Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 123

Θέμα: Tt600r Ηλεκτρονικη

  1. #46
    Σωστός SAkisvolos Ετσι ε'ιναι απλώς δεν θυμάμαι ποια μοτό ήταν πρέπει να ξεσκονίσω τα κιτάπια

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
    Σωστός SAkisvolos Ετσι ε'ιναι απλώς δεν θυμάμαι ποια μοτό ήταν πρέπει να ξεσκονίσω τα κιτάπια
    Πάντως άμα θες να σου πω ποιο ιταλικό κουτί ήταν έτσι το θυμάμαι καλά!

    Βασικά το εν λόγο κουτί είχε παραπάνω κυβικά γι' αυτό είχε και παραπάνω ιπποδύναμη!

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2007
    Μηνύματα
    27
    παιδια καλησπερα σας

    προσφατα πηρα ενα ttr 600 και μπηκα στην παρεα σας.
    αυτο με το καλωδιο που λετε ειναι γνωστο κολπο της yamaha.το κανει και στα wrf μονο που εκει το καλωδιο ειναι γκρι και δεν εχει φυσα ,θελει κοψιμο.εκει διαφερει η ηλεκτρονικη σε σχεση με το yz-f.

    αυτο για τα ttr το ειχα ακουσει απο παλια.

    το μηχανακι που πηρα εγω δεν εχει καμια τρυπα στις χαμηλο-μεσαιες ,ανοιγει πολυ γραμμικα.
    σημερα που ειναι συνεργειο και ειχα παει απο κει εριξα μια ματια στην ηλεκτρονικη στο σημειο που ειναι οι photos που εχετε και ειχε μια αποσυνδεδεμενη φυσα.απλα επειδη το μηχανακι ηταν πανω στην ραμπα και ηταν ψηλα δεν μπορεσα να διακρινω αν ηταν κοκκινο-μαυρο η απλα μαυρο (μπορει να ηταν το 2ο που λετε).

    θα το κοιταξω παντως γιατι δεν θα με χαλασει να παρει και αλλη δυναμη στην περιπτωση που δεν εχει γινει η πατεντα.
    Γιωργος

  4. #49
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    re paidia na kanw mia erwtisi alla an einai malakia min varesete kiolas.. isxuei kai se xt600 afti i patenta me to kalwdio??
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  5. #50
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Χθες βραδυ το εκανα και εγω τελικα, εβγαλα τη φυσα με μαυροκοκκινο καλωδιο.. και τι να πω..

    το μηχανακι ειναι η μερα με τη νυχτα,
    ανοιγεις το γκαζι και ανοιγει γραμμικα το μοτερ,
    πας στις μεσαιες στροφες χαλαρα με τριτη και σκας γκαζια και μπαντιλικωνεις αντι να περιμενεις να "πηδηξεις" πανω απο την τρυπα..


    μονο θετικα εχω να πω.. το μονο που με ανησυχει ειναι κραταει το ρελαντι αρκετα ψηλα απο τη στιγμη που το εκανα.. δεν θελω να το ρυθμισω πιο χαμηλα θα περιμενω μπας και οφειλεται σε κατι το ψηλο ρελαντι να δω μηπως φαει φλασια και κατεβει..

    γενικα παντως το μηχανακι αρπαζει πιο αμεσα στο ανοιγμα του γκαζιου ειδα μεγαλη διαφορα..
    πολλα ευχαριστω στους ιδρυτες της συζητησης

  6. #51
    Γειά χαρά παίδες! Από σήμερα είμαι κι εγώ ένας ευτυχής (ελπίζω) κάτοχος ΤΤR 600!
    Ανυπομονώ να βγάλω το καλώδιο γιατί όντως η λακούβα στις μεσαίες είναι πολύ σπαστική.
    Τι νεότερα έχουμε πάνω σ'αυτό; Όλα οκ;
    Το ρελαντί τελικά θα χρειαστεί κατέβασμα;

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2005
    Μηνύματα
    281
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
    Χθες βραδυ το εκανα και εγω τελικα, εβγαλα τη φυσα με μαυροκοκκινο καλωδιο.. και τι να πω..

    το μηχανακι ειναι η μερα με τη νυχτα,
    ανοιγεις το γκαζι και ανοιγει γραμμικα το μοτερ,
    πας στις μεσαιες στροφες χαλαρα με τριτη και σκας γκαζια και μπαντιλικωνεις αντι να περιμενεις να "πηδηξεις" πανω απο την τρυπα..


    μονο θετικα εχω να πω.. το μονο που με ανησυχει ειναι κραταει το ρελαντι αρκετα ψηλα απο τη στιγμη που το εκανα.. δεν θελω να το ρυθμισω πιο χαμηλα θα περιμενω μπας και οφειλεται σε κατι το ψηλο ρελαντι να δω μηπως φαει φλασια και κατεβει..

    γενικα παντως το μηχανακι αρπαζει πιο αμεσα στο ανοιγμα του γκαζιου ειδα μεγαλη διαφορα..
    πολλα ευχαριστω στους ιδρυτες της συζητησης
    Μπραβο φιλε!! Η διαφορα ειναι ΤΕ ΡΑ ΣΤΙ Α τι να λεμε τωρα!!!

    Εμενα παντως δεν μου εκανε τιποτα με το ρελαντι, οπως ηταν πριν ειναι κ τωρα.

  8. #53
    Λοιπόν, το έκανα κι εγώ.
    Πρώτες εντυπώσεις:

    1) Η τρύπα στις μεσαίες όντως εξαφανίστηκε και το μηχανάκι δουλεύει τώρα γραμμικά χωρίς κομπιάσματα και ξεσπάσματα.
    2) Το τράβηγμά του ξεκινάει από λίγο πιό χαμηλά
    3) Το σκορτσάρισμα στις πολύ χαμηλές στροφές παρέμεινε (γαμώτο, είναι πολύ ενοχλητικό)
    4) Μου δίνει την αίσθηση οτι στο φουλ γκάζι ανεβάζει στροφές λίγο πιο αργά από πριν. Ίσως και να είναι η ιδέα μου.
    5) Μου φαίνεται οτι κάνει περισσότερο θόρυβο.
    6) Το ρελαντί παρέμεινε εκεί που ήτανε

    Ανάμικτα συναισθήματα λοιπόν, αλλά δουλεύει όντως πολύ διαφορετικά από πριν.
    Με δυο - τρία βάλε βγάλε θα πιστοποιήσω τα αποτελέσματα

    Ένα μεγάλο μπράβο και πολλά ευχαριστώ στον gmeles για την έρευνα, τον πειραματισμό και την ενημέρωση!

  9. #54
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gong
    Λοιπόν, το έκανα κι εγώ.
    Πρώτες εντυπώσεις:

    3) Το σκορτσάρισμα στις πολύ χαμηλές στροφές παρέμεινε (γαμώτο, είναι πολύ ενοχλητικό)

    αυτο και μενα με ενοχλει αρκετα..

    δεν ξερω αν το χουν ολα τα ττρ, νομιζω του gmele δεν το χει πολυ..

    ισως καπως φτιαχνει
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2005
    Μηνύματα
    281
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gong
    Λοιπόν, το έκανα κι εγώ.
    Πρώτες εντυπώσεις:

    1) Η τρύπα στις μεσαίες όντως εξαφανίστηκε και το μηχανάκι δουλεύει τώρα γραμμικά χωρίς κομπιάσματα και ξεσπάσματα.
    2) Το τράβηγμά του ξεκινάει από λίγο πιό χαμηλά
    3) Το σκορτσάρισμα στις πολύ χαμηλές στροφές παρέμεινε (γαμώτο, είναι πολύ ενοχλητικό)
    4) Μου δίνει την αίσθηση οτι στο φουλ γκάζι ανεβάζει στροφές λίγο πιο αργά από πριν. Ίσως και να είναι η ιδέα μου.
    5) Μου φαίνεται οτι κάνει περισσότερο θόρυβο.
    6) Το ρελαντί παρέμεινε εκεί που ήτανε

    Ανάμικτα συναισθήματα λοιπόν, αλλά δουλεύει όντως πολύ διαφορετικά από πριν.
    Με δυο - τρία βάλε βγάλε θα πιστοποιήσω τα αποτελέσματα

    Ένα μεγάλο μπράβο και πολλά ευχαριστώ στον gmeles για την έρευνα, τον πειραματισμό και την ενημέρωση!
    1) Ωραιος!!!
    2) Λογικο αφου δουλευει γραμμικοτερα!
    3) Το σκορτσαρισμα αυτο το εχουν ολες οι μοτοσυκλετες πλην ελαχιστων εξαιρεσεων! Επισης σημαντικο γι'αυτο ειναι κ το τεντωμα που εχεις στην αλυσιδα σου, αν ειναι πολυ λασκα πχ θα χοροπηδαει ποιο ευκολα.
    4) Ειναι ιδεα σου μιας που πλεον δεν τρως την αποτομη κλωτσια που ετρωγες πριν, γεμιζει ποιο ομοιομορφα πλεον κ το ιδιο "ορεξατα"
    5) Κανει οντως, μιας που το καλωδιο σκοπο ειχε να περναει προδιαγραφες καυσαεριων ΚΑΙ ηχου
    6) Το ρελαντι κ μενα δεν αλλαξε.


  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
    re paidia na kanw mia erwtisi alla an einai malakia min varesete kiolas.. isxuei kai se xt600 afti i patenta me to kalwdio??
    Κανένας που να γνωρίζει??? Καλό ακούγεται...

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
    Κανένας που να γνωρίζει??? Καλό ακούγεται...
    Νομίζω οτι ο μιζάτος κινητήρας του ΧΤ έχει διαφορετική ηλεκτρονική

    Όσο το οδηγάω το ΤΤR διαπιστώνω πόσο πιο σωστά δουλεύει τώρα.

    Πάντως για τα μεγάλα μονοκύλινδρα της δεκαετίας του '80 απ' τα οποία έχω κάποια εμπειρία (ΧΤ 550 και 600 '85, XL και XR 600), το σκορτσάρισμα είναι άγνωστη λέξη. Ακόμα και με τρίτη ή τετάρτη ρολάρουνε σχεδόν στο ρελαντί αδιαμαρτύρητα.
    Σίγουρα το τέντωμα της αλυσίδας παίζει ρόλο, αλλά νομίζω οτι το φαινόμενο προκαλείται από τροφοδοσία ή ίσως από ρεύματα.
    Βέβαια μπορεί να είναι και ο σχεδιασμός του κινητήρα, γιατί σε σχέση με τα παλιά μανιβελλάτα ΧΤ έχουν κοντύνει στρόφαλο, έχουν ελαφρώσει το βολάν, έχουν μακρύνει τη μετάδοση και διάφορες άλλες αλλαγές στα εσώψυχα.

  13. #58

    Γεια σας παιδια,χαιρομαι πολυ που βρηκα αυτο το forum!!!Ποτε δεν φαναταζομουν οτι θα μπορουσα να ξεφορτωθω την τρυπα στην αποδοση τοσο ευκολα και μαλιστα χωρις να ριξω λεφτα.
    - Κατ'αρχην τα περισσοτερα μονοκυλινδρα και ειδικοτερα μερικα ΚΤΜ και αλλα Ευρωπαϊκα αλλα και αλλες μοτοσυκλετες,σε πολυ χαμηλες στροφες σχεδον δεν λειτουργουν,γιατι η αποδοση στις στροφες αυτη ειναι ελαχιστη με αποτελεσμα το εντονο σκορτσαρισμα.Μηχανακια πιο πολiτισμενα οπως τα Dominator η τα BMW F650 δεν σκορτσαρουν εντονα γιατι κατι τετοιο δεν θα προσελκειε αγοραστες σε μια πολiτισμενη κατηγορια οπως ειναι τα on-off. Σε Enduro κατι τετοιο δεν απασχολει ιδιαιτερα οποτε και στις περισσοτερες περιπτωσεις παραβλεπεται.Παντως το σκορτσαρισμα δεν ειναι προβλημα σε καμια περιπτωση,οφειλεται στον τροπο που αποδιδει την ισχυ του ο καθε κινητηρας.
    - Η τρυπα στην αποδοση δεν προερχεται απο καρμπυρατερ,ουτε απο ρευμα αλλα απο την αδρανεια κυριως του βολαν αλλα και αλλων κινητων μερων τα οποια εχουν σχετικα μεγαλο βαρος(αρα και αδρανεια).Το ξεσπασμα μετα την τρυπα οφειλεται στον συντονισμο των βαριων κινητων μερων κατα την παλλινδρομιση η/και περιστροφη τους.Το εργοστασιο ειχε προβλεψει την τρυπα στην αποδοση,προγραμματιζοντας αναλογα την ηλεκτρονικη ωστε η χαρτογραφιση της να καλυψει το κενο στην αποδοση των μεσαιων στροφων και στην εξομαλινση του ξεσπασματος,ομως δεν προβλεψε την αλλαγη των κανονισμων σε καποιες χωρες και προκειμενου να γλιτωσει χρονο και χρημα που θα επηρεαζαν την τιμη σε μια μοτοσυκλετα που δεν εχει να επιδειξει και πολλα στον ανταγωνισμο παρα την χαμηλη τιμη της,εβαλε τη φυσα για να περασει τις προδιαγραφες και να μπορει να πουληθει.
    - Μπορει να παρει μπρος παρα πολυ ευκολα,οταν ειναι κρυο η οταν εχει πολυ καιρο να δουλεψει αν πρωτα τραβηξεις τερμα το τσοκ και ριξεις 3-4 "κουφιες" μανιβελιες για να γεμισει ο κυλινδρος βενζινη.Επειτα κλεινεις το τσοκ και μολις πιασει συμπιεση (εμβολο στο ΚΝΣ) θελει μονο ΜΙΑ γερη μανιβελια και αυτο ηταν!
    - Αν ειναι ζεστο η διαδικασια εκκινησης ειναι πιο ευκολη,δεν χρειαζεται τσοκ,παρα μονο 2-3 κουφιες μανιβελιες για να τραβηξει βενζινη και μια γερη μολις πιασει συμπιεση.
    - Αν για καποιο λογο μπουκωσει,πχ απο τουμπα στο βουνο ενω δουλευει,ξεμπουκωνει πολυ ευκολα με καμποσες συνεχομενες,απανωτες κουφιες μανιβελιες με το γκαζι τερμα ΑΝΟΙΚΤΟ, ωστε να ξεπλυθει ο κυλινδρος οσο γινεται απο την βενζινη που περισσευει.
    - Σε ακραιες περιπτωσεις ακινησιας,οπως το δικο μου που ειχε να παρει μπρος απο το περασμενο καλοκαιρι,απαιτουνται ακραιες λυσεις αφου το μηχανακι αρνιοταν πεισματικα να παρει μπρος.Ελυσα σελα και ρεζερβουαρ,εβγαλα το μπουζι και εριξα λιγη βενζινη στον κυλινδρο (οπως στα παλια πεισματαρικα διχρονα) ωστε να "σκασει" λιγο.Μετα απο 2-3 προσπαθειες πηρε ευκολα.Οπως και το δεξι μου ποδι που εγινε σαν του Κεντερη.
    - Λογω της αεροψυξης (μεγαλες ανοχες) περναει λιγο λαδι στον θαλαμο καυσης,ειδικοτερα οταν ειναι κρυο.Οι μεγαλες ελευθεριες δικαιολογουν μια μικρη καταναλωση λαδιου (οπως και την καλυτερη αποκριση στο γκαζι για οσο ειναι κρυο),οποτε προσοχη μην πεσει πολυ η σταθμη του λαδιου.
    - Η μετρια ποιοτητα κατασκευης της μοτοσυλετας απαιτει προσοχη.(Εγω σε διακοπες το αφηνα εκτεθειμενο στο καλοκαιρινο λιοπυρι και υστερα απο 7 μερες στη Μυλο τα πλαστικα του κυριολεκτικα διαλυσαν,επειδη ειναι αβαφα).Προσοχη θελουν επισης και τα ηλεκτρικα του αλλα και ο,τιδηποτε δεν βρισκεται σταθερα βιδωμενο η πανω σε ελαστικους συνδεσμους μιας και οι κραδασμοι κανουν ο,τι μπορουν για να κοψουν το μηχανακι στη μεση - καθως και οποιον προσπαθησει να παει σε εθνικη οδο ταξιδι δικαβαλο,με σαμαρια,βαλιτσες δεμενες στο φτερο νταλα καλοκαιρι με PIRELI MT 90 σε αεροψυκτο TTR600!
    - Επισης,τελευταια,οι Γερμανοι δεν χρησιμοποιουν ιδιαιτερα τον ιππο (HP) σαν μοναδα μετρησης ισχυος αλλα το PS και τα KW(κιλοβατ) και σαν μοναδα μετρησης ροπης χρησιμοποιουν τα Ngm (νιουμογραμομετρα) αντι Kgm (κιλογραμομετρα).Γι'αυτο υπαρχει η διαφορα στις φωτογρφιες με τη δυναμομετρηση.




    Καλα χιλομετρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hypnotize
    Η γνωση ειναι δυναμη!!
    Η γνωση κανει τους ανθρωπους καλυτερους!!

  14. #59
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ωριων
    - Επισης,τελευταια,οι Γερμανοι δεν χρησιμοποιουν ιδιαιτερα τον ιππο (HP) σαν μοναδα μετρησης ισχυος αλλα το PS και τα KW(κιλοβατ). Γι'αυτο υπαρχει η διαφορα στις φωτογρφιες με τη δυναμομετρηση.
    Καθόλου τελευταία, αλλά αναντάν- μπαμπαντάν ...!!!
    (απλά το Hp είναι τα αρχικά από το Αγγλικό Horse Power ενώ το PS είναι από το Γερμανικό Pferde Starke και το CV είναι από το Γαλλικό Ceval Vaper και ΕΙΝΑΙ ΙΣΑ μεταξύ τους ...)

    Το KW ισούται με 1,341022 Hp (ή PS ή CV).


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ωριων
    και σαν μοναδα μετρησης ροπης χρησιμοποιουν τα Ngm (νιουμογραμομετρα)
    Έλα μου ..???
    :hypnotize
    θα τυφλωθούμε τελείως ...

    Μπορεί να εννοείς το Nm (Δύναμη 1 Nt X 1 απόσταση m) αλλά πρόσεχε γιατί η εξόφθαλμη βρογχοκήλη παραμονεύει ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #60
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ωριων
    γεια σου φιλε

    χαρα μας να σε στην παρεα μας,..

    θα κανω κοπυ paste σε οτι μου φαινετε χρησιμο για να συμπληρωσωεδω



    ΑΣΧΕΤΟ
    αν θυμαμαι καλα τα ρευματα στο ττρ ειναι 6v
    θα ηθελα μερικες γνωμες για το αν γινετε να το κανει κανεις 12v ωστε να βαλω πανω δυνατοτερα φωτα και διαφορα αλλα καλουδια
    ειναι απογορευτικο το ποσο?

    δυσκολο να γινει?
    αδυνατο?
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ελληνικη ηλεκτρονικη σελιδα αγορων ειδων μοτο
    από GST στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 13:33
  2. ΑΧ ηλεκτρονικη
    από Koufalonix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF