Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: CBF600S ABS '08 - Πίσω φτερό Puig - Προσοχή!

  1. #1

    Exclamation CBF600S ABS '08 - Πίσω φτερό Puig - Προσοχή!

    Hi guys

    Προσοχή, όσοι ενδιαφέρονται για πίσω φτερό Puig για το CBF600S ABS '08.

    Αφού το τοποθέτησα (σωστά) κ μετά απο μια σχετικά κοντινή βόλτα στην εθνική διαπίστωσα πως όταν το πίσω αμορτισέρ συμπιέζεται σε λακούβες, ανωμαλίες του δρόμου κτλ το φτερό ακουμπάει στο κάτω μέρος της ουράς της μηχανής.

    Εκτός του οτι δημιουργούνται γρατσουνιές στο ολοκαίνουριο φτερό, αυτή η "επαφή" σπρώχνει το φτερό προς τον τροχό κ αν σε κάποια λακούβα το φέρει πολυ κοντά μπορεί απλά να βρει ο τροχός στο φτερό, μπορεί το φτερό να σπάσει ή ποιος ξέρει τι άλλο.

    Τα παιδιά από το μαγαζί που το αγόρασα αναγνώρισαν το πρόβλημα κ τώρα περιμένουμε τη θέση της Puig.

    Αυτά .....

  2. #2
    .... συνέχεια :

    Τελικά αφού μου ζητήθηκε από το motomarket, απ' όπου είχα πάρει το φτερό, ξανα-πήγα με τη μηχανή στο μαγαζί, όπου ξανα-διαπιστώθηκε πως το φτερό βρίσκει (είχαν μεγαλώσει οι γρατσουνιές-ένδειξη οτι το φτερό χτυπάει στην ουρά).

    Μετά απο μια εβδομάδα κ αφού είχα ήδη στείλει email στην Puig εξηγώντας την κατάσταση με ειδοποίησαν να επιστρέψω το φτερό κ να πάρω τα χρηματά μου ή κάποιο άλλο αξεσουάρ.

    Προτίμησα τα χρήματα, αφού παρήγγειλα το φτερό της ermax από τη μοτορόδα. Αυτό το φτερό είναι πιο κοντό κ ελπίζω να μη βρίσκει στην ουρά -αλλά σίγουρα προστατεύει λιγότερο από τις λάσπες, σε σύγκριση με το puig.

    Ενημερωτικά, η ermax το δίνει βαμμένο στο χρώμα της μηχανής κ ειναι περίπου 70 ευρώ ακριβότερο (190-200Ε).

    --- End of story ---

  3. #3
    Μήπως παρέλαβες το φτερό της ermax; To δοκίμασες;

    Εγώ το παρέλαβα, μου το τοποθέτησαν με τα χίλια ζόρια στην μοτορόδα και τελικά δεν καλύπτει καθόλου από τις λάσπες λόγω κενού με το ψαλίδι. Μεγάλη αποτυχία.

    Προφανώς το φτερό που υπήρχε για το προηγούμενο CBF (πριν το 2008) θα είχε άλλη σχεδίαση γιατί δεν άκουσα κάποιον να παραπονεθεί για κάλυψη από λάσπες.

    Αν τελικά το βάλεις περιμένω εντυπώσεις.

    Κώστας, CBF600SA 2009

  4. #4
    Προχθές έβαλα το Ermax μόνος μου.

    Η τοποθέτηση ειναι πανεύκολη, 3 εύκολες βίδες. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας παίδεψε στο μαγαζί. Το Puig τοποθετείται λίγο πιο δύσκολα αφου στερεώνεις μια εξτρά βάση (που δε μου άρεσε κ πολύ) στη δεξιά πλευρά του ψαλιδιού αλλά αυτό δεν νομίζω οτι είναι κάτι σημαντικό, μια φορά το βάζεις.

    Η εφαρμογή του στο ψαλίδι, στο μπροστινο μέρος, εκεί που είναι το αμορτισέρ δεν ειναι τέλεια, αφήνει ένα κενό, αλλά νομίζω πως είναι το σημείο τέτοιο που δεν πετάγεται λάσπη, κ λέω νομίζω γιατί δεν έφαγα πολλή βροχή χθες, μόνο λίγη . Το Puig στο σημειο αυτο είχε σχεδόν τέλεια εφαρμογή.

    Λάσπη κυρίως πετάγεται από το πίσω μέρος του φτερού (που είναι πιο κοντό σε συγκριση με το Puig) το ψαλίδι λασπώνεται λίγο όπως κ το σημείο στηριξης του αμορτισέρ στο ψαλίδι, ούτε καν το ελατήριο. Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις απο τα φτερά αυτου του είδους αλλά μην περιμένεις την τέλεια κάλυψη.

    Πάντως το έμβολο του αμορτισέρ που με ενδιέφερε κυρίως να μένει χωρις λάσπη όπως κ το δοχείο του ψυκτικού υγρού τη βγάζουν καθαρή .... μεχρι στιγμής.

    Μην αναρρωτιέσαι που δεν εχεις ακούσει παράπονα γενικότερα. Οι περισσότεροι είναι τσίου τσίου τραλαλα φωτογραφίες κ πόζες.

    Πολλά απο τα φτερά δεν ταιριάζουν καλά, θελουν πατέντες για να μπουν, σπάνε μετα από λίγο (Puig), αλλά κανένας δε λέει τπτ κ έτσι τελικά κ οι εταιριες δεν μπαίνουν στον κόπο να βελτιώσουν τα προιόντα που ακριβοπουλάνε.

    Για παράδειγμα έχεις ακούσει τπτ για σκουριές στο CBF 600 '08 σε λεβιέ ταχυτήτων, φρένου, τιμόνι κ.α σημεία? Η μόνο εγω εχω το πρόβλημα? Δεν νομίζω: http://cbf600.fr/viewtopic.php?f=2&t=10335

  5. #5
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Αν και σε άλλα αξεσουάρ, η puig ε έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, στο πίσω φτερό που είχα βάλει στο hornet μου, με απογοήτευσε.

    Μετά από 2-3 μήνες είχε ραγίσει στις βάσεις του, και σχεδόν κρεμόταν.
    Το τσέκαρα και το ξανατσέκαρα, αλλά το βίδωμα ήταν μια χαρά.

    Κατέληξα να το πετάξω το φτερό τελικά, και μου αρέσει πιο πολύ χωρίς αυτό





  6. #6
    Σε εμένα παιδεύτηκαν να το τοποθετήσουν γιατί η δεξιά βίδα δεν ερχόταν με τίποτα. Ήταν παράκεντρη με τάση να στραβοπιάσει.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι για την τιμή του περίμενα ότι θα είχε καλή εφαρμογή. Εκτός του ότι ενώ στις φωτογραφίες φαίνεται όμορφο από την γωνία που τις έχουν τραβήξει, αλλά τελικά οπτικά είναι πολύ μικρό και ούτε καν αισθητικά δεν βελτιώνει την περιοχή.

    Χωρίς να έχω οδηγήσει στην βροχή αλλά παιρνώντας από λίγα απόνερα, διαπίστωσα ότι το ψαλίδι λερώνει, αλλά επίσης λερώνει σχεδόν το ίδιο με πριν όλο το undertray. Και εννοώ όλη η περιοχή κάτω από το κάθισμα. Όχι μόνο το πίσω μέρος. Από μπρος έως πίσω. Εννοείται ότι προστατεύει να μην πάει καμιά πέτρα στο αμορτισέρ, αλλά δίνεις 175 ευρώ και δεν μπορεί να εφαρμόσει λίγο καλύτερα για να μην λερώνονται τα πάντα από τα απόνερα?

    Σκέφτομαι να διεκδικήσω επιστροφή χρημάτων, αλλά στο ελλαδιστάν που ζούμε μάλλον θα γελάνε στην αντιπροσωπεία.

    Επίσης αν έχετε βρεί καμία καρίνα της προκοπής για το CBF600SA του 2008-9 θα ήθελα λεπτομέρειες. Ευχαριστώ.

  7. #7

    Στα δεξιά χρησιμοποιείς τις original βίδες που εχει το ψαλίδι ήδη.
    Στα αριστερά ειτε βάζεις τις άλεν που σου δίνει μαζί με το φτερό ή τις δικές του πάλι.
    Μάλλον κάτι δεν έκαναν αυτοί σωστά.

    Προφανώς το CBF 600 ΔΕΝ παίρνει πίσω φτερό επειδή το undertray του είναι πολυ στενό. Γι'αυτο έχει και μια πλαστική προεξοχή λίγο μπροστά από τον πίσω τροχό για να κόβει λίγο τη λάσπη. Αν το έπαιρνε, λογικά, θα το έδινε κ η honda ως αξεσουάρ όπως δίνει κ για το hornet.

    Οι aftermarket εταιρείες στην "προσπαθειά" τους να καλύψουν τις επιθυμίες-ανάγκες μας ,η καθεμία βγάζει τη δική της εκδοχή. Έτσι, το ένα βρίσκει στο undertray κ το άλλο δεν προστατεύει ικανοποιητικά, διαλέγεις κ παίρνεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2008
    Μηνύματα
    142
    ayta pou lete gia to pisw ftero xerete an isxyoun kai gia to 1000???

  9. #9
    Δεν έχω δει πως είναι το κάτω μέρος της ουράς του 1000 κ δεν έχω άποψη.

    Πάντως η honda για το 1000 δίνει το rear hugger στα original accessories, ενώ για το 600 δεν το δίνει, άρα κάποια διαφορά πρέπει να παίζει.

    http://ww1.honda.co.uk/mcstatic/en/p...ge/CBF1000.pdf

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Εδώ στη Κέρκυρα ξεκίνησαν οι βροχές και, όπως ήταν και αναμενόμενο όταν το οδόστρωμα είναι βρεγμένο το πίσω μέρος της μηχανής γίνεται χάλια, δεδομένου ότι δεν υπάρχει κάποιο φτερό να το προστατεύει. Είχα, λοιπόν, πάρει την απόφαση, τις επόμενες ημέρες να πάρω ένα aftermarket φτερό, μεταξύ αυτών ήταν υποψήφιο και της Puig μέχρι που έπεσα σε αυτό το παλιό Thread και πλέον κάνω δεύτερες σκέψεις.
    Όμως, πλην της Puig, που σύμφωνα με τα παραπάνω έχει πρόβλημα, υπάρχουν και άλλα δύο, μεταξύ αυτών κι αυτό http://www.skidmarx.co.uk/honda/hond...ugger-grp.html της Skidmarx (το άλλο που έχω βρει της ERMAX διάβασα ότι είναι κοντό και δεν κάνει δουλειά).
    Ποια είναι η γνώμη σας;

    Υ.Γ. Νομίζω ότι είναι αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6202037/ που φοράει αυτό το μηχανάκι που είναι σε πώληση αν και δεν είμαι σίγουρος.

  11. #11
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Φιλε θοδωρη εγω εχω της puig (προικα) σε '09 και δεν μου εχει ακουμπησει ποτε. Απότι φαίνεται απο την κατάσταση του δεν είχε ακουμπησει ουτε στον ποηγούμενο και έχω κάνει 50% των χλμ δικάβαλος.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Φιλε θοδωρη εγω εχω της puig (προικα) σε '09 και δεν μου εχει ακουμπησει ποτε. Απότι φαίνεται απο την κατάσταση του δεν είχε ακουμπησει ουτε στον ποηγούμενο και έχω κάνει 50% των χλμ δικάβαλος.
    Μαλιστα, από ότι φαίνεται αν υπήρχε προβλημα η puig θα το έλυσε. Επομένως θα πάρω το puig το επομενο χρονικό διαστημα γιατί προτεραιότητα έχουν τα λάστιχα. Μαλλον, πρέπει να τα αλλάξω (Michelin Pilot Power) , το πισω σε κάποια σημεία ( έχει ανομοιόμορφη φθορά δεδομένου ότι έβαζε πολύ χαμηλες πιέσεις ο προηγούμενος ιδιοκτήτης) έχει φθάσει κοντά στους δείκτες στο κεντρο, στα πλάγια έχει πελμα. Το μπροστινό είναι σε καλύτερη κατάσταση. Αν και δεν μου γλίστρησε, με τις βροχές (βέβαια πηγαινα πολύ συντηρητικά) δεν του έχω πολύ εμπιστοσύνη. Έναι και 3 ετών.
    Παντως σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ χρήσιμη πληροφορία.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    (το άλλο που έχω βρει της ERMAX διάβασα ότι είναι κοντό και δεν κάνει δουλειά).
    Ποια είναι η γνώμη σας;

    Κάνει δουλειά και της ermax. Είναι πιο ωραίο σχεδιαστικά και δεν κουκουλώνει τον τροχό όπως της puig. Καλύπτει μόνο το λάστιχο. Και αυτός είναι ο λόγος που το διάλεξα. Το μόνο κακό είναι ότι έχει το ίδιο ελάττωμα με της puig όταν συμπιέζεται η ανάρτηση και ακουμπάει το μικρό πλαστικό φτεράκι που έχει το cbf από κάτω.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Κάνει δουλειά και της ermax. Είναι πιο ωραίο σχεδιαστικά και δεν κουκουλώνει τον τροχό όπως της puig. Καλύπτει μόνο το λάστιχο. Και αυτός είναι ο λόγος που το διάλεξα. Το μόνο κακό είναι ότι έχει το ίδιο ελάττωμα με της puig όταν συμπιέζεται η ανάρτηση και ακουμπάει το μικρό πλαστικό φτεράκι που έχει το cbf από κάτω.
    Τελικά βρίσκει ή δεν βρίσκει το φτερό της Puig; Και ποιο έχει καλύτερη καλυψη αυτό της Puig ή της Ermax;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Τελικά βρίσκει ή δεν βρίσκει το φτερό της Puig; Και ποιο έχει καλύτερη καλυψη αυτό της Puig ή της Ermax;

    Μέχρι να βρεθεί κάποιος που να φωράει της puig, άγνωστο.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΙΣΩ ΦΤΕΡΟ - ΛΑΣΠΩΤΗΡΑΣ V-strom 650 Abs
    από PARKER97 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 17:08
  2. Πισω φτερο για v-strom 650 abs
    από valantis8 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2008, 11:01
  3. Φλας και πισω φτερο Cbf600...
    από Drake21 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2007, 12:51
  4. Z750S ΧΩΡΙΣ πίσω φτερό!!!
    από Jery στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 09:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF