Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: Τι να κάνω για να βελτιώσω το μπροστινό μου?

  1. #1

    Βελτίωση ανάρτησης για Sv 1000 K4

    Παιδιά σκέφτομαι να βελτιώσω - αλλάξω τα ελατήρια της εμπρός ανάρτησης, τη έχετε να προτείνεται

  2. #2
    TL1000S....ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Το avatar του/της kostom
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    663
    Άν και τα είπαμε από κοντά, οι επιλογές είναι πολλές....
    White Power, Ohlins, Technoflex, HyperPro ...
    Πάντως ότι και να βάλεις, σίγουρα θα είναι καλύτερο
    από αυτό που έχεις τώρα πάνω..... δλδ τα στόκ ελατήρια...

  3. #3
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    οτι ειπε ο αποπανω....

    αλλιως αν θες να τα σκασεις ''χοντρα'' βάζεις ολοκληρο μπροστινο απο gsxr


    ή tl-s....κοιτα να δεις νομιζω οτι καποιο ειναι προς πωληση....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  4. #4
    einai fthna ta elathria kai ena mpoukali ladaki ths ohlins...

    alla epidi blepeis ti ginete me ta sv kai sto ekswteriko alla kai sto ellada (meta apo dikes mou protoboulies... akous tropea?)
    egw 8a elega na baleis ela oloklhro mprostino systhma apo ebay kai eisai o kallyteros tou xwriou!!!! (tou galatikou xwriou, giati etsi to katanthsame edw mesa...)

  5. #5
    Παιδία τελικά έβαλα ελατήρια (White Power) μόνο εμπρός και η μοτοσικλέτα βελτιώθηκε παρά πολύ.

    Σκέφτομαι να αλλάξω και το πίσω ελατήριο τώρα θα ήθελα γνώμες.

    Στον κατάλογο White Power έλεγε για ένα ελατήριο 80 κιλών, και 17,5 εκατοστών.

    Μήπως γνωρίζεται το ελατήριο που φοράει το 1000 Κ4-Κ6 τι κιλά είναι ???

  6. #6
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manosstr
    Μήπως γνωρίζεται το ελατήριο που φοράει το 1000 Κ4-Κ6 τι κιλά είναι ???
    Αυτό έχει να κάνει με το πόσα κιλά ελατήριο χρειάζεται ανάλογα με τον αναβάτη...
    τα μαμά είναι ποιο ουδέτερα και λιγότερο ευέλικτα...
    αν πάρεις ένα με βασικές ρυθμίσεις φυσικά και το ελατήριο θα πρέπει να είναι +-5 κιλά απο τα κιλά σου...

  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019

    Τι να κάνω για να βελτιώσω το μπροστινό μου?

    Λοιπόν η τελευταία αγορά μου είναι ενα Ohlins για να φύγει επιτέλους η περιστροφική μαλακία από το TLR οπότε ξεμπερδέψαμε με την βελτίωση του πίσω μέρους.

    Είναι στο δρόμο κι έρχεται οπότε εντω μεταξύ σκέφτομαι ότι κάτι θα πρέπει να κάνω και για το μπροστινό μου τώρα πια. Τυπικό service θα γίνει ούτως ή άλλως και εαν πρέπει, θα αλλαχθεί και το ελατήριο με ενα για τα κιλά μου. Έλεγα να του κάνω και revalving όχι όμως και αλλαγή cardridge μιας και είναι πολύ ακριβό κάτι τέτοιο.

    Ερωτήσεις λοιπόν για όσους είναι σχετικοί με το θέμα

    Ερώτηση 1: Ποιας εταιρείας ελατήρια να βάλω (εαν χρειαστούν)? Έχουν διαφορά?
    Ερώτηση 1: Τι βαλβίδες να βάλω? Σχεδόν όλες οι εταιρείες έχουν. Προτείνετε κάποια συγκεκριμένη?
    Ερώτηση 2: Αντί για τα παραπάνω μήπως να αλλάξω όλο το μπροστινό με ενα από GSXR και εαν ναι από ποιο?
    Ερώτηση 3: Έχετε κάποια άλλη πρόταση?

    Παίζουν στον ebay Ohlins κομπλέ από Aprilia/Ducati γύρω στα 800 ευρώ (αν και μαζι με παρελκόμενα θα βγει +200 ακόμα. Καμιά φορά παίζουν και στα 500 εαν είσαι τυχερός αλλά τότε ίσως είναι καλύτερο να τα δώσεις για ενα πλήρες revalving με το ίδιο ή και καλύτερο αποτέλεσμα.


    Να δω βέβαια ποτε θα αξιωθώ να βάλω έστω τα καινουργια πλαστικά CORONA πάνω..... Τώρα κάνει κρύο για να ασχοληθώ .... :a13: :a13:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	shock.jpg 
Προβολές:	636 
Μέγεθος:	45,1 KB 
ID:	152423

  8. #8
    tsimpa ena mprostino apo gsxr 1000 k7
    bale elathria ohlins paikse me tis ry8miseis (auto 8elei arketo kairo)
    kai 8a eisai o kalliteros tou xwriou... ksereis poiou xwriou e??????

    http://sv-village.myminicity.com/

  9. #9
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αυτό είναι εύκολο να το τσιμπήσεις και φθηνό σχετικά.

    Το δύσκολο είναι να κάτσεις να ευθυγραμμίσεις μετά τις ακτινικές με τους δίσκους του TLR. Με τις κανονικές είναι σχετικά εύκολο. Με τις ακτινικές θέλει δουλειά γιατί δεν μπορείς να βάλεις αντάπτορες οπότε πρέπει παίξεις με τους δίσκους. Αλλα εαν καταλήξω εκεί κάποιον θα βρω να μου το κάνει, δεν θα βρώ ????

  10. #10
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Αυτό είναι εύκολο να το τσιμπήσεις και φθηνό σχετικά.

    Το δύσκολο είναι να κάτσεις να ευθυγραμμίσεις μετά τις ακτινικές με τους δίσκους του TLR. Με τις κανονικές είναι σχετικά εύκολο. Με τις ακτινικές θέλει δουλειά γιατί δεν μπορείς να βάλεις αντάπτορες οπότε πρέπει παίξεις με τους δίσκους. Αλλα εαν καταλήξω εκεί κάποιον θα βρω να μου το κάνει, δεν θα βρώ ????


    γιατί θα πάρεις και κομπλέ τροχό μαζί να είσαι κύριος.....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  11. #11
    o div400 eipe auto pou 8a elega egw........

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    τον κατστρεψατε τον ανθρωπο.

    ε,ας παρει ενα ολοκληρο Κ7 να μην παιδευεται κιολας...
    :rotflmao: :rotflmao:

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αν θες οντως να μπλεξεις με αλλα μπροστινα (και πολυ καλα θα κανεις btw) υπαρχει παντα η λυση των gsxr.Πανω σε αυτο το θεμα βεβαια μιας και μιλαμε για TLR θα ξερει κατι παραπανω και ο kostom (που αμα τον βρεις σφυρα μου) .Αμα θες σου δινω το κινητο του να μιλησετε.

    Τωρα...

    Eγω προσωπικα θα χτυπαγα ενα cartridge της Matris που δεν ειναι τοσο ακριβο οσο νομιζεις, και σιγουρα πολυ καλυτερη λυση απο οποιαδηποτε αλλαγη μπροστινου εχεις κατα νου τοσο απο αποψη αποδοσης αλλα και απο αποψη κοστους.

    Και βεβαια η δευτερη λυση που σε συμφερει καργα ειναι ενα καλο ελατηριο και ενα revalving οπου νομιζω οτι η Hyperpro σε καλυπτει πληρως σε αυτο.Το κοστος ειναι τετοιο που στην τελικη και να το μετανιωσεις στο μελλον δεν θα σε πειραξει πολυ.




    Βεβαια εκεινο το ohlins...

  14. #14
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400


    γιατί θα πάρεις και κομπλέ τροχό μαζί να είσαι κύριος.....
    Δεν είναι απαραίτητο γιατί υπάρχουν λύσεις. Αλλιώς μετά εκτός του τροχού χρειάζεσαι και τουλάχιστον δίσκους οπότε πάει ακριβό το μαλλί.



    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Αν θες οντως να μπλεξεις με αλλα μπροστινα (και πολυ καλα θα κανεις btw) υπαρχει παντα η λυση των gsxr.Πανω σε αυτο το θεμα βεβαια μιας και μιλαμε για TLR θα ξερει κατι παραπανω και ο kostom (που αμα τον βρεις σφυρα μου) .Αμα θες σου δινω το κινητο του να μιλησετε.

    Τωρα...

    Eγω προσωπικα θα χτυπαγα ενα cartridge της Matris που δεν ειναι τοσο ακριβο οσο νομιζεις, και σιγουρα πολυ καλυτερη λυση απο οποιαδηποτε αλλαγη μπροστινου εχεις κατα νου τοσο απο αποψη αποδοσης αλλα και απο αποψη κοστους.

    Και βεβαια η δευτερη λυση που σε συμφερει καργα ειναι ενα καλο ελατηριο και ενα revalving οπου νομιζω οτι η Hyperpro σε καλυπτει πληρως σε αυτο.Το κοστος ειναι τετοιο που στην τελικη και να το μετανιωσεις στο μελλον δεν θα σε πειραξει πολυ.


    Βεβαια εκεινο το ohlins...
    1) Δεν μου δίνεις το κινητό του που έλεγες?
    2) Πόσο πάει το cartridge της Matris γιατί όλα τα άλλα ξεπερνούν το χιλιάρικο οπότε σε τέτοια περίπτωση προτιμώ ενα αυθεντικό ohlins.
    3) Μάλλον θα γίνει ενα revalving με Race Tech Gold valves και βλέπουμε. Αλλα για το TLR έχει μόνο τις προηγούμενες Gold valves μονο για την απόσβεση συμπίεσης με 170$. Ενώ για τα GSXR_έχει τις καινούργιες Gold valves G2-R με 180$ αλλα και την αντίστοιχη για την απόσβεση επαναφοράς με άλλα 170$. Για αυτό και σκέφτομαι και την αλλαγή σε GSXR forks. Μάλιστα μαζί με δαγκάνες φρένων και σταυρούς (αν και δεν τους χρειάζομαι) κομπλέ τα βρίσκω με 200 ευρώπουλα (με τα μεταφορικά). Μερικοί δίνουν στην ίδια τιμή ή και λίγο παραπάνω, όλο το μπροστινό κομπλέ (clip-on, χειριστήρια, σωληνάκια κλπ).

  15. #15
    are ;amogiaaa sas zhleuw re!!!
    oloi kiniste ston dromo pou xarakse o proedras....
    ante re na bre8oume gamoto pws kai pws to perimenw........

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF