Σελίδα 6 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 246

Θέμα: Aναγνώριση Κολλεγίων

  1. #76
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Έχεις όμως αναρωτηθεί ποτέ το γιατί;Μήπως το γεγονός ότι όλοι οι Έλληνες έχουμε ενα κόλλημα με τις λέξεις;Με την λέξη "Πανεπιστήμιο" εν προκειμένω;

    Exeiw διικιο εδω σιγουρα...

    Το κολλημα υπαρχει, ειναι γεγονος...
    Ολοι θελουν να δουν τα παιδια τους σε πανεπιστημια/πολυτεχνεια(και οχι οποια και οποια, τα τοπ εννοειτε)...
    Ειναι λαθος η τακτικη σιγουρα, και αυτο ευθυνεται και για αρκετα προβληματα που υπαρχουν στο χωρο...

  2. #77
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    Exeiw διικιο εδω σιγουρα...

    Το κολλημα υπαρχει, ειναι γεγονος...
    Ολοι θελουν να δουν τα παιδια τους σε πανεπιστημια/πολυτεχνεια(και οχι οποια και οποια, τα τοπ εννοειτε)...
    Ειναι λαθος η τακτικη σιγουρα, και αυτο ευθυνεται και για αρκετα προβληματα που υπαρχουν στο χωρο...

    Και φίλε Πάνο είμαι σίγουρος πως και εσύ όπως και όλοι μας έχουμε παραδείγματα γνωστών και φίλων που πέρασαν σε σχολές πανεπιστημίου με μηδαμινές δυνατοτήτες εύρεσης δουλειάς όταν τελειώσουν μόνο και μόνο για να λένε ότι σπούδασαν σε πανεπιστήμιο.Δυστυχώς είναι η νοοτροπία και η κουλτούρα μας έτσι.Είπαμε,το φαίνεσθαι και η μούρη.Από ουσία,δυστυχώς τίποτα...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  3. #78
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Δεν ισοπεδώνω τίποτα.Εξήγησε μου που έχω λάθος με επιχειρήματα και θα σου απαντήσω κι εγώ
    Κανένα από τα 2 δν προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση
    Κανένα από τα 2 δν έχει τον απαιτούμενο αριθμό εργαστηρίων
    Την διαφορά την κάνει το επίπεδο των φοιτητών\
    Υπάρχει αισθητή διαφορά δυναμικής μεταξύ των 2
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  4. #79
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Και φίλε Πάνο είμαι σίγουρος πως και εσύ όπως και όλοι μας έχουμε παραδείγματα γνωστών και φίλων που πέρασαν σε σχολές πανεπιστημίου με μηδαμινές δυνατοτήτες εύρεσης δουλειάς όταν τελειώσουν μόνο και μόνο για να λένε ότι σπούδασαν σε πανεπιστήμιο.Δυστυχώς είναι η νοοτροπία και η κουλτούρα μας έτσι.Είπαμε,το φαίνεσθαι και η μούρη.Από ουσία,δυστυχώς τίποτα...
    κοιτα και καλη σχολη πανεπιστημιου να εχεις τελειωσει(η πολυτεχνια κλπ)...

    αμα τη βγαλεις νυχτα τη σχολη(οπως οι περισσοτεροι που ολα τα περνανε κουτσα στραβα με 5 επειδη τα μισα θα τους τα σφυριξει κανας γνωστος μεσα, τα αλλα μισα απο κανα σκονακι αν εισαι κωλοφαρδος), θα βγεις και οπου πας θα εισαι το πουτ@ν@κι του εργοδοτη, που καλα θα σου κανει, γιατι πραγματικα δε θα ξερεις που σου παν τα 4...

    και ισως αυτη ειναι η βασικοτερη διαφορα Ελλαδας με το εξωτερικο...
    εξω μετραει πιο πολυ το τι ξερεις και οχι τα πτυχια που εχεις...

  5. #80
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    Κανένα από τα 2 δν προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση
    Κανένα από τα 2 δν έχει τον απαιτούμενο αριθμό εργαστηρίων
    Την διαφορά την κάνει το επίπεδο των φοιτητών\
    Υπάρχει αισθητή διαφορά δυναμικής μεταξύ των 2


    Το επίπεδο των φοιτητών το διαμορφώνει η κοινή γνώμη,το διαμορφώνει ο τρόπος που μεγαλώσαμε και αυτά που μας έχουνε εμφυσήσει από μικρά παιδιά.Σκοτωθείτε για μία θέση στο πανεπιστήμιο,σφαχτείτε,πληρώστε μια περιουσία στα φροντιστήρια,παπαγαλίστε τα πάντα για να βγάλετε 19500 μόρια και ας μην ξέρετε προς τα πού βιδώνει η βίδα,τί τάση έχει το ρεύμα στην Ελλάδα...Μεγάλη κουβέντα
    Fortis Fortuna Adiuvat

  6. #81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Παντως σε φιλη μου που σπουδασε Αγγλικη φιλολογια στην Ελλαδα οταν ειπε να βγει στο εξωτερικο για μεταπτυχιακο (στην Αγγλια συγκεκριμενα) της ζητησαν να δωσει TOEFL

    Δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μη δινετε το εξωτερικο

    Φιλε μου δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε...ειναι μπατε σκυλοι ΠΛΗΡΩΣΤΕ!Δεν ειναι το οτι δεν αναγνωριζουν τις γνωσεις της ειναι το οτι πληρωνεις για το οτιδηποτε...αυτοι το κερδος κοιτανε οχι το να σου παρεχουν γνωση..στο ΔΗΜΟΣΙΟ πολυτεχνειο που σπουδαζω το πτυχιο TOEFL το περνουμε στο 3ο(αν το περασεις το μαθημα)εξαμηνο.. οσο για τον φιλο geosot που μιλησε πριν περι πειθαρχιας..φιλε μου επειδη εχω πολυ κοντινο ξαδελφο στο εξωτερικο θα σου πω οτι ο μονος λογος που υπαρχουν αυτα τα μετρα στα ιδιωτικα του εξωτερικου ειναι το κερδος-..οι φοιτητες που μενουν σε ενα μαθημα χανουν ολη τη χρονια και στα υπολοιπα μαθηματα που εχουν ΗΔΗ περασει..συνεπως παλι διδακτρα παλι εξοδα εξοδα εξοδα...Τι δηλαδη νομιζουμε?οτι ηρθαν οι καλοι εφοπληστες που νοιαζονται για το κοινωνικο καλο και για την μορφωση των νεων?
    ΟΧΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ!

    γενικοτερα:Το ολο θεμα της ιδιοτικοποιησης(αν θυμομαστε) ξεκινησε με αφορμη την αναβαθμιση του δημοσιου πανεπιστημιου,οτι και καλα μεσο του ανταγωνισμου μεταξυ των δυο θα βελτιωθει η ποιοτητα σπουδων κτλ.
    και εγω ρωταω:πιστευτε οτι θα αναβαθμιστει το δημοσιο πανεπιστημιο απο την ελευση των ιδιωτικων?
    ΑΝ:
    -Ο ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 5 % ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ(ΛΙΣΤΕΣ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΩΝ κτλ.*1)ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ*2(εξαλου εχει ιδιοτικοποιηθει και αυτη)ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΕΣΤΙΩΝ*3 ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ..
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!ΑΡΑ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ. ΟΧΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ.ΟΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΓΝΩΣΗ(ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΕΠΑΓΓΑΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ)..

    Το εργο απο οτι φαινεται ειναι και παλι στημενο..απαξιωση του δημοσιου και εισαγωγη των ιδιωτικων.(καπως ετσι δεν ειχε γινει και με την υγεια?)Εξαλλου σε ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ κοινωνια ζουμε.Κερδοσκοπικα συμφεροντα επιχειρηματιων εξυπηρετουνται..χαμενος ο λαος θα βγει και παλι αφου τα δημοσια θα υποβαθμιστουν και αλλο προς οφελος των ιδιωτικων..εδω θα μαστε και σε λιγα χρονια και θα τα δουμε...
    υγ:ηδη τα βλεπουμε->http://dpsdfs.blogspot.com/2009/01/v...aultvml-o.html


    *1-βιβλια πηραμε πριν μια εβδομαδα ακριβως,και οχι ολα μαλιστα,σε τεσσερις μερες εχει εξεταστικη.Συμφωνα με την καινουργια διαταξη καθε φοιτητης δικαιουται ενα συγγραμα για καθε μαθημα,αν δηλαδη ο καθηγητης αλλαξει συγγραμα και ο φοιτητης δεν τα ειχε καταφερει σε αυτο το μαθημα,δεν μπορει να παρει αλλο βιβλιο..(που προφανως θα εχει αλλη υλη)
    *2-εχεται παρακολουθησει την πορεια στο c.e.r.n. ετσι δεν ειναι ?την ελληνικη συμμετοχη την ειδατε?πολυ μεγαλη,πραγματικα.Ελληνες επισης(καθηγητες στο Ε.Μ.Π. αλλα και απο αλλου)κατεχουν υψηλοβαθμες θεσεις.Βεβαια υπαρχουν και οι μ@λ@κες.Υπαρχουν αρκετα μεγαλα μυαλα στην ελλαδα και αρκετες προυποθεσεις για δραματικη αναπτυξη ερευνητικων προγραμματων.Τιποτα δεν χρηματοδοτειται.Φιλαρακι απο το φυσικο αμαν εκανε για να καταφερει να ασχοληθει ερευνητικα με ενα θεμα.
    *3-η εστια μας ποια ανηκει κατα 51% σε ιδιωτη και κατα τις παυσεις των εξαμηνων οι φοιτητες θα αναγκαζοντε να ξεσπιτωνονται ωστε να τα δωματια να ενοικιαστουν σε τουριστες!!!καλο ε?

    Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ,ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ!



  7. #82
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    Εδώ μπορεί να έχει δίκιο...
    Αλλά έχοντας σπουδάσει σε αγγλίες, γερμανίες κλπ κλπ θα σου έκανε η καρδια να έρθεις στην ελλάδα.Να κάνει τι ?,
    να πληρώνεσαι με τον βασικό μισθό και το χειρότερο να απαξιώνουν την γνώση σου σχεδόν σαν αιρετική??
    Μπορει να του ειναι αρκετο

    Μπορει να θελει να ειναι με την οικογενια του

    Μπορει να γουσταρει την Ελλαδα τελικα

    Γιατι να του το στερησουν αυτο/και γιατι πρεπει να του απαξιωνουν τη γνωση και να το κανουν τον Ελληνα μεταναστη?

    Κριμα δεν ειναι?

  8. #83
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Το επίπεδο των φοιτητών το διαμορφώνει η κοινή γνώμη,το διαμορφώνει ο τρόπος που μεγαλώσαμε και αυτά που μας έχουνε εμφυσήσει από μικρά παιδιά.Σκοτωθείτε για μία θέση στο πανεπιστήμιο,σφαχτείτε,πληρώστε μια περιουσία στα φροντιστήρια,παπαγαλίστε τα πάντα για να βγάλετε 19500 μόρια και ας μην ξέρετε προς τα πού βιδώνει η βίδα,τί τάση έχει το ρεύμα στην Ελλάδα...Μεγάλη κουβέντα

    Άρα όποιος έχει τελειώσει ανώτατη σχολή δεν ξέρει να βιδώνει ούτε μια βίδα και δεν έχει ζήσει τη ζωή του...
    Τα 19500 μόρια φίλε μου δν βγαίνουν όπως θέλουν να πιστεύουν μερικοί με παπαγάλισμα αλλά με @@.
    Εχω κάνει σχεδόν ένα χρόνο ΤΕΙ και μάλιστα "υψηλόβαθμο" (τει αθήνας) και ξέρω από πρώτο χέρι το επίπεδο
    Εσύ έχεις κάνει Ανώτατο ίδρυμα ή αυτά που λες στα είπαν φίλοι -συγγενείς- συνφοιτητές - καθηγητές ??
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2005
    Μηνύματα
    281
    επειδη αναφερθηκαν κ τα ΤΕΙ θα σας πω ενα μικρο παραδειγμα απο τον τομεα που σπουδασα (τοπογραφος μηχανικος)

    Το πτυχιο μου στην Ελλαδα ειναι εργοληπτικο. Αυτο σημαινει οτι μπορω να αναλαβω ενα εργο, να το κατασκευασω, αλλα δεν μπορω να κανω την μελετη(παρ'ολο που την διδαχτηκα) γι'αυτο (εκει ειναι τα φραγκα). Υπαρχει βεβαια και η αρπαχτη να γινω ενας απο τους γνωστους "εργολαβους" που μας σκοτωνουν καθημερινα ΚΑΙ στους δρομους αν θελω φραγκα.
    Για να ειναι λοιπον το πτυχιο μου ΚΑΙ μελετητικο, το οποιο αναβαθμιζεται κιολας αναλογα τις μελετες που κανεις, θα πρεπει να παρω το πτυχιο Αγρονομου Τοπογραφου απο το Πολυτεχνειο. Οκ, κατατακτηριες μπαινεις σε καποιο απο τα τελευταια ετη κ το παιρνεις κι'αυτο σε 2χρονακια θα μου πειτε....
    @@@δια, μπαινεις στο 2ο ετος χρωστοντας ομως το 1ο ετος!!!! Πρακτικα τα 4,5 χρονια σπουδων μου ως Τοπογραφος ΔΕΝ αναγνωριζονται απο το ιδιο το κρατος!

    Να μου πειτε αλλο το ΤΕΙ, αλλο το πολυτεχνειο, συμφωνοι, ομως να μην αναγνωριζεται ΤΙ ΠΟ ΤΑ ενω εχουμε κοινα μαθηματα?? Ξεφτιλλα.....

    ΑΝ λοιπον παρω το πτυχιο μου κ παω οπουδηποτε στο εξωτερικο το πτυχιο του ΤΕΙ ως δια μαγειας, φαινεται εξω φυσαει αλλος αερας και αποκτας περισσοτερες γνωσεις, το πτυχιο μου ειναι ΚΑΙ μελετητικο.


    ΑΝ υπαρξουν λοιπον οι μηχανισμοι ΕΛΕΓΧΩΝ και ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ και στην Ελλαδιτσα μας τοτε συμφωνοι να γινουν ανωτατα οχι μονο τα κολλεγια αλλα και οι βρεφονηπιακοι σταθμοι....

  10. #85
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    Άρα όποιος έχει τελειώσει ανώτατη σχολή δεν ξέρει να βιδώνει ούτε μια βίδα και δεν έχει ζήσει τη ζωή του...
    Τα 19500 μόρια φίλε μου δν βγαίνουν όπως θέλουν να πιστεύουν μερικοί με παπαγάλισμα αλλά με @@.
    Εχω κάνει σχεδόν ένα χρόνο ΤΕΙ και μάλιστα "υψηλόβαθμο" (τει αθήνας) και ξέρω από πρώτο χέρι το επίπεδο
    Εσύ έχεις κάνει Ανώτατο ίδρυμα ή αυτά που λες στα είπαν φίλοι -συγγενείς- συνφοιτητές - καθηγητές ??


    Ενώ εσύ σε έναν χρόνο πρόλαβες να δημιουργήσεις ολοκληρωμένη άποψη;Τώρα εσύ τα ισοπεδώνεις,δεν είπα ότι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ έχει τελειώσει ανώτατη σχολή δεν ξέρει να βιδώνει μια βίδα.Γι'αυτό σου λέω ότι είναι μεγάλη κουβέντα και δεν γίνεται μέσω ίντερνετ.Έχω παρακολουθήσει επί τρίμηνο μαθήματα στο τμήμα Χημικών/Μηχανικών του Αριστοτελείου,δεν είδα καμμία διαφορά στον τρόπο διδασκαλίας με τα ΤΕΙ.Είδα και παιδιά σπίρτα,είδα και μουρόχαβλους,είδα και τα "φυτά" που παπαγαλίζουν,ακριβώς τα ίδια που βλέπω και στο ΤΕΙ
    Fortis Fortuna Adiuvat

  11. #86
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
    επειδη αναφερθηκαν κ τα ΤΕΙ θα σας πω ενα μικρο παραδειγμα απο τον τομεα που σπουδασα (τοπογραφος μηχανικος)

    Το πτυχιο μου στην Ελλαδα ειναι εργοληπτικο. Αυτο σημαινει οτι μπορω να αναλαβω ενα εργο, να το κατασκευασω, αλλα δεν μπορω να κανω την μελετη(παρ'ολο που την διδαχτηκα) γι'αυτο (εκει ειναι τα φραγκα). Υπαρχει βεβαια και η αρπαχτη να γινω ενας απο τους γνωστους "εργολαβους" που μας σκοτωνουν καθημερινα ΚΑΙ στους δρομους αν θελω φραγκα.
    Για να ειναι λοιπον το πτυχιο μου ΚΑΙ μελετητικο, το οποιο αναβαθμιζεται κιολας αναλογα τις μελετες που κανεις, θα πρεπει να παρω το πτυχιο Αγρονομου Τοπογραφου απο το Πολυτεχνειο. Οκ, κατατακτηριες μπαινεις σε καποιο απο τα τελευταια ετη κ το παιρνεις κι'αυτο σε 2χρονακια θα μου πειτε....
    @@@δια, μπαινεις στο 2ο ετος χρωστοντας ομως το 1ο ετος!!!! Πρακτικα τα 4,5 χρονια σπουδων μου ως Τοπογραφος ΔΕΝ αναγνωριζονται απο το ιδιο το κρατος!

    Να μου πειτε αλλο το ΤΕΙ, αλλο το πολυτεχνειο, συμφωνοι, ομως να μην αναγνωριζεται ΤΙ ΠΟ ΤΑ ενω εχουμε κοινα μαθηματα?? Ξεφτιλλα.....

    ΑΝ λοιπον παρω το πτυχιο μου κ παω οπουδηποτε στο εξωτερικο το πτυχιο του ΤΕΙ ως δια μαγειας, φαινεται εξω φυσαει αλλος αερας και αποκτας περισσοτερες γνωσεις, το πτυχιο μου ειναι ΚΑΙ μελετητικο.


    ΑΝ υπαρξουν λοιπον οι μηχανισμοι ΕΛΕΓΧΩΝ και ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ και στην Ελλαδιτσα μας τοτε συμφωνοι να γινουν ανωτατα οχι μονο τα κολλεγια αλλα και οι βρεφονηπιακοι σταθμοι....



    +1000

    Αυτά ακριβώς που έλεγα και εγώ
    Fortis Fortuna Adiuvat

  12. #87
    Και κάτι τελευταίο.Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος Μηχανολόγος/Μηχανικός πολυτεχνείου τον παρακαλώ να επισυνάψει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής του και να επισυνάψω και εγώ της δικής μας.Θα δείτε ότι διδασκόμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια μαθήματα και σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και τα ίδια βιβλία με την διαφορά οτι εμείς έχουμε επιπλέον εργαστήρια σε πολλά από αυτά τα οποία στο πανεπιστήμιο δεν υπάρχουν
    Fortis Fortuna Adiuvat

  13. #88
    Μια στιγμη ρε παιδια...απο ποτε 5=3?πως εξισωνονται αυτα?Η βασικη διαφορα πολυτεχνειου/πανεπηστημιου-τει ειναι τα ετη σπουδων..ο κολλητος μου σπουδαζει ακριβως το ιδιο με εμενα αλλα στα τει Θεσσαλονικης.Η βασικη διαφορα μεταξυ μας ειναι οτι εγω κανω σε πολυ μεγαλυτερο βαθος σημαντικης βαρυτητας μαθηματα(οπως φυσικη,μαθηματικα)...Δεν θελω να υποβαθμισω καποιον(ισα-ισα οι αποφοιτοι τει εχουν και αυτοι υψηλο επιπεδο γνωσεων πανω στο αντικειμενο τους)απλα μην λεμε και οτι μας κατεβει..

  14. #89
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Ενώ εσύ σε έναν χρόνο πρόλαβες να δημιουργήσεις ολοκληρωμένη άποψη;Τώρα εσύ τα ισοπεδώνεις,δεν είπα ότι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ έχει τελειώσει ανώτατη σχολή δεν ξέρει να βιδώνει μια βίδα.Γι'αυτό σου λέω ότι είναι μεγάλη κουβέντα και δεν γίνεται μέσω ίντερνετ.Έχω παρακολουθήσει επί τρίμηνο μαθήματα στο τμήμα Χημικών/Μηχανικών του Αριστοτελείου,δεν είδα καμμία διαφορά στον τρόπο διδασκαλίας με τα ΤΕΙ.Είδα και παιδιά σπίρτα,είδα και μουρόχαβλους,είδα και τα "φυτά" που παπαγαλίζουν,ακριβώς τα ίδια που βλέπω και στο ΤΕΙ



    Το οτι παρατηρησες μια ιδια κατασταση στους φοιτητες δεν σημαινει και οτι ΤΕΙ=πολυτεχνειο!

  15. #90
    Το 3=5 από πού το συμπέρανες φίλε μου; Συγκεκριμένα η σχολή η δικιά μου είναι 7 εξάμηνα +1 υποχρεωτική πρακτική δηλαδή 4 χρόνια.Αν σκεφτείς πως στο πανεπιστήμιο (τμήμα Χημικών/Μηχανικών π.χ) οι ώρες διδασκαλίας είναι βαριά 20-22 την εβδομάδα όταν σε εμάς είναι 30+ αμέσως αμέσως ερχόμαστε στα ίδια.Επίσης,από όσο ξέρω και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με,η πρακτική δεν είναι υποχρεωτική στο πανεπιστήμιο όπως είναι στο ΤΕΙ.Όσο για αυτό που είπε για τα μαθηματικά κτλ απλά θα σου πω: Μαθηματικά 1, Μαθηματικά 2,Εφαρμοσμένα Μαθηματικά,Αριθμητική ανάλυση με πεπερασμένα στοιχεία.Πόσα παραπάνω μαθηματικά δηλαδή να κάνουμε;Για φυσική; Φυσική 1, Φυσική 2 (Δυναμική - Ταλαντώσεις), Θερμοδυναμική...Ψάξτο λίγο
    Fortis Fortuna Adiuvat

Σελίδα 6 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF