Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: Αέρα ή Άζωτο...???

  1. #16
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Κι εγω αυτό είχα σκεφτεί, αλλά δεν εχω μετρήσει ποτέ τα λάστιχα βγαίνοντας, οπότε δεν ξερω τι πιεση ειχαν ζεστά.
    Και δεδομένου ότι οι όποιες ουσιαστικές διαφορές στην καμπύλη πίεσης / θερμοκρασίας του αζώτου και του αέρα οφείλονται στην παρουσία υγρασίας στον τελευταίο (την οποία ποσοτικά δεν μπορείς να ελέγξεις, έτσι κι αλλιώς), θα έλεγα πως βάζεις την ίδια πίεση και στις δύο περιπτώσεις και απλά στην δεύτερη θα έχεις πιο "συνεπή" αποτελέσματα... Χωρίς βέβαια να τον κόβω κιόλας.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Κι εγω αυτό είχα σκεφτεί, αλλά δεν εχω μετρήσει ποτέ τα λάστιχα βγαίνοντας, οπότε δεν ξερω τι πιεση ειχαν ζεστά.


    Εγώ που τα μέτρησα μετά από 10 χαλαρούς γύρους,με 30/30 αρχική είχα 36/38 αμέσως μόλις βγήκα... Δεν ξέρω πια είναι η επιθυμητή πίεση,αλλά αν δεν πειραματιστείς δεν μαθαίνεις μάλλον...

    Σημειωτέον μια φορά που μπήκα με πιέσεις δρόμου μέσα, 36/40,όταν βγήκα είχαν μόλις 38/42,δηλαδή μικρότερη ποσοστιαία μεταβολή απ'οτι όταν ήταν ξεφούσκωτα... Ίσως όταν είναι πιο φουσκωμένα να ζεσταίνονται και πιο αργά...

  3. #18
    λογικο...μικροτερη επιφανεια ελαστικου σε επαφη με την ασφαλτο - μικροτερη αυξηση θερμοκρασιας ελαστικου-μικροτερη μεταφορα αυτης της θερμοτητας στον περιεχομενο αερα-μικροτερη διαστολη αυτου-μικροτερη αυξηση ογκου του-μικροτερη αυξηση πιεσης...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Παιδες για να μην ανοιγω αλλη συζητηση και με αφορμη την αρχικη ερωτηση πηγα σημερα να βαλω αζωτο καθως το πισω λαστιχο καπου ψευτοχανει και επηρεαστηκα απο τα χοντρα μορια του αζωτου. Για καποιο λογο ο υπαλληλος επεμενε να μου βαλει αυτος...βαζει και μου λεει "εεε για το αζωτο πληρωνεις 2 ευρω 2-2-2-2-2 ευρω λεω εγω για αζωτο. Τα πληρωσα, μου σιγοσφυριξα οτι ειμαι μαλακας και δεν το ξανακανω. Το θεωρησα τουλαχιστον γελοιο...
    mustili

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. αερα στα λαστιχα cb400
    από sloumos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 11:18
  2. Άζωτο
    από bonepeeler στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 13:41
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF