Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Αναζήτηση κράνους για φίλο με γυαλιά.

  1. #1

    Αναζήτηση κράνους για φίλο με γυαλιά.

    Θα τον πάω το απόγευμα να ρίξουμε μια ματιά στα μαγαζιά αφού μπήκε μόλις στον κόσμο των δύο τροχών και μέχρι σήμερα φοράει ένα κράνος που του έδωσα δανεικό, αντιμετωπίζει όμως το πρόβλημα με τα γυαλιά της μυωπίας που δεν κάθονται με τίποτα σωστά στο κεφάλι του μέσα απ'το κράνος.

    Θα πάμε να βρούμε μοντέλο και νούμερο, πιθανόν όμως ν'αγοραστεί απ'το νετ. Διαθέτει από 250 μέχρι το πολύ 350 ευρώ, βασικό είναι όμως να μπορεί να στριμώξει και τα γυαλιά εκεί μέσα !

    Μάρκες θα βρούμε πολλές στα καταστήματα των Χανίων για να δοκιμάσει, Shoei, Arai, Hjc, Lazer, AGV, Uvex, Nolan, Caberg.. υπάρχει κάποιος που να αντιμετώπισε το πρόβλημα με τα γυαλιά και να έχει καταλήξει σε κάποιο -αρκετά καλό κατά τη γνώμη του- κράνος σ'αυτές τις τιμές να μας ρίξει καμμιά ιδέα μπας και γλυτώσουμε τα πολλά τα σούρτα φέρτα ;

    Ευχαριστώ !

  2. #2
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Διοπτροφόρος κι εγώ, αλλά ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα γυαλιά και το κράνος. Προφανώς βάζεις τα γυαλιά αφού βάλεις το κράνος, αλλιώς ξέχνα το. Εννοείται επίσης ότι αν έχεις κανένα πολύ ογκώδη κοκάλινο σκελετό μπορεί να μην χωράει. Δεν είχα πρόβλημα ούτε με Arai ούτε με Shoei ούτε με Nolan / Xlite.


  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Προφανώς βάζεις τα γυαλιά αφού βάλεις το κράνος, αλλιώς ξέχνα το. Εννοείται επίσης ότι αν έχεις κανένα πολύ ογκώδη κοκάλινο σκελετό μπορεί να μην χωράει. Δεν είχα πρόβλημα ούτε με Arai ούτε με Shoei ούτε με Nolan / Xlite.
    Νικόλα για το πρώτο δεν λέω τίποτα αλίμονό μας...

    Το πρόβλημα είναι ότι ενώ ο φίλος μου φοράει γιαλιά με πολύ λεπτό μεταλλικό σκελετό (σαν τα δικά σου περίπου), το Nolan που του έχω δανείσει δεν έχει κανένα κενό στα εσωτερικά μαξιλαράκια ώστε να μπορεί να περάσει τα γυαλιά με άνεση αφού βάλει το κράνος. Μόλις τα καταφέρει ζορίζονται τα γυαλιά, άσε που σηκώνονται πάνω και δεν πατάνε στη μύτη του, δοκιμάσαμε να "παίξουμε" με το κράνος κουνώντας το απ'το σαγόνι πάνω και κάτω αλλά δεν κάθονται με τίποτα σωστά.

    Σαν να είχε πάρει το μάτι μου για κάποια κράνη που έδιναν έμφαση σε αυτό το χαρακτηριστικό, έχουν δηλαδή ένα κενό σαν αυλάκι ανάμεσα στα μαξιλαράκια για να δίνουν άνεση στα γυαλιά να καθίζουν σωστά στο αυτί..που τά'δα μωρέ που τά'δα..!

  4. #4
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Το κράνος πρέπει να εφαρμόζει στους κροτάφους (και γενικά βέβαια) όπου περνάνε τα γυαλιά. Οπότε κράνος με καλή εφαρμογή που να έχει χώρο για τα γυαλιά δεν παίζει να βρεις.

    Η λύση είναι να φοράει γυαλιά με βραχίονες που να έχουν ελαστικότητα. Φυσικά στο βάλε-βγάλε έχει να κάνει μια ακόμη κίνηση για τα γυαλιά. Ίσως βολέψουν καλύτερα σε αυτό τα ανοιγόμενα ή εαν το θέλει για την πόλη ενα ανοιχτό τύπου jet.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    καλημερα
    παντως απο agv και απο airoh δεν ειχα προβλημα,οντως φοραω κι εγω λεπτο σκελετο μεταλλικο αλλα σε γενικες γραμμες δεν μπορω να πω οτι ταλαιπωρηθηκα ιδιαιτερα.

  6. #6
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

    Σαν να είχε πάρει το μάτι μου για κάποια κράνη που έδιναν έμφαση σε αυτό το χαρακτηριστικό, έχουν δηλαδή ένα κενό σαν αυλάκι ανάμεσα στα μαξιλαράκια για να δίνουν άνεση στα γυαλιά να καθίζουν σωστά στο αυτί..που τά'δα μωρέ που τά'δα..!
    Τα Arai έχουν ένα κενό μεταξύ της επένδυσης που πατάει στο κεφάλι και των μαξιλαριών για τα μάγουλα. Το κενό αυτό βολεύει πολύ με τα γυαλιά. Το κράνος που φοράω (Arai RX-7) είναι αρκετά εφαρμοστό και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Το ίδιο και με το προηγούμενο Arai SV που είχα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Το κράνος πρέπει να εφαρμόζει στους κροτάφους (και γενικά βέβαια) όπου περνάνε τα γυαλιά. Οπότε κράνος με καλή εφαρμογή που να έχει χώρο για τα γυαλιά δεν παίζει να βρεις.

    Η λύση είναι να φοράει γυαλιά με βραχίονες που να έχουν ελαστικότητα. Φυσικά στο βάλε-βγάλε έχει να κάνει μια ακόμη κίνηση για τα γυαλιά. Ίσως βολέψουν καλύτερα σε αυτό τα ανοιγόμενα ή εαν το θέλει για την πόλη ενα ανοιχτό τύπου jet.
    ΠOTE ανοιγόμενο,ΠΟΤΕ jet κράνος.Μόνο Full face,μη τα ξαναλέμε...
    Τώρα υπάρχουν σκελετοί πολύ λεπτοί από τιτάνιο που χωράνε πρακτικά παντού,ή εναλλακτικά σκελετοί μ¨ελαστικούς βραχίονες.Σίγουρα πάντως το κράνος ακόμα και με τα γυαλιά να είναι όσο πιο σφιχτό υποφέρεται

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Τα Arai έχουν ένα κενό μεταξύ της επένδυσης που πατάει στο κεφάλι και των μαξιλαριών για τα μάγουλα. Το κενό αυτό βολεύει πολύ με τα γυαλιά. Το κράνος που φοράω (Arai RX-7) είναι αρκετά εφαρμοστό και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Το ίδιο και με το προηγούμενο Arai SV που είχα.
    Α'γεια σου μάλλον αυτά θυμόμουνα αν και ξεφεύγουν στην τιμή, πιθανόν να βρούμε κάτι απ'το νετ ή κάποιο φθηνότερο μοντέλο της Arai που να βολεύει το ίδιο στον συγκεκριμένο τουλάχιστον τομέα.

    Σας ευχαριστώ ολους ! Θα ενημερώσω το συντομότερο σε ποιο καταλήξαμε, ίσως βοηθήσει κάποιον που έχει ν'αντιμετωπίσει το ίδιο θεματάκι.


  9. #9
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Α'γεια σου μάλλον αυτά θυμόμουνα αν και ξεφεύγουν στην τιμή, πιθανόν να βρούμε κάτι απ'το νετ ή κάποιο φθηνότερο μοντέλο της Arai που να βολεύει το ίδιο στον συγκεκριμένο τουλάχιστον τομέα.
    Πάντως αυτό το site έχει απίστευτες τιμές για Arai, και είναι και στην Αγγλία (ευρωπαική ένωση, χωρίς τελωνεία, εγγύηση που ισχύει, ίδιο ακριβώς μέγεθος και καλούπι με αυτό που θα δοκιμάσεις εδώ κ.λπ).

    Για παράδειγμα βλέπω Chaser με γραφικά με 286 ευρώ και μονόχρωμα από 250 ευρώ!!

    http://www.bikersbargains.co.uk/


  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Για παράδειγμα βλέπω Chaser με γραφικά με 286 ευρώ και μονόχρωμα από 250 ευρώ!!
    http://www.bikersbargains.co.uk/
    Τώωωρα μιλάμε όμορφα !

    Θα χρειαστεί οπωσδήποτε το site, έχω και μερικά άλλα υπόψη μου, κάτι θα βρούμε να τον φτιάξουμε τον παιχταρά.


  11. #11
    μπρρρρρρρρρρ Το avatar του/της joe_black
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    50





    Όπως είπε και ο συνάδελφος npat, τα arai έχουν το κενό αυτό,
    το οποίο σε αφήνει πλήρως απροβλημάτιστο στο θέμα των γυαλιών.

    Τώρα αν σε ενδιαφέρει κάτι φθηνότερο, πριν λίγες μέρες έγινα κάτοχος
    ενός VEMAR.

    Διαπίστωσα πως και αυτό σε αφήνει απροβλημάτιστο.





  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από joe_black

    Τώρα αν σε ενδιαφέρει κάτι φθηνότερο, πριν λίγες μέρες έγινα κάτοχος
    ενός VEMAR.
    Να πω την αλήθεια, ενώ τη Vemar τη γνωρίζω τα συγκεκριμένα κράνη δεν τα έχω δει κάπου στα Χανιά, αν τυχόν βρεθούν μπροστά μου στην απογευματινή μας αναζήτηση οπωσδήποτε θα τα κοιτάξω και θα τα έχω και υπόψιν μου σε περίπτωση που προχωρήσουμε σε παραγγελία απ'το νετ

    Ευχαριστώ

  13. #13
    egw foraw gyalia
    kai phra to arai rx7 to opoio exei mikro anoigma kai xorane ta mpratsa gia ta gialia mou
    xoris ekptwsh sthn asfaleia fysika...

  14. #14
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
    egw foraw gyalia
    kai phra to arai rx7 to opoio exei mikro anoigma kai xorane ta mpratsa gia ta gialia mou
    xoris ekptwsh sthn asfaleia fysika...
    εσυ φορας γυαλια .... και τι καλο σου καναν? το θεμα ειναι να φοραν ολοι οι υπολοιποι γυαλια που σε τρωμε στη μαπα :rotflmao:

    ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ πληροφοριακα.....το αν εχει ΚΕΝΟ γυα ΓΥΑΛΙΑ(Ηλιου και μυωπιας) ΚΑΘΕ ΚΡΑΝΟΣ το αναφερει στα χαρακτηριστικα και την ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ (εκει που λεει προσθαφαρουμενη επενδυση,αντιαλλεργικο, antifog κλπ κλπ)
    Accipere quam facere praestat injuriam

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ πληροφοριακα.....το αν εχει ΚΕΝΟ γυα ΓΥΑΛΙΑ(Ηλιου και μυωπιας) ΚΑΘΕ ΚΡΑΝΟΣ το αναφερει στα χαρακτηριστικα και την ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ (εκει που λεει προσθαφαρουμενη επενδυση,αντιαλλεργικο, antifog κλπ κλπ)
    Να και κάτι που δεν μου πέρασε καν απ'το μυαλό, στα υπόψιν !


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2009, 12:19
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 10:07
  3. 1-0 αντι για πολλα με λιγα !
    από crs-k στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 22:10
  4. Πειτε Κανενα Site Για Fotos Με Ζ750
    από giannisman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 10:40
  5. Μια Φωτο Για Εσασ Με Αγαπη
    από Dodok edessa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2004, 07:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF