Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: all time classic - τι παπι να παρω (και γιατι)

  1. #1

    all time classic - τι παπι να παρω (και γιατι)

    χωρίζω και πίσω δε γυρίζω.

    μετά απ'ο 6,5 χρόνια σχέσης ηρθε η ωρα να αποχωριστω το t(r)yphoon μου.

    χωρις παραπανω λεπτομεριες μπαινω στο θεμα.

    καταρχας θελω ενα παπι.

    τι ψαχνω απο αυτο?

    1. αξιοπιστια -> να μη χαλαει καθε 3 και λιγο

    για οταν χαλαει ομως θελω 2. φθηνα ανταλλακτικα

    ποσο καταναλωση να εχει βεβαια, αλλα 3. χαμηλη καταναλωση

    4. αντοχη -> να μας αντεχει 2 ατομα να παμε και να ερθουμε 20-25 χλμ (καλοκαιρι για μπανιο, καταλβαινετε)

    5. ασφαλεια (λεμε τωρα)

    εγω ειμαι μεταξυ πολλων, αλλα καθοτι ασχετος...

    παραθετω λοιπον

    kawasaki zx130
    modenas xcite 135
    yamaha x135

    τωρα απο κατι πιο μικρο παμε στα

    yamaha crypton r
    modenas kriss
    modenas kristar
    suzuki adress

    θα ηθελα να μου δωσετε μια επιλογη (και γιατι φυσικα) απο την καθε κατηγορια

    ενημερωτικα σαββατο το σκοτωνω οποιο ειναι και επειδη δεν ασχολουμαι με το αθλημα η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!!

    γκρασιας!!
    Without you, the poetry within me is dead...

    You tried to see, inside of me, and now, I live with you, I don't want to go, away from you...

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Διαλέγω απλά & γρήγορα από τη πρώτη λίστα το Yamaha zx135.
    Κατά την άποψη μου το καλύτερο παπί αυτή τη στιγμή.

    Επίσης και η Modenas είναι αξιόπιστη εταιρία και έχει καλό όνομα στα παπιά.

    Θα σου έλεγα αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το οικονομικό να προτιμήσεις ένα από τα τρία της πρώτης λίστας.



  3. #3
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Μην με παρεξηγήσεις, προς θεού δεν στο λέω επειδή πουλάω το δικό μου, αλλά κοίταξε και για ybr 125 σε αυτά τα χρήματα. Μηδενική κατανάλωση και δεν σπάει δεν χαλάει..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  4. #4
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Μην με παρεξηγήσεις, προς θεού δεν στο λέω επειδή πουλάω το δικό μου, αλλά κοίταξε και για ybr 125 σε αυτά τα χρήματα. Μηδενική κατανάλωση και δεν σπάει δεν χαλάει..
    Σε παπιά νομίζω ή το kawasaki zx 130 ή το yamaha crypton x.
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    παρε το χ 135 κρυπτον το καινουργιο

  6. #6
    Το ΖΧ είναι αερόψυκτο και το CRYPTON X υγρόψυκτο αν αυτό σου λέει κάτι.
    Εγώ θα πρότεινα YAMAHA για το aftersales και την πληρότητα-ταχύτητα παράδοσης ανταλλακτικών.

  7. #7
    +660 για το YBR125.

    Εξαιρετικό μηχανάκι. Η καλύτερη επιλογή για μένα για μέσα στην πόλη και λίγο εκτός...
    Αξιόπιστο, πολύ οικονομικό και Yamaha
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  8. #8
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Το Χ
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    +660 για το YBR125.

    Εξαιρετικό μηχανάκι. Η καλύτερη επιλογή για μένα για μέσα στην πόλη και λίγο εκτός...
    Αξιόπιστο, πολύ οικονομικό και Yamaha
    και λιγο για παπουληδες

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
    και λιγο για παπουληδες
    Εντάξει, μπορεί να μην έχει το design του Χ135 αλλά τηρεί όλες τις προδιαγραφές που έθεσε ο φίλος.
    Όλα είναι θέμα γούστου αδερφέ.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    Εντάξει, μπορεί να μην έχει το design του Χ135 αλλά τηρεί όλες τις προδιαγραφές που έθεσε ο φίλος.
    Όλα είναι θέμα γούστου αδερφέ.
    βεβαια ειναι θεμα γουστου,, δεν εχει περπατησει το ybr,,εχει και σημπλεκτη,,για την πολη θα διαλεγα κατι πιο πρακτικο,,οχι ομως οτι ειναι κακο το ybr

  12. #12
    παντως δε βλεπω και μεγαλες διαφωνιες. ολοι yamaha! παντως και εγω για εκει ημουν αν και το kawasaki μου ψιθυριζε με νοημα.

    νομιζω οτι το kawa εμφανισιακα ειναι ενα κλικ πιο πανω.

    ποια η αποψη σας παρεπιπτοντως για το kawa?

    σχετικα με τα ταμπουρα του modenas? αξιζουν ή πλεονασμος?

    επανερχομαι στο yamaha. τα ανταλλακτικα ειναι σε λογικες τιμες απ τα αλλα 2?

    to typhoon για να καταλαβετε ξεκινουσε απο 20αρικο ο ιμαντας και ανεβαινε. πολυ. παρα πολυ!!

    anyway, ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση

    υστερογραφο 1: εχετε να προτεινεται καποιο μαγαζι στην αθηνα με καλες τιμες??

    υστερογραφο 2: μου ειπαν οτι αν παρεις μηχανακι πρεπει να ειναι απο εξουσιοδοτημενο-αντιπροσωπια (δεν καταλαβα καλα) γιατι αν σου βγαλει ζημια μπορει να μην την αναγνωρισουν ακομη κ αν ειναι εκτος εγγυησης (ελεγε κατι για σφραγιδες στην αποδειξη κ κατι τετοια). δε με επεισε, αλλα μηπως παιζει κατι που θα επρεπε να ξερω?

    γκρασιας και παλι
    Without you, the poetry within me is dead...

    You tried to see, inside of me, and now, I live with you, I don't want to go, away from you...

  13. #13

    ybr 125

    το ειχα 2 χρονια...
    ποιοτητα yamaha.....ξεχνα τη...καμμια σχεση με τα αλλα!
    απο το πολυ σφιξιμο (και δεν εχω δυναμη, μπουλης ειμαι) ειχε κοπει η κατω βιδα που κραταει ενα απο τα δυο αμορτισερ. σε πολυ κοσμο εχει βγαλει ηλεκτρικα (εμενα τιποτα)
    παντως απο παγωμενο εντελως (4-6 βαθμοι κελσιου) δουλεψε στον κοφτη για κανα μισαωρο λογω μιας εκτακτης καταστασης, και εζησε. βεβαια απεκτησε κατι κραδασμους που σημαινει οτι η μπιελα θα πηρε λιγο, αλλα μεχρι τωρα ζει.



    απο δυναμη ειναι απιστευτα ψοφιμι λογω καταλυτη. δεν και τιποτα, αλλα εγω που πηγαινα και εκδρομες δικαβαλλο στην κρητη, εκαιγε αρκετα, επειδη αναγκαστικα πας παντου κ παντα τερμα γκαζι.κατω απο τις 4 χιλ στροφες το μηχανακι απλα δεν δουλευει και μετα τις 8 χιλ κρεμαει. εχει δηλαδη ενα πολυ περιορισμενο ευρος για να κινησαι αξιοπρεπως. το μονο καλο ειναι οτι εχει καλη αυτονομια και καλα φωτα σε σχεση με τα παπια. η σελα του ειναι λιγο καλυτερη επισης. τα αμορτισερ εμενα επεσαν σχετικα γρηγορα, αλλα εκανα πολλα χλμ διπλος και φορτωμενος και σε χωματοδρομους.

  14. #14
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896

    Re: ybr 125

    Αρχικά δημιουργήθηκε από azordad
    το ειχα 2 χρονια...
    ποιοτητα yamaha.....ξεχνα τη...καμμια σχεση με τα αλλα!
    απο το πολυ σφιξιμο (και δεν εχω δυναμη, μπουλης ειμαι) ειχε κοπει η κατω βιδα που κραταει ενα απο τα δυο αμορτισερ. σε πολυ κοσμο εχει βγαλει ηλεκτρικα (εμενα τιποτα)
    παντως απο παγωμενο εντελως (4-6 βαθμοι κελσιου) δουλεψε στον κοφτη για κανα μισαωρο λογω μιας εκτακτης καταστασης, και εζησε. βεβαια απεκτησε κατι κραδασμους που σημαινει οτι η μπιελα θα πηρε λιγο, αλλα μεχρι τωρα ζει.



    απο δυναμη ειναι απιστευτα ψοφιμι λογω καταλυτη. δεν και τιποτα, αλλα εγω που πηγαινα και εκδρομες δικαβαλλο στην κρητη, εκαιγε αρκετα, επειδη αναγκαστικα πας παντου κ παντα τερμα γκαζι.κατω απο τις 4 χιλ στροφες το μηχανακι απλα δεν δουλευει και μετα τις 8 χιλ κρεμαει. εχει δηλαδη ενα πολυ περιορισμενο ευρος για να κινησαι αξιοπρεπως. το μονο καλο ειναι οτι εχει καλη αυτονομια και καλα φωτα σε σχεση με τα παπια. η σελα του ειναι λιγο καλυτερη επισης. τα αμορτισερ εμενα επεσαν σχετικα γρηγορα, αλλα εκανα πολλα χλμ διπλος και φορτωμενος και σε χωματοδρομους.
    Λοιπόν, σαν κάτοχος να πω δυο τρία πράγματα σε αυτά που είπες, επειδή είμαστε μία παρέα με 5 ybr από 2006-2008.. Ηλεκτρικά (αλλά και μηχανικά) δεν έχει βγάλει σε κανέναν μας. Σχετικά με την βίδα 99% την έκοψες από δικό σου λάθος.. και εγώ αδύναμος είμαι αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Κάθε βίδα μπορεί να αντέξει μέχρι μία συγκεκριμένη ροπή, και μετά κόβει. Ο ρόλος της δεν είναι η μυϊκή ενδυνάμωση σου. Όσον αφορά τις επιδόσεις του, τι περίμενες? Ένα τετράχρονο 125 με 10 ίππους είναι.. Δηλαδή θεωρείς ότι ένα παπί με 8 ίππους στα ίδια κιλά θα είναι καλύτερο? Κάτω από τις 4.000 στροφές οποιοδήποτε μηχανάκι χαμηλού κυβισμού είναι ψόφιο, πόσο μάλλον όταν είναι φορτωμένο. Η κατανάλωση του είναι άριστη. Το μηχανάκι είναι προορισμενο για να διατηρεί γύρω στα 80 χλμ/ ώρα και σε αυτά τα χιλιόμετρα καίει 2-2.5 λίτρα/100. Οι αναρτήσεις του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά σίγουρα εσύ επιτάχυνες πολύ την φθορά τους λόγω βάρους και λόγω χωματόδρομων.

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  15. #15
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    To παρακάτω link σχετικά με την αξιοπιστία τους..

    http://www.re-moto.com

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι παπι να παρω?
    από vivad στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2016, 15:23
  2. Ποιό street μεσαίου κυβισμού να πάρω και γιατί??
    από mastroxristos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2012, 14:05
  3. Τι παπι να παρω μεταχειρισμενο? μεχρι 900 ευρω.
    από tritaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2010, 17:42
  4. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 16:54
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF