Σελίδα 64 από 66 ΠρώτοΠρώτο ... 14545960616263646566 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 946 έως 960 από 977

Θέμα: Πού υπηρετήσατε;;;;;;

  1. #946
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Χώρα που δεν εκτιμά τις ένοπλες δυνάμεις της (δε λέμε στο βαθμό των Αμερικάνων) έχει αβέβαιο μέλλον
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 28/11/2020 στις 03:45.

  2. #947
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #948
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εξαιρετικο βιντεο,ενδεικτικο μιας διαφορετικης κοινωνιας απ την δικη μας.
    ειλικρινά δεν μπορώ να εξηγησω τι είναι αυτό που θα έκανε έναν άνθρωπο να "γοητεύεται" απο ένα τέτοιο βίντεο που αποτυπώνει δυστυχία,κατάντια,θλίψη κλπ ασχημα.
    Αν γνωρίζεις αγγλικά και διαβάζεις τι γράφει & τι τραγουδάνε, νομίζω δεν χρειάζεται και πολύ νιονιό για να καταλάβεις ότι κάτι πάει πολύ στραβά.
    Η εν λόγω κοινωνία είναι κατα τη γνώμη μου η πλέον παρανοϊκή στον πλανήτη.
    Και σόρρυ αν δεν ψαρώνουμε απο το ταχα γκλάμουρ των Αμερικάνων τζιαητζοζ που "υπηρετούν", συνειδητά πάνε ως μισθοφόροι σε εναν κατακτητικό μηχανισμό να δουλέψουν, τη στιγμή που ξέρουν ότι είναι πλήρως αναλώσιμοι.
    που το είδες εσυ το εξαιρετικό;;;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #949
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ειλικρινά δεν μπορώ να εξηγησω τι είναι αυτό που θα έκανε έναν άνθρωπο να "γοητεύεται" απο ένα τέτοιο βίντεο που αποτυπώνει δυστυχία,κατάντια,θλίψη κλπ ασχημα.
    Αν γνωρίζεις αγγλικά και διαβάζεις τι γράφει & τι τραγουδάνε, νομίζω δεν χρειάζεται και πολύ νιονιό για να καταλάβεις ότι κάτι πάει πολύ στραβά.
    Η εν λόγω κοινωνία είναι κατα τη γνώμη μου η πλέον παρανοϊκή στον πλανήτη.
    Και σόρρυ αν δεν ψαρώνουμε απο το ταχα γκλάμουρ των Αμερικάνων τζιαητζοζ που "υπηρετούν", συνειδητά πάνε ως μισθοφόροι σε εναν κατακτητικό μηχανισμό να δουλέψουν, τη στιγμή που ξέρουν ότι είναι πλήρως αναλώσιμοι.
    που το είδες εσυ το εξαιρετικό;;;
    Ο καθεις οτι καταλαβαινει,και οπως αισθανεται.Δυστυχως ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα τα υπολοιπα που αναφερεις και δεν εχω την διαθεση να μπω σ αυτην.
    Οσο για την κοινωνια της Αμερικης σε παραπεμπω -ετσι το αισθανομαι εγω - στην ρηση ''«εκ γυναικός ερρύη τα φαύλα»
    «Αλλά και δια γυναικός πηγάζει τα κρείττω»


    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #950
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δε τα πάω καλά με τα αρχαία ή την καθαρεύουσα οπότε αν θέλεις κάνε ενα κόπο και μεταφρασε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #951
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δε τα πάω καλά με τα αρχαία ή την καθαρεύουσα οπότε αν θέλεις κάνε ενα κόπο και μεταφρασε.
    «εκ γυναικός ερρύη τα φαύλα»
    «Αλλά και δια γυναικός πηγάζει τα κρείττω»
    Ο αυτοκράτωρας Θεόφιλος το 820 μ.Χ θέλοντας να δοκιμάσει την ευφυΐα της Κασσιανής πριν επιλέξει σύζυγο, τη ρώτησε: «Ως άρα δια γυναικός ερρύη τα φαύλα» («Από τη γυναίκα ξεκινούν τα κακά πράγματα», υπονοώντας την Εύα). Η Κασσιανή έδωσε δείγματα του πνεύματός της, ανταπαντώντας «Αλλά και δια γυναικός πηγάζει τα κρείττω» («Και από τη γυναίκα πηγάζουν τα καλύτερα, τα ευγενέστερα», υπονοώντας την Παναγία). Τελικά επέλεξε για σύζυγο του την Θεοδώρα και η Κασσιανή αφοσιώθηκε ολοκληρωτικά στη μοναστηριακή ζωή ιδρύοντας τη Μονή Κασσίας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #952
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    δε με κατάλαβες, μάλλον φταίω εγω.
    Στο γκουγκλ ήξερα να ψαξω τη στείρα μετάφραση.
    Τι εννοούσες με την παράθεση αυτών των ρητών, αναφερόμενος στην Αμερικάνικη παράνοια και το πως διατείνονται απέναντι στο στρατό τους, έπρεπε να ρωτήσω εξαρχής.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #953
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Η εν λόγω κοινωνία είναι κατα τη γνώμη μου η πλέον παρανοϊκή στον πλανήτη.
    Εγω σου απαντησα με το ρητο γι αυτο που εγραψες ανωθεν..
    Η αμερικανικη κοινωνια εχει πολλες αντιθεσεις και πολλες αγκυλωσεις αλλα δυστυχως η ευτυχως κυβερναει τον κοσμο,διαβιωντας με αυτες.
    Εαν ζησεις εκει θα καταλλαβεις τι εννοω,και πιθανως να αλλαξεις γνωμη.
    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ.
    ΕΓΩ επειδη εζησα εκει σε μια καμπή της ζωης μου -τραγικη μεν, με αισιο μεχρι στιγμης αποτελεσμα δε-γνωρισα την καλη πλευρα της αμερικανικης κοινωνιας .Καποιος αλλος μπορει οχι,γι αυτο σου ειπα στην αρχη οπως το καταλαβαινει και το βιωνει κανεις.Για μενα λοιπον.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #954
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Σέβομαι την επιθυμία σου να μην επεκταθείς.
    Όμως δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τα περάσουμε όλα βιωματικά για να σχηματίσουμε άποψη για κάτι, ειδικά τέτοιου βεληνεκούς όπως ο στρατός και δη ο αμερικάνικος.
    Μπορεί να μην έχω ζήσει στην Αμερική, αλλά έχω συναναστραφεί & συγκατοικήσει με πολλούς Αμερικάνους ως φοιτητής, (προσπαθώ να) έχω μια εικόνα της ιστορίας και του τι συμβαίνει στον κόσμο.
    Και επειδή εδω η κουβέντα αρχισε απο ένα βίντεο -στο πλαίσιο της στρατιωτικής μας θητείας- δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ζήσεις εκεί για να έχεις άποψη για τη μισθοφορική βιομηχανία που λεγεται us army που έχει αιματοβάψει τον πλανήτη (και συνεχίζει) και το πως φέρονται στους ίδιους τους ανθρώπους που τάχα εξυμνούν ως ήρωες. Το ιδεολογικό φραμπαλά το αφήνω σκοπίμως έξω απο την κουβέντα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #955
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ειλικρινά δεν μπορώ να εξηγησω τι είναι αυτό που θα έκανε έναν άνθρωπο να "γοητεύεται" απο ένα τέτοιο βίντεο που αποτυπώνει δυστυχία,κατάντια,θλίψη κλπ ασχημα.
    Αν γνωρίζεις αγγλικά και διαβάζεις τι γράφει & τι τραγουδάνε, νομίζω δεν χρειάζεται και πολύ νιονιό για να καταλάβεις ότι κάτι πάει πολύ στραβά.
    Η εν λόγω κοινωνία είναι κατα τη γνώμη μου η πλέον παρανοϊκή στον πλανήτη.
    Και σόρρυ αν δεν ψαρώνουμε απο το ταχα γκλάμουρ των Αμερικάνων τζιαητζοζ που "υπηρετούν", συνειδητά πάνε ως μισθοφόροι σε εναν κατακτητικό μηχανισμό να δουλέψουν, τη στιγμή που ξέρουν ότι είναι πλήρως αναλώσιμοι.
    που το είδες εσυ το εξαιρετικό;;;
    Τα τραγούδια δηλαδή πρέπει να είναι πάντα χαζοχαρούμενα με καψούριακο νόημα για να είναι ωραία?
    Από τη στρατιωτική θητεία μόνο αρνητικές ή μόνο θετικές εντυπώσεις μας έμειναν?
    Συμπεράσματα δεν βγάλαμε?

  11. #956
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Ρε Panavour προφανως εχει και καλα και προφανως δεν ειναι ολοι ετσι.Αλλα εχει ριξει και 2 ατομικες βομβες αυτη η κοινωνια,εχει υποστηριξει και μια επιχειρηση κονδορας,εχει ξεκινησει πολεμους σε βιετναμ,κορεα,ιρακ,αφγανισταν με ψευδη στοιχεια,εχει υποδουλωσει οικονομικα ενα σωρο αφρικανικα κρατη(και η ευρωπη μεσα μην το ξεχναμε),εχει κυνηγισει ανηλεως ανθρωπους επειδη τους ξεμπροστιαζουν(ασανζ,σνοουντεν) και πολλα πολλα πολλα ακομα.Και μην μου πεις ετσι ειναι ο κοσμος που ζουμε

  12. #957
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τα τραγούδια δηλαδή πρέπει να είναι πάντα χαζοχαρούμενα με καψούριακο νόημα για να είναι ωραία?
    Από τη στρατιωτική θητεία μόνο αρνητικές ή μόνο θετικές εντυπώσεις μας έμειναν?
    Συμπεράσματα δεν βγάλαμε?
    Για το αρχικό ερώτημα, όχι φίλε, εννοείται πως όχι! Δεν ξέρω πως μπορεί να σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα το ποστ μου.

    Προσωπικά απο τη θητεία μου το ζύγι γέρνει επικίνδυνα προς τις αρνητικές εντυπώσεις. Πράγμα που εμπειρικά διαπιστώνω ότι ισχύει για τους περισσότερους. Αμιγώς στρατιωτικά, δεν πήρα τίποτα χρήσιμο ως εν δυνάμει στρατιώτης.
    Συμπεράσματα σαφώς και βγάλαμε.
    Απλά συνήθως δεν έχουν να κάνουν με το καθεαυτό αντικείμενο του στρατού.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #958
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Και μην μου πεις ετσι ειναι ο κοσμος που ζουμε
    Και πώς είναι αλλιώς?
    Ακριβώς έτσι είναι ο κόσμος και ακριβώς έτσι γίναν όλα τα προηγμένα και πλούσια κράτη.

  14. #959
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και πώς είναι αλλιώς?
    Ακριβώς έτσι είναι ο κόσμος και ακριβώς έτσι γίναν όλα τα προηγμένα και πλούσια κράτη.
    Ε τοτε καλα κανουν οι πολιτικοι εδω στην Ελλαδα και δρουν οπως δρουν και εχουν φτασει να φτωχοποιησουν το μεγαλυτερο μερος της κοινωνιας και εχουν εξωθησει 1εκ ανθρωπους στην ανεργια.Αυτο ειναι το συστημα οφειλουμε να το δεχτουμε οπως ειναι,ετσι λειτουργει ο κοσμος.Οχι?

  15. #960
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Ε τοτε καλα κανουν οι πολιτικοι εδω στην Ελλαδα και δρουν οπως δρουν και εχουν φτασει να φτωχοποιησουν το μεγαλυτερο μερος της κοινωνιας και εχουν εξωθησει 1εκ ανθρωπους στην ανεργια.Αυτο ειναι το συστημα οφειλουμε να το δεχτουμε οπως ειναι,ετσι λειτουργει ο κοσμος.Οχι?
    Καλά η κακά αυτό είναι να το κρίνει και να επιλέξει ο καθένας.
    Εγώ λέω το αυτονόητο.
    Ιστορικά όπως και τώρα, η ευμάρεια και η καλοπέραση περνά από τον πόνο του άλλου.

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΟΝΤΕΣ εξατμήσεις: που αποδίδουν καλύτερα?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2010, 12:51
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 01:00
  3. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF