Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Προετοιμασία για ταξίδι εκτός Ελλαδας με μηχανη

  1. #1

    Προετοιμασία για ταξίδι εκτός Ελλαδας με μηχανη

    Η Λίστα.

    Κατ αρχήν τα χαρτιά!!! Την άδεια της μηχανής, την ασφάλεια της, την πράσινη κάρτα.

    Η πράσινη κάρτα, άσχετα με ότι σας λέει ο πράκτοράς σας, είναι δωρεάν. Αν κάνετε τον κόπο να πάτε μέχρι τα γραφεία της εταιρείας σας, θα την παραλάβετε επί τόπου.

    Πρόκειται απλώς για ένα μεταφρασμένο στ’ αγγλικά χαρτί, που δηλώνει ότι η αγαπημένη σας είναι ασφαλισμένη, κι έχει ουσιαστική ισχύ μέχρι την λήξη του συμβολαίου.

    Έπειτα τα ρούχα. Όταν πάτε σε κλίμα που δεν γνωρίζετε, καλό είναι, ότι έχετε να το πάρετε.

    Οπωσδήποτε ένα «κλασικό» αδιάβροχο κι ένα δεύτερο ζευγάρι γάντια.

    Γιατί αφ’ ενός μπορεί να πέσετε σε καταρρακτώδη βροχή, αφ’ ετέρου, το αδιάβροχο, είναι εξαιρετικό αντιανεμικό.

    Ένα δυο σετ ισοθερμικά, (γάντια, μπλούζα, παντελόνι, κάλτσες, να έχετε ν’ αλλάζετε), γιατί μπορεί ν ανακαλύψετε ότι στην Ελλάδα δεν κάνει κρύο, ένα δύο ρούχα «πολιτικά», για να μπορείτε να «κυκλοφορήσετε σαν άνθρωποι» και να βγείτε μια βόλτα.

    Κι εννοείτε φυσικά, πως ξεκινάτε φορώντας “cordura” πάνω κάτω με επενδύσεις, και μοτοσικλετιστικές μπότες, ψεκασμένες με σπρέϋ σιλικόνης για να είναι αδιάβροχες. Παρά το σπρέϋ όμως, κι ένα ζευγαράκι γκέτες καλό είναι να υπάρχει!!!

    Αν έχετε «εκκρεμότητες» με τα δόντια σας, πάρτε μαζί σας αντιβίωση και παυσίπονα.

    Θα χρειαστούν.

    Πέρα απ’ τον ατομικό μας εξοπλισμό, υπάρχουν κι άλλα απαραίτητα.

    Ένα φαρμακείο αυτοκινήτου. Αν όχι για την υγεία μας, για την τσέπη μας. (έξω σέρνονται κλήσεις γι’ αυτά τα πράγματα).

    Ένας φακός. Που έχουμε τσεκάρει ότι δουλεύει.

    Ένα σετ επισκευής ελαστικών, με αμπούλα πεπιεσμένου αέρα.

    Ένα σπρεϋ αλυσίδας. Που δεν έχουμε χάσει ακόμα το σωληνάκι.

    Ότι εργαλεία χρειαζόμαστε (εφ’ όσων έχουμε την γνώση) για να αλλάξουμε λάμπες, ντίζες και μπουζί, κι εννοείτε τα αντίστοιχα ανταλλακτικά.

    Αν λείψουμε για μέρες, ή πρόκειται να κάνουμε πολλά χιλιόμετρα, καλό είναι να έχουμε μαζί και το λαδάκι μας.

    Αν και στην Ευρώπη, κάτι τέτοιο είναι μάλλον περιττό.

    Η φιλοσοφία γενικά είναι, αποφεύγουμε να μείνουμε στην μέση του πουθενά, από κάτι γελοίο.

    Αν κι εδώ που τα λέμε....

    ....Ο νόμος του Merphy προβλέπει, ότι θα χρειαστείς αυτό που ξέχασες. Ή αυτό που λείπει τέλος πάντων.

    Γι’ αυτό καθίστε ψύχραιμα και σκεφτείτε την δική σας λίστα.

    Που καλύπτει τις δικές σας ανάγκες.

    Το υγρό των φακών επαφής για παράδειγμα.

    Την οδοντόβουρτσα ή και τα ξυριστικά σας.

    Τον φορτιστή του κινητού.

    Σαμπουάν κι αφρόλουτρα.

    Ένα τσαντάκι για να βάλετε τα ψιλολόγια μέσα.

    Το φόρτωμα.

    Αν έχουμε διώροφο tank bag, καλό είναι να μην το αναπτύξουμε. Μπορεί να μας εμποδίζει απ’ το να στρίψουμε μέχρι το να βλέπουμε. Και οπωσδήποτε ελέγχουμε αν βρίσκει για παράδειγμα στην μίζα, όταν στρίβουμε δεξιά, κλπ.

    Σ’ αυτό, βάζουμε τα είδη πρώτης ανάγκης. Πρώτα – πρώτα στην διαφανή θήκη, βάζουμε τον χάρτη. Στην εξωτερική και άμεσα προσβάσιμη θέση, χαρτιά, camera, κινητό, και μερικά χρήματα.

    Στην μεγάλη θήκη, βάζουμε καλά διπλωμένα τα ισοθερμικά μας, πετσέτες και καλλυντικά.

    Στην μπαγκαζιέρα βάζουμε τα «εξωτερικά» μας ρούχα, που πιάνουν όγκο απ’ τις ενισχύσεις, τα «πολιτικά», παντόφλες και εφεδρικά παπούτσια ή (όπως εγώ) το….. Lap top και την φωτογραφική τσάντα.

    Η προετοιμασία.

    Δέκα περίπου μέρες πριν ξεκινήσουμε, κάνουμε service.

    Αν θέλουμε να κάνουμε αλλαγές, (επιπλέων φώτα, παροχές, κάγκελα κλπ.), τις κάνουμε τότε. (μαζί με το service).

    Αυτό το δεκαήμερο, φροντίζουμε να κυκλοφορούμε με την μηχανή κάνοντας περίπου χίλια χιλιόμετρα. (Ώστε αν κάτι δεν έχει γίνει σωστά, να φανεί όσο είμαστε ακόμα εδώ!!!

    Το βράδυ πριν ξεκινήσουμε, αφήνουμε την μηχανή με γεμάτο ντεπόζιτο και ελεγμένα σωστό αέρα στα λάστιχα.

    Ένα καλό αφρόλουτρο αφού τελειώσουμε με το φόρτωμα, μας βοηθάει να κάνουμε έναν χαλαρό και ξεκούραστο ύπνο.

    Ώστε να αρχίσουμε την μέρα και το ταξίδι μας ζωντανοί και γεμάτοι ενέργεια.

    Το πρωί ξυπνάμε, τοποθετούμε την μπαγκαζιέρα και το tank bag στην θέση τους, ζεσταίνουμε την μηχανή, την καβαλάμε και ξεκινάμε.

    Καλό ταξίδι!!!

  2. #2
    Πολύ χρήσιμο και με πολύ απλά λόγια, ωραίος !


  3. #3
    Σ'ωραίος και οργανωμένος Νίκο !!
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  4. #4
    τα λεμε οταν γυρισω μαγκες με το καλο :rotflmao:

    καλες και ορθιες διαδρομες ως τοτε

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Ο συμφορουμήτης πριν από μερικά χρόνια τα είχε πει όλα.Για να μην ανοίγω καινούργιο thread έχω μια απορία αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει.Πέρα της χαρτούρας που αναφέρεται εδώ πρέπει η πινακίδα της μοτοσυκλέτας να έχει υποχρεωτικά πάνω της το σήμα της χώρας ,GR στην προκειμένη περίπτωση, ή κάποιο αντίστοιχο αυτοκόλλητο.Τι κάνω όταν έχω ακόμη πινακίδα της προηγούμενης γενειάς που μόνο τον αριθμό κυκλοφορίας φέρει???


  6. #6
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    ή κάποιο αντίστοιχο αυτοκόλλητο.
    Απάντησες μόνος σου
    Give me fuel, Give me fire

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Απάντησες μόνος σου
    Καλά θυμόμουν τότε!Thanks!!!


  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Πέρα της χαρτούρας που αναφέρεται εδώ πρέπει η πινακίδα της μοτοσυκλέτας να έχει υποχρεωτικά πάνω της το σήμα της χώρας ,GR στην προκειμένη περίπτωση, ή κάποιο αντίστοιχο αυτοκόλλητο.Τι κάνω όταν έχω ακόμη πινακίδα της προηγούμενης γενειάς που μόνο τον αριθμό κυκλοφορίας φέρει???
    Εχω παει σε ολα τα Βαλκανια κ στην Ιταλια, με παλια πινακιδα κ χωρις καποιο αυτοκολλητο και δεν ειχα καποιο προβλημα. Στην Ιταλια μαλιστα μας σταματισε μπλοκο της Αστυνομιας.

  9. #9
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Yianniss Προβολή μηνύματος
    Εχω παει σε ολα τα Βαλκανια κ στην Ιταλια, με παλια πινακιδα κ χωρις καποιο αυτοκολλητο και δεν ειχα καποιο προβλημα. Στην Ιταλια μαλιστα μας σταματισε μπλοκο της Αστυνομιας.
    Καλά, κι εγώ έχω περάσει από Αυστρία χωρίς βινιέτα και δεν είχα πρόβλημα, αλλά δεν θα το πρότεινα και σε κανέναν
    Give me fuel, Give me fire

  10. #10
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Yianniss Προβολή μηνύματος
    Εχω παει σε ολα τα Βαλκανια κ στην Ιταλια, με παλια πινακιδα κ χωρις καποιο αυτοκολλητο και δεν ειχα καποιο προβλημα. Στην Ιταλια μαλιστα μας σταματισε μπλοκο της Αστυνομιας.
    Δεν είναι παράξενο, συμβαίνει... απλά καλύτερα να υπάρχει αυτοκολητο GR.
    Γενικά όπου με σταμάτησαν εξωτερικό (εκτός Αυστρίας...) μόνο πράσινη κάρτα τους ενδιέφερε βασικά, ολα τα άλλα όπως τους τα έδινα κλειστά έτσι μου τα έδιναν πίσω...Στις δυτικοευρωπαικές χώρες ακόμα και αν σε γράψουν για κάτι τέτοιο θα είναι μικρό το ποσό...στα βαλκάνια ποτέ δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις...κάθε χώρα τα δικά της...

    Γενικά καλό είναι να δίνεις όσο λιγότερες "λαβές" για κλήσεις...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος

    Γενικά καλό είναι να δίνεις όσο λιγότερες "λαβές" για κλήσεις...
    Αυτό
    και να είσαι σεμνός !

Παρόμοια θέματα

  1. Προετοιμασία για ταξίδι, η λίστα
    από npat στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2017, 18:07
  2. Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2014, 12:37
  3. Ταξιδι στη Μοσχα με μηχανη
    από mitsos-amfissa στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2010, 04:29
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2009, 20:11
  5. Για όσους πάνε στο εξωτερικό με μηχανή
    από bonepeeler στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2006, 17:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF