Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Anarwtiemai!!!

  1. #1
    ΑΠΛΟ ΜΕΛΟΣ
    Εγγραφή
    19/11/2003
    Μηνύματα
    9

    Anarwtiemai!!!

    eimai katoxos enos ftwxou plhn timiou cb-1.to opoo dysthxws irthe h wra na parei to dromo xwris epistrofh!!!!Kai edw tithetai to MEGALO erwthma
    HORNET-600 H FAZER-600 NEW.
    paidia HELP meinane 15 meres mexri na xrewthw gia ta epomena 4 xronia kai den exw dialeksei akoma

    BALTE 1 H KAI 2 XERAKIA MPAS KAI DIALEKSW
    OΛΑ ΚΑΛΑ

  2. #2
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Τo παλιότερο Hornet (το γυμνό) το θεωρούσα από τα πιο όμορφα μηχανάκια. Το καινούργιο δεν με ενθουσιάζει τόσο πολύ αλλά παραμένει όμορφο.

    Το μεγάλο του μειονέκτημα ήταν ότι δεν παρείχε καθόλου προστασία από τον αέρα. Στο φερινγκάτο βέβαια δεν είχες τέτοιο πρόβλημα αλλά έχανε όλη την ομορφιά και έμοιαζε με το Fazer.

    Σαν κινητήρας και στήσιμο ήταν πολύ καλή και αξιόπιστη και σύμφωνα με αποψη φίλου που την έχει (όχι το τελευταίο), πολύ διασκεδαστική για στροφιλίκια. Για ταξίδι τα όρια έβαζε ο σβέρκος σου (γυμνό).

    Γενικά παρά την ανανέωσή του παραμένει ένα παλιάς σχεδίασης αλλά και πάλι ενα πολύ καλό μοντέλο για την κατηγορία του.

    ------

    Το Fazer πάλι από την άλλη ποτέ δεν μου άρεσε εμφανισιακά. Αλλά είχε το ατού του φέρινγκ. Ένα μοντέλο πρίν το καινούργιο μου άρεσε πιο πολύ εμφανισιακά από το φετινό.

    Σαν κινητήρας και στήσιμο είναι καλός αλλά και πάλι σύμφωνα με φίλο που την έχει (όχι το νέο) μειονέκτημά του έιναι ότι πρέπει να τον δουλεύεις ψηλά για να αποδόσει. Ειδικά το καινούργιο μοντέλα πρέπει να το δουλεύεις ακόμη ψηλότερα πράγμα που δεν είναι και ότι καλύτερο σε στροφιλίκια.

    Φρενούκλες το προηγούμενο, απλά ικανοποιητικά το νέο. Το νέο βέβαια έχει πολύ καλύτερο πλαίσιο και στήσιμο συνολικά.

    -------

    Τελική εκτίμηση είναι ότι παρά την υψηλότερη τιμή αγοράς και την παλαιότερη σχεδίαση θα αγόραζα το ΦΕΡΙΝΓΚΑΤΟ HORNET γιατί είναι πιο FUN μηχανή με την απόδοσή της. Αλλιώς σε σχέση με το γυμνό Hornet θα προτιμούσα το FAZER για λόγους άνεσης ταξιδίου αν και το να το δουλεύεις ψηλά όπως τα sport είναι ενοχλητικό.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της asmar
    Εγγραφή
    27/02/2003
    Μηνύματα
    108

    Αν δεν έχεις

    ιδιαίτερες βλέψεις για ταξίδια ,μπαγκάζια κτλ πάρε το χόρνετ, αν πάλι έχεις γιατί δεν κοιτάς κάτι προς CBR 600, VFR 800 '98?

  4. #4
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Ean h epilogh prepei na ginei austira metaksi ton dyo tha soy elega.......

    Gia taksidakia Faser600S poy einai poly poio oraio apo to Hornet600S

    Gia perisotero xavale kai indianiliki Hornet600 naked


    episeis o filos asmar exei dikio, ean to psakseis me peripou 8000 euro poy prokeite na diatheseis, vriskeis poly kalh motosykleta metaxeirismenh (kalyterh kai apo ta dyo parapano).

  5. #5

    Υπάρχει κι ένα άλλο θέμα

    Μετά από 4 χρόνια θητεία στη σέλλα ενός CBR 600 F4 θα σε συμβούλευα να σκεφτείς και το θέμα της υποστήριξης από την αντιπροσωπεία.
    Εγώ, όποτε την χρειάστηκα με άφησε ακάλυπτο. Πώς σου ακούγεται να περιμένεις 6 μήνες για ένα μούτρο; 5 μήνες για μια πίσω ζάντα; 2 μήνες για ένα αξονάκι της καμπάνας; Ήμαρτον!
    ’σε που για την ίδια τούμπα που εγώ πλήρωσα 1.200.000 κάποιος με R1 θα πλήρωνε μόλις 650.000!!! (βάση τιμοκαταλόγου αντιπροσωπείας αυτό, δεν λέω λόγια στον αέρα). Ήμαρτον!!
    Ρώτα και τον illuminatio που αλλάζει μούτρα κάθε λίγο, αν θα ήθελε να έχει HONDA.
    ΗΜΑΡΤΟΝ!!!
    Τα μηχανάκια μας να 'ναι καλά.
    Εμείς διορθωνόμαστε!!!

  6. #6

    λιγα λογια!!!

    Λιγα λογια για τους φιλους μου κουλιδι! οκ!!

  7. #7
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Γιατί δεν παίρνεις αυτό να ξεφύγεις από την μετριότητα τον γιαπωνέζων
    Και να απολαμβάνεις κρατήματα φρένα τον άκαμπτο σκελετό και την οριτζιναλ σχεδίαση όχι αντιγραφές των γιαπωνέζων


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0007.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	43,0 KB 
ID:	391

  8. #8
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Αφου εγραψαν ολοι οι μη κατοχοι να γραψει και ενας κατοχος hornet-S.Καταρχην εφοσον εισαι κατοχος cb θα ξερεις τι σημαινει ελλειψη φαιρινκ οποτε τα μπλα μπλα για τον αερα στο ταξιδι τα ξερεις καλυτερα.
    Η βασικη και η ειδοποιος διαφορα μεταξυ των δυο ειναι η ποιοτητα κατασκευης που ειναι εμφανης (στο παλιοτερο μοντελο fazer ηταν μικροτερη η ψαλιδα,αλλα στο καινουριο ειναι πολυ εμφανης) με αλλα λογια η ποιοτητα της honda ειναι αλλου.
    Κινητηρας cbr 600 με το μονο προβλημα στους τεντοτηρες,εγω αλλαξα και αμορτισερ πισω.Ροπατος και παντα ετοιμος για τα παντα,απο το να κυνηγας φιλους με 900 και 1000( και να μην τα φτανεις φυσικα!αλλα το στιβεις και μολις σταματησεις στο ρελαντι δεν ακουγεται τιποτα αλλα ουτε και ανεβοκατεβαινει) και οταν θελεις να πηγαινεις αργα δεν παραπονιεται με μπουκωματα και ρεστα.Απο τη μαμα οι αναρτησεις μαλακες αλλα στο καινουριο πιο σκληρες.Ευχαριστη νοτα η καινουρια σελα που δεν γλυστραει η αεροπορικη ταπα και το καλυτερης σχεδιασης ντεποζιτο που γεμιζει ευκολοτερα (το παλιο ειχε προβλημα εξαερωσης κατα τη διαρκεια της πληρωσης).Πολυ καλη μηχανη για πολη και με φαιρινκ και για τα ταξιδια.Η εξατμιση ειναι ολα τα λεφτα που δεν συγκρινεται κατα τη γνωμη με το καινουριο fazer.
    Και τωρα η πραγματικοτητα......

    Σε 56000χλμ μου ζητησε 2 τεντοτηρες και ενα αμορτισερ ολα στην εγγυηση.Μιλαμε ομως για ωρες λειτουργιας αφου αυτα τα χλμ εχουν γινει σε εναμιση χρονο.


    Τι να σου πω φιλε εγω την honda δεν την αλλαζω πλεον απο την αισθηση των διακοπτων,απο το οτι την βαζεις μπροστα και δεν ακουγεται κιχ,απο την ποιοτητα που φαινεται ακομα και στην μικροτερη βιδα.
    Θα μπορουσα να ειχα παει ανετα το fazer αλλα δεν μπορω αυτα τα σπαστικα που υπαρχουν στους αλλους.

    Αλλα εντελει η αποφαση δικια σου.
    Για το fazer ας μιλησει ενας κατοχος και μετα παρε την αποφαση σου.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Αφού κανείς δεν έχει μιλήσει για το Fazer

    .. ας πω εγώ δυο λόγια, αν και έχω το 1000...

    καλό φαίνεται αν και το έχω ελάχιστο χρόνο... καλό κινητήρα φαίνεται να έχει, καλό ήχο κάνει, τίποτα περίεργο ούτε στο ρελαντί ούτε στη λειτουργία... καλή ποιότητα έχει...

    θέλω να πω ότι στα περί ποιότητας δεν συμφωνώ...

    θέλω να πιστεύω ότι σε μοτοσυκλέτες δύο, τριών και βάλε εκατομμυρίων η ποιότητα είναι δεδομένη, ειδικά σε τέτοιες εταιρείες... κάνω λάθος; δεν ξέρω..

    Πριν ένα μήνα είχα κι εγώ να κάνω μία παρόμοια επιλογή όταν αποφάσισα να αλλάξω το TDM... αλλά όταν σκεφτόμουν HONDA όσα πλεονεκτήματα κι αν έχει, θυμόμουν όλα αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς εδώ περί υποστήριξης αντιπροσωπείας και ανταλλακτικών και φοβήθηκα, οπότε κατέληξα πάλι στη ΥΑΜΑΗΑ...

    οπότε κατά τη γνώμη μου... είναι θέμα αισθητικής και τι αισθάνεσαι ότι σου ταιριάζει...

  10. #10
    ΑΠΛΟ ΜΕΛΟΣ
    Εγγραφή
    19/11/2003
    Μηνύματα
    9
    PAIDIA THANKS POLY GIA TIS PLHROFORIES!!!
    AYTA POY ANAFERATE EINAI AYTA AKRIBWS POY SKEFTOMAI
    TO KATHE ENA EXEI TA KALA TOY KAI TA ASXHMA TOY

    AN KAI HONDAKIAS EILIKRINA DEN KSERW-AS ELPISW NA KATLHKSW STHN POIO SWSTH EPILOGH GIA TIS ANAGKES MOU

    KAI ISWS TELIKA PARW TA BOYNA
    OΛΑ ΚΑΛΑ

  11. #11
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoscb
    KAI ISWS TELIKA PARW TA BOYNA

    Το τελευταίο μου άρεσε περισότερο σαν σκέψη.
    Γιααααα σκεψου το σοβαρά μήπως καλύτερα να πάρεις τα βουνά και τις λάσπες με ένα κάτι ποιο ΧΩΜΑΤΕΡΟ!!!

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    23

    lagel

    φιλε να σου πω και 'γω δυο πραγματακια απο θεσσαλονικη.Ο αδερφος μου ειχε το fazer2003 και ηταν πολυ ευχαριστημενος.Τον επεισα να το δωσει και να παρει το νεο fazer600,αλλα οταν ηρθε το μηχανακι εδω πανω και το ειδε δε του αρεσε καθολου οπως και πολλους αλλους fazerakides.Λενε οτι εχει και μια μεγαλη τρυπα απο 3000 εως 5000 στροφες περιπου.Ετσι θα σε προβληματισει πολυ μεσα στην πολυ.το αλλο ειναι ακομα καινουργιο και δεν εχει ακουστει τιποτα στην αγορα για προβληματα.Σε τηλεφωνικη επικοινωνια εγω ο ιδιος με την mama yamaha με ειπανε οτι εχουν πουλησει πολλα κομματια και οτι εχουν πολλες ακομα παραγγελιες για το νεο fazer600,παντως εγω ακομα δεν ειδα κανενα στη θεσσαλονικη αν και ξερω οτι πουληθηκαν 2-3 κομματια.ισως και παραπανω αλλα δεν τα βλεπω.(κυκλοφορω και πολυ)Παντως για τα λεφτα ειναι νομιζω καλο,αν βρεις τροπο να διωρθωσεις την τρυπα.Για την honda ξερω οτι ειναι πολυ πιο αξιοπιστα απο yamaha(oxi παντα) αλλα ακριβη,και εχω φιλο με transalp που περιμενει εδω και 2 μηνες δυο πλαστικα απο το μπροστινο και ακομα να ερθουν(απο Ιταλια)και του εχουν σπασει τα νευρα(ειναι και πανακριβα)εγω εχω το tdm900 που το πουλησα για να ξαναπαρω tdm900(το μαυρακι)Για τα hornet εχω ακουσει τα καλυτερα λογια αλλα θα συμφωνησω με τον φιλο που σε ρωταει για τι χρηση το θελεις.Μ' αρεσουν και μενα πολυ τα γυμνα αλλα κανω πολλα ταξιδια και ξερω την διαφορα καποιας μηχανης με φαιρινγκ με καποια που ειναι γυμνη.Αν δεις τις πολησεις του χρονου θα δεις οτι το παλιο fazer πουλουσε ταυτοχρονα με το νεο fazer γιατι σε πολυ κοσμο δεν αρεσε καθολου,ισως το γυμνο που θα ερθει μαρτιο-απριλιο να πουλησει περισσοτερο(εμενα μ'αρεσει και το kawasaki Z-750,110αλογακια και ψιλο ομορφο και φθηνο,7980ευρα)Ξερω οτι πολλοι θα πουνε μακρια απο kawa.Κατα την γνωμη μου ψαξτην λιγο ακομα.Fazer νεα τεχνολογια και πλαισιο αλλα μεγαλη τρυπα στα χαμηλα,hornet δοκιμασμενο αλλα λιγο παλιας εμφανισης και νομιζω ακριβο.Και γιατι πρεπει ν'αποφασισεις τοσο γρηγορα.?Ασε που ανταγωνισμος ειναι μεγαλος σ'αυτη την κατηγορια και μπορει μετα τον γεναρη να δουμε και μια μικρη πτωση στις τιμες.Η yamaha τα νεα μοντελα τα πουλαει με μικρη διαφορα απο ευρωπη.Η πιο φθηνη χωρα ειναι η γαλλια και η πιο ακριβη η ολανδια.Παντως οτι και ν'αποφασισεις να παρεις να ξερεις οτι θα ειναι η πιο σωστη αποφαση που θα παρεις γιατι θ'αρεσει σε σενα και γιατι το διαλεξες εσυ.Φιλε καλη αγορα με πολλα χιλιομετρα και παντα ορθιος.ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF