Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 68

Θέμα: Ερώτηση για "κούνημα" τιμονιού σε Ζ750...

  1. #16
    Eγώ είπα να κάνεις έλεγχο στο ρουλεμάν του λαιμού γιατί αν το λάστιχο είναι στραβό
    δεν μπορεί το τιμόνι να ταλαντέυεται αριστερά-δεξιά στα 70-75 χιλιόμετρα και οχι στα στα 80-90-100-110-160 εκτός και αν δεν το είχες προσεξει.
    Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να σου αλάξουν το λάστιχο.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  2. #17
    Παληκάρι μου, ρουλεμαν λαιμου και τροχού έχουν ελεγχθεί απο 2 διαφορετικά άτομα εδώ και πολύ καιρό...

    Το φαινόμενο ΔΕΝ εμφανιζεται πλέον μόνο στα 60-65 αλλά και απο εκεί και πάνω...εκεί γινόταν αμέσως αντιληπτό ακριβώς επειδή είναι μικρή η ταχύτητα και μεγάλη η ταλάντωση...

    Απλά λόγω κραδασμών απο ένα σημείο και μετά είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να ξέρεις αν οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα ή αν είναι φυσιολογικό (το τιμόνι ουτως η άλλως ΠΑΝΤΑ κάνει διορθώσεις απο μόνο του, εκτός και αν κινείται κάποιος σε παρκέ)...

    Anyway, καλά μου ξεμπερδέματα...

    Αυριο το απόγευμα είναι το ραντεβού με τον υπευθυνο...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  3. #18
    Ολα ΟΚ μάγκες...

    Μόλις άλλαξα εμπρός ελαστικό στην εγγύηση...

    Μάλιστα το πρώτο που πήγε να μου βάλει ήταν επίσης ψιλοαρπαγμένο (απο την μεταφορά προφανώς) οπότε πήγε και αυτό στον κουβά...

    Και φυσικά εξαφανίστηκαν κουνήματα και παρακουνήματα...

    Τα λέμε...

    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maikz750madness
    ...ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.

    Επανέρχομαι στο θέμα...

    Οταν είχα ανέβει Σέρρες με το "στραβό" εμπρός ελαστικό είχα 2 προβλήματα να αντιμετωπίσω:

    1) Κουνηματα τιμονιού παντού και πάντα (είτε με ανοικτό, είτε με κλειστό, είτε με σταθερό γκάζι)

    2) Το τιμόνι είχε μια τάση να θέλει να "στρίψει" αριστερά (και συνεπώς η μοτό να γύρει δεξιά)

    Το 1ο φαινόμενο οπως ανέφερα εξαφανίστηκε με το που μου άλλαξαν το εμπρός ελαστικό...

    Το δευτερο φαινόμενο εξακολουθεί να υφίσταται...

    Για να είμαι σίγουρος οτι δεν είναι η ιδέα μου έβαλα και τον φίλο Kostom να το καβαλήσει στο τεράστιο πάρκινγκ του πρώην ιππόδρομου, ΧΩΡΙΣ να του πώ τι αισθάνομαι εγώ (αν τραβάει αριστερά ή δεξιά)...

    Εχοντας ταχύτητα μέσα (δεν έχει σημασία ποιά) και αφήνοντας τα χέρια απο το τιμόνι η μηχανή θελει να "φύγει" ελαφρώς δεξιά...

    Το φαινόμενο ειναι πολύ δυσκολα αντιληπτό ή απλά δεν είναι, οταν το δοκιμάσαμε να ρολάρει με κενή...


    Θέλω να τελειώνω και με αυτό το προβληματάκι γιατί ετοιμάζομαι πάλι για "πάνω" και αυτή την φορά δεν θέλω να μου την "σπάσει" τιποτα...

    Για την ιστορία:

    *Η μοτο δεν έχει πέσει-τρακάρει ποτέ
    *Για την θέση οδήγησης (κωλομέρια αριστεροδεξιακεντρο) δεν τίθεται θέμα...
    *Δεν έχει λυθεί μπροστινό ποτε (για να έχει κάνει κάποιος μαλακία στην συναρμολόγηση)
    *Δεν έχει γίνει καμιά επέμβαση στις αναρτήσεις του μπροστινου (ελατήρια-αποστάτες)...

    Οποια βοήθεια δεκτή και ευχαριστώ προκαταβολικά...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  5. #20
    Και εδώ μέλος είμαι ??? Το avatar του/της wizzy
    Εγγραφή
    05/05/2005
    Μηνύματα
    166
    Το ίδιο συμβαίνει και με το δικό μου απο την πρώτη μέρα. Στις normal ταχύτητες γέρνει απο δεξιά.
    Δεν ξέρω τι συμβαίνει

    Όπως είπε και ο modeerf :



    Για την ιστορία:

    *Η μοτο δεν έχει πέσει-τρακάρει ποτέ
    *Για την θέση οδήγησης (κωλομέρια αριστεροδεξιακεντρο) δεν τίθεται θέμα...
    *Δεν έχει λυθεί μπροστινό ποτε (για να έχει κάνει κάποιος μαλακία στην συναρμολόγηση)
    *Δεν έχει γίνει καμιά επέμβαση στις αναρτήσεις του μπροστινου (ελατήρια-αποστάτες)...

  6. #21

    Mipos..

    na erixnes mia matia ston piso aksona, isos merika xiliosta kanoun ti mixani na tinei na stripsei..
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  7. #22

    Re: Mipos..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
    na erixnes mia matia ston piso aksona, isos merika xiliosta kanoun ti mixani na tinei na stripsei..
    Εννοείς οι ρεγουλατόροι της αλυσίδας να είναι όμοια "ρυθμισμένοι" (ή τον αξονα αυτόν καθαυτόν???)...

    Το έχω τσεκάρει και αυτό...και μάλιστα οχι απο την ενδειξή που έχουν τα λαμάκια (με τις γραμμές) γιατί οταν σφίγγεις οπως είναι λογικό μετακινουνται, αλλά έχω μετρήσει μια μια τις σπείρες (σε αυτό που προεξέχει και μπαινει το παξμάδι και το κόντρα παξιμάδι) και είναι τζάμι...

    Α, επίσης δεν έχει αντικατασταθεί ούτε μετακινηθεί καποια απο τις ντίζες (ή καλώδια) που καταλήγουν στο τιμόνι (ή γενικά στο μπροστινό συστημα) γιατί τότε εκτός απο τα άλλα θα υποψιαζόμουν οτι ο ταδε μάστορας θα μπορουσε να είχε περάσει την τάδε ντίζα απο άλλη διαδρομή με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ο απαραίτητος τζόγος...δυστυχώς ουτε αυτό είναι το case...


    ΥΓ: CyBeRseXX τελικά απο οτι κατάλαβες, μέσα είχες πέσει για την αιτία του κουνήματος...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  8. #23
    Και εδώ μέλος είμαι ??? Το avatar του/της wizzy
    Εγγραφή
    05/05/2005
    Μηνύματα
    166
    Τελικά ήταν ο πίσω 'αξονας ?

    Θα το τσεκάρω σήμερα.
    Πως πάει τώρα modeerf ??

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wizzy
    Τελικά ήταν ο πίσω 'αξονας ?

    Θα το τσεκάρω σήμερα.
    Πως πάει τώρα modeerf ??
    Οχι βρε!!!

    Σε μπερδεψε το ΥΓ προς τον Σαϊμπερ...

    Απλά ο μάγκας (αν διαβάσεις απο την αρχή το θρέαντ) ειχε πέσει μέσα στην αιτία του φαινομενου του ΚΟΣΚΙΝΙΣΜΑΤΟΣ του μπροστινου (το οποίο οπως είπα εξαφανιστηκε με την αλλαγή του εμπρος ελαστικου=ελλατωματικό απο την αρχή)...

    Το άλλο φαινόμενο το ψάχνω ακόμα...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  10. #25

    ..

    tous regoulatorous ennoousa. isos me to mati i metrontas spires na xaneis merika xiliosta. an oxi, isos na prepei na ta xaseis gia na paei isia i mixani

    An upothesoume oti ftaei i piso roda, logika, gia na strivei aristera to timoni, tha prepei o piso troxos na exei mia mikri klisi pros ta deksia. Dokimase opos stekesai piso apo ton troxo na laskareis to deksi regoulatoro kai na ton fereis elaxista mprosta anagazontas ton troxo na erthei elafros pros ta aristera.

    Dokimase to (tsampa einai) kai an petixei tha exo 2sta2.

    (upopsin exo idi allaksei 2 strava mprostina lastixa sto diko mou, tora testaro to trito )
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  11. #26
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Μηπως σε βοηθησει εφοσον μου εχει τυχει :

    Kοιταξε με το ματι και την αφη μηπως εχει αρπαξει ζαντα απο λακουβα, αλλα και για χαλαρη αλυσιδα με φθαρμενα γραναζια κινησης αρκουν για την συμπεριφορα που ειπες λογω υπερβολικου τζογου.

    Εαν επισης εχεις τη δυνατοτητα (και βοηθεια φιλου) σηκωσε το μηχακι εμπρος/ πισω λυσε το μπροστινο απο τα δεσιματα του, και δοκιμασε να το ισωσεις (αφου σημαδεψεις την αρχικη του θεση) με το ματι.
    Το δοκιμασα με φιλο, ηταν ευκολο να γινει, και το αποτελεσμα ηταν αψογο....



  12. #27
    Και εδώ μέλος είμαι ??? Το avatar του/της wizzy
    Εγγραφή
    05/05/2005
    Μηνύματα
    166
    Το μόνο που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής είναι οτι ο δεξιός ρεγουλατόρος ( κάτω απο την εξάτμιση ), είναι λίγο χαλαρώ το καπάκι του....

    Δεν ξέρω τι να πώ.
    Τα λάστιχα πως τα τσεκάρεις ??? ( Είμαι και νέος σε αυτά τα κόλπα βλέπεις )

  13. #28

    Re: ..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
    tous regoulatorous ennoousa. isos me to mati i metrontas spires na xaneis merika xiliosta. an oxi, isos na prepei na ta xaseis gia na paei isia i mixani

    An upothesoume oti ftaei i piso roda, logika, gia na strivei aristera to timoni, tha prepei o piso troxos na exei mia mikri klisi pros ta deksia. Dokimase opos stekesai piso apo ton troxo na laskareis to deksi regoulatoro kai na ton fereis elaxista mprosta anagazontas ton troxo na erthei elafros pros ta aristera.

    Dokimase to (tsampa einai) kai an petixei tha exo 2sta2.

    (upopsin exo idi allaksei 2 strava mprostina lastixa sto diko mou, tora testaro to trito )
    Χε χε χε...μα σας παρακαλώ κύριε...δεν μετράω με το μάτι...μετράω με το νύχι!!! (μιλάμε για απόλυτη ακριβεια )

    Ευχαριστώ για την ιδέα θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία...

    Ελπίζω να κάνεις το 2 στα 2 φίλε...κάτσε να σκεφτώ το έπαθλο...



    ΥΓ: Εγώ πάλι στα 12χρόνια που καβαλάω πραγματικά ηταν η πρώτη φορά που μου έτυχε στραβό καινουριο ελαστικό...όσο ζώ μαθαίνω...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
    Μηπως σε βοηθησει εφοσον μου εχει τυχει :

    Kοιταξε με το ματι και την αφη μηπως εχει αρπαξει ζαντα απο λακουβα, αλλα και για χαλαρη αλυσιδα με φθαρμενα γραναζια κινησης αρκουν για την συμπεριφορα που ειπες λογω υπερβολικου τζογου.

    Εαν επισης εχεις τη δυνατοτητα (και βοηθεια φιλου) σηκωσε το μηχακι εμπρος/ πισω λυσε το μπροστινο απο τα δεσιματα του, και δοκιμασε να το ισωσεις (αφου σημαδεψεις την αρχικη του θεση) με το ματι.
    Το δοκιμασα με φιλο, ηταν ευκολο να γινει, και το αποτελεσμα ηταν αψογο....


    Ζάντα: θα το ελέγξω (τελευταία φορά ο μπροστινός τροχός ελεγθηκε στο λαστιχάδικο που μου άλλαξε το στραβό ελαστικό...αν κάπου ήταν στραβή η ζάντα δεν θα το έλβεπαν??? χμμμμμμμμ...)

    Αλυσίδα: χμμμμμ...την τελευταία φορά που την κοιταξά φαινόταν μια χαρά...δεν νομίζω να χρειάζεται τέντωμα...θα το ξανατσεκάρω...

    Γρανάζια: Θα το τσεκάρω και αυτό αλλά τι διάολο...13000χλμ έχω κάνει μόνο...

    Αυτό το τελευταίο το συζητάγα με έναν φίλο μου σήμερα...το κακό είναι οτι τα χέρια μου δεν "πιάνουν"...οπότε θα γίνουν πρώτα οι ευκολοι έλεγχοι και αν δεν βγάλω άκρη θα οδευσω προς τιμημένο εξουσιοδοτημέπο για τα υπόλοιπα...

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  15. #30
    ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ??? ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟΖΖΖΖΥΓΙΣΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ .... ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΓΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ .... (ΤΟ ΚΑΤΩ)...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ . ΒΕΒΑΙΑ ΟΑΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ SERVICE Ο ΤΥΠΟΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΛΑΣΚΑΡΕΙ ΟΙ ΒΙΔΕΣ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ . ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΕΝΤΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ . ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΤΡΕΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ . ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ SERVICE ΣΥΖΖΖΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΟΥ . T A K E I T E A S Y
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2007, 14:07
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 14:34
  3. Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά
    από Innersense στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 15:13
  4. Ερώτηση για μπουζί σε CBF-600
    από ewsd στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF