Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Θεση στην στροφη!!

  1. #1

    Θεση στην στροφη!!

    Η 1η εμπειρια απο ss ειναι το μηχανακι που αναφερω(κ8 1000)
    Το προηγουμενο απο αυτο ειναι ενα NX 250.
    Το πηρα τον Ιουνιο του 2008 το (κ81000) κ μεχρι τωρα εχω κανει 17.700χλμ. ολα μες στην κ@υλα....
    Προσπαθω μερα με την μερα να μαθω να το στριβω ολο κ περισσοτερο σε δρομο με σχετικα καλη προσφυση....
    Εχω μαθει πολλα πραματα μεσα απο καποια λαθοι μου οπως το να παταω στην μυτη του ποδιου σε αριστερη στροφη για να μην βρει η μυτη του ποδιου κατω.....ΠΡΟΣΕΞΤΕΤΟ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ...
    Απλα θελω να με βοηθησει καποιως λεγοντας μου τι κανει ο ιδιος για να πλαγιασει φετα σε στροφη για να το συγκρινω κ γω με αυτο που κανω.
    Δεν το κανω για να πουλησω μουρη.
    Για να μαθω,να παρω καποιες πληροφοριες κ αν μπορω κ εγω να δωσω εννοειται.
    Το κυνηγαω πολυ το θεμα διοτι θελω να το μαθω οσο δεν παει.
    ΜΟΝΟ τοτε καταλαβαινει καποιος τι μηχανακι εχει.....κ πραγματικα τοτε ΔΕΝ θα ξεκολλατε πανω απο το μηχανακι σας...
    ....Εστω οτι υπαρχει δεξια στροφη.....
    Αν κινουμαι στην μεση,τοτε πρεπει να μετακινηθω πανω αριστερα κ προς το τελειωμα της ευθειας κ αρχη της στροφης,να εχω πεταξει τον πισινο μου δεξια εφοσον ειναι δεξια κ η στροφη,να εχω βγαλει το κεφαλι μου δεξια στο υψος του φερινκ κ τελος κρατωντας αρχικα ΣΧΕΤΙΚΑ σταθερες στροφες ΠΡΙΝ μπω στην στροφη κ ΕΧΟΝΤΑΣ το ποδι μου στο ΦΡΕΝΟ, να τραβαω με το ΔΕΞΙ μου χερι λιγο το τιμονι προς τα ΕΞΩ για να πλαγιασει κ αλλο με σκοπο να αρχισω να μπαινω πιο μεσα στην στροφη.....ΔΗΛΑΔΗ....απο τη αριστερη λωριδα να προσπαθω παση θυσια να μπω προς την δεξια λωριδα.... ανοιγωντας προοδευτικα το γκαζι κ με το που νιωσω οτι εχω περασει κατα ενα ποσοστο την στροφη να αρχισω να την ΞΕΠΛΑΓΙΑΖΩ,εχοντας ΠΑΝΤΑ το ποδι μου στο πισω φρενο σε συνδυασμω με το σταθερο ανοιγμα του γκαζιου μεχρι να αρχισω να φερνω σβουρες το ΓΚΡΙΠ του ΓΚΑΖΙΟΥ με μισος κ ενα τρελλο συναισθημα καυλας ....αφου πριν τελειωσω την στροφη ηδη βγαινω με 200+....
    Θελω να το βελτιωσω κ αλλο.
    Καθε φορα που βγαζω το μηχανακι σε αυτο τον δρομο κανω ΜΑΘΗΜΑ.
    Απλα θελω να ξερω αν το κανω σωστα..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Γιατί το πόδι στο φρένο;

  3. #3
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398

    Re: Θεση στην στροφη!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gsxr1000k8

    Προσπαθω να το στριβω σε δρομο με σχετικα καλη προσφυση....
    έχει και τέτοιους δρόμους στο Ελλαδιστάν;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Γιατί το πόδι στο φρένο;
    + οσα θες!

    Ξεχνας τελειως το πισω φρενο κατα την διαρκεια μιας στροφης,το μονο που κανεις (ειδικα με τον τροπο που το κανεις) αποσταθεροποιεις την μηχανη με κινδυνο να χασεις τον ελεγχο.Το πισω φρενο το χρησιμοποιουμε η σε φρεναρισμα πανικου η σε ελαφρυ πατημα του αν δουμε οτι ανοιγει η γραμμη μας και το τσιμπαμε για να την διορθωσουμε.

    Αλλο λαθος και επικινδυνο ειναι το οτι βρηκε το ποδι σου στην ασφαλτο κατα την διαρκεια της στροφης.Οταν ξεκινας να μπεις σε σβελτο ρυθμο και θες να στριψεις πατας με τις μυτες πανω στους μαρσπιεδες και για τον μονο λογο που θα βγουν απο εκει ειναι οταν θα εχει τελειωσει η στροφη για να ανεβασεις η να κατεβασεις ταχυτητα για την επομενη.

    Ξεκινα πρωτα απο αυτα τα δυο και βλεπεις για πιο μετα.
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #5

    Re: Θεση στην στροφη!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gsxr1000k8
    Η 1η εμπειρια απο ss ειναι το μηχανακι που αναφερω(κ8 1000)
    Το προηγουμενο απο αυτο ειναι ενα NX 250.
    Εγώ έμαθα να στρίβω με ένα FZR250...
    Το πηρα τον Ιουνιο του 2008 το (κ81000) κ μεχρι τωρα εχω κανει 17.700χλμ. ολα μες στην κ@υλα....
    Προσπαθω μερα με την μερα να μαθω να το στριβω ολο κ περισσοτερο σε δρομο με σχετικα καλη προσφυση....
    Εχω μαθει πολλα πραματα μεσα απο καποια λαθοι μου οπως το να παταω στην μυτη του ποδιου σε αριστερη στροφη για να μην βρει η μυτη του ποδιου κατω.....ΠΡΟΣΕΞΤΕΤΟ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ...
    Απλα θελω να με βοηθησει καποιως λεγοντας μου τι κανει ο ιδιος για να πλαγιασει φετα σε στροφη για να το συγκρινω κ γω με αυτο που κανω.
    Όταν είμαι φέτα δεν κάνω τίποτα,όμως,πριν... γίνω φέτα παίρνω τηλ. το ΕΚΑΒ να έρθει να με μαζέψει.
    Δεν το κανω για να πουλησω μουρη.
    Ο.Κ το καταλάβαμε αυτό
    Για να μαθω,να παρω καποιες πληροφοριες κ αν μπορω κ εγω να δωσω εννοειται.
    Το κυνηγαω πολυ το θεμα διοτι θελω να το μαθω οσο δεν παει.
    Μπορείς να πας στο σωστό μέρος,με τους σωστούς εκπαιδευτές και να μάθεις σωστή γρήγορη οδήγηση....αφού το κυνηγάς πολύ το θέμα.
    ΜΟΝΟ τοτε καταλαβαινει καποιος τι μηχανακι εχει.....κ πραγματικα τοτε ΔΕΝ θα ξεκολλατε πανω απο το μηχανακι σας...
    ....Εστω οτι υπαρχει δεξια στροφη.....
    Αν κινουμαι στην μεση,τοτε πρεπει να μετακινηθω πανω αριστερα κ προς το τελειωμα της ευθειας κ αρχη της στροφης,να εχω πεταξει τον πισινο μου δεξια εφοσον ειναι δεξια κ η στροφη,να εχω βγαλει το κεφαλι μου δεξια στο υψος του φερινκ κ τελος κρατωντας αρχικα ΣΧΕΤΙΚΑ σταθερες στροφες ΠΡΙΝ μπω στην στροφη κ ΕΧΟΝΤΑΣ το ποδι μου στο ΦΡΕΝΟ, να τραβαω με το ΔΕΞΙ μου χερι λιγο το τιμονι προς τα ΕΞΩ για να πλαγιασει κ αλλο με σκοπο να αρχισω να μπαινω πιο μεσα στην στροφη.....ΔΗΛΑΔΗ....απο τη αριστερη λωριδα να προσπαθω παση θυσια να μπω προς την δεξια λωριδα.... ανοιγωντας προοδευτικα το γκαζι κ με το που νιωσω οτι εχω περασει κατα ενα ποσοστο την στροφη να αρχισω να την ΞΕΠΛΑΓΙΑΖΩ,εχοντας ΠΑΝΤΑ το ποδι μου στο πισω φρενο σε συνδυασμω με το σταθερο ανοιγμα του γκαζιου μεχρι να αρχισω να φερνω σβουρες το ΓΚΡΙΠ του ΓΚΑΖΙΟΥ με μισος κ ενα τρελλο συναισθημα καυλας ....αφου πριν τελειωσω την στροφη ηδη βγαινω με 200+.... :hypnotize Μακριά από μένα και όπου θέλεις ας καρφωθείς
    Θελω να το βελτιωσω κ αλλο.
    Καθε φορα που βγαζω το μηχανακι σε αυτο τον δρομο κανω ΜΑΘΗΜΑ.
    Σε ποιό δρόμο πας,για να ξέρουμε...
    Απλα θελω να ξερω αν το κανω σωστα..
    www.prontis.gr

    Χρήστος

  6. #6

  7. #7

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818

    Re: Re: Θεση στην στροφη!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF_1000

    Καλό το χιούμορ αλλά εσύ δεν έχεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    169
    Λογικά το παιδί λέει πως έχει το ποδι πάνω στο πίσω φρένο ώστε να είναι έτοιμος να το τσιμπήσει ΑΝ χρειαστεί για να κλείσει την τροχιά του. Και εγώ το κάνω αυτό.

    Το ένα που θέλω να πώ είναι πως είναι κρίμα με το που βγεί κάποιος και ποστάρει kagourothread να αρχίσουνε οι ειρωνίες (CBF_1000).

    Το δεύτερο προς τον φίλο gsxr1000k8: Πολύ καλά κάνεις και το ψάχνεις, έχεις και το καταλληλο εργαλείο για αυτή την δουλειά. ΑΛΛΑ. Σκέψου πως ο δημόσιος δρόμος έχει αστάθμητους παράγοντες πολλούς. Μπορεί στην στροφή που είσαι φέτα όπως λές να πετύχεις χώματα, λάδια, πετρέλαιο ή φρεσκοβαμμένη διαχωριστική γραμμή .Δεν μιλάω φυσικά για τυφλές στροφές που δεν βλέπεις την έξοδο, γιατί εκεί μπορεί να πετύχεις απο ζώα μέχρι και μπλόκο με τρακτέρ. Καλό και φρόνιμο είναι να μην βασίζεσαι στην πρόσφυση που σου δίνουν τα λάστιχα, τόσο για την δική σου αρτιμέλεια όσο και για των αλλονών που χρησιμοποιούν τον ίδιο δρόμο.

    Αν θέλεις πραγματικά να "στίψεις" το μηχανάκι σου στο 100% των δικών σου δυνατοτήτων και στο Χ% του GSXR, καλύτερα να το κάνεις σε πίστα. Φαντάσου πως στον δημόσιο δρόμο εγώ με το fazer λάστιχο δεν έχω τελειώσει και για αυτό ευθύνεται καθαρά το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.

    Απο εκεί και πέρα ο βύρωνας πόσταρε πολύ ενδιαφέροντα θέματα για ανάγνωση και σκέψη, γραμμένα από άτομα που ξέρουν πέντε πράγματα παραπάνω απο εμάς τους χομπίστες.

  10. #10

    Θεση στην στροφη

    Ως προς τον χρηστη CBF 1000 που θεωρητικα ειναι κ παλαιο μελος οπως αναφερεται δεν εχω να πω κατι.....
    ΦΙΛΑΡΑΚΙ....ενας ο οποιος ειναι καυλομενος με το θεμα αυτα που λες (σχετικα) τα θεωρει ΜΠΑΛΕΣ...κ οσο για το που κινουμε αυτο μην σε ενοχλει,καθως ηδη θα σε εχω προσεξει κ θα εχω περασει φετα απο μπροστα σου...Τετοιου ειδους μηχανες τις καβαλας για ΧΟΜΠΙ κ μονο.
    Αυτο φιλε μου σημαινει οτι πρεπει να μαθεις να τις καβαλας οτι κ αν συνεπαγεται αυτο.
    Καλυτερα να προσπαθω να παρω μια στροφη κ να προβληματιζομαι γιατι δεν μπαινω με 200+ παρα να το αφηνω στο φλου κ στην τυχη.
    Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.Και τιποτα δεν γινεται τυχαια......
    Οπως ειχα αναφερει απλα προσπαθω να μαθω το μηχανακι ΟΛΟ κ περισσοτερο.
    ΠΑΝΤΑ προσπαθω να ειμαι προσεχτικος για να μην κινδυνεψει αλλος εξαιτιας μου.
    Ενα εχω ενα πω...
    Οταν το πηρα το μηχανακι θυμαμαι πως την προηγουμενη μερα δεν μπορουσα να κοιμηθω....ΟΧΙ απο καυλα ΑΛΛΑ απο φοβο....διοτι παρα το οτι γουσταρα την ταχυτητα κ εκανα καγκουριες απο μικρη ηλικια σχετικα(στα 15 καβατζωνα το αμαξι κ στα 16 πηρα το FX125)....ηξερα πως αυτο που ΕΙΧΑ ηδη αγορασει πως δεν συνχορει πολλα πολλα.Οταν το εστρωσα κ ανοιξα το γκαζι στην ευθεια απλα ουρλιαζα μεσα απο το κρανος λεγοντας ΔΕΝ ειναι δυνατον!!!!Σκεφτηκα οτι αξιζει να το μαθω.
    Να το μαθω ομως οχι βιαστηκα.
    Μεσα απο αυτα εμαθα κ μαθαινω... κ χερομαι γι αυτο.
    Αυτο που εχω να πω σε ολους ειναι να ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΑΙ πλαγιασματα σε δρομους που δεν εχεται 1000ΠΕΡΑΣΕΙ.
    Ολα ειναι μεσα στο παιχνιδι παντα.
    ΠΑΝΤΑ πρεπει να προσεχεις για τους αλλους εφοσον ειμαστε ανοχυρωτοι....
    ΑΛΛΑ πραγματικα αξιζει να μαθει ο καθενας την ροδα του διοτι ΑΝ εχεις κ σωστο μυαλο τοτε θα καταλαβεις τι συναισθημα σου προσφερει η μηχανη.
    Οσο για το ΓΙΑΤΙ εχω το ποδι πανω στο φρενο ειναι για να μαζευω την ουρα σε περιπτωση που αρχιζει να με πεταει η στροφη προς τα εξω, ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμω με το γκαζι .ΠΟΤΕ κλειστο το γκαζι μεσα στην στροφη.
    Πολλες φορες το πισω φρενο το χρησιμοποιω κ οταν παω να ανοιξω τερματα απο 1η για να μειωσω λιγο την ορμη.

  11. #11
    γιατί ειναι στα GSXR το θρεντ?
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF_1000
    .....
    Mήπως το τραβάς τόσο πολύ που πάει στο άλλο άκρο;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
    Λογικά το παιδί λέει πως έχει το ποδι πάνω στο πίσω φρένο ώστε να είναι έτοιμος να το τσιμπήσει ΑΝ χρειαστεί για να κλείσει την τροχιά του. Και εγώ το κάνω αυτό.
    Αυτό κατάλαβα κι εγώ οτι εννοεί, ΑΛΛΑ τί ακριβώς θα καταφέρετε κι οι δύο με το πίσω φρένο αν νομίζετε οτι θα χρειαστεί να το πατήσετε;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    ΑΛΛΑ τί ακριβώς θα καταφέρετε κι οι δύο με το πίσω φρένο αν νομίζετε οτι θα χρειαστεί να το πατήσετε;
    να κλεισουν λιγο την τροχια τους προς το εσωτερικο της στροφης.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    να κλεισουν λιγο την τροχια τους προς το εσωτερικο της στροφης.
    Ναι.....
    Aν το δοκιμάσει όμως με πολλά δεν είναι...κάπως...;;;

  15. #15
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Ναι.....
    Aν το δοκιμάσει όμως με πολλά δεν είναι...κάπως...;;;
    εκεί θέλω να καταλήξω όταν κάνει την αναφορά ''φέτες''
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. [Συνοδηγός] Απορία στην στροφη...
    από ExTaCy1337 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2009, 16:51
  2. Vfr ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ Fazer S 600?????
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2005, 13:06
  3. Vfr ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ Fazer S 600?????
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2005, 12:09
  4. Πωσ Να Κρατατε Τα Μπικινι Στην Θεση Τουσ!!!
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2004, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF