Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Υπολογισμός κατανάλωσης αυτόνομης θέρμανσης

  1. #1
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329

    Υπολογισμός κατανάλωσης αυτόνομης θέρμανσης

    Όπως λέει κ ο τίτλος έχω ένα θεματάκι...
    Μένω σε μια διπλοκατοικία η οποία έχει κοινό καυστήρα και κοινή δεξαμενή μόνο με το διπλανό διαμέρισμα.
    έχουμε ξεχωριστούς μετρητές κ οι δύο.

    Στο ψητό τώρα. Βάλαμε το Νοέμβριο 690 λίτρα με 0,625? και τα πληρώσαμε κ οι δύο στη μέση γιατί ήταν η πρώτη φορά (μετακομίσαμε το καλοκαίρι). Γράψαμε πόσο είχαμε στους μετρητές πριν ξεκινήσουμε και τώρα έφτασε η δεύτερη φορά να βάλουμε πετρέλαιο. Τώρα βάλαμε 650 λίτρα με 0,47?.

    Όταν ξεκινήσαμε οι μετρητές έγραφαν: Δικός μου (Δ) του γείτονα (Γ).

    Δ = 28.795
    Γ = 35.998

    Τώρα που ξαναβάλαμε γράφουν

    Δ = 29.359
    Γ = 37.371

    Η διαφορά είναι Δ = 564 και Γ = 1373. Δηλαδή οι γείτονες έκαψαν πάνω από το διπλάσιο.

    Ερωτήσεις:

    1) Οι μετρητές μετράνε ώρες ή λίτρα?? Αν μετράνε ώρες δεν είναι λίγο κλέψιμο?
    (π.χ. εγώ μπορεί να το έχω ανάψει 2 ώρες στους 17 και ο γείτονας 2 ώρες στους 25 και να δείξει το ίδιο??)

    2) πώς θα υπολογίσουμε τι λεφτά θα πρέπει να δώσει ο καθένας μας??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
    Το ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο το θέμα αλλά ειλικρινά χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607

    Re: Υπολογισμός κατανάλωσης αυτόνομης θέρμανσης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
    Όπως λέει κ ο τίτλος έχω ένα θεματάκι...
    Μένω σε μια διπλοκατοικία η οποία έχει κοινό καυστήρα και κοινή δεξαμενή μόνο με το διπλανό διαμέρισμα.
    έχουμε ξεχωριστούς μετρητές κ οι δύο.

    Στο ψητό τώρα. Βάλαμε το Νοέμβριο 690 λίτρα με 0,625? και τα πληρώσαμε κ οι δύο στη μέση γιατί ήταν η πρώτη φορά (μετακομίσαμε το καλοκαίρι). Γράψαμε πόσο είχαμε στους μετρητές πριν ξεκινήσουμε και τώρα έφτασε η δεύτερη φορά να βάλουμε πετρέλαιο. Τώρα βάλαμε 650 λίτρα με 0,47?.

    Όταν ξεκινήσαμε οι μετρητές έγραφαν: Δικός μου (Δ) του γείτονα (Γ).

    Δ = 28.795
    Γ = 35.998

    Τώρα που ξαναβάλαμε γράφουν

    Δ = 29.359
    Γ = 37.371

    Η διαφορά είναι Δ = 564 και Γ = 1373. Δηλαδή οι γείτονες έκαψαν πάνω από το διπλάσιο.

    Ερωτήσεις:

    1) Οι μετρητές μετράνε ώρες ή λίτρα?? Αν μετράνε ώρες δεν είναι λίγο κλέψιμο?
    (π.χ. εγώ μπορεί να το έχω ανάψει 2 ώρες στους 17 και ο γείτονας 2 ώρες στους 25 και να δείξει το ίδιο??)

    2) πώς θα υπολογίσουμε τι λεφτά θα πρέπει να δώσει ο καθένας μας??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
    Το ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο το θέμα αλλά ειλικρινά χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

    sorry που γελαω αλλα πολλοι την εχουν/με πατησει ετσι!
    Δεν εισαι ο μονος!

    Λοιπον, το ρολοι μετραει ωρες και οχι λιτρα!

    Μη μπερδευεσαι ομως... δεν ειναι κλεψιμο!

    Οι βαθμοι που εχεις να "πιασεις" ειναι σαφως αναλογοι της καταναλωσης σου σε ωρες!
    Αν το εχεις αφησει σβηστο και εχει παει στους 18 πχ και το αναψεις να πας στους 27, θα χρειαστεις 10 ωρες π.χ!
    Αν το εχεις ομως μονιμως στους 20πχ και πεσει στους 19, τοτε θα χρειαστεις 10 λεπτα να ξαναπαει στους 20!

    Εσυ λοιπον θα καψεις 0.1 λιτρο πχ ενω ο αλλος 1 λιτρο!

    Τεσπα... το χεις?


    Το καλυτερο, βαλε μια εταιρια να σου το διαχειριζεται αν δε ξερεις να το κανεις!

    Υπαρχει ενα ποσοστο που πρεπει να υπολογισεις "παγιο" και αλλοι συντελεστες! Δεν ειναι απλη μεθοδος των τριων οπως φανταζεσαι! Καποια στιγμη θα σου βγει ελλειμα!


  3. #3
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329

    Re: Re: Υπολογισμός κατανάλωσης αυτόνομης θέρμανσης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    sorry που γελαω αλλα πολλοι την εχουν/με πατησει ετσι!
    Δεν εισαι ο μονος!

    Λοιπον, το ρολοι μετραει ωρες και οχι λιτρα!

    Μη μπερδευεσαι ομως... δεν ειναι κλεψιμο!

    Οι βαθμοι που εχεις να "πιασεις" ειναι σαφως αναλογοι της καταναλωσης σου σε ωρες!
    Αν το εχεις αφησει σβηστο και εχει παει στους 18 πχ και το αναψεις να πας στους 27, θα χρειαστεις 10 ωρες π.χ!
    Αν το εχεις ομως μονιμως στους 20πχ και πεσει στους 19, τοτε θα χρειαστεις 10 λεπτα να ξαναπαει στους 20!

    Εσυ λοιπον θα καψεις 0.1 λιτρο πχ ενω ο αλλος 1 λιτρο!

    Τεσπα... το χεις?


    Το καλυτερο, βαλε μια εταιρια να σου το διαχειριζεται αν δε ξερεις να το κανεις!

    Υπαρχει ενα ποσοστο που πρεπει να υπολογισεις "παγιο" και αλλοι συντελεστες! Δεν ειναι απλη μεθοδος των τριων οπως φανταζεσαι! Καποια στιγμη θα σου βγει ελλειμα!

    Δεν σου έχουν πει να μη γελάς με τα προβλήματα του κόσμου???? ( )

    Να βάλω εταιρία για 2 διαμερίσματα κ μόνο για το πετρέλαιο είναι λίγο τραβηγμένο...
    Θα βρω ένα τύπο (μαθηματικό ή πραγματικό ) να με βοηθήσει!!!

    Thanks πάντως! σιγά σιγά θα πέσουν κ άλλα φώτα πιστεύω!

  4. #4
    Pare ena tilefwno se mia etairia pou bgazei koinoxrista se polukatoikies kai 8a sou eksigisoun pws to bgazoun
    Pantws genika sou lew oti to poso pou 8a plirwseis bgainei me suntelesti
    ......opote kai pali paketaki
    I do my own stunts

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607

    Re: Re: Re: Υπολογισμός κατανάλωσης αυτόνομης θέρμανσης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
    Δεν σου έχουν πει να μη γελάς με τα προβλήματα του κόσμου???? ( )

    Να βάλω εταιρία για 2 διαμερίσματα κ μόνο για το πετρέλαιο είναι λίγο τραβηγμένο...
    Θα βρω ένα τύπο (μαθηματικό ή πραγματικό ) να με βοηθήσει!!!

    Thanks πάντως! σιγά σιγά θα πέσουν κ άλλα φώτα πιστεύω!

    Πριν απο 2 χρονια πληρωνα σε εταιρια απο ΜΙΣΟ ευρω το διαμερισμα (6 ηταν συνολο) για να μου κανουν αυτη τη δουλεια! Τσαμπα δλδ και χωρις παρεξηγησεις και "μα και μου"!

    Παιζει ομως κι αυτο που σου ειπε ο φιλος...παρ τους απλα τηλ!


  6. #6
    Πολυκατοικίες ΜΕ αυτονομία θέρμανσης με ωρομετρητές

    Ένα ποσοστό του καταναλοθέντος πετρελαίου (αν έτσι ορίζεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας) κατανέμεται ανάλογα με τα χιλιοστά κάθε ιδιοκτησίας. Το υπόλοιπο κατανέμεται ανάλογα με με τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας σε συνάρτηση με τις ώρες χρήσεως της θέρμανσης από το αντίστοιχο διαμέρισμα σύμφωνα με τον τύπο:

    Κ = Π * ( Χδ * Ωδ) / (Σ Χδ * Ωδ)
    Όπου:
    Κ = η ζητούμενη κατανάλωση του διαμερίσματος σε Ευρώ.
    Π = η συνολική κατανάλωση πετρελαίου της πολυκατοικίας σε Ευρώ.
    Χδ = τα χιλιοστά του διαμερίσματος.
    Ωδ = ή μέτρηση του διαμερίσματος το διάστημα πού μας ενδιαφέρει.
    Σ Χδ * Ωδ= Το άθροισμα των γινομένων των ωρών επί τα χιλιοστά όλων των διαμερισμάτων.


    Ακόμα και στις πολυκατοικίες με αυτονομία θέρμανσης, ένα μέρος του πετρελαίου κατανέμεται όχι λαμβάνοντας υπ΄ όψιν την κατανάλωση και τα χιλιοστά θέρμανσης, όπως φαίνεται από τον παραπάνω τύπο, αλλά αποκλειστικά ανάλογα με τα χιλιοστά θέρμανσης κάθε διαμερίσματος. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ένα διαμέρισμα θα χρεωθεί με ένα (μικρό) μέρος του πετρελαίου πού καταναλώθηκε ακόμα και αν δεν έχει χρησιμοποιήσει καθόλου την θέρμανση του. Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους:
    Πρώτον το σύστημα θέρμανσης μιας πολυκατοικίας έχει βελτιστοποιηθεί για την θέρμανση χώρων συγκεκριμένου όγκου. Αν χρησιμοποιείται για μικρότερους χώρους δεν λειτουργεί με τους βέλτιστους όρους και άρα υπάρχει σπατάλη καυσίμου.
    Δεύτερο και σημαντικότερο: Ένας χώρος πού δεν θερμαίνεται λειτουργεί σαν μια ψυχρή μάζα πού απορροφά θερμότητα από τις γειτονικές ιδιοκτησίες με αποτέλεσμα αυτές να χρειάζονται περισσότερο καύσιμο για να θερμανθούν.



    - Εάν τα διαμερίσματα έχουν το ίδιο εμβαδόν -όγκο βασικά - και τον ίδιο προσανατολισμό, (όχι πχ να βρίσκονται στον ίδιο όροφο αλλά το ένα να κοιτά το βορά και το άλλο το νότο)

    - Αν θεωρείς ότι για 5-10? διαφορά να φας τον άλλο ή να σε φάει αυτός δεν τρέχει και τίποτε προκειμένου να γλυτώσεις το κεφάλι σου από υπολογισμούς μηχανολογικούς που δεν έχουν τελειωμό (πίστεψέ με κάτι ξέρω)

    -Αν η χρήση που κάνει ο γείτονάς σου είναι σε λογικά πλαίσια (όχι σε σύνολο ωρών αλλά αν για παράδειγμα έχει ανοιχτή τη θέρμανση με ορθάνοιχτα παράθυρα, τότε επιβαρύνεσαι και εσύ αν το ίδιο διάστημα κάνεις και εσύ χρήση) και διάφορα άλλα σχετικά με την εγκατάσταση που θεωρούμε ότι είναι ίδια και στα δύο διαμερίσματα,

    -Αν θέλεις να λες και καμιά καλημέρα με το γείτονα,

    ...τότε,
    Θεωρήστε ότι τα πρώτα που βάλατε τα έχετε κάβα. Αν κάποιος μετακομίσει μπορεί να ζητήσει τα λεφτά που έδωσε, πίσω. Από ποιόν τώρα είναι άλλο θέμα.

    Κάντε τις απλές πραξούλες που μάθαμε στο δημοτικό
    ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ / ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ * ΩΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ και θα έχετε το ποσό που σας αναλογεί.



  7. #7
    Η απάντηση του φίλου από πάνω είναι η πιο σωστή και η πιο τεκμηριωμένη.
    Όμως αν πρόκειται για δυο ή τρια διαμερίσματα μπορείς να κάνεις ότι κι εγώ:

    Οι μετρητές της αυτόνομης μετράνε σε ώρες και πιο συγκεκριμένα τα ψηφία με λευκό χρώμα θα λάβεις υπόψη σου.
    Κοιτάζω λοιπόν πόση ήταν η αξία σε ευρώ του πετρελαίου που βάλαμε κάθε μήνα και βάση των ωρών του καθενός μοιράζω τις οφειλές.
    Πολύ μπακαλίστικος τρόπος θα μου πεις γιατί δεν βάζω απώλειες σωληνώσεων κλπ, αλλά πίστεψέ με είναι ο απλούστερος όταν έχεις να διαχειριστείς δύο ή τρια διαμερίσματα.
    Μη ξεχάσεις να χρεώσεις και το ρεύμα από τον λογαριασμό ΔΕΗ κοινοχρήστων γιατί ως γνωστόν ο καυστήρας καταναλώνει και ρεύμα για να λειτουργήσει.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    παρε μια εταιρεια να στα βγαζει....
    θα του πηγαινεις το τιμολογιο κα ιθα στα βγαζει....ειναι €0.5 το διαμεριμσα χρεωση...δηλαδη €1 τον μηνα και για τους δυο σας...

    αλλιως ...περιμενε μεχρι αυριο που θα παω στο γραφειο εχω ενα προγραμμα διαχειρισης πολυκατοικιας που τα κανει ολα αυτα.....αμα το βρω να στο στειλω με εαν μειλ.....

  9. #9
    Το απογευματακι αμα θελεις μπορω να σου γραψω ενα μαθηματικο τροπο να υπολογιζεις ποσα Kcal/h χρειαζεται το σπιτι σου για να ζεσταθει..

  10. #10
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Ότι μπορείτε να στείλετε σε προγραμματάκι ΧΩΡΙΣ!!! να παιδευτήτε στείλτε το! Ήδη έχω βρει και εγώ κάτι κ όταν καταλήξω κάπου θα το γράψω να το δούμε όλοι μαζί!

    Το ξέρω ότι μπορώ να βρω λύση μέσα από ένα γραφείο, αλλά πραγματικά δεν θέλει και μάστερ κ το έχω πάρει προσωπικά. απλά μαθηματικά είναι..


  11. #11
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
    Πολυκατοικίες ΜΕ αυτονομία θέρμανσης με ωρομετρητές

    Ένα ποσοστό ...........


    ..........Κάντε τις απλές πραξούλες που μάθαμε στο δημοτικό
    ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ / ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ * ΩΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ και θα έχετε το ποσό που σας αναλογεί.


    Όντως έχεις δίκιο σε ότι γράφεις! Εκτός απο το τελευταίο!

    Αν κάνω (ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ / ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ * ΩΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ και θα έχετε το ποσό που σας αναλογεί.) θα βγάλω ποσοστό του καθενός για το πετρέλαιο που βάλαμε τώρα, όπου συγκεκριμένα έχει πολύ χαμηλότερη τιμή από την πρώτη φορά που βάλαμε, ενώ οι ώρες που κάψαμε ουσιαστικά είναι για το προηγούμενο πετρέλαιο.

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

    Κοιτάζω λοιπόν πόση ήταν η αξία σε ευρώ του πετρελαίου που βάλαμε κάθε μήνα και βάση των ωρών του καθενός μοιράζω τις οφειλές.
    Αυτο ειναι πολυ αδικο και εξηγουμε

    ΑΝ το δικο σου διαμερισμα(πχ) ειναι 120 τετραγωνικα και εχεις μεσα σωματα(καλοριφερ) συνολικης αποδοσης 25.000 kcal και του γειτονα σου ειναι 50 τετραγωνικα εχει σωματα 11.000 θερμιδων δεν ειναι δικαιο να μοιραζεις στα 2 ή στα 3 συμφωνα με τους μετρητες, γιατι το καθε διαμερισμα εχει διαφορετικο συντελεστη ποθ δεν λαμβανεις υποψη σου.

    Ειπες βεβαια μπακαλιστικο τροπο πριν αλλα αν εχεις εσυ το μικροτερο διαμεριασμα απο τα 3 να ξερεις οτι πληρωνει ΠΟΛΥ παραπανω απο οτι πραγματικα σου αναλογει.


    Στο φιλο pipi

    Για να γινει σωστη δουλεια αν θες στειλε μου ενα πμ με τις διαστασεις των σωματων του διαμερισματος σου, οπως επισης και τις διαστασεις των σωματων του γειτονα σου για να σου στειλω ενα excel να κανεις καθε μηνα τη δουλεια μονος σου.

    Αν ειναι σωματα πανελ θελω Υψος-Μηκος-Πλατος,
    Αν ειναι τα παλια σωματα με τις φετες θελω υψος-αριθμο φετων-και πλατος(αριθμο στηλων δηλαδης)(ποσες "λακουβες" εχει οταν το βλεπεις απο πλαγια.


  13. #13
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Στο φιλο pipi

    Για να γινει σωστη δουλεια αν θες στειλε μου ενα πμ με τις διαστασεις των σωματων του διαμερισματος σου, οπως επισης και τις διαστασεις των σωματων του γειτονα σου για να σου στειλω ενα excel να κανεις καθε μηνα τη δουλεια μονος σου.

    Αν ειναι σωματα πανελ θελω Υψος-Μηκος-Πλατος,
    Αν ειναι τα παλια σωματα με τις φετες θελω υψος-αριθμο φετων-και πλατος(αριθμο στηλων δηλαδης)(ποσες "λακουβες" εχει οταν το βλεπεις απο πλαγια.

    Φίλε Sapadak τα διαμερίσματα είναι στον ίδιο όροφο ακριβώς ίδια τετραγωνικά, ακριβώς ίδια σπίτια, ίδια διαρρύθμιση. Αν εξακολουθείς να θέλεις π.μ με διαστάσεις πες μου το.

    Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

  14. #14
    Ενα γρηγορο τροπο να υπολογιζεις ποσα Κcal/h εχει αποδοση το καθε σωμα Panel.
    Το 11,22,33 ειναι το αντιστοιχο πλατος του καθε σωματος(5,10,15 cm)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	002.jpg 
Προβολές:	3573 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	153243

  15. #15
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
    Φίλε Sapadak τα διαμερίσματα είναι στον ίδιο όροφο ακριβώς ίδια τετραγωνικά, ακριβώς ίδια σπίτια, ίδια διαρρύθμιση. Αν εξακολουθείς να θέλεις π.μ με διαστάσεις πες μου το.

    Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
    Ναι χρειαζομαι τις διαστασεις των καλοριφερ, για να γινει ο υπολογισμος

    Με τη φωτογραφια που παραθεσε ο φιλος απο πανω μπορεις να κανεις και εσυ τον υπολογισμο αν θελεις αλλιως στειλτα να το μονταρουμε

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2010, 16:08
  2. θεμα καταναλωσης
    από nisidotatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2008, 08:38
  3. Excel Καταναλωσης V strom 650
    από MUSTILI στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2007, 15:03
  4. aprilia tuono περι καταναλωσης...
    από picramenos στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 10:48
  5. Περί κατανάλωσης
    από gdevelek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2005, 21:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF