Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: ερωτησεις για αγορα μηχανης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2009
    Μηνύματα
    22

    ερωτησεις για αγορα μηχανης

    Ειμαι καινουριος στην παρεα και θα θελα καποιες συμβυλες απο τους παλιοτερους

    Μεχρι τωρα οδηγος παπιας γυρω στα 4 χρονια και καπιες βολτες με μηχανη φιλου...
    ψαχνομαι για αγορα μηχανης και συγκεκριμενα hornet 2002-2005.
    οι τιμες παιζουν αρκετα...τι πρεπει να προσεξω στην αγορα της μοτο?μη την παρω 4-5 χιλιαρικα (που μαζεψα δυσκολα) και μετα μου ζητησει αλλα τοσα σε service κλπ.. στα ποσα χλμ γινεται το "μεγαλο" και απ'οτι ακουω ακριβο, service?
    Οι hornet "προ upside" μου αρεσουν περισσοτερο (αλλη χαρη τα παλια οργανα) αλλα σκεφτομαι να προτιμησω 2005 μοντελο μονο και μονο λογο ηλικιας/χιλιομετρων. π.χ. ο BLiTzER πουλαει ενα hornetακι το οποιο ειναι πανεμορφο αλλα με τρομαζει η ηλικια..(2001 μοντελο)
    Ξερω οτι παιζει τετοιο post να εχει εμφανιστει αρκετα και να ειναι ενοχλητικο..εψαξα μπας και αποφυγω να σας κουρασω αλλα δεν βρηκα τπτ

    οποιαδηποτε εμπειρια πανω στο θεμα θα εκτιμιθει ιδιετερα

    thnxxx

  2. #2
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Lightbulb

    Καλημέρα φίλε μου

    Αν σε ενδιαφέρει, κοιτα στην υπογραφή μου.
    Πουλάω ένα hornet του 2003, με το φερινγκ, με πάρα πολλά εξτρά, και με ενδιαφέρει ανταλλαγή με παπί.

    Πιστευω ότι η τιμή του για την κατάσταση του και τα έξτρα, είναι πάρα πολύ καλή. Θα πέσει φυσικά και άλλο αν θες να κάνουμε ανταλλαγή.



    Στο προκέιμενο τώρα.Μιλάμε για ένα πολύ τίμιο μηχανάκι.99 άλογα (τόσο το δίνει η honda και σε πάει παντού). Το μόνο που μου έχει βγάλει είναι μαι σπασμένη ντίζα συμπλέκτη, δλδ 20 ευρώ.

    Στα συν του παλιού είναι τιμή του, και θα χάσεις λίγο σε μεταπωλητική αξία, από το να πάρεις ένα 05-06 με 4500-5000?.


    Να κοιτάξεις αυτό που θα πάρεις, να μην χρειάζεται τίποτα( ), για να μην δώσεις και άλλα λεφτά.Value for money τελείως μηχανάκι (Honda γαρ)

    Από εκεί και πέρα μπάινει το αισθητικό κομμάτι.Αφού όμως σου αρέσει καλύταρα το παλιό, κοιτα για εκεί.

    Θα τα βρεις γύρω στα 3000-3500?, και θα σου μείνουν και λεφτά για καλό εξοπλισμό ή κάποιο έξτρα που έχεις σκεφτεί


    Καλή τύχη


  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2009
    Μηνύματα
    22
    ευχαριστω για τισ συμβουλες
    καλη περιπτωση η μηχανη που πουλας αλλα με χαλαει πολυ το fering
    και μονο που βλεπω το "S" στο ονομα ανατριχιαζω
    οσο για το παπι μου δεν θα στο προτηνα
    η μεταπωλητικη αξια δεν με απασχολει ιδιαιτερα...ας κρατησει η μηχανη χωρις προβληματα για ενα αποδεκτο διαστημα και μετα βλεπουμε...την βαζω στο σαλονι να την χαζευω

  4. #4
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Δεν με νοιάζει η κατάσταση του παπιού φίλε μου
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Απλά να πηγαίνει...

    Αν, λέω αν, θες να βγάλεις το φέρινγκ, και να βάλεις το κλασικο στρογγυλό φανάρι, για να κάνεις την πατέντα θα σου κοστίσει περίπου, 500?. Το ξέρω γιατί είχα ρωτήσει.

    Αλλά όταν είχα ρωτήσει, ο μηχανικός μου μου απάντησε το εξής. ''Όλοι θέλουν ΄να έχουν ένα γυμνο μηχανάκι, αλλά να έχει και προστασία από τον αέρα. Και εσύ που το έχεις, θα το βγάλεις??''


    Τέλος πάντων, αν αλλάκεις γνώμη εδώ είμαστε.
    Και επειδή έχω κάνει διατριβή στα hornet, αν θες στείλε μου ένα πμ, να στείλω σε διάφορα μαγαζιά να κοιτάξεις, που ξέρω σε τι τιμές τα δίνουν.

    Και εννοείτε αν χρειαστείς αξεσουάρ για την νέα σου αγάπη, πάλι πμ και θα σε στείλω πάλι κάπου. Μην τα πληρώσεις χρυσάφι



    Και πάλι καλη τύχη

  5. #5
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Γιατί δεν παίρνεις το sf ή το 500 ή το cbf600 για ν' αποκτήσεις πρώτα και κάποια εμπειρία και μετά βλέπεις;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2009
    Μηνύματα
    22
    Manhunter 1000 ευχαριστω για τις πληροφοριες και την βοηθεια
    Road67 δεν θελω να αγορασω μηχανη..θελω να αγορασω Hornet ερωτες ειναι αυτοι...
    Δεν τα φοβαμαι τα κυβικα ουτε την μεταβαση απο το παπι σε μεγαλη μηχανη. Ξερω οτι ειμαι ωριμος αρκετα στην οδηγηση και πιστευω πωσ θα μου φερθει αναλογα
    Δεν με νοιαζει αν θα με καλυπτει στις αναγκες μου εντος και εκτος πολης...απλα θελω την συγκεκριμενη μηχανη...love is blind
    αν δεν με προβληματιζαν τοσο τα χρηματα (οχι της αγορας ,αλλα τα "μετα") θα την ειχα παρει κιολας

  7. #7
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Πιστεύω σαν κάτοχος Hornet να μπορώ να βοηθήσω λέγοντας τη γνώμη μου..το μοτόρι μην σε προβληματίσει σε τίποτα!!!! είναι σκυλί μαύρο,και γκάζια και κρατήματα και φρένα έχει,μια χαρά....Τα αναλώσιμα τα βρίσκεις σε λογικές τιμές.Για κάποιον που θέλει ένα μηχανάκι και πολλές χρήσεις (βόλτα-ταξίδι-δουλειά και καμια "ψιλή" ) είναι μια χαρά! και τα γούστα σου θα κάνεις και τη δουλίτσα σου.Με μια ζελατίνα και μπαγκαζιέρα/σαμάρια κάνεις το γύρο της Ευρώπης μια χαρά!Το μοτέρ μπορεί να γυρίζει στα κόκκινα για μήνες ολάκερους χωρίς να σταματάς πουθένα...Όσο για το μεγάλο σέρβις είναι κοντά στα 250? με 400 ανάλογα που θα πας και τι θα θέλει...τα ενδιάμεσα και τα μικρά μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου!Με ένα τυπικό έλεγχο για αναλώσιμα/ζημιές/πτώσεις ή αν δε ξέρεις σε μηχανικό που εμπιστεύεσαι θα έχεις μια μηχανή απροβλημάτιστη για χρόνια...και μην σε τρομάζει αν έχει πολλά χιλιόμετρα αλλά είναι καλοσυντηρημένη! να τη φοβάσαι αν έχει λίγα...(γυρισμένο κοντέρ)
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2009
    Μηνύματα
    22
    thnx nasso..
    πλακα πλακα δεν εχω βρει ουτε εναν κατοχο hornet που να εχει παραπονεθει για προβληματα.... respect στην honda

  9. #9
    πολύ καλό το χόρνετ όντως

    πριν το πάρεις το πάς σε μηχανικό δικό σου και το κοιτάζει και έληξε

    πάντως καίει αρκετά, να το ξέρεις

    σε οδήγηση μέσα στην πόλη (χωρίς κίνηση σε ανοικτούς δρόμους), με τις στροφές κάτω από τις 6000, και πολύ συχνά γύρω στις 3000, 12-13χλμ στο λίτρο

  10. #10
    όπου γης Το avatar του/της iosif
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    150
    αλλαξα αρκετα μοτο απο ξερα εως και ss. οταν καβαλησα (και ειδικα πηρα) 4κυλινδρο γυμνο ειπα εδω ειμαι! ειδικα το super four το θεωρω ενα απο τα καλυτερα και ομορφοτερα μοτο εβερ!
    πηρα το χορνετ 05 αφου οδηγησα και το παλιοτερο. η διαφορα στο μπροστινο ειναι αισθητή το αναποδο οντως αλλαζει προς το καλυτερο τη συμπεριφορα
    κατα τη γνωμη μου να πας σε 05 και μετα. αισθητικα "περι ορεξεως..."

    παντως αν θελει καποιος να τα κανει ολα με τους λιγοτερους συμβιβασμου, 4κυλινδρο γυμνο ειναι μονοδρομος (αντε ισως με μινι φερινγκ...)

    προβληματα ουδεν. απλα να προσεχεις τα πισω φλας γιατι σπανε ευκολα και τα χορνετ δεν ειναι τοσο ποιοτικα οσο τα sf. οχι οτι δεν ειναι ποιοτικα αλλα τα 400 ειναι τζαπαν και αυτο φαινεται.

    παντα ορθιος. με καλο ψαξιμο βρισκεις καλες τιμες. εγω το πηρα 4.400 και ειχε και 3 μηνες ακομη εγγυηση αντιπροσωπειας και κατα τυχη διοτι δεν ειχα χρονο για ψαξιμο, τοδε σε μαγαζι φιλος,μιλαει, μου το λεει, μπηκα μεσα, δινω τοσα οκ.
    καλά που βγήκα φρόνιμος, υπάκουος, σκυφτός

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2009
    Μηνύματα
    22
    ας καιει οσο θελει ...ο πρωτος θα μαι που θα του τρωει λευτα μια ομορφη?
    ενοειται οτι θα το παω σε μηχανικο μου αλλα ετσι και αλιος οποιος καταφερε να "χαλασει" τετοια μηχανη ,ντροπη του!

    thnx για τις πληροφοριες και τα tips

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2009
    Μηνύματα
    22
    οι διαφορές hornet 2001 με 2005 εκτος απο οργανα ουρα μασκα και upside ποιες ειναι?

  13. #13
    όπου γης Το avatar του/της iosif
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    150
    και στα οργανα. μηχανολογικα ασημαντες για τον μεσο οδηγο. αλλα το πιρουνι ειναι μεγαλη διαφορα
    καλά που βγήκα φρόνιμος, υπάκουος, σκυφτός

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45
  2. Τη γνώμη σας για αγορά μηχανής
    από ManosMoto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2008, 21:06
  3. Χαρτιά για αγορά μηχανής
    από cartman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2008, 11:49
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 17:06
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 14:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF