Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Αύριο;

  1. #1

    Αύριο;

    Δουλεύω σε μια μεσιτική-κατασκευαστική εταιρεία. Τίποτε το σπουδαίο, με καμιά 10αριά εργάτες και 5 άτομα προσωπικό γραφείου/εργοδηγούς.
    Στο δρόμο που είναι το γραφείο της εταιρείας υπάρχουν άλλες 33 εταιρείες του συναφούς αντικειμένου. Μέσα σε ένα μήνα έχουν κλείσει τουλάχιστον 5 και μάλιστα και οι 5 ήταν πολύ μεγαλύτερες από την εταιρεία που εργαζομαι και καλύτερα πιασμένες στο χώρο.
    Επειδή δουλεύω στο λογιστήριο βλέπω ότι η επιχείρηση "την έβγαλε" ασθμαίνοντας το 2008 και για το 2009 δεν έχει κλείσει αριθμό σπιτιών που θα της επέτρεπαν να μείνει ζωντανή.
    Με πήρε τηλ ένας προμηθευτής σήμερα και μου είπε ότι ο εργοδότης μου του είπε (σε κατ' ιδίαν συζήτηση) ότι σκέφτεται να κλείσει...
    Έχω γυναίκα απλέρωτη στην εργασία της από το Νοέμβριο και παιδί...
    Ανησυχώ...
    Εργασιακά, εδώ τριγύρω δεν κινείται τίποτε...
    Και, εντάξει, παλιά λέγαμε ότι και σκαλίδα να πιάσεις να δουλέψεις δε θα πεινάσεις. Πλέον ούτε αυτό παίζει...
    Ανησυχώ...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  2. #2
    ... Για να καταλάβεις τι παίζει στις κατασκευές ...
    Στην μικρη μου πόλη, υπάρχει συγκρότημα με πάνω από 50 διαμερίσματα και μόνο το ΕΝΑ είναι πουλημένο...

  3. #3
    Οι εποχές αλλάζουν και κανείς δεν ξέρει που θα φτάσει αυτή η κατάσταση, η αλήθεια είναι ότι το είχαμε παραξηλώσει το θέμα αρκετοί από εμάς και μάθαμε να ζούμε μέσα στην ευκολία με αγαθά που δεν είναι τόσο απαραίτητα όσο νομίζαμε και χάσαμε σταδιακά την πραγματική ουσία της ζωής, αν το δει κανείς απ'αυτή τη σκοπιά λοιπόν θα πει "ας μπει ένα φρένο σ'αυτό το καράβι που μας πήρε και μας σήκωσε"..

    Απ'την άλλη υπάρχει αβεβαιότητα και άγχος μιας και όλο αυτό έσκασε απότομα και κάνει το μέλλον να φαίνεται αρκετά δισοίωνο, λίγη υπομονή μωρέ κι όλα καλά θα πάνε και σύντομα, έτσι θέλω να πιστεύω εγώ..

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Αδερφε Εχετλαιε! Εγω τα παρατησα απο εταιρια απ οπου οι 2 λογιστες την εκαναν και βρηκαν καλυτερα ο ενας ενω ανοιξε γραφειο ο αλλος. νομιζω οτι λογω λογιστικης θα βγαλεις μια ακρη πιο ευκολα απο αλλους. Απο τις εταιριες ακρη δεν εβγαλα και ανοιξα μαγαζι, δεν ξερω...αλλα η λογιστρια διπλα μου κανει χρυσες δουλειες. Μακαρι να πανε ολα καλα, σε καταλαβαινω!!!!
    mustili

  5. #5
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177

    Re: Αύριο;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Δουλεύω σε μια μεσιτική-κατασκευαστική εταιρεία. Τίποτε το σπουδαίο,.........................
    Ανησυχώ...
    φιλε σε καταλαβαινω και εχεις απολυτο δικιο---εσυ σαν εργαζομενος
    αλλα---παντα υπαρχει ενα γ@μημε#νο αλλα
    ενας σημαντικος λογος που υπαρχουν αυτα τα χαλια της σημερινης οικονομιας ειναι και οι εταιρειες που αναφερεις
    ζητωντας μεχρι προσφατα οτι τους κατεβαινε για να ικανοποιησουν το παθος του ελληνα για δικο του κεραμμυδι και θετοντας τεραστιο περιθωριο κερδους για παρτυ τους συχνα χρησιμοποιωντας τα λεφτα του αγοραστη για να χτιζουν οδηγησαν την μεση οικογενεια σε υπερδανεισμο με τα αποτελεσματα ορατα πλεον σε ολλους---εσυ γνωριζεις καλυτερα λογω ειδικοτητας πως γινοντε αυτα---και ετσι
    τωρα που τα ακινητα ειναι καθως ολλοι λενε η επομενη φουσκα που θα κανει μπαμ θα θερισουν και αυτοι οτι εσπειραν
    δυστυχως ενδεχομενως περνουν μαζι τους εσενα σαν εργαζομενο αλλα και μενα που χρωσταω στεγαστικο μεχρι να....πεθανω
    αυτα
    ελπιζω και ευχομαι ολα να σου πανε καλα και ομαλα
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  6. #6
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    όντως πόλύ δύσκολα τα πράγματα απο όπου και αν το δούμε.

    Γιατι ακόμα και αν ο τομέας εργασίας που είμαστε δεν έχει τόσο μεγάλη κρίση, αυτό που συμβαίνει γύρω μας, θα επηρρεάσει και εμάς. Δύσκολα τα πράγματα σίγουρα.. ΄΄ισως καιρός κιόλας να δούμε τι πραγματικά χρειαζόμαστε και δεν μας το "πλασσάρουν" για να ζήσουμε σαν ιδεατό.

    Εχετλαίος αδερφέ... πάντα κάτι μπορούμε να βρούμε για δουλειά , έστω και προσωρινά.. απλά μπορεί να μην είναι στο δικό μας πεδίο. Υπήρξε περίοδος που είχα πιάσει δουλειά (για μισό χρόνο και βάλε) σε ανταλλακτικά αυτοκινήτων (καμία σχέση με ΄το επάγγελμα). Αλλά ήταν κάτι σταθερό σαν μισθός και ειχε μια ασφάλιση. Θα δούμε που θα μας βγάλει αυτό το σκηνικό πλέον.

    ίσως σε καλό ίσως και σε κακό. Πάντως καλού κακού μην περιμένεις να στο ανακοινώσουν.. ξεκίνα και ψάχνε απο τώρα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Πάντως καλού κακού μην περιμένεις να στο ανακοινώσουν.. ξεκίνα και ψάχνε απο τώρα.
    +1, Ψάξε για εναλλακτική λύση. Ειδικα μιας και είσαι οικογενειάρχης...

  8. #8
    ετσι απλα λοιπον Το avatar του/της ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
    Εγγραφή
    26/04/2008
    Μηνύματα
    87
    φιλε χαιρομαι που θιγεις αυτο το θεμα κ αυτο δειχνει οτι ειμαστε τουλαχιστον οιμ περισσοτεροι στην ιδια περιπου κατασταση, κατασταση που δυστυχως μας οδηγησαν οι αχρηστοι πολιτικοι. εδω θα πρεπει να επικεντρωθουμε κ να σκεφτουμε σοβαρα που μας οδηγουν κ να ειμαστε σιγουροι οτι τα πραγματα θα δυσκολεψουν. ειναι ξεφτιλα ρε φιλε να θες να ονειρευτεις για το μελλον κ να μην μπορεις. να θες να κανεις οικογενια κ να φοβασαι μη μεινεις στο δρομο. εγω πιστευω οτι η λυση θα δοθει μεσα απο αγωνες κ θεληση για αλλαγη με οποιο τροπο κ αν ερθει! σημερα ξεκινησαν οι αγροτες,αυριο καποιοι αλλοι,δεν παει αλλο! ειμαστε ολοι στην ιδια μοιρα αυτο πρεπει να καταλαβουμε. φιλε εχεις δικιο να φοβασαι για το αυριο,θα ρθουν δυσκολες μερες κ πρεπει να τις προλαβουμε,να μην ειμαστε μονο θεατες στο θεατρο του παραλογου. ομως για ολους παντα θα υπαρχει λυση αρκει να ειναι σωστος.
    ολα αλλαζουν αρκει να το πιστεψεις!!

  9. #9
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Οι εποχές αλλάζουν και κανείς δεν ξέρει που θα φτάσει αυτή η κατάσταση, η αλήθεια είναι ότι το είχαμε παραξηλώσει το θέμα αρκετοί από εμάς και μάθαμε να ζούμε μέσα στην ευκολία με αγαθά που δεν είναι τόσο απαραίτητα όσο νομίζαμε και χάσαμε σταδιακά την πραγματική ουσία της ζωής, αν το δει κανείς απ'αυτή τη σκοπιά λοιπόν θα πει "ας μπει ένα φρένο σ'αυτό το καράβι που μας πήρε και μας σήκωσε"..

    Απ'την άλλη υπάρχει αβεβαιότητα και άγχος μιας και όλο αυτό έσκασε απότομα και κάνει το μέλλον να φαίνεται αρκετά δισοίωνο, λίγη υπομονή μωρέ κι όλα καλά θα πάνε και σύντομα, έτσι θέλω να πιστεύω εγώ..
    Σιγουρα θα ανακαμψει καποια στιγμη το σκηνικο. Αλλα δεν νομιζω πως το προβλημα ειναι στην αποκτηση αγαθων μονο. Ειναι στο γεγονος οτι καποιοι προσπαθησαν να υπερπλουτισουν πιστευοντας πως το αγοραστικο κοινο θα αντεξει και θα συνεχιζει να αγοραζει. Ε αυτο δεν εγινε. Γι αυτο μενουν απουλητα σπιτια, απουλητα προϊόντα, γι' αυτο απολυονται υπαλληλοι.
    Δεν ειπαμε να γινει επανασυσταση της κοινωνιας και της οικονομιας, δηλαδη να μην υπαρχουν φτωχοι, πλουσιοι και μικρομεσαιοι. Το θεμα ειναι να διατηρουνται οι ισορροπιες
    Ετσι τα βλεπω εγω τουλαχιστον σαυτη την ηλικια
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  10. #10
    Χτες μεσημέρι η διοίκηση ανακοίνωσε σε ένα εργάτη και ένα υπάλληλο γραφείου την απόλυσή τους...
    Δεν βαίνει καλώς το πράμα, αυτό είναι βέβαιο.
    Οι περισσότεροι είναι από τα χριστουγεννα με μια εφημερίδα στο χέρι και ξεψαχνίζουν αγγελίες. Αλλά ακόμα και αυτές οι αγγελίες, της ζήτησης εργασίας από εργοδότες, είναι πλεον τόσο λίγες. Αντίθετα οι της προσφοράς εργασίας, από υπαλλήλους κάθε είδους, είναι πλέον πάρα πολλές.
    Οψόμεθα...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  11. #11
    Κάπου να το πω γιατί θα σκάσω! Και καλιά εδώ παρά να το κουβαλήσω στο σπίτι και να μου βγεί σε κλάμμα όντε θα παίζω με το κοπέλι μου...
    Άλλοι 2 υπάλληλοι απελύθησαν χθές.
    Η εταιρεία έχει πλέον απολύσει το 80% του ασφαλιζόμενου προσωπικού της, και έχει μειώσει κατά 25% τα ημερομίσθια των εργατών ενώ "απέλυσε" και 5 απ' αυτούς.
    Από αύριο αρχίζει και η εκποίηση παγίων (φορτηγά, μηχανήματα έργου) και προσωπικών στοιχείων.
    Παντού τριγύρω ακούγεται ένα βουβό ουρλιαχτό, ο τρόμος της επικείμενης ανεργίας, το "στίγμα" της ουράς για το επίδομα του ΟΑΕΔ...
    Ίντα διάολο γίνεται πια; Που θα φτάσει; Στο να μη δουλεύει άθρωπος; Να μην κινείται πράμα;
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  12. #12
    Απρογραμμάτι Το avatar του/της Lykos_Crete
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    138
    Κουράγιο Εχετλαίε...

    Δεν ξέρω που θα φτάσει, αυτό που εύχομαι είναι να μη μείνει πολύ έτσι.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dxeavy
    Εγγραφή
    03/06/2002
    Μηνύματα
    243
    Τα πράγματα είναι γενικώς πολύ δύσκολα, παντού. Σε οποιαδήποτε Ευρωπαική χώρα και στις Πολιτείες της Αμερικής. Εγώ προσωπικά ζούσα και εργαζόμουν στην Νέα Υόρκη τα τελευταία 4 χρόνια και έφυγα για Σκωτία τον Δεκέμβριο του 2008 (πριν από 2 μήνες δηλαδή). Προς το παρόν βρίσκομαι Ελλάδα και είχα σκέψεις να μείνω εδώ μιας και μου λείπει η οικογένεια και οι φίλοι μου, αλλά μετά από μια βδομάδα παραμονής μου εδώ, έχω ήδη αλλάξει άποψη. Με όσους έχω μιλήσει μου λένε το ίδιο πράγμα "Μην κάθεσαι εδώ, φύγε και πήγαινε έξω τώρα που μπορείς, γιατί η Ελλάδα του 2009 θα έχει τρομακτικό πρόβλημα ανεργείας και τεράστια οικονομική κρίση".

    Και όντως το βλέπω ήδη να πραγματοιποιείται. Έτυχε να δηλώσω συμμετοχή για μια θέση υπευθύνου αναχυψής, από την οποία περάσαμε 800 άτομα (άλλοι με πτυχεία και μεταπτυχειακά, άλλοι με απολυτήρια, άλλοι βυσματικοί) με συνεντεύξεις και διαγωνισμούς 4 ωρών, για να μας πούνε στο τέλος πως πρόκειται για 4-ωρη καθημερινή απασχόληση (που ίσως χρειαστεί και κάποιες ώρες το σαββατοκύριακο) με 350 ευρώ το μήνα και ασφάλιση. Και η θέση τελικά... σκούπισμα, σφουγγάρισμα και πλύσιμο πετσετών σε γυμναστήριο! Παράλληλα με υπεύθυνο βιβλιοθήκης και βραδιά ταινιών. Κουραφέξαλα δηλαδή!

    Δε ξέρω τι θα γίνει και σίγουρα για σένα τα πράγματα είναι διαφορετικά μιας και έχεις οικογένεια αλλά εγώ Ελλάδα δεν μένω με τίποτα. Θα καθήσω λίγες ημέρες να δω την οικογένεια μου και μετά έφυγα πίσω για Σκωτία να βρω καλύτερη δουλειά.

    Κατά τα άλλα τι να σου πω... υπομονή και ας ευχόμαστε για καλύτερες εποχές.


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dxeavy
    Εγγραφή
    03/06/2002
    Μηνύματα
    243
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Πάντως καλού κακού μην περιμένεις να στο ανακοινώσουν.. ξεκίνα και ψάχνε απο τώρα.
    Συμφωνώ

  15. #15
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    οταν εγω ελεγα στην γυναικα να παρω ενα NIVA και κατσικια και να τραβηξουμε για κανα βουνο αναρχο-αυτονομοι τσοπανοβοσκοχιππιδες...εκεινη με κορο'ι'δευε..
    Accipere quam facere praestat injuriam

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καφε αυριο πεμπτη?
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 02:11
  2. Αύριο ΠΑΛΙ στην έκθεση
    από NLS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2004, 11:56
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 00:44
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2004, 22:08
  5. Μέχρι αύριο για τα σήματα...
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF