Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 69 από 69

Θέμα: Να το πάρω το R125 τελικά;;Βοήθεια χριστιανοί

  1. #61
    Παιδια σαν αρχαριος ειχα και εγω τις ιδιες ερωτησεις περιπου με την κοπελια...

    Ενα εχω να πω... Σιγα μην εδινα +4000 ευρω για 125 cc, Χωρις ΠΟΤΕ να εχω την δυνατοτητα να κανω ενα ταξιδι 60κμ ας πουμε, ετσι για την τρελα μου.


    Να πω και εγω την γνωμη μου, κοπελια μη το παρεις το r125, πραγματικα μετα απο 3 μηνες θα το μετανιωσεις και θα ψαχνεσαι για αλλο, Με την ομορφια και μονο δε χορταινεις κανενα μηχανακι...

    (τωρα να κανεις πορεια με το R125 και να σε περναει σα σταματημενη ο πιτσαδορος... Θα σε χαλασει, πιστεψε με...)

    4200 ευρω ειναι πολλα χρηματα και οι επιλογες ειναι απειρες.

    υγ. ΜΗ φοβασαι τα κυβικα, πιστεψε με, δεν ειναι τιποτα...
    Kawa 250.

  2. #62
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
    Παιδια σαν αρχαριος ειχα και εγω τις ιδιες ερωτησεις περιπου με την κοπελια...

    Ενα εχω να πω... Σιγα μην εδινα +4000 ευρω για 125 cc, Χωρις ΠΟΤΕ να εχω την δυνατοτητα να κανω ενα ταξιδι 60κμ ας πουμε, ετσι για την τρελα μου.


    Να πω και εγω την γνωμη μου, κοπελια μη το παρεις το r125, πραγματικα μετα απο 3 μηνες θα το μετανιωσεις και θα ψαχνεσαι για αλλο, Με την ομορφια και μονο δε χορταινεις κανενα μηχανακι...

    (τωρα να κανεις πορεια με το R125 και να σε περναει σα σταματημενη ο πιτσαδορος... Θα σε χαλασει, πιστεψε με...)

    4200 ευρω ειναι πολλα χρηματα και οι επιλογες ειναι απειρες.

    υγ. ΜΗ φοβασαι τα κυβικα, πιστεψε με, δεν ειναι τιποτα...
    Kawa 250.
    και εγώ το kawa θεωρώ ως σωστότερη επιλογή αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε.. έχω κάνει ταξίδι 170 χλμ με το mtx 50 του 88 με μία σταση..

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  3. #63
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    Και αλλοι εχουνε γυρισει με παπακι τον κοσμο.δεν εχει να λεει.ουτε ανετα πηγες ουτε με ασφαλεια.απλα πηγες.δεν ειναι ολοι οι αναβατες τοσο σκληροπυρηνικοι
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  4. #64
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
    Και αλλοι εχουνε γυρισει με παπακι τον κοσμο.δεν εχει να λεει.ουτε ανετα πηγες ουτε με ασφαλεια.απλα πηγες.δεν ειναι ολοι οι αναβατες τοσο σκληροπυρηνικοι
    Ρε συ 60 χλμ διαδρομή δεν είναι τπτ.. ακόμα και το cbr 125 που είναι πιο αδύναμο από το r 125 δατηρεί ανετότατα 100 χλμ στον εθνικό..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  5. #65
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    για +/- 100χλμ ειναι οκ
    για παραπανω τα κυβικα ειναι λιγα....
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  6. #66
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Θα μιλήσω πάνω στη διαφωνία που έχετε σχετικά με τα κυβικά και όχι για τα ίδια τα μοντέλα γιατί δεν είμαι γνώστης των μικρών μοντέλων.
    Όταν έδωσα το fazer κατά σύμπτωση έπρεπε να πάω να δω κάποιους πελάτες στην Άρτα και το αυτοκίνητο μου για άλλη μια φορά ήταν στο συνεργείο. Δε με έπαιρνε να χάσω τους εν λόγω πελάτες και ξεκίνησα σε ένα πρωινό να πάω με το Xmax 250 που έχω. Κάπου στην Πατρών έκοψε ιμάντα με αποτέλεσμα να μην ολοκληρώσω το ταξίδι με το μηχανάκι αλλά ήρθε κάποιος φίλος και με πήγε στην Άρτα ενώ το σκούτερ μεταφέρθηκε στο σπίτι των παππούδων μου έξω απ' την Πρέβεζα.
    Κατόπιν 2 μήνες μετά είχα αρκετά ραντεβού στην Ήπειρο και πήγα τελικά με το ΚΤΕΛ με τη σκέψη οτι θα κάνω τις δουλειές μου με το σκούτερ (έχω δει βροχές, κακοκαιρίες ακόμη και χιόνια με μηχανή ώστε να μη φοβάμαι) και μετά θα το στείλω με φορτωτική Αθήνα. Η Υamaha είχε κάνει τελικά καλύτερη δουλειά απ' ότι νόμιζα και όλα μέσα στην εγγύηση.
    Άρχισα να κινούμαι συστηματικά με το Xmax. Στην Ήπειρο όλες οι διαδρομές είναι μεγάλες και σε επαρχιακούς ως επί το πλείστον δρόμους. Αυτό που κατάλαβα φίλοι μου για να μη σας κουράσω άλλο με αυτό το μακροσκελές κείμενο είναι πως τα λίγα κυβικά, μαζί με το μικρό όγκο δημιουργούν μια ανασφάλεια σα να είσαι αβοήθητος σε ό,τι συμβεί και το μηχανάκι να είναι πολύ λίγο. Βέβαια για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους τελικά το έφερα από Άρτα Αθήνα σε 3 ώρες και 50 λεπτά όταν με το fazer έκανα 3,5 ώρες πράγμα που τελικά δείχνει πως το όλο θέμα της ανασφάλειας στην πραγματικότητα είναι ψευδές.
    Όσον αφορά τη σνομπάρια, ό,τι και να πάρεις πίστεψε με κάποιοι θα σε κοιτάνε στα φανάρια ή στα ταξίδια με μπλαζέ υφάκι. Σημασία έχει με τη μηχανή που έχεις αυτό που κάνεις εσύ.
    Όσον αφορά τα χρήματα ναι μεν είναι πολλά τα 4000 αλλά και πάλι θα σου πω οτι όταν αγόρασα εγώ το xmax είχε 5000 ευρώ. Το λογικό θα ήταν να πάρω κάτι σαν το beverly και όχι ένα αυτόματο που σε τιμή ήταν μόλις 2.900 ευρώ φτηνότερο από τη μηχανή μου. Εγώ όμως το είδα και μου άρεσε, το καβάλησα και η θέση οδήγησης δε θύμιζε πολυθρόνα και δεν ήταν ρευστό στις στροφές όπως τα περισσότερα αυτόματα.
    Λυπάμαι αν κούρασα κι ελπίζω να βοήθησα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  7. #67
    Παιδια τι να πω... Εγω παντως δεν ηξερα να οδηγω μηχανη καθολου και πηρα ενα 250cc ετσι για να μαθω.

    Ε λοιπον το μετανιωσα γιατι με 4000 ευρω μπορουσα να παρω κατι καλο.

    Παρολο που το μηχανακι πηγαινει ανετα μεχρι τα 120κμ δε μου φαινεται αρκετο για ταξιδακι και το φοβαμαι αρκετα...

    (και ουτε τρελαινομαι για ταχυτητα με τη μηχανη προς το παρον)

    Τωρα αν ανοιξετε στο βιβλιο γκινες και με πατινι μπορει καποιος να γυρισε τον κοσμο, εμεις μιλαμε τι ειναι ποιο ανετο...


    Απλως πιστευω οτι δεν πρεπει εμεις οι νεοι να φοβομαστε τα κυβικα... Δεν ειναι τιποτα. (τουλαχιστον τα 250 σε σχεση με τα 125.

  8. #68
    Allo....!!

    Αρχικά σαν κάτοχος Rs125 να αναφέρω και εγώ ότι είναι το τελευταίο που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου...Το σκέφτομαι μέσα στην πόλη και στο μποτιλιάρισμα και πιάνεται η καρδιά μου...Το Rs πρέπει να είναι ελεύθερο να λυσσάει στις πίστες και στα επαρχειακά στροφιλίκια,όπου και μπορεί να ξεδιπλώσει τις χάρες του... Είναι πολύ ειδικής χρήσης μοτοσυκλέτα και σε καμία περίπτωση δεν θα σε βόλευε ακόμα και αν το επέλεγες...

    Οπότε μένουν τα r125 και kawa250...

    Πέραν του αισθητικού μέρους που είναι υποκειμενικό,στον τετράχρονο "πλανήτη" το θέμα σου είναι η δύναμη...Και εγώ πιστεύω ότι το 125 θα σου φανεί σε σύντομο χρονικό διάστημα αδύναμο...Το 250 θα το ευχαριστηθείς περισσότερο και πιστεύω ότι είναι ότι πρέπει από θέμα δύναμης αρκεί να το σεβαστείς στην αρχή...Άσε που θα μπορείς να πάρεις και δεύτερο άτομο άνετα,όποτε χρειαστεί...Προς θεού δεν λέω ότι με το r125 δεν μπορείς,απλά με το kawa θα έχεις άλλη άνεση...

    Τώρα...Πάμε στην θέση οδήγησης...Το r125 έχει θέση οδήγησης supersport μοτοσυκλέτας...Μοτοσυκλέτας πίστας δηλαδή...Ότι πιο άβολο κοινώς...Σκυφτή θέση οδήγησης λόγω χαμηλά τοποθετημένων χειριστηρίων(clipons)...Τα πόδια βρίσκονται σε πιο ακραίες κλειστές γωνίες πάνω στα ποδοστήρια(μαρσπιέ)...Από την άλλη το kawa είναι sport_touring...Υποθέτω ότι θα έχει πιο άνετη σέλα από του r125...Έχει ψηλό τιμόνι...Και γενικά η θέση οδήγησης που προσφέρει είναι τέτοια ώστε να μετακινήσαι άνετα...Άσε που θα μπορείς να κάνεις και άνετα καμιά εξόρμηση χωρίς να κουράζεσαι ούτε εσύ αλλά ούτε και η μοτοσυκλέτα σου...

    Από θέμα συντήρησης δεν ξέρω τι παίζει,αλλά δεν νομίζω να έχουν και μεγάλες διαφορές αυτά τα δυο...

    Με το καλό ότι και αν αποφασίσεις τελικά να πάρεις...Και πάντα(..μα πάντα...!!) με εξοπλισμό ασφαλείας...

  9. #69
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tz@z?m?n#$
    Allo....!!

    Αρχικά σαν κάτοχος Rs125 να αναφέρω και εγώ ότι είναι το τελευταίο που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου...Το σκέφτομαι μέσα στην πόλη και στο μποτιλιάρισμα και πιάνεται η καρδιά μου...Το Rs πρέπει να είναι ελεύθερο να λυσσάει στις πίστες και στα επαρχειακά στροφιλίκια,όπου και μπορεί να ξεδιπλώσει τις χάρες του... Είναι πολύ ειδικής χρήσης μοτοσυκλέτα και σε καμία περίπτωση δεν θα σε βόλευε ακόμα και αν το επέλεγες...

    Οπότε μένουν τα r125 και kawa250...

    Πέραν του αισθητικού μέρους που είναι υποκειμενικό,στον τετράχρονο "πλανήτη" το θέμα σου είναι η δύναμη...Και εγώ πιστεύω ότι το 125 θα σου φανεί σε σύντομο χρονικό διάστημα αδύναμο...Το 250 θα το ευχαριστηθείς περισσότερο και πιστεύω ότι είναι ότι πρέπει από θέμα δύναμης αρκεί να το σεβαστείς στην αρχή...Άσε που θα μπορείς να πάρεις και δεύτερο άτομο άνετα,όποτε χρειαστεί...Προς θεού δεν λέω ότι με το r125 δεν μπορείς,απλά με το kawa θα έχεις άλλη άνεση...

    Τώρα...Πάμε στην θέση οδήγησης...Το r125 έχει θέση οδήγησης supersport μοτοσυκλέτας...Μοτοσυκλέτας πίστας δηλαδή...Ότι πιο άβολο κοινώς...Σκυφτή θέση οδήγησης λόγω χαμηλά τοποθετημένων χειριστηρίων(clipons)...Τα πόδια βρίσκονται σε πιο ακραίες κλειστές γωνίες πάνω στα ποδοστήρια(μαρσπιέ)...Από την άλλη το kawa είναι sport_touring...Υποθέτω ότι θα έχει πιο άνετη σέλα από του r125...Έχει ψηλό τιμόνι...Και γενικά η θέση οδήγησης που προσφέρει είναι τέτοια ώστε να μετακινήσαι άνετα...Άσε που θα μπορείς να κάνεις και άνετα καμιά εξόρμηση χωρίς να κουράζεσαι ούτε εσύ αλλά ούτε και η μοτοσυκλέτα σου...

    Από θέμα συντήρησης δεν ξέρω τι παίζει,αλλά δεν νομίζω να έχουν και μεγάλες διαφορές αυτά τα δυο...

    Με το καλό ότι και αν αποφασίσεις τελικά να πάρεις...Και πάντα(..μα πάντα...!!) με εξοπλισμό ασφαλείας...
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ Cbr 600f
    από dankannn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2008, 14:24
  2. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2006, 23:48
  3. Να το πάρω το κορίτσι?
    από WILDCAT_mmm στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 07:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF