Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 64

Θέμα: Νέοπας

  1. #46
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2009
    Μηνύματα
    8
    Συνονόματε Teo το παράτησα γιατί πρώτον φοβήθηκα, δεύτερον έτυχε εκείνη την εποχή να αλλάξω αμάξι και ειχα πάρει εργαλείο που μαμούσε και έδερνε οπότε πας για τα σίγουρα γούστα και αφήνεις τα κασκαντεριλίκια και τρίτον γιατί δε με βόλεψε!
    Δεν είχε χώρους, παιδευόμουν με μια μπαγαζιέρα που του αφαιρούσε το όποιο στυλ είχε, δεν μπορούσα να κινηθώ τόσο άνετα μέσα στην πόλη και δε μπορούσα να την χρησιμοποιήσω για έξοδο γιατί φοβομουν οτι αν πιω 2 μπύρες δεν θα μπορέσω να την γυρίσω σπίτι. Κατα τα άλλα τα 3 απο τα 4 πράγματα που είπα μόλις, λύνονται (νομίζω) με ένα αυτόματο σκουτερ (εκτος απο αυτό με τις 2 μπύρες γιατί πρέπει να έχεις κάποια άνεση).
    Το παπί το σκέφτηκα αλλα είμαι 1,90 100 κιλά άνθρωπος και το θέαμα είναι αρκετά αστείο.
    Bob μου έκανε και τότε και τώρα εντύπωση οτι κανεις μα κανείς δε μου πρότεινε σκούτερ. Εν τω μεταξύ τόσα χρόνια στη δουλειά ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι μετακινούνται ΜΟΝΟ με σκούτερ και παπιά. Θα πάω να τα δω τα kymco και απο κοντά.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Ας ξεκινήσουμε από το βασικό ότι όταν έχουμε πιει 2 μπύρες (η 3 η 5 γουατεβα) καλό είναι να μη το γυρίσουμε σπίτι το μηχανάκι οποίο κι αν είναι αυτό.


    Τώρα τα πλεονεκτήματα των σκούτερ έναντι των μηχανών είναι λίγο πολύ γνωστά και τα είπες κι ο ίδιος.
    Χώροι - Προστασία από καιρικά φαινόμενα - Ευκολία μετακίνησης - Οικονομία σε σέρβις και αναλώσιμα
    Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις κάποιο και να δεις αν σου ταιριάζει κι αν σου αρέσει.
    Τα Kymco είναι πολύ καλά όπως είναι και τα Sym (προτίμησε με 16 τροχό)
    Εγώ έχω Beverly 500 Cruiser και πάω παντού κυριολεκτικά οπότε δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός.

  3. #48
    Εξαρχής για σκούτερ ήσουν. Θα πάρεις οπωςσδήποτε με ABS.
    The R is for Respect.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_gr Προβολή μηνύματος
    Συνονόματε Teo το παράτησα γιατί πρώτον φοβήθηκα, δεύτερον έτυχε εκείνη την εποχή να αλλάξω αμάξι και ειχα πάρει εργαλείο που μαμούσε και έδερνε οπότε πας για τα σίγουρα γούστα και αφήνεις τα κασκαντεριλίκια και τρίτον γιατί δε με βόλεψε!
    Δεν είχε χώρους, παιδευόμουν με μια μπαγαζιέρα που του αφαιρούσε το όποιο στυλ είχε, δεν μπορούσα να κινηθώ τόσο άνετα μέσα στην πόλη και δε μπορούσα να την χρησιμοποιήσω για έξοδο γιατί φοβομουν οτι αν πιω 2 μπύρες δεν θα μπορέσω να την γυρίσω σπίτι. Κατα τα άλλα τα 3 απο τα 4 πράγματα που είπα μόλις, λύνονται (νομίζω) με ένα αυτόματο σκουτερ (εκτος απο αυτό με τις 2 μπύρες γιατί πρέπει να έχεις κάποια άνεση).
    Το παπί το σκέφτηκα αλλα είμαι 1,90 100 κιλά άνθρωπος και το θέαμα είναι αρκετά αστείο.
    Bob μου έκανε και τότε και τώρα εντύπωση οτι κανεις μα κανείς δε μου πρότεινε σκούτερ. Εν τω μεταξύ τόσα χρόνια στη δουλειά ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι μετακινούνται ΜΟΝΟ με σκούτερ και παπιά. Θα πάω να τα δω τα kymco και απο κοντά.
    δες και το sym citicom

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της afortistos
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    33
    Ίσως σε βολέψει και κάποιο τρίτροχο σκούτερ όπως π.χ. piaggio mp3 ή yamaha tricity.
    πιο σταθερά από δύο τροχούς (δεν έχουν τον άπεφτο αλλά μπορεί να σε βοηθήσει στη ψυχολογία αν έχει μείνει κάποια φοβία από το πέσιμο) και από χώρους τουλάχιστον το mp3 που παρκάρει δίπλα μου κάθε μέρα παραπάνω από ικανοποιητικούς.
    Κόστος κτήσης και χρήσης δε γνωρίζω.

    Και είτε δυο μπύρες είτε 4, ούτε μηχανή ούτε αμάξι..
    ..But it's not the fall that hurts
    It's when you hit the ground...

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afortistos Προβολή μηνύματος
    (δεν έχουν τον άπεφτο αλλά μπορεί να σε βοηθήσει στη ψυχολογία αν έχει μείνει κάποια φοβία από το πέσιμο)

    Έχουν όμως τον αστριφτο και οι επιδόσεις τους μπορούν να συγκριθούν μόνο με καροτσάκι σουπερμάρκετ!!!

  7. #52
    Μέλος Το avatar του/της afortistos
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Έχουν όμως τον αστριφτο και οι επιδόσεις τους μπορούν να συγκριθούν μόνο με καροτσάκι σουπερμάρκετ!!!
    Σε ενα μεσο που το χεις ως εργαλειο θεωρω οτι η ανετη μετακινηση και ο εκμηδενισμος του χρονου που ψαχνω να παρκαρω ειναι πιο βασικα απο το "στριβειν".

    Ειναι ολα θεμα προτεραιοτητων του καθενος.
    ..But it's not the fall that hurts
    It's when you hit the ground...

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Τα τρίκυκλα έχουν πολύ ειδική συμπεριφορά στο στρίψιμο (το θέτω ΠΟΛΥ ευγενικά).
    Αγορά μόνο μετά από δοκιμή.

    Παντως αν θυμάσαι οτιδήποτε από τη συμπεριφορά του πήγασου, η οδήγηση σκούτερ θα σε απογοητεύσει.

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της afortistos
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Τα τρίκυκλα έχουν πολύ ειδική συμπεριφορά στο στρίψιμο (το θέτω ΠΟΛΥ ευγενικά).
    Αγορά μόνο μετά από δοκιμή.
    Δεν είχα ποτέ για να ξέρω και μια βόλτα που είχα κάνει ένα mp3 δεν είναι αρκετή για να έχω κρίση. Τα ανέφερα μονο λόγω του ότι ο teo_gr είπε ότι φοβήθηκε μετά από το πέσιμο και ίσως σα ψυχολογία βοηθούσε. Αν είναι τόσο ειδική η συμπεριφορά τους όπως λες,σίγουρα θα πρέπει να δοκιμάσει πριν επιλέξει.

    Πάντως άλλο το εργαλείο δουλειάς και άλλο το έχω μηχανάκι να βολτάρω. Όταν μπορούν να συνδυαστουν είναι το ιδανικό.
    ..But it's not the fall that hurts
    It's when you hit the ground...

  10. #55
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Θα μαθουμε τι πηρε τελικα σε μια 8ετια. Υπομονη!
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Τα τρίκυκλα έχουν πολύ ειδική συμπεριφορά στο στρίψιμο (το θέτω ΠΟΛΥ ευγενικά).
    Αγορά μόνο μετά από δοκιμή.

    Παντως αν θυμάσαι οτιδήποτε από τη συμπεριφορά του πήγασου, η οδήγηση σκούτερ θα σε απογοητεύσει.
    Κι εδώ περιμένουμε να μας πεις τα τελευταία σκούτερ που έχεις οδηγήσει....

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Κι εδώ περιμένουμε να μας πεις τα τελευταία σκούτερ που έχεις οδηγήσει....
    Η γνώμη που γράφω βασίζεται σε μικρομεσαία (100cc-200cc) σκούτερ, που έχω οδηγήσει κατά καιρούς και για λίγο. Μικροί τροχοί, κινητήρας πανω στον πίσω τροχό κλπ. Μάρκες, τύπους δεν θυμάμαι. Δεν μου άρεσε η συμπεριφορα κάποιου από αυτά.

    Όσο για τρίκυκλο, έχω οδηγήσει το Piaggio (νομίζω MP3, αυτό που οδηγείται με δίπλωμα αυτοκινήτου) φίλου. Αυτό ήταν απλά τραγικό.

    Αυτή είναι η δική μου γνώμη, ας δοκιμάσει ο φίλος να αποφασίσει μόνος του.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Η γνώμη που γράφω βασίζεται σε μικρομεσαία (100cc-200cc) σκούτερ, που έχω οδηγήσει κατά καιρούς και για λίγο. Μικροί τροχοί, κινητήρας πανω στον πίσω τροχό κλπ. Μάρκες, τύπους δεν θυμάμαι. Δεν μου άρεσε η συμπεριφορα κάποιου από αυτά.
    My point exactly!

    Δε μιλάμε για τέτοια σκούτερ όμως!Το People που σκέφτεται ο φίλος (όπως και το Citycom) έχει 16" τροχους, δισκόφρενα μπρος πίσω και σωστή κατανομή βάρους (όσο γίνεται) οπότε η οδηγική του συμπεριφορά είναι αρκετά καλή και σίγουρα δεν υστερεί τραγικά από αυτή του Πήγασου (οοουυυ τι είπα,άνοιξα τον ασκό του Αιόλου,πέστε να με φατε), στα δε,κατάλληλα χέρια κάνει πλάκες ολκής if you know what I mean

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    My point exactly!

    Δε μιλάμε για τέτοια σκούτερ όμως!Το People που σκέφτεται ο φίλος (όπως και το Citycom) έχει 16" τροχους, δισκόφρενα μπρος πίσω και σωστή κατανομή βάρους (όσο γίνεται) οπότε η οδηγική του συμπεριφορά είναι αρκετά καλή και σίγουρα δεν υστερεί τραγικά από αυτή του Πήγασου (οοουυυ τι είπα,άνοιξα τον ασκό του Αιόλου,πέστε να με φατε), στα δε,κατάλληλα χέρια κάνει πλάκες ολκής if you know what I mean
    Δεν έχω σκοπό (ούτε όρεξη) να πέσω να φάω κάποιον. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και αγοράζει ότι του αρέσει.
    Μπορεί ο teo_gr να ενθουσιαστεί ακόμη και με το τρίκυκλο, που εγώ απεχθάνομαι.
    Γι' αυτό λέμε "δοκιμή".

  15. #60
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_gr Προβολή μηνύματος
    δε μπορούσα να την χρησιμοποιήσω για έξοδο γιατί φοβομουν οτι αν πιω 2 μπύρες δεν θα μπορέσω να την γυρίσω σπίτι. Κατα τα άλλα τα 3 απο τα 4 πράγματα που είπα μόλις, λύνονται (νομίζω) με ένα αυτόματο σκουτερ (εκτος απο αυτό με τις 2 μπύρες γιατί πρέπει να έχεις κάποια άνεση).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afortistos Προβολή μηνύματος
    Και είτε δυο μπύρες είτε 4, ούτε μηχανή ούτε αμάξι..
    Κρατάω αυτό, που είναι πιο σημαντικό. Ο φίλος δεν οδηγούσε το μηχανάκι όταν έπινε, γιατί φοβόταν μην πάθει κάτι, αλλά οδηγούσε χωρίς καμία τύψη το αυτοκίνητο, γιατί οκ, στη χειρότερη θα σκοτώσεις κάποιον, αλλά εσύ δεν παθαίνεις τίποτα, οπότε σιγά το κακό!!11

    Να πάρεις ένα μεταχειρισμένο 150-300cc σκούτερ κι αν δε σου αρέσει, το πουλάς. Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Και να μην οδηγείς αν έχεις πιει.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF