Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Αλλαγή Φώτων σε scooter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    7

    Lightbulb Αλλαγή Φώτων σε scooter

    Γεια σας παιδιά, αισθάνομαι κάπως όταν ρωτάω για βελτιώσεις σε 50άρι όταν τριγύρω μιλάνε για μηχανές.

    Το καλοκαίρι αγόρασα ένα Piaggio Fly 50 4T για να κάνω την δουλειά μου σε νησί του Σαρωνικού. Ωστόσο πολλοί δρόμοι είναι με μειωμένο ή ακόμα χωρίς φωτισμό. Το σκουτεράκι καλό είναι για τα λεφτά του αλλά το βράδυ τα φώτα του είναι χάλια... Έτσι λοιπόν σκεφτόμουν να του αλλάξω λάμπα γιατί δεν είναι μόνο η ορατότητα που αποκτώ αλλά και η παθητική ασφάλεια γιατί πολλοί εκεί πέρα...απλά προχωράνε...

    Η παρούσα κατάσταση έχει ως εξής. Υπάρχουν 2 λάμπες, μία μικρή ως φώτα θέσεως (για τα μάτια του κόσμου) και άλλη μία ως φώτα πορείας και διασταρώσεως ταυτόχρονα. Και οι 2 λάμπες είναι μονίμως αναμένες (κανονισμοί euro αν δεν κάνω λάθος) με επιλογή μόνο την εναλλαγή μεταξύ φώτων πορείας και διασταυρώσεως. Σε δρόμους χωρίς καθόλου φώτα η μικρή σκάλα φωτίζει αρκετά καλά, αλλά κυρίως μπροστά και όχι κατά όλη τη διάμετρο του δρόμου. Η μεγάλη σκάλα πάλι φωτίζει μακριά σε ένα όχι πολύ μεγάλο εύρος και χάνω κατά πολύ το φως που είχα με την μικρή, δηλαδή κοντά μου. Προφανώς φταίει ότι έχει μία λάμπα για 2 θέσεις ή το κάτοπτρο.

    Έκανα μία μικρή έρευνα για το σκουτερ και παίρνει λάμπες τύπου Η4 (σύμφωνα με το site της philips).

    Αξίζει να βάλω μία πιο καλή λάμπα ώστε να βλέπω καλύτερα; Δεν θέλω να κάνω μετατροπές σε full σετ xenon. Θα απορροφά περισσότερη μπαταρία; Αν απορροφά λίγο παραπἀνω δεν με πειράζει. Οι Η4 έχουν δύο αντιστάσεις μέσα τους όπως χρειάζομαι; Θα μπορώ να αλλάξω μόνος μου την λάμπα (ευτυχώς πιάνουν αρκετά τα χέρια μου);

    Περιμένω τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας, ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Φαντάζομαι οτι εννοείς κάποια απο τις BLUE VISION και παρόμοιες.
    Φίλος που πέταξε τις παλιές του και έβελε κλατι λτετοιο είδε διαφορά αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι η παλιά του λάμπα ήταν σε καλή κατάσταση μετά απο τόσα χρόνια που την είχε.
    Αν η γεννήτρια σου την σηκώνει υπάρχουν και H4 σε παραπάνω watt αλλά παίζει να βγάλει πρόβλημα ο καθρέφτης εάν είναι πλαστικός απο την παραπάνω θερμότητα.
    hid εγώ δεν θα έβαζα γιατί είναι εκπληκτικά ενοχλητικό για τον μποστινό που μπορεί να γίνει και επικύνδυνος, εαν δε κατεβάσεις την δέσμη τόσο ώστε να μην ενοχλείς τον μπροστινό απλά θα φωτίζεις τα πόδια σου και δεν θα βλέπεις τίποτα μακριά.
    Δοκίμασε πάντως.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου κατ᾽αρχἀς.

    Όχι απαραίτητα bluevision αλλά και σε λευκό φως αν υπάρχει κάτι.
    Για παράδειγμα οι XP Moto (link) .
    Μπορώ να βάλω Η4 λάμπα αμαξιού; Ας πούμε τις nightbreaker της osram (link) ;

    Κοίτα όσες Η4 έχω δει, λένε για 60/65W ή 60/55W. Θα έχω πρόβλημα με μία 60/55 ας πούμε; Θα την σηκώνει; Hid δεν θέλω είναι μεγάλο το κόστος και ακριβώς αυτό που λες θα τυφλώνω κόσμο.

    ΥΓ: Τα δύο διαφορετικά Watt σύμβολίζουν την κάθε σκάλα;

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF