Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: FJR1300 vs BMW K1300s

  1. #1
    to the infinity & beyond Το avatar του/της panosko
    Εγγραφή
    30/05/2004
    Μηνύματα
    94

    FJR1300 vs BMW K1300s

    Πάει τέταρτη μέρα κι ακόμα δεν έχει ξεκολλήσει το μυαλό μου από αυτην τη σκέψη. Εχω το αγαπημένο μου FJR1300 (7/07) όπου μόλις κατάλαβα οτι έχω δεθεί και συναισθηματικά μαζί του αφού στενοχωριέμαι με τη σκέψη οτι θα το αποχωριστώ, όταν έχω κάνει 25 χιλιάδες χιλιόμετρα μαζί του , από τα οποια τα 18χ στο εξωτερικό.....
    Ο λόγος , οτι έχω κολλήσει με τη νέα BMW K1300S που έρχεται σε κανα δίμηνο......
    Δεν είχα ποτέ BMW παρότι έχω αλλάξει πάνω από 10 μοτοσυκλέτες σε 20 χρόνια , και πάντα τις σνομπάριζα, λόγω τιμής, είναι γιάπικες, είναι για πλούσιους , είναι για Κολωνάκι κλπ
    Φοβάμαι μήπως μπλέξω αν πάρω την K1300 S , συνεργεία, αξεσουάρ (ακόμα αυτή η ΜΑΚΑΝ τα έχει...? Παναγιά μου!!)...
    Δεν ξέρω τι να πω και τι να κάνω....καμια γνώμη...???

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macrozan
    Εγγραφή
    25/04/2007
    Μηνύματα
    151
    το αντίστοιχο αυτού που έχεις είναι το K1300GT όχι το K1300S ! Αμα θες μπέμπα τώρα είναι σε καλές τιμές από γερμανία τα Κ1200GT του 2007-8 και θα γλυτώσεις και 8-9 χιλιάρικα !

  3. #3
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Talking

    Πάρε μπούσα



    Κοίτα πως φορτώνεται

    :smilea: :smilea: :smilea:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bike.jpg 
Προβολές:	2255 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	152327

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Εγω να πω τη μαλακια μου, οσα K1200 εχω οδηγησει (R,S & GT) εχουν κινητηρα πυροτεχνημα που σε βαζει σε warp speed τουλαχιστον σε θεμα αισθησης, αλλα δεν μου αρεσε καθολου το γεγονος οτι ειχαν αποτομη αποκριση χαμηλα και σε συνδυασμο με τον αξονα σου εσπαζαν τα @@δια...

    Ισως στα 1300 να το εχουν διορθωσει αυτο βεβαια...

    Το σιγουρο ειναι οτι δεν εχουν καμμια σχεση με BMW στον δρομο...για τιμες, ανταλλακτικα κτλ εχουν και παραεχουν...

  5. #5

    Re: FJR1300 vs BMW K1300s

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panosko
    από 10 μοτοσυκλέτες σε 20 χρόνια , και πάντα τις σνομπάριζα, λόγω τιμής, είναι γιάπικες, είναι για πλούσιους , είναι για Κολωνάκι κλπ
    Φοβάμαι μήπως μπλέξω αν πάρω την K1300 S , συνεργεία, αξεσουάρ (ακόμα αυτή η ΜΑΚΑΝ τα έχει...? Παναγιά μου!!)...
    Δεν ξέρω τι να πω και τι να κάνω....καμια γνώμη...???
    η ΜΑΚΑΝ έχει να κάνει μονο με τα προϊόντα της touratech
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    to the infinity & beyond Το avatar του/της panosko
    Εγγραφή
    30/05/2004
    Μηνύματα
    94

    BMW K1300s

    Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
    το αντίστοιχο αυτού που έχεις είναι το K1300GT όχι το K1300S ! Αμα θες μπέμπα τώρα είναι σε καλές τιμές από γερμανία τα Κ1200GT του 2007-8 και θα γλυτώσεις και 8-9 χιλιάρικα !
    Ναι το ξέρω αλλά δεν μου αρέσει καθόλου το GT , κι εξάλλου το βλέπω και σαν αλλαγή για όχημα με περισσότερο γκάζι αλλά και τουρισμού μαζί. Θυμάμαι που πηγαίναμε Atostrada με 200-220 φουλ φορτωμένοι για ώρες .....με την K13 με φαντάζομαι να πηγαίνω με ακόμα μεγαλύτερ ταχύτητα ταξιδίου....!!cool..!! Βέβαια δεν ξέρω αν θα είναι και το ίδιο άνετη για τον συνεπιβάτη όσο η δικιά μου....μπέρδεμα.

    Ναι το ξέρω οτι η ΜΑΚΑΝ εχει τα Touratech, αυτό εννούσα.....ξέρω....

  7. #7
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548

    Re: FJR1300 vs BMW K1300s

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panosko
    Πάει τέταρτη μέρα κι ακόμα δεν έχει ξεκολλήσει το μυαλό μου από αυτην τη σκέψη. Εχω το αγαπημένο μου FJR1300 (7/07) όπου μόλις κατάλαβα οτι έχω δεθεί και συναισθηματικά μαζί του αφού στενοχωριέμαι με τη σκέψη οτι θα το αποχωριστώ, όταν έχω κάνει 25 χιλιάδες χιλιόμετρα μαζί του , από τα οποια τα 18χ στο εξωτερικό.....
    Ο λόγος , οτι έχω κολλήσει με τη νέα BMW K1300S που έρχεται σε κανα δίμηνο......
    Δεν είχα ποτέ BMW παρότι έχω αλλάξει πάνω από 10 μοτοσυκλέτες σε 20 χρόνια , και πάντα τις σνομπάριζα, λόγω τιμής, είναι γιάπικες, είναι για πλούσιους , είναι για Κολωνάκι κλπ
    Φοβάμαι μήπως μπλέξω αν πάρω την K1300 S , συνεργεία, αξεσουάρ (ακόμα αυτή η ΜΑΚΑΝ τα έχει...? Παναγιά μου!!)...
    Δεν ξέρω τι να πω και τι να κάνω....καμια γνώμη...???





    Επειδη σε κοβω ψημενο να μην αντισταθεις στη μπεμπα ............... μεγειες μεγειες

  8. #8
    αντε να πω και γω την παπαριά μου ...το kawasaki 1400 GTR το σκέφτηκες καθόλου?



    αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα, πάρε την μπέμπα!

    μπορεί να σου κοστίζει λίγο παραπάνω σε service αλλά οι διαφορές δεν είναι τραγικές....εκτός αυτού, αν χρειαστείς κάτι στο εξωτερικό, η κάλυψη θα είναι πιο άμεση και ολοκληρωμένη

  9. #9
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    ασ βαλει καποιος καμια φωτογραφια και τεχνικα για να το σκεφτουμε....
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  10. #10
    to the infinity & beyond Το avatar του/της panosko
    Εγγραφή
    30/05/2004
    Μηνύματα
    94
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    αντε να πω και γω την παπαριά μου ...το kawasaki 1400 GTR το σκέφτηκες καθόλου?

    αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα, πάρε την μπέμπα!

    μπορεί να σου κοστίζει λίγο παραπάνω σε service αλλά οι διαφορές δεν είναι τραγικές....εκτός αυτού, αν χρειαστείς κάτι στο εξωτερικό, η κάλυψη θα είναι πιο άμεση και ολοκληρωμένη
    18.000 για γιαπωνέζο?....Δηλαδή δίνω 12 την δικιά μου και βάζω κι άλλα 6 για να πάρω 10 άλογα παραπάνω, κι ακόμα περισσότερο βάρος, και αμφιλεγόμενη ποιότητα....δεν νομίζω οτι αξίζει σε καμία περίπτωση.
    Ενώ το Κ1300 , που το κόβω να φτάνει κανα 20άρι χιλιάδες full, είναι κάτι διαφορετικό, πιο πύραυλος, και κάνει και για ταξίδια.
    Ε, κι αμα δεν μ'αρέσει τελικά το Κ1300 , το βάζω μια αγγελία 15 χιλιάρικα και πωλείται εύκολα φαντάζομαι.


    Επίσης, για Busa δεν το συζητάω, αυτά είναι για δρόμους USA με ατελείωτες ευθείες, δεν κάνει η Busa για Ελλάδα, είναι dragster εργαλείο για ευθείες μόνο, κι άμα το φορτώσεις όπως στη φωτο πιο πάνω, άστα να πάνε, μόνο ευχάριστο ταξίδι δεν κάνεις - πόσο μάλλον και με συνεπιβάτη!! Στριμόκωλο και ασταθές όσο κανένα.

  11. #11
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MCN
    MCN’s Andy Downes is on the new BMW K1300 launch in Spain with three new bikes being ridden for the first time - the K1300 R naked bike, the faired S and the touring GT model and has now just stepped off the new BMW K1300R after riding the new K1300S earlier today. This is what he has to say.

    “If anything the roadster R is even better than the sports-tourer S I rode earlier – except for the tyres, that is.

    "The R is fitted with Continentals which aren’t a patch on the S’s Metzelers. That said, the R is a great bike.

    "It’s great to hustle around the tight Spanish hairpins near Ronda, surprisingly there’s decent weather protection and there’s lots of nice detailing, too – it comes with crash mushrooms and mini indicators, for example, all as standard.”

    Θα εχει αναλυτικη παρουσιαση στο τευχος που βγαινει στις 21 Γεναρη

  12. #12
    to the infinity & beyond Το avatar του/της panosko
    Εγγραφή
    30/05/2004
    Μηνύματα
    94

    Re: Re: FJR1300 vs BMW K1300s

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Επειδη σε κοβω ψημενο να μην αντισταθεις στη μπεμπα ............... μεγειες μεγειες

    Ειμαι τόσο αποπροσανατολισμένος, που έκλεισα test ride μια BMW R1200GS Adventure. Αν μου αρέσει θα την πάρω, καθώς έτσι δεν θα χάνω πια τα εκτός δρόμου κομμάτια και λένε οτι κάνει και για ταξίδια με κάποιες παραχωρήσεις βέβαια. Πάντως χλωμό το βλέπω γιατι είναι πολύ ογκώδης μοτοσυκλέτα, και για συγκεκριμένο σωματότυπο που δεν διαθέτω (1.78, 80 kg είμαι εγώ , ενώ αυτή είναι για 1.90 και άνω και bodybuilder-άδες). :hypnotize

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Και ομως φιλε panosko ειχα fjr1300 και τωρα πηρα το GTR1400 τα κιλα τις μηδενιζονται με το που ξεκινας, απο ποιοτητα κορυφαια!! διαφορικο-σασμαν αψογο και χωρις κλακ-κλουκ! για τα αλογα δεν δινω και ιδιαιτερη σημασια κανε μια δοκιμη και θα δεις οτι ειναι σαφως καλυτερο του φουτζουρα!! εξαλου και εσυ κοντα στα 17000 εδωσες για γιαπονεζο!!! μην τα κατηγορεις δεν κανει!!!

  14. #14
    to the infinity & beyond Το avatar του/της panosko
    Εγγραφή
    30/05/2004
    Μηνύματα
    94
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
    Και ομως φιλε panosko ειχα fjr1300 και τωρα πηρα το GTR1400 τα κιλα τις μηδενιζονται με το που ξεκινας, απο ποιοτητα κορυφαια!! διαφορικο-σασμαν αψογο και χωρις κλακ-κλουκ! για τα αλογα δεν δινω και ιδιαιτερη σημασια κανε μια δοκιμη και θα δεις οτι ειναι σαφως καλυτερο του φουτζουρα!! εξαλου και εσυ κοντα στα 17000 εδωσες για γιαπονεζο!!! μην τα κατηγορεις δεν κανει!!!

    Στα λεφτά αυτά (19.000 πάνω κάτω) παίζουν τρία μηχανακια για μένα.

    1.BMW R1200Gs Adventure
    2.Kawasaki GTR 1400
    3.BMW K1300S

    Σχετικά με την GTR1400 , αν θεωρείς οτι είναι τώρα καλύτερη από το FJR (που δεν το νομίζω γιατι είναι πιο βαρια, πιο ογκώδης, πιο ακριβή σε όλα γενικώς) τι νομίζεις οτι θα γίνει μόλις βγεί η καινούργια FJR1400 ....?? Θα είναι ακόμα καλύτερη η GTR? Δύσκολο.
    Θα το κοιτάξω πάντως, ξεκινώντας με ενα test ride από την R1200 GS και θα σου πώ σύντομα.

    Κι αν δεν κάτσει τίποτα από τα παραπάνω, παίρνω ένα μεταχειρισμένο καθαρό κι ένα μεταχειρο sport touring κι είμαι άρχοντας , και με λιγότερα λεφτά!


    ΥΓ : Κάνε μου μια καλή σύγκριση είτε εδώ είε μέσω π.μ. αφού είχες κι εσύ FJR.

  15. #15
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panosko
    Στα λεφτά αυτά (19.000 πάνω κάτω) παίζουν τρία μηχανακια για μένα.
    1.BMW R1200Gs Adventure
    2.Kawasaki GTR 1400
    3.BMW K1300S
    το 3.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF