Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 64

Θέμα: Νέοπας

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Το παλλικαράκι δεν έχει ιδέα από μηχανάκια και του προτείνετε 250άρι με συμπλέκτη...για να δουλέψει πόλη.

    Δηλαδή,
    δεν θα ήταν εξυπνότερο η πρώτη του επαφή (και για κάποιες χιλιάδες χλμ) να γίνει με κάτι ευκολότερο, χωρίς συμπλέκτη (παπί/σκούτερ) ώστε να δώσει περισσότερη προσοχή στον δρόμο και στους άλλους αντί στον χειρισμό της μοτό...?

    Και όταν τα βασικά του γίνουν βίωμα, να μεταπέσει στα 250-400 κυβικά.

    100% .........σκουτερ και παλι σκουτερ και μαλιστα μεταχειρισμενο στα 125 η 150 κυβικα .......

    αν διαβασω και για πιστα και για CSS ,CIA ,FBI θ αρχισω τα σκληρα ........

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

    ολα αυτα φωτογραφιζουν καποιο εντουρο μεχρι 250cc. XR, TTR ,XT ,DR ειναι καποια απο αυτα που σου προτεινω εγω. ψαξτο λιγο στο νετ να δεις τι σου αρεσει.

    :a13: ............... ............................

  3. #33
    Φίλε μου ήμουν στη θέση σου πρίν κανα 7μηνο.
    Καμμιά εμπειρία, μόνο παπιά και σκούτερ νοικιασμένα κατα καιρούς στα νησιά.
    Κατέληξα λοιπόν σε ένα μεσαίο on-off (XF-650 Freewind), αφενός γιατί αυτή η κατηγορία μου βγάζει συναίσθημα , αφετέρου γιατί ενώ ξεκίνησα για 250άρι (CBF ή YBR τίμια και καλά μηχανάκια) κατάλαβα οτι σε κανα χρόνο θα ψαχνόμουνα για αλλαγή (τα παιδιά στο φόρουμ βοήθησαν πολύ στη τελική επιλογή). Τίμια, αξιόπιστη, καλά ζυγισμένη μοτοσυκλέτα. Μπορεί να μην την ερωτέυεσαι με τη πρώτη ματιά, αλλά όσο την οδηγάς τόσο περισσότερο την εκτιμάς, σου αρέσει να είσαι πάνω της και να πηγαίνεις σε στροφιλίκι ή να χάνεσαι στους χωματόδρομους.
    Κατέληξα εκεί αφού οδηγούσα για κανα μήνα τη CB400 της σχολής και βρέθηκε και ένας φίλος με ένα virago στα ίδια cc να με αναλάβει για κανα 2μηνο σχεδόν καθημερινά για εξάσκηση. Είδα οτι με προσοχή, εγκράτεια και αμυντική οδήγηση μπορώ να τα καταφέρω.
    Πήρα τη μηχανή το Σεπτέμβρη, αφού πέρασα όλο το καλοκαίρι οδηγώντας σχεδόν καθημερινά μοτο, οπότε όταν τη καβάλησα ένιωθα σχετικά άνετα.
    Βοήθησε βέβαια και το γεγονός οτι όλα αυτά γίναν επαρχία. Ένα μήνα μετά έκανα και 270 χλμ ταξίδι στην Εθνική, νύχτα και μόνος.
    Φυσικά μαζί με τη μηχανή αγόρασα κράνος, μπουφάν, γάντια και μποτάκια.
    Οπότε υπολόγισε κανα 600άρι τουλάχιστον για αυτά.
    Καλή επιλογή!

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2009
    Μηνύματα
    8
    Παίδες προσωπικά με πείσατε για CFB250 ή YBR250 . Παρεπιπτοντως είμαι κοντά στα κυβικά που ανέφερε ο φίλος απ τις Σέρρες (190 , 105 κιλά) , οπότε το θέαμα να καβαλάω ενα innova πχ είναι αρκετά αστείο. Τα enduro δε ξέρω γιατί αλλά δε μ' αρέσουν καθόλου .
    Πείτε με άσχετο πείτε με οτι θέλετε αλλα κάθε φορα που βλέπω ΧΤ κτλ μου ρχονται στο νου ταινίες με τον Ντούζο , τον Γαρδέλη και τον Ψάλτη !!
    Επίσης κατάλαβα οτι είναι αλήθεια αυτό που λένε για την αστάθεια των scooters , οπότε έχω αποκλείσει και αυτά .

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    σε enduro και 250;;...

    χμμμ...

    καινουριο πλην του CRE της HONDA σε Ιαπωνικό δεν γνωρίζω.
    Για δες:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...highlight=klx*

    http://www.kawasaki.gr/KLX250

    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyristas
    1. θέλω maximum 400cc γαι ξεκίνημα.
    2. δεν θέλω να μπλέξω σε πρώτη φάση με στρώσιμο μηχανής λόγω απειρίας.Μην επικεντρωθώ στο στρώσιμο αλλα στο να "μάθω" το συντομότερο.Οπότε μιλάμε για μεταχειρισμένο μηχανάκι
    3.παρακαλάω να βρω κάτι μέχρι 2000 euros. Αλλά επειδή πολύ φοβάμαι πως δεν θα βρω,αναγκαστικά ανεβάζω τον πήχη ένα χιλιάρικο πάνω. Αλλά ξαναλέω, παρακαλάω για maximum 2 χιλιάρικα
    4. γνώμες ακούω από άτομα που ξέρουν, αν είνια ανεβαίνω λίγο και στα κυβικά.τα όρια είναι για να ξεπερνιούνται
    Κάτι ΤΕΤΟΙΟ μάλλον. (Ταξινόμησε με βάση την τιμή.)

  6. #36
    ξέχασα να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Από τη στιγμή που σκοπεύω να πάρω μεταχειρισμένο, μέχρι τι ηλικίας λέτε?Να είναι παλιότερο από 2004?Στην τύχη το είπα το νούμερο,δεν ξέρω

  7. #37
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    κατα τη γνωμη μου ειναι 2 με 3 χρονια (αν μπορεις)
    και η αξια του εχει πεσει αρκετα--αλλα και δεν ειναι και πολυ ...κουρασμενο
    και επειδη μολις εχουν φυγει συνηθως απο την εγγυηση κοντα οτι εχουν βγαλει εχει μαζευτει

    βεβαια ειναι αρκετα γενικο αυτο που λεω
    υπαρχουν πολλα θεματα που παιζουν για αυτο τα ματια σου ανοιχτα πριν αποφασισεις
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2009
    Μηνύματα
    8
    Μάγκες μια ερώτηση σχετικά με το Honda CBF250 και το Yamaha YBR250. Τα μηχανάκια πάνε ; Ξέρω σκέφτεστε "κάτσε ρε μεγάλε ακόμα το δίπλωμα δε πήρες.." αλλά σκεφτόμουν ΜΗΠΩΣ τελικά τα 250cc για τις συγκεκριμένες μηχανές είναι λίγα και θα πρεπε να κοιτάξω κατι άλλο. ΟΚ δεν έχω τρελλές απαιτήσεις απο την πρώτη μου μηχανή αλλά νομίζω καταλαβαίνετε τι εννοώ ..

    Σίγουρα το θέλω ΚΑΙ για μέσα στην πόλη αλλά θα κινούμαι και περιφεριακά αυτής οπότε δε θα θελα να είναι πολύ αργά (γιατί οχι και για μια διαδρομή θεσ/νικη - χαλκιδική) . Να βγάλω και κανα γούστο ρε αδερφέ όταν το μάθω καλύτερα :P (μετά απο καιρό ε , οχι στην αρχή) !! Οχι τιποτα αλλό αλλά μη ψάχνω να το πουλήσω στον χρόνο πανω ..

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    καλημερα
    φιλε μου σε οτι αφορα αν πανε τα συγκεκριμενα μηχανακια,ειδικα στη διαδρομη που ειπες,να σου πω οτι την διαδρομη αυτη και εννοω μεχρι το δευτερο ποδι την εχω κανει με 90αρι παπι, οποτε το να την κανεις με 250αρι ειτε το cbf ειτε το ybr δεν ειναι κατι το ακατορθωτο ουτε το τρομερα δυσκολο,αν και για αρχη καλο θα ηταν να την εκανες με παρεα, δηλαδη δυο μηχανες.
    οσον αφορα τα υπολοιπα, συμφωνω με τους προλαλησαντες, μην βιαζεσαι και το 250αρι θα σου ειναι οτι πρεπει,με τον συμπλεκτη του για να μαθαινεις και εφοσον δεν σαρεσουν τα εντουρο εχεις επιλογες στα κυβικα αυτα.
    καλες βολτες οτι και να παρεις και να προσεχεις, εννοειται εξοπλισμος πληρης...

  10. #40
    Καλημερα και απο εμενα..

    Οσο για τον φιλο να του προτεινς να παρει οτι του αρεσει απλα να εχει το μυαλο του εκει και να μην σκεφτεται δοκιμεσ κ τιποτα αλλο..

    Ειμαι οδηγος μοτοσυκλετας 2 μηνες. Συγκεκριμενα πηρα το διπλωμα πριν διο μηνες..
    Πριν δεν ειχα δοκιμασει ουτε vespa οθτε παπι ουτε τπτ.. Καραασχετοσ του κερατα με το αθλημα..
    Ετσι μολις πηρα το διπλωμα αποφασισα να παρω ενα YAMAHA Fazer 600 me abs tou 08.
    Παρα πολλα κυβικα και ιπποι για εμενα αλλα αυτο γουσταρα. Το θεμα ειναι οτι εχω το κεφαλι μου σωστο και το δεκσι χερι μου συνεχως στην σωστη θεση..Το μηχανακι το μαθενεισ πολυ ευκολα αλλα ποτε δεν το μαθαινεις σε θεση να του παρεις τον αερα για κολπακια κλπ.Αστα αυτα για πολυυυυυυ ασργοτερα και αν....
    Αν εχεις μυαλο φιλε μου μπορεις να παρεισ και hayabusa και οτι γουσταρεις.. Απλα να ξερεισ οτι στην αρχη ειναι σαν να οδηγας αεροπλανο..Θελει υπομονη και σκεψη σε οτι κανεις για να το μαθεις..

    Πρεπει να το σεβεσαι για να σε σεβεται!!
    Run safe..

  11. #41
    Καλησπερα.....
    Δεν ξερω αν κοιτας ακομα τα ποστ εδω αλλα η δικια μου η γνώμη είναι να ξεκινησεις απο κατι τελειως απλο και σβελτο μιας που το θελεις για την δουλεια σου.
    Μια καλη λυση για εντος πολης ειναι ενα μικρο αυτοματο ή κανα παπακι.

    Τωρα αν θες οπωσδηποτε κατι μεγαλυτερο θα έλεγα να κοιταξεις κανενα μικρο εντούρο 250-400cc.

    Ευκολα στην οδηγηση, δεν καινε, χαμηλό κοστος service και προπαντως μια καλη αρχη για σενα.

    Με μια γρήγορη ματιά στις αγγελίες είδα ένα ΑΧ-1 ή μπορείς να κοιτάξεις και το XR που έχει ο devil's animal στην υπογραφή του.

    Αντε , καλες βόλτες και παντα με κράνος και προσοχή!

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2009
    Μηνύματα
    8
    8 χρόνια μετά επανέρχομαι. Πρώτον για να πω την εμπειρία μου και δεύτερον να ξαναζητήσω τα φώτα σας.

    Πρώτον λοιπόν 2 μήνες μετα το αρχικό ποστ πήγα και ερωτεύτηκα μια Aprilia Pegaso 650 (με τις μπλε τις ζαντούλες) ο κεραυνοβόλος έρωτας με έκανε να την αγοράσω άμεσα , 2ο χέρι απο μαγαζί. Ξέρω ξέρω ήμουν μικρός και άμυαλος.

    Πέτυχα στις εξετάσεις και πήρα δίπλωμα για μεγάλη μηχανή. Ο φόβος μου πρώτη φορά που την καβάλησα δε λέγεται. Δεν μπορούσα με τίποτα να συγχρονίσω τα χέρια μου για τον συμπλέκτη αλλα και τα πόδια μου στο ποδόφρενο σε συνδιασμό με 200 κιλά που δεν μπορούσα να κουμαντάρω σε χαμηλές ταχύτητες. Παρόλα αυτα την κράτησα με μέτρια χρήση (2 φορές την εβδομάδα) για 1 χρόνο. Η αλήθεια είναι οτι δε με βόλεψε. Ούτε ο συμπλέκτης, ούτε ο όγκος της μηχανής. Αυτό που κακώς δεν είχα αναφέρει εξ αρχής είναι οτι λόγω της δουλειάς μου (που παραμένει ίδια απο τότε) , λογιστής, χρειάζεται να γυρνάω αρκετά μέσα στην πόλη.
    Η μηχανή πουλήθηκε με χαρά (αφού δεν έχασα πάρα πολλά χρήματα) αλλα και με ντροπή καθως τα λάστιχα του super motard στα πλαϊνα ήταν άφθαρτα.
    Όπως ήταν αναμενόμενο λοιπόν είχα και το ανάλογα γελίο ατύχημα μια ωραία πρωία όταν δεν κατάφερα να ακινητοποιησω την μηχανή σε ένα ξαφνικό σταμάτημα του μπροστινου αυτοκινήτου, με αποτέλεσμα να σκάσω στο πίσω μέρος με 20 χλμ/ωρα. (ανάθεμα τα ποδόφρενα και τις αναλογίες πίεσης με το χειρός)
    Εκεί εκτίμησα τον εξοπλισμό που είχα αγοράσει μαζί με την μηχανή.
    Όπως φανταζεστε λοιπόν, το φοβήθηκα και σιγά σιγά το παράτησα και προτίμησα το αμαξάκι μου. Το μόνο που μου έμεινε να θυμίζει είναι ενα SHOEI κράνος και ενα μπουφάν.

    Τα χρόνια πέρασαν εγώ έφτασα 33 και δεν ξανακαβάλησα. Αλλα η ανάγκη για γρήγορη μετακίνηση παραμένει ίδια. Έρχομαι λοιπόν τώρα και λεω. Για οχι ενα σκούτερ; Με την άνεση του, αυτόματο, με τους χώρους του και τα νορμαλ κυβικά του για μεσα στην πόλη. Γιατί το απέκλεισα εξαρχής;

    Και έρχομαι πάλι (με την ουρά κάτω απ τα σκέλια) και με τα ίδια κριτήρια (ακόμα θεωρώ πως είμαι τελείως άπειρος) να ρωτήσω για τα σκούτερ της Kymco πχ. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι όπως το People ή το Xciting (κοιτάω για 200-300 cc MAX) για παράδειγμα;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω η ιστορία μου να βοηθήσει κάποιον πιτσιρικά, όπως εγω τότε, να αποφασίσει τι θα αγοράσει.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_gr Προβολή μηνύματος
    8 χρόνια μετά επανέρχομαι. Πρώτον για να πω την εμπειρία μου και δεύτερον να ξαναζητήσω τα φώτα σας.

    Πρώτον λοιπόν 2 μήνες μετα το αρχικό ποστ πήγα και ερωτεύτηκα μια Aprilia Pegaso 650 (με τις μπλε τις ζαντούλες) ο κεραυνοβόλος έρωτας με έκανε να την αγοράσω άμεσα , 2ο χέρι απο μαγαζί. Ξέρω ξέρω ήμουν μικρός και άμυαλος.

    Πέτυχα στις εξετάσεις και πήρα δίπλωμα για μεγάλη μηχανή. Ο φόβος μου πρώτη φορά που την καβάλησα δε λέγεται. Δεν μπορούσα με τίποτα να συγχρονίσω τα χέρια μου για τον συμπλέκτη αλλα και τα πόδια μου στο ποδόφρενο σε συνδιασμό με 200 κιλά που δεν μπορούσα να κουμαντάρω σε χαμηλές ταχύτητες. Παρόλα αυτα την κράτησα με μέτρια χρήση (2 φορές την εβδομάδα) για 1 χρόνο. Η αλήθεια είναι οτι δε με βόλεψε. Ούτε ο συμπλέκτης, ούτε ο όγκος της μηχανής. Αυτό που κακώς δεν είχα αναφέρει εξ αρχής είναι οτι λόγω της δουλειάς μου (που παραμένει ίδια απο τότε) , λογιστής, χρειάζεται να γυρνάω αρκετά μέσα στην πόλη.
    Η μηχανή πουλήθηκε με χαρά (αφού δεν έχασα πάρα πολλά χρήματα) αλλα και με ντροπή καθως τα λάστιχα του super motard στα πλαϊνα ήταν άφθαρτα.
    Όπως ήταν αναμενόμενο λοιπόν είχα και το ανάλογα γελίο ατύχημα μια ωραία πρωία όταν δεν κατάφερα να ακινητοποιησω την μηχανή σε ένα ξαφνικό σταμάτημα του μπροστινου αυτοκινήτου, με αποτέλεσμα να σκάσω στο πίσω μέρος με 20 χλμ/ωρα. (ανάθεμα τα ποδόφρενα και τις αναλογίες πίεσης με το χειρός)
    Εκεί εκτίμησα τον εξοπλισμό που είχα αγοράσει μαζί με την μηχανή.
    Όπως φανταζεστε λοιπόν, το φοβήθηκα και σιγά σιγά το παράτησα και προτίμησα το αμαξάκι μου. Το μόνο που μου έμεινε να θυμίζει είναι ενα SHOEI κράνος και ενα μπουφάν.

    Τα χρόνια πέρασαν εγώ έφτασα 33 και δεν ξανακαβάλησα. Αλλα η ανάγκη για γρήγορη μετακίνηση παραμένει ίδια. Έρχομαι λοιπόν τώρα και λεω. Για οχι ενα σκούτερ; Με την άνεση του, αυτόματο, με τους χώρους του και τα νορμαλ κυβικά του για μεσα στην πόλη. Γιατί το απέκλεισα εξαρχής;

    Και έρχομαι πάλι (με την ουρά κάτω απ τα σκέλια) και με τα ίδια κριτήρια (ακόμα θεωρώ πως είμαι τελείως άπειρος) να ρωτήσω για τα σκούτερ της Kymco πχ. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι όπως το People ή το Xciting (κοιτάω για 200-300 cc MAX) για παράδειγμα;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω η ιστορία μου να βοηθήσει κάποιον πιτσιρικά, όπως εγω τότε, να αποφασίσει τι θα αγοράσει.
    Γεια σου φίλε!
    Στην ερώτηση σου έχω να σου απαντήσω ότι μπορεί απλά να μη σου ταιριάζει το όλο θέμα "μηχανάκι".
    Εντελώς φιλικά στο λέω.
    Το ότι σιγά σιγά παρατησες τη μηχανή μετά από μια μικρή αβαρία που σε όλους μπορεί να συμβεί στην αρχή ίσως πρέπει να σε προβληματίσει.Απο την άλλη μπορείς να πάρεις ένα σκούτερ φιλου-γνωστου να το βολταρεις λίγο να δεις.Αν αισθανθείς άνετα κλπ προχωράς



    Για τα σκούτερ που ρωτάς μπορώ να σου πω αλλά δεν έχει νόημα αν δεν απαντήσεις στο πρώτο σκέλος....

  14. #44
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ότι είπε ο από πάνω...και αν ντε και καλά θες να καβάλας προτίμησε παπί.....για αυτό που το θες πολύ καλύτερο και πολύ φτηνότερο....
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #45
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Σε πρηξανε σιγουρα εδω, οι καγκουρες, να παρεις μηχανη αντι για σκουτερ και να τα αποτελεσματα..

    Ωραια σκουτερ ειναι και τα δυο. Καλο value for money. Και ειδικα το Xciting ειναι υπερ-ανετο. Στη σελα του ανετα σε παιρνει ο υπνος. Εχει γκαζακι και καλα φρενα αν και χωρις αισθηση. Και η ποιοτητα κατασκευης του ειναι αρτια. Δεν κινεζοφερνει καθολου.
    Προσωπικα δεν μου αρεσουν αυτα τα ογκωδη σκουτερ, βασικα κανενα σκουτερ αλλα δεν μπορω να παραβλεψω τα προτερηματα τους ως μεσα μεταφορας.
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF