Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Απορίες σχετικά με τιμές

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586

    Απορίες σχετικά με τιμές

    Καθότι έχω λυσσάξει, γιατί δεν τιν παλεύω με τίποτα με τα τρένα, έκανα και πάλι σήμερα μιά βόλτα για μεταχείρω. Εχω αποφασίσει να δώσω 1-1,5 χιλιάρικό να πάρω κάτι να κινούμε και όταν βρώ μεταχείρω αυτό που θέλω (εγγλέζικό και με όνομα αποξηραμένης λίμνης) να πάρω και αυτό.

    Επειδή μένω ΒΠ γύρισα εδώ πάνω, και τα ευρωπαικά ειναι πλιονότητα. Οι τιμές όμως με έστειλαν. Πραγματικά τί διαφορά έχει ένα Japan SS από ένα Triumph 7ετίας ώστε το δεύτερο να πωλειται σε τιμή παπιού και βγάλε? Ενα Ζ είναι τόσοοοοοοοοοο καλύτερο από ένα Triple? Γιατί έν BMW δεκαετίας και βάλε δεν πέφτει κάτω από 5-6 χαρτιά σε ότι κατάσταση και με όσα χιλιόμετρα? Ενα XR 10 ετίας 1,5-1,8 χιλιάρικά? και καινούργιο (τελείως) CCM 5000? (ξέρω ότι έχει κλείσει το εργοστάσιο -και?)

    Επιασα και λίγο κουβέντα με το παλικάρι στην Triumph που είχε μια bonnie μεταχείρω (ψεκασμός και άσπρη) και μου λέει έχουμε πουλήσει 7-8 μηχανάκια άσπρα. Μιλάμε δεν βλέπεται το μηχανάκι είναι σαν μεταχειρισμένο μπατσικό απο τον ΟΔΔΥ. Αλλά είναι μόδα το άσπρο. Busa άσπρο yaks.

    Είμαστε τόσο θύματα του μάρκετινγκ τελικά? Κατανάλωση ακόμα και σε ένα προιόν που (υποτίθεται) ότι δένεσε μαζί του? Διαμόρφωση τιμής μεταχειρισμένων άσχετα με την πραγματικής και χρηστικής αξίας, μόνο και μόνο λόγω image που σου προσδίδει? Αν ίσχυαν αυτά κάποτε οι γιαπωνέζοι δεν θα έβγαζαν μηχανάκια εδώ και 30 χρόνια, και θα καβαλάγαμε όλοι Τ140 και R75.

    Και τελικά μήπως να συμβουλέψουμε τους υποψήφιους συμφορουμίτες να μην χρησιμοποιούν στοιχεία της μηχανής τους στο nick?
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  2. #2
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Νομιζω οτι ενας συναδελφος πουλαει ενα R45.Λεπτομερειες δεν ξερω,αν θελεις απο Δευτερα ρωταω.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  3. #3
    Αν εσένα δεν σε πειράζει το ότι έκλεισε το εργοστάσιο της CCM , πάρε CCM. Όμως υπάρχει κάποιος λόγος που έκλεισε. Διάβαζα πριν από 2 χρόνια ένα δημοψήφισμα μεγάλου Αγγλικού περιοδικού και οι Άγγλοι ψήφισαν τα δικά τους CCM ως τα πιο αναξιόπιστα μηχανάκια.

    Κάθε εταιρεία ακολουθείται από τη δική της φήμη στην πιάτσα.
    Αυτή η φήμη επηρεάζει πολύ περισσότερο την αγορά μεταχειρισμένων, παρά αυτή των καινούριων.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Αν εσένα δεν σε πειράζει το ότι έκλεισε το εργοστάσιο της CCM , πάρε CCM. Όμως υπάρχει κάποιος λόγος που έκλεισε. Διάβαζα πριν από 2 χρόνια ένα δημοψήφισμα μεγάλου Αγγλικού περιοδικού και οι Άγγλοι ψήφισαν τα δικά τους CCM ως τα πιο αναξιόπιστα μηχανάκια.

    Κάθε εταιρεία ακολουθείται από τη δική της φήμη στην πιάτσα.
    Αυτή η φήμη επηρεάζει πολύ περισσότερο την αγορά μεταχειρισμένων, παρά αυτή των καινούριων.
    Δηλαδή ένα XR 10ετίας και βάλε είναι αξιοόπιστο αν δεν το κάνεις βίδες και του επισκευάσεις τα πάντα? Το οποίον είναι 6-7 κατοστάρικα χαλαρά συν τα 1,5χιλιάρικα να το αγοράσεις? Και οκ το CCM (έστω με το suzuki μοτερ το οποίο πόσο αναξιόπιστο να είναι?), τα Triumph είναι αναξιόπιστα? Στο Guzzi είπα οκ στην μεταπώληση γιατί πήρα ένα από τα πρώτα που ήρθαν Ελλάδα και σίγουρα το κακό παρελθόν δεν βοηθούσε.

    Ενα CBR 5-6 χρονών, που του έχει πίει το αίμα ένας τουλάχιστον ιδιοκτήτης, είναι τόσο bulletproof?

    Ενα Tiger του 2000 είναι τόσο χάλια για να πουλειέται σε τιμή Transalp 400 15ετίας? Και κατ αναλογία είχα ποστάρει ένα thread για γνώμες για δούκα πρώτη σειρά και ΟΛΟΙ μου είπαν "άστο καλύτερα" Και όμως το συγκεκριμένο κάτω από 2 χαρτιά δεν παίζει, και μιλάμε για 10ετία πιά και εκεί.....Εχω σηκώσει μια αγγελία για ένα 1000κ2 και εδώ και παντού. Το μηχανάκι δεν φευγει. Είναι και αυτό κακό?

    Ακολουθούμε μόδες πιά και είναι σαφές. Προσωπικά με ενοχλεί πολύ για ένα πολύ βασικό λόγο. Στο ότι τελικά (σχεδόν) όλοι αγοράζουν τα υπερτούμπανα μόνο και μόνο για την "μούρη" και τίποτα άλλο. Η acrapovich και η yoshimura πουλάνε σαν ζεστά ψωμάκια και όμως δεν βλέπεις πιά ινδιανιλίκια στον δρόμο (όσο τουλάχιστον έβλεπες κάποτε) Τις βάζουν για τις πίστες? Μία ματιά στα ταξιδιωτικά, στο ποιοί τα κάνουν και με τι μηχανάκια λέει πολλά.

    Δεν είναι τυχαίο ότι οι πιό ενεργοί (ίσως και οι μόνοι πραγματικά ενεργοί) σύλλογοι είναι όσοι ασχολούνται με κλασικά μηχανάκια.

    @srx έχεις πμ
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  5. #5
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
    Δηλαδή ένα XR 10ετίας και βάλε είναι αξιοόπιστο αν δεν το κάνεις βίδες και του επισκευάσεις τα πάντα? Το οποίον είναι 6-7 κατοστάρικα χαλαρά συν τα 1,5χιλιάρικα να το αγοράσεις? Και οκ το CCM (έστω με το suzuki μοτερ το οποίο πόσο αναξιόπιστο να είναι?), τα Triumph είναι αναξιόπιστα? Στο Guzzi είπα οκ στην μεταπώληση γιατί πήρα ένα από τα πρώτα που ήρθαν Ελλάδα και σίγουρα το κακό παρελθόν δεν βοηθούσε.

    Ενα CBR 5-6 χρονών, που του έχει πίει το αίμα ένας τουλάχιστον ιδιοκτήτης, είναι τόσο bulletproof?

    Ενα Tiger του 2000 είναι τόσο χάλια για να πουλειέται σε τιμή Transalp 400 15ετίας? Και κατ αναλογία είχα ποστάρει ένα thread για γνώμες για δούκα πρώτη σειρά και ΟΛΟΙ μου είπαν "άστο καλύτερα" Και όμως το συγκεκριμένο κάτω από 2 χαρτιά δεν παίζει, και μιλάμε για 10ετία πιά και εκεί.....Εχω σηκώσει μια αγγελία για ένα 1000κ2 και εδώ και παντού. Το μηχανάκι δεν φευγει. Είναι και αυτό κακό?

    Ακολουθούμε μόδες πιά και είναι σαφές. Προσωπικά με ενοχλεί πολύ για ένα πολύ βασικό λόγο. Στο ότι τελικά (σχεδόν) όλοι αγοράζουν τα υπερτούμπανα μόνο και μόνο για την "μούρη" και τίποτα άλλο. Η acrapovich και η yoshimura πουλάνε σαν ζεστά ψωμάκια και όμως δεν βλέπεις πιά ινδιανιλίκια στον δρόμο (όσο τουλάχιστον έβλεπες κάποτε) Τις βάζουν για τις πίστες? Μία ματιά στα ταξιδιωτικά, στο ποιοί τα κάνουν και με τι μηχανάκια λέει πολλά.

    Δεν είναι τυχαίο ότι οι πιό ενεργοί (ίσως και οι μόνοι πραγματικά ενεργοί) σύλλογοι είναι όσοι ασχολούνται με κλασικά μηχανάκια.

    @srx έχεις πμ
    H καταναλωση στο μεγαλειο της.Εχουμε γινει χειροτεροι απο τους πιτσιρικαδες που αλλαζουν κινητα καθε τριμηνο.Το πουλ-μουρ εχει μπει για τα καλα στις μοτο.Αγοραζουμε φιρμες οπως ακριβως κανουμε με τα ρουχα.Τωρα τι αξια εχει για τον καθενα το μηχανακι που καβαλαει ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.
    Εχω το srx κομματια και το σουλουπωνω γιατι το ΓΟΥΣΤΑΡΩ.Μου αρεσουν οι ροπες του ενος κυλινδρου κι ας εχει οσους κραδασμους θελει.Μου τη λενε διαφοροι φιλοι και γνωστοι,του στυλ "τι το φτιαχνεις το παρταλι,παρε ενα xcszzregdtgdh να τους γ@μ@ς ολους(σε ποιο καφε δεν μου ειπαν) και αλλα τετοια.
    Αυτο που καβαλαω θελω να μου αρεσει(σε μενα κι οχι στους αλλους).να με εξυπηρετει για τη χρηση που το θελω και να ειναι αξιοπιστο.Τι να το κανω το R1 με τις ακραπες και τις ακτινικες τρομπες αφου δεν περναω ουτε εξω απο πιστα?Δυο φιλοι εχουν gsxr 750 του 89 με καρατιμονες και κανουν τα ταξιδια της ζωης τους.Αν τα πουλαγαν σημερα δεν θαπιαναν παραπανω απο 2000 ευρω(και τα δυο μαζι).Μοιραζουν τσαγακια παρα τα χρονια τους σε αρκετους "γρηγορους".
    Γι αλλου ξεκινηα κι αλλου πηγα και γραφω και πολλα,λλα μου τη δινει η νεοελληνικη κοινωνια του "φαινεσθαι" και του ψωνιου.
    πμ εληφθη.Ελπιζω αυριο να τον βρω γιατι το μηχανακι ειναι τιμιο και καλοσυντηρημενο.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    +1000000000000000000000000000000






    δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να αποκαλέσεις μοτοσυκλετιστή έναν άνθρωπο που αλλάζει μηχανάκι μόνο και μόνο επειδή βγήκε το καινούριο μοντέλο και είναι "καλύτερο".

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2010, 17:21
  2. Απορίες σχετικά με Suzuki Shogun 112
    από fouskoter στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2010, 02:30
  3. Σχετικα με τρομπες φρενου (αποριες)...
    από gcrook στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2008, 21:33
  4. Βοηθεια ΣΧετικα Με Κοντερ
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 14:24
  5. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 10:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF