Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Βροχη και κρανος. Πολυ βροχη ομως.......

  1. #1
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970

    Βροχη και κρανος. Πολυ βροχη ομως.......

    Ρε παιδια μια απορια. Ειναι πολυ σημαντικο θεμα βασικα και θα ηθελα τα φωτα σας.

    Χτες με την βροχη ξεκιναω απο μενιδι για πειραια. Εγω γινει λουτσα μεχρι το κοκκαλο αλλα δεν με νοιαζει. Με νοιαζει που δεν βλεπω τιποτα. Το κρανος θαμπο και με την βροχη να μην βλεπω τιποτα. Το ανοιγω λιγο, ξεθαμπωνει μεν αλλα η βροχη μου σκαει στα μουτρα σαν μικρες καρφιτσες. Το κλεινω λιγο πιο πολυ αλλα και παλι η βροχη δεν φαινεται να φευγει με τιποτα.

    Εβγαλα την διαδρομη μεχρι το σπιτι με το ενα χερι στο τιμονι και το αλλο στην ζελατινα να την καθαριζω. Και εβλεπα μηχανακια να με περνανε κανονικα χωρις προβλημα και μαλιστα αρκετα γρηγορα για τα δεδομενα (βροχη/βραδυ).

    Τρομερα επικυνδυνο αυτο που εκανα και θελω να μαθω αν υπαρχει κατι σε σπρει, σε ζελατινα (κατι δεν ξερω) που να διωχνει το νερο απο την ζελατινα. Το θαμπο, μπορω να το φτιαξω αν βαλω την επιπλεον εσωτερικη ζελατινα που ειχε μεσα το αραι αλλα με την βροχη τι μπορω να κανω; Δεν γινεται να οδηγαω με το ενα χερι στο τιμονι. Θα φαω τα μουτρα μου.

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    πατατα ... κοψε μια μικρη και με τη κομμενη πλευρα αλοιψε την εξ.ζελατινα...

    home-made RAIN X !!! αλλα θελει ανανεωση δε κραταει για παντα
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    οντως στην πολυ βροχη ειναι θεμα αυτο με τα νερα πανω στη ζελατινα

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818

    Re: Βροχη και κρανος. Πολυ βροχη ομως.......

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
    Ρε παιδια μια απορια. Ειναι πολυ σημαντικο θεμα βασικα και θα ηθελα τα φωτα σας.

    Χτες με την βροχη ξεκιναω απο μενιδι για πειραια. Εγω γινει λουτσα μεχρι το κοκκαλο αλλα δεν με νοιαζει. Με νοιαζει που δεν βλεπω τιποτα. Το κρανος θαμπο και με την βροχη να μην βλεπω τιποτα. Το ανοιγω λιγο, ξεθαμπωνει μεν αλλα η βροχη μου σκαει στα μουτρα σαν μικρες καρφιτσες. Το κλεινω λιγο πιο πολυ αλλα και παλι η βροχη δεν φαινεται να φευγει με τιποτα.

    Εβγαλα την διαδρομη μεχρι το σπιτι με το ενα χερι στο τιμονι και το αλλο στην ζελατινα να την καθαριζω. Και εβλεπα μηχανακια να με περνανε κανονικα χωρις προβλημα και μαλιστα αρκετα γρηγορα για τα δεδομενα (βροχη/βραδυ).

    Τρομερα επικυνδυνο αυτο που εκανα και θελω να μαθω αν υπαρχει κατι σε σπρει, σε ζελατινα (κατι δεν ξερω) που να διωχνει το νερο απο την ζελατινα. Το θαμπο, μπορω να το φτιαξω αν βαλω την επιπλεον εσωτερικη ζελατινα που ειχε μεσα το αραι αλλα με την βροχη τι μπορω να κανω; Δεν γινεται να οδηγαω με το ενα χερι στο τιμονι. Θα φαω τα μουτρα μου.
    μας μπέρδεψες....


    θες να μην μπαίνουν νερά ΜΕΣΑ από την ζελατίνα, να μην θαμπώνει ή να μην μένουν νερά στην έξω μεριά της ζελατίνας;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Φροντιζε να την κα8αριζεις συχνα ωστε να κυλανε πιο ευκολα τα νερα και να βλεπεις οσο καλυτερα γινεται ...
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  6. #6
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Bασικα εχεις δικιο. Τωρα που το διαβασα ουτε εγω δεν εβγαλα ακρη

    Αν δεν βαζεις κομματα σωστα και τελειες τελικα δεν βγαινει νοημα.

    Λοιπον θελω να φευγουν τα νερα απο την εξωτερικη πλευρα της ζελατινας. Μεσα δεν μπαινουν νερα αν την εχω κλειστη. θα θαμπωσει μεν αλλα οταν βαλω την εσωτερικη ζελατινα για το θαμπωμα κατι θα γινει. Αυτο που δεν ξερω ειναι πως θα διωξω τα νερα απο την ζελατινα για να βλεπω.

    Η πατατα οπως ειπε το παλικαρι πιο πανω ειναι μια λυση οπως μου ειπαν και εδω στην δουλεια αλλα δεν γινεται να κυκλοφορω με μια πατατα στο χερι. Αν και θα το κανω, απλα λεω......!!!!

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
    Bασικα εχεις δικιο. Τωρα που το διαβασα ουτε εγω δεν εβγαλα ακρη

    Αν δεν βαζεις κομματα σωστα και τελειες τελικα δεν βγαινει νοημα.

    Λοιπον θελω να φευγουν τα νερα απο την εξωτερικη πλευρα της ζελατινας. Μεσα δεν μπαινουν νερα αν την εχω κλειστη. θα θαμπωσει μεν αλλα οταν βαλω την εσωτερικη ζελατινα για το θαμπωμα κατι θα γινει. Αυτο που δεν ξερω ειναι πως θα διωξω τα νερα απο την ζελατινα για να βλεπω.

    Η πατατα οπως ειπε το παλικαρι πιο πανω ειναι μια λυση οπως μου ειπαν και εδω στην δουλεια αλλα δεν γινεται να κυκλοφορω με μια πατατα στην δουλεια. Αν και θα το κανω, απλα λεω......!!!!

    1. με το χερι
    2. πας γρηγορα
    3. δεν βγαίνεις στην βροχή
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αν δε κάνω λάθος υπάρχουν κάποια σπρέυ τα οποία συνίστανται για βροχή και κάνουν την επιφάνεια της ζελατίνας υδαταποθητική.
    Η Colori πρέπει να πουλάει τέτοια, το Motomarket και ο louis.de,τα οποία φέρνει ο Πίσσαρης.



  9. #9
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Ποσο γρηγορα να πας μεσα στην κινηση; Δεν γινεται αυτο.

    Ειχα γραψει και παλια ενα ποστ για την τεχνολογια στα κρανη. Εχουν μεινει λιγο πισω οσον αφορα τις συνθηκες βροχης. Θα μου πεις τι να βαλουν; υαλοκαθαριστηρες; Ξερω γω;;;;; κατι, ακομα και αυτο αν ειναι να βλεπεις καλα για να μην σκοτωθεις.

    Πραγματικα χτες τα χρειαστηκα. Πολυ δυσκολη οδηγηση με ενα χερι στην βροχη και με περιορισμενο εως και μηδενικο οπτικο πεδιο.

  10. #10
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4

    Η πατατα οπως ειπε το παλικαρι πιο πανω ειναι μια λυση οπως μου ειπαν και εδω στην δουλεια αλλα δεν γινεται να κυκλοφορω με μια πατατα στο χερι. Αν και θα το κανω, απλα λεω......!!!!
    εχει και εναλλακτικη με πατατα... σταματας στο γυραδικο, τσιμπας μια μεριδα με την ησυχια σου περιμενοντας να κοψει η βροχη, και μετα πας ανετος σπιτι....:hypnotize


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	what-are-french-fries.jpg 
Προβολές:	588 
Μέγεθος:	46,6 KB 
ID:	151944
    Accipere quam facere praestat injuriam

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    για το θαμπωμα (οπως ειπες) βαλε το pin lock του κρανους.

    για την βροχη που μενει στο κρανος δεν μπορεις να κανεις κατι.

    καποια γαντια εχουν βγει με ενα μικρο κομματι λαστιχου στο μεγαλο δακτυλο που χρησιμευει σαν υαλοκαθαριστηρας.


  12. #12
    Έλα ρε φίλε και δεν έχουμε φάει τίποτα από το πρωί...


    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  13. #13
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Εαν το ψεκάσεις με σπρέυ σιλικόνης, γίνεται τίποτα? Εφόσον λειτουργεί και ώς "απωθητικό υγρασίας" για τα μηχανικά/πλαστικά/μεταλλικά μέρη της μηχανής, δεν θα κάνει και για το κράνος?
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  14. #14
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Mαλλον θα κοιταξω αυτο το σπρει, που λετε οτι κανει το νερο να γλυστραει απο την ζελατινα.

    Γαντια τετοια εχω, αλλα δεν θελω να παιρνω τα χερια απο το τιμονι σε καμια περιπτωση. Ηθελα να ηξερα τοσα χρονια, πως οδηγουσα και γιατι δεν με ενοχλουσε τοτε; Περιεργο. Τεσπα.

    Ποσο κανει ρε παιδια αυτο; Ξερει κανεις;

    Y.Γ. Να βγαλω μια πατεντα για υλοκαθαριστηρες κρανους να χεστω στο ταλιρο γαμωτο.......


  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
    Εαν το ψεκάσεις με σπρέυ σιλικόνης, γίνεται τίποτα? Εφόσον λειτουργεί και ώς "απωθητικό υγρασίας" για τα μηχανικά/πλαστικά/μεταλλικά μέρη της μηχανής, δεν θα κάνει και για το κράνος?

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    MHN TO KANEIS AYTO!!!!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF