για τους αλοδαπους!!!

    καταλαβατε τωρα γιατι αυτοι οι κινεζοι φορτωνουν τα 50αρια scouters σαν νταλικες? επειδη δεν χρειαζονται διπλωμα για να τα οδηγανε!!επισης οταν στα νησια νοικιαζουν 50αρια στους τουριστες δεν χρειαζεται διπλωμα ενω τους ελληνες τους ζητανε!

    τα 50αρια δεν εχουν δικαιωμα να μπαινουν σε αυτοκινητοδρομους και εχουν οριο τα 40km/h παντου ακομα και στην συγγρου

    ειδες πραγματα!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282

    Re: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve
    [B] Όσοι έχουν πάρει δίπλωμα παλαιού τύπου Α1 πριν τον Μάιο-Ιούνιο του 2002 αν θέλουν μεγάλο Α δυστυχώς πρέπει να ξαναδώσουν εξετάσεις!

    ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ Α ( ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΚΙΒΙΚΩΝ ΤΟ ΕΛΑΓΑΝ ΤΟΤΕ) ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ '81 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ....

    ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

    ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ: ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  9. #9

    Re: Re: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
    [B]
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve
    Όσοι έχουν πάρει δίπλωμα παλαιού τύπου Α1 πριν τον Μάιο-Ιούνιο του 2002 αν θέλουν μεγάλο Α δυστυχώς πρέπει να ξαναδώσουν εξετάσεις!

    ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ Α ( ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΚΙΒΙΚΩΝ ΤΟ ΕΛΑΓΑΝ ΤΟΤΕ) ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ '81 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ....

    ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

    ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ: ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ
    Το διπλωμα σου ισχυει κανονικα για ολες τις μοτοσυκλετες αυτο που αναφερεται παραπανω ειναι Α1 εσυ εχεις Α !!!!

    Αν ομως καταλαβα καλα εσυ εχεις το παλαιο κοκκινο βιβλιαρακι σαν αδεια οδηγησης το οποιο εχει ισχυ μεχρι τα 65 χρονια σου !!
    αν συνχρονως εχεις και αδεια οδηγησης παλαιου τυπου αυτοκινητου πιθανον να αντιμετωπισεις προβλημα αν θελεις περετερω πληροφοριες στειλε mail γιατι ειναι μεγαλη κουβεντα!!

  10. #10
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve
    Η άδεια οδήγησης δικύκλου έχει υποστεί αλλαγές που όπως δυστυχώς φαίνεται γνωρίζουν λίγοι αναβάτες και ακόμα λιγότεροι τροχονόμοι και Ζητάδες με αποτέλεσμα να πέφτουν άδικες κλήσεις για δικαστήρια και άλλα ωραία πρόστιμα!
    Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή!
    ................................
    Ελπίζω να μην την πατήσει άλλος! Ουφφφφφ!!!

    Πρωτ' απ' ολα, καλως ηρθες στην παρεα μας!





    Κατα δευτερον ...

    Η ενημερωση που εκανες ηταν ΠΟΛΥ αναλυτικη και καλη!


    Θα προτεινα μαλιστα, καποιος απο του καταλληλους μαυρους, να το κανει sticky, αλλα οχι στις "Γενικες" αλλα μαλλον στο "Οδηγηση - Tips & Tricks" ... :wacko:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  11. #11
    Τρελος Enduras Το avatar του/της LanosXR125
    Εγγραφή
    01/07/2005
    Μηνύματα
    67
    egw pou den exw akoma diploma???
    Της μηχανης μου σαν ακουω να μουγκριζει το μοτερ,
    νιωθω στα συνεφα μεγαλος καμικαζι.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282

    Re: Re: Re: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve
    Το διπλωμα σου ισχυει κανονικα για ολες τις μοτοσυκλετες αυτο που αναφερεται παραπανω ειναι Α1 εσυ εχεις Α !!!!

    Αν ομως καταλαβα καλα εσυ εχεις το παλαιο κοκκινο βιβλιαρακι σαν αδεια οδηγησης το οποιο εχει ισχυ μεχρι τα 65 χρονια σου !!
    αν συνχρονως εχεις και αδεια οδηγησης παλαιου τυπου αυτοκινητου πιθανον να αντιμετωπισεις προβλημα αν θελεις περετερω πληροφοριες στειλε mail γιατι ειναι μεγαλη κουβεντα!!

    ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ/ ΡΟΖΕ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΟ 1991. ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗς ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 65 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΗΣ Ε.ΕΝΩΣΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟ '92 ( ΗΤΑΝ ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑΤΟΣ) ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΤΕ ΜΕ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ.
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  13. #13

    Thumbs down ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ...

    ...εσύ που έχεις δίπλωμα Α1 εδώ και 10 χρόνια,είχες πληρώσει για τα μαθήματά σου στη σχολή οδηγών τότε, είχες πληρώσει παράσταση και έχεις πληρώσει και τους φόρους για τα σήματα τόσα χρόνια... Συν του ότι ε, κάποια οδηγική εμπειρία έχεις πλέον, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΟΥ ΣΕ Α κατηγορία, αλλά θα πληρώσεις να κάνεις πάλι μαθήματα, γιατί δε τα έμαθες καλά τότε! Γιατί? Γιατί έτσι γουστάρουμε γιατί τώρα θυμηθήκαμε οτι είμαστε στην Ευρώπη κλπ κλπ...

    ...εσύ που το πήρες μετά τον Μάιο-Ιούνιο 2002 (που βγήκε η νομοθεσία), μπορείς με μια δηλωσούλα να κάνεις χαλλλαρά την επέκτασή σου σε Α, να πάρεις μια μαμάτη μηχανή και να αλωνίζεις νόμιμα τους δρόμους της Ευρωπαϊκής Ελλάδας... με 2-3 χρόνια εμπειρίας -που δε λέω, είναι και στον άνθρωπο-


    ...απλά ήθελα να δηλώσω το πόσο άδικο μου φαίνεται που θα πρέπει να πάω να ξαναδώσω εξετάσεις (=και άλλα λεφτά) και να πετύχω μερικούς βλάκες εξεταστές που θα μου πουν ότι αν δε λαδώσω, κόβομαι!!!!!



    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  14. #14

    Re: Re: Re: Re: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
    ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ/ ΡΟΖΕ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΟ 1991. ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗς ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 65 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΗΣ Ε.ΕΝΩΣΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟ '92 ( ΗΤΑΝ ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑΤΟΣ) ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΤΕ ΜΕ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ.
    ΑΚΟΥ ΦΙΛΕ ΤΩΡΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ!!
    ΑΠΟ ΤΟ 1985-6 ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΒΓΗΚΕ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΑΥΤΑΡΙΘΜΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΑΕΙ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ.
    ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΟΤΙ Η ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΑ KAI ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΧΗΜΑΤΟΣ!!
    ΠΧ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Α-Β-Γ (ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ) ΑΝ ΛΗΞΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΟΤΕ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΟΔΗΓΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΑΣΕΙ ΑΠΟ point system ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΛΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΖΩΝΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΑΝΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ!
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ 2 ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΕΝΑ ΤΡΙΠΤΥΧΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΟΤΙ ΑΝ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΣΤΟ COMPUTER ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!
    ΑΣΕ ΠΟΥ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΕ ΒΑΛΑΝΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΜΟΤΟ ΕΝΩ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ!!!!(ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΤΑΝΕ ΜΙΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΟΥ ΣΠΑΝΙΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ) ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΑ ΣΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ! ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΟ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΕΝΑ!! ΑΝ ΚΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ send msg!!!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2007
    Μηνύματα
    12
    Geia sas paidia, An kai diabasa ola ta parapano thelo kapios na mou ksekatharisei kati:

    Ego tin adeia A1 tin ebgala to 92! kai sto diploma anagrafei <125cc kai <11KW.
    Ego tora thelo na agoraso to X9 ti Piaggio 250cc giati theoro oti einai barei scooter gia na parameino sta 125cc.

    An katalaba kala oi kainourgies adeias A1 antistixes (A mikro) epitrepoun na odigeis kai 250cc arkei na eisai mesa sta oria ton KW. Ego tora prepei na ksanadoso praktikes eksetaseis???

    To theoro yperbolika adiko na yparxoun diaforetiki antimetopisi metaksi ton odigon. Ego odigao 125cc apo ta 16 mou. Eimai tou 74 kai ebgala diploma to 92, ara odigao mixanaki 15 xronia tora kai ap' oti katalabaino kapios pou tha bgalei tora to diploma tha exei perisotera pronomia apo mena. An einai etsi ta pragmata.... paidia i kyvernisis ta exoun paiksei!!!!

    Opios kserei kati ek tou parontos tha boithisi poli.

    Txs Manos74
    MANOS

Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF